Čo je HIV a AIDS?

HIV je vírus imunitnej nedostatočnosti človeka, respektíve retrovírus, ktorý útočí na bunky imunitného systému a ničí ich, alebo ich znefunkčňuje. V organizme napáda určitú skupinu bielych krviniek -T lymfocyty, v ktorých sa množí a neskôr ich aj zabíja a znižuje tak ich počet v tele napadnutého človeka. Výrazný pokles počtu bielych krviniek, ktoré hrajú dôležitú úlohu v obranyschopnosti ľudského organizmu vedie k zlyhaniu imunity a rozvoju ochorenia AIDS (syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti).

Tým, že je imunitný systém slabší, človek ľahšie podľahne iným bakteriálnym alebo vírusovým ochoreniam. Takže to znamená, že človek nezomrie priamo na vírus HIV ako taký, ale na bežné ochorenia vyskytujúce sa v populácii, pretože sa jeho telo s nízkym počtom lymfocytov nedokáže voči danému ochoreniu vírusovému alebo bakteriálnemu brániť.

Byť nakazený vírusom HIV neznamená byť okamžite chorý na AIDS. AIDS nastáva v momente, keď je imunitný systém už vážne poškodený dlhodobým pôsobením a množením vírusu HIV v krvi. Prvá zmienka o víruse HIV sa zaznamenala na území Konga v Afrike.

Klinický obraz:

Inkubačná doba je veľmi dlhá, aj niekoľko rokov, kým sa u HIV pozitívneho prejaví ochorenie AIDS. Primárne ochorenie vzniká po 3 – 12 týždňoch po infekcii a sprevádzajú ho mierne klinické príznaky ako malátnosť, únava, bolesť hlavy, subfebrility (mierne zvýšená teplota), lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín). Infekcia potom prechádza do štádia latencie ( je skrytá), ktorá môže pretrvávať rozlične dlhý čas. Po čase u pacientov vzniká štádium úplne rozvinutého ochorenia AIDS, kedy nastáva celkový rozvrat imunitného systému a postihnutý zomiera na vírusové, parazitické, mykologické alebo bakteriálne infekcie, alebo nádorové ochorenie zvané Kaposiho sarkóm, ktorý sa prejavuje kožnými, slizničnými a orgánovými léziami.


Napádanie erytrocytov a leukocytov vírusom