Światowy Dzień Świadomości Autyzmu


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Także w Wałbrzychu odbyły się imprezy mające na celu rozpowszechnianie wiedzy o autyzmie. Były uliczne happeningi, rozdawanie ulotek, niebieskich baloników oraz wstążeczek. W akcję włączyli się także czynnie rodzice naszych uczniów.

Zakończenie wałbrzyskich obchodów Dnia Autyzmu miało miejsce w piątek 6 kwietnia w naszej szkole. Z tej okazji na basenie zorganizowano zawody pływackie dla uczniów z autyzmem. Każdy, kto stanął do sportowej rywalizacji, został nagrodzony medalem.

Po wodnych zmaganiach w szkolnej auli rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Na niebiesko dla autyzmu. Pokaż mi, czym jest autyzm”, który był skierowany do uczniów wszystkich wałbrzyskich szkół. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

Miłą ucztą dla ducha uraczyli nas soliści z zespołu „Marzenie” – Damian Zawadzki i Sebastian Pozorski, którzy świetnie zaprezentowali się na scenie. Wykonali piosenki z repertuaru m.in. Marka Grechuty i Jana Kiepury. Oczarowali publiczność swoją interpretacją znanych szlagierów i wielkim zaangażowaniem.

Kolejnym punktem imprezy był wykład pt. „Wykorzystanie alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu”, który poprowadziły wspólnie panie: Natalia Świrydczuk i Joanna Załupska.

Po warsztatach wszystkich rodziców czekały wzruszające chwile podczas prezentacji multimedialnej. Pani Alina Świderska przygotowała bowiem ciekawy pokaz slajdów ze zdjęciami naszych autystyków w chwilach zabawy, ulubionych zajęć i podczas spędzania przez nich czasu wolnego.

Ostatnim punktem imprezy był panel dyskusyjny rodziców dzieci z aytyzmem, który poprowadziła pani Elwira Zawadzka. Spotkanie było świetną okazją do wymiany wspólnych doświadczeń, przybliżenia codziennych problemów, z którymi stykają się rodzice autystyków. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że niezwykle istotne jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i podejmowanie wspólnych inicjatyw zmierzających do przybliżenia społeczeństwu istoty tego zaburzenia.

Joanna Załupska


Nasze dzieci.mp4