основи      здоров'я            8класи   

  10.05.11.05.Дитяча безпритульність і бездоглядність.


Небезпека залучення до деструктивних соціальних угруповань. 

Актуалізація чуттєвого досвіду учнів

. Слухання та обговорення притчі «Чому людина чинить зло?»

Підходить дитина до мудреця і питає:

-         Чому проти мене люди чинять зло? Адже я за короткий вік не зробила нікому нічого поганого.

-         Тому що вони зачаровані.

-         Чим?

-         Ілюзорним «Я», яким вони себе вважають.

-         Як же припинити зло?

-         Їм просто треба усвідомити, що «Я» не існує…

Запитання до учнів:

-         Яке зло може чинитися дітям з боку суспільства?

-         Якими можуть бути його причини?

-         Що треба зробити (змінити, сформувати) у соціумі, щоб проблеми дитинства звести нанівець?








Поняття "діти вулиці" об’єднує в собі безпритульних і бездоглядних дітей. Починаючи з 1997 року, в Україні проводився ряд досліджень з метою визначення основних характеристик "дітей вулиці", з’ясування їх стилю життя й потреб:



Довге перебування в стані безпритульності сприяє формуванню особливої психології у дітей чи підлітків уже через два місяці. Вони збиваються в стада, де панують інстинкти виживання, егоїзму і самозбереження, взаємопідтримки власної групи, вороже ставлення до груп конкурентів, недовіра до дорослих і владних закладів. Малим дітям легше отримати милостиню, їм частіше подають дорослі. Виникає небажання дорослішати і виробляти нові психологічні навички нового вікового періоду, брати на себе відповідальність. Входження в існуюче суспільство (соціалізація) безпритульних дітей та підлітків або запізнюється, або відсутнє. Стає неможливим розвиток інших здібностей, якщо вони не працюють на самозахист та виживання на вулиці. Перехід в стан дорослих сприймається як катастрофа незахищеності і власної непотрібності нікому, сприяє депресіям чи самогубству.

Перебування в непристосованих для життя умовах (дахи, покинуті домівки та руїни, тунелі, теплотраси) сприяють як втратам гігієничних навичок, так і хворобам — шкіряним, паразитарним, інфекційним, венеричним.

Контингент безпритульних дітей та підлітків випадає з-під медичних оглядів, необхідних обстежень і щеплення від інфекційних хвороб.


     Вправа «Аукціон ідей»

-         Висловіть ваші ідеї щодо профілактики дитячої безпритульності й бездоглядності.

ДЗ    скласти «портрет» соціально здорового підлітка.

 




  03.05.Протидія торгівлі людьми.

подивись відео і дізнайся, що таке торговля людьми


на стор 128-129  прочитай і проаналізуй про міфи і факти торговлею людьми

19.04.-20.04.        Захист від кримінальних  небезпек.

 Якщо на вас напали


Подивись відео

 ДЗ 1стор 126 вивчии алгоритм дій, якщо на тебе напали

2 стр.127-моделюй (відповіді пришли на нз





12.04.Правова відповідальність і закони України


Дізнаєтеся більше про закони та правоохоронні органи України; проаналізуєте права, обов’язки і правову відповідальність неповнолітніх; знатимете, які є види правопорушень; навчитеся поводитися в разі затримання співробітниками правоохоронних органів 


Пригадайте

Які права має дитина відповідно до Конвенції ООН про права дитини?

Життя громадян регулюється певними правилами, нормами і законами.

Правила — це норми суспільного життя, що визначають дії людей, організацій, колективів у різних життєвих ситуаціях. Це, наприклад, правила спілкування, спортивних ігор, дорожнього руху, пожежної безпеки, поведінки в магазині, у транспорті, у школі.

Закони — це нормативно-правові документи, які регулюють найважливіші питання суспільного устрою, права і свободи громадян, структуру і організацію державної влади, закріплюють правове становище фізичних і юридичних осіб, відносини між ними.

Закони мають найвищу юридичну силу. Основний закон держави — Конституція України. Закони не повинні суперечити Конституції. Будь-які інші юридичні документи (Укази Президента, постанови Кабінету Міністрів, накази міністерств, документи органів місцевого самоврядування тощо) складаються на їхній основі й не повинні суперечити їм.

Закони ухвалює Верховна Рада України. А набирають чинності вони після підписання Президентом і опублікування в засобах масової інформації. Президент має право заборонити впровадження закону в дію — накласти на нього вето. Проте якщо 300 депутатів Верховної Ради повторно проголосують за прийняття закону, то вето Президента не діятиме.

Законність і правопорядок у країні забезпечують правоохоронні органи. У своїй діяльності вони керуються законодавством держави.



 ДЗ Робота в підручнику стор 119-123

опрацювати матеріал : поведінка підлітків у разі затримання поліцією( стор123

   15.03.


Значення якості питної води для здоров’я людини!


Як відомо, стан організму людини залежить від повітря, способу життя, якості продуктів харчування, а також питної води. Вода це найважливіший природний ресурс нашої планети. Без неї неможливий розвиток живої природи. Вона є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету. Вже давно вчені довели, що вода впливає на тривалість життя людини. Це не дивно, коли врахувати, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 90% людських хвороб спричинені вживанням неякісної води. В наш час питання якості питної води не втратило актуальності. 

Ще у XVIII ст. людство перебувало в гармонії з природою, але вже наприкінці ХІХ ст. виник дисбаланс між діяльністю людства і навколишнім середовищем. Зараз обсяг допустимої дії на біосферу перебільшено у 8-10 разів. По суті, відбувається знищення біологічної й екологічної систем. Екологічної проблеми в чистому вигляді не існує. Вона завжди прямо чи опосередковано пов'язана з політикою, економікою, новими технологіями, урешті-решт, із загальною культурою людини та зі спілкуванням людства, з рівнем зрілості екологічного розуміння в нього. І якщо в нації в цілому й у кожного громадянина зокрема не буде сформоване відповідальне екологічне мислення, то про жодне рішення екологічної проблеми не може бути й мови. 

1980 – 1990 роки Організація Об’єднаних Націй оголосила десятиліттям питної води. Щороку 22 березня світова спільнота відзначає День води. Мета акції – домогтися забезпечення чистою водою всього населення земної кулі (а сьогодні більше 1 млрд. землян відчувають «водне» голодування). Для вирішеня цієї глобальної проблеми важливе значення має охорона оточуючого середовища.


 Класифікація води.

Фахівці нараховують понад 20 характеристик, за якими воду  повноправно зараховують до аномальних рідин.

   За ними воду розподіляють на:

Ø Колодязну воду;

Ø Воду з артезіанських свердловин;

Ø Власне джерельну воду.

Природа в джерельної води така ж, як у колодязної або артезіанської, так як вона надходить із підземного водоносного ґоризонту чи басейну. Така вода завжди свіжа і приємна на смак. Але джерела так же, як артезіанські свердловини й колодязі, піддаються забрудненню. Нині неможливо гарантувати незмінну якість джерельної води, так як вона залежить не тільки від сезонних обставин (ливні, паводки, ґрунтові води), але й від викидів розташованих поблизу промислових підприємств.

Широкою популярністю в містах користується бутильована вода: джерельна і мінеральна. Її можна придбати магазинах харчових продуктів, подекуди її привозять централізовано на спеціальному транспорті. Хімічний склад такої води постійно контролюється санітарною службою.

За іншою класифікацією воду поділяють на:

Ø Питну;

Ø Технічну;

Ø Лікувальну.

Технічною вважають ту воду, яку використовують у промисловості (крім приготування продуктів та страв) та в побуті для поливу городів, миття, прання тощо.

 В якості лікувальних використовують природні води, що містять значну кількість мінаральних солей, гази або деякі інші мікроелементи. 


ДЗ СТОР 107-111.   СТОР111-МОДЕЛЮ

     8 березня     Мотоцикл і безпека


Подивись відео

зроби   вправи

історія мотоцикла

ДЗ параграф 22, стор 102-105

завдання стор 105-106 усно


Тема2.Безпека в побуті і навколишньому середовищі

Безпека на дорозі


подивись відео

запиши головне для себе  з параграфу 21 (стор 98-101)

ДЗ дай відповіді на малюнки стор 101

 22.02.23.02Віктимна поведінка. Кримінальна відповідальність за злочини сексуального характеру 

Віктимна поведінка – це вчинки або дії людини, що так чи інакше провокують заподіяти йому  шкоду.

Віктимна поведінка - це заплутане і розмите поняття. Офіційна версія звучить так: схильність суб'єкта до поведінки, що підвищує шанси на вчинення злочину проти нього.

Дуже часто така поведінка є приводом і джерелом конфлікту.

Віктимна поведінка проявляється в певних ситуаціях. Людина починає вести себе зухвало, навіть не підозрюючи про те, що сама притягує до себе небезпеку. Характер небезпеки є поняттям абстрактним. Суть у тому, що різні люди сприймають її по-різному: одні починають боятися при появі навіть незначної небезпеки, інші – залишаються спокійними, навіть тоді, коли ситуація стає надзвичайно напруженою і серйозною.

Також варто відзначити, що хтось сам шукає небезпеку, а хтось усіляко її уникає. Стандартна поведінка одних осіб може здатися віктимною іншим людям.

Основи віктимної поведінки лежать у свідомості. Так чи інакше люди усвідомлюють, що їх модель поведінки суперечить якимось нормам. Також багато чітко розуміють і те, що рано чи пізно може статися велика біда.



Люди можуть свідомо чи несвідомо провокувати злочинця (потенційного злочинця) на вчинення протиправної дії. Спровокувати можна:

– словами або інтонацією висловлювань;

– жестами, діями, манерами поведінки;

– застосуванням сили.

Також різновидом віктимної поведінки є надмірне занурення в себе: людина не помічає, що відбувається навколо.


Подивись відео


зроби висновок, як треба поводись, щоб не потрапити в зону потенціальних жертв

ДЗ стор 93-96

стор 96 завдання 4 ( в зошит записати)

15.02.Небезпека інфікування ВІЛ інфекціями.Формула індивідуального захисту.

Про яку хворобу йдеться?

1.Інфекційні хвороби, які викликають порушення в роботі печінки. (гепатит)

2. Хвороби, які викликають підвищення температури тіла, головний біль та захворювання верхніх дихальних шляхів. (грип)

3. Збудник розвивається на шкірі, викликаючи появу рубців.(натуральна віспа)

4.Хвороба , яка уражає  ЦНС, з виникненням паралічів, іноді закінчуватися смертю захворілого. (Поліомієліт)

5. Захворювання нервової системи. Збудник передається через слину або під час контакту з хворою твариною. (Сказ)

 6.Хвороба, яка руйнує імунну систему людини. (СНІД)

За даними статистики, щодня на нашій планеті ВІЛ-інфікованими стають майже 16 тисяч людей. З моменту початку епідемії у світі заразилися ВІЛ близько 50 млн. осіб. Сьогодні у світі живуть близько 46 млн людей з ВІЛ/СНІДом. Кількість випадків зараження ВІЛ-інфекцією щороку зростає. Понад половину ВІЛ-інфікованих людей заразилися у віці 15–40 років. 

СНІД, або Синдро́м набу́того імунодефіци́ту (англ. AIDS) — сукупна назва уражень, що відбуваються на III—IV клінічних стадіях інфекції, яку спричинює вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Загальноприйнятою назвою хвороби на сьогодні є ВІЛ-інфекція (англ. HIV-infection, HIV/AIDS). 


Згідно зі світовою статистикою:

·       щохвилини 10 людей у світі заражається ВІЛ, щодня відбувається майже 14 тисяч нових випадків зараження;

·       кожен 100-ий у світі ВІЛ-інфікований;

·       в Україні зафіксовано один з найвищих показників інфікованості ВІЛ. У 2004 р. Україна посідала перше місце в Європі за темпами поширення ВІЛ/СНІДу;

·       щодня від СНІДу в Україні помирає в середньому 7 людей;

·       в Україні епідемія СНІДу розвивається загрожуючими темпами. Зареєстровано близько 117 тисяч заражених ВІЛ, серед них майже чотири тисячі дітей віком до 14 років;

ДЗ пройти тест( посилання на нові знання


08.02.Особливості дії тютюнового диму, алкоголю ,наркотиків

на розвиток репродуктивної системи  підлітків

1подивись відео

-Чому важливо на бувати навички ефективної відмови?

2 опрацюй параграф 17( стор 85-86

запиши висновок ( стор 86

 01.01.Соціальні аспекти статевого дозрівання 

Одвічніше всього іншого – любов,

у пісні юності перше слово – любов

Початок підліткового віку збігається з початком статевого дозрівання. Це відбувається неодночасно. Придивись до своїх однолітків, і ти побачиш, що дехто має набагато доросліший вигляд, а хтось виглядає ще зовсім дитиною. Усе це нормально.

  Взагалі стосунки між людьми різної статі встановлюються з раннього дитинства і зазвичай проходять кілька етапів.

Дитинство.  Зовсім маленькі діти граються разом, потім вони починають надавати перевагу своїй статі: дівчатка граються з дівчатками, хлопчики – з хлопчиками.

Підлітковий вік. З початком статевого дозрівання усе змінюється. Дівчата і хлопці виявляють інтерес одне до одного, починають дружити, разом слухати музику, ходити в кіно. Спілкуються вони переважно групами – компаніями. Проводячи разом дозвілля, більше дізнаються одне про одного. Дівчата починають розуміти, якими вірними друзями можуть бути хлопці. Хлопці вчаться цінувати емоційну підтримку дівчат.

Юність. Хлопець чи дівчина відчуває симпатію до когось одного протилежної статі. Якщо вона взаємна, молоді люди мають схожі мрії, погляди та інтереси, між ними виникає емоційна близькість, яка з часом може перерости в глибоке й прекрасне почуття – кохання.

Зрілість. З досягненням біологічної і соціальної зрілості закохані можуть створити родину.


                                                        Складемо асоціативний кущ.


У кожному віці є свої особливості, які впливають на поведінку і світогляд людей. Підлітковий вік – довгий перехідний період, в якому відбувається ряд фізичних змін, пов'язаних із статевим дозріванням і входженням у доросле життя. Психологічні особливості підліткового віку у психологів називаються «підлітковими комплексами» з ряду причин:

Підлітковий вік охоплює період життя з 13 до 18 років (± 2 роки). Усі психологічні зміни обумовлені фізіологічними особливостями підліткового віку і рядом морфологічних процесів в організмі. Всі перебудови організму безпосередньо впливають на зміни реакцій підлітка на різні фактори зовнішнього середовища і знаходять своє відображення у формуванні особистості.



ДЗ подивись  відео про причини раніх тосунків

,параграф 18( які наслідки ранніх статевих стосунків можуть бути)


18.01.Соціальна складова здоров’я. Стать і статеві ролі


«Хлопчик чи дівчинка?» — перше запитання про тебе, щойно ти з’явився на світ, хоча твою стать було визначено набагато раніше — у момент зачаття.

Стать визначає, є людина чоловіком чи жінкою. Вона зумовлена структурою генів і є поняттям біологічним.

Від статі залежить будова статевих органів, можливість стати матір’ю чи батьком, а також деякі інші ознаки: пропорції тіла (зріст, ширина плечей, об’єм стегон), розподіл жирових тканин, кількість волосся на тілі й на обличчі, особливості статевого дозрівання, м’язова сила, витривалість, риси обличчя, тембр голосу і навіть міміка й хода.

1. Об’єднайтесь у дві групи: хлопці і дівчата.

2. Обидві групи записують відповіді на запитання:

3. Порівняйте відповіді хлопців і дівчат. Обговоріть, що у цих відповідях подібне, а що — відмінне.

Що таке гендер

Гендер (статева роль)поняття культурне і соціальне. Воно визначає риси характеру та особливості поведінки, які вважають характерними для чоловіків і жінок у певному суспільстві.

Наприклад, жінкам зазвичай приписують такі риси характеру, як турботливість, поступливість, емоційність, а чоловікам — лідерство, стриманість.

Поведінка конкретної людини може відповідати прийнятій у суспільстві, а може, навпаки, вважатися характерною для протилежної статі. Так, чоловіки бувають мужніми і турботливими, а жінки — ніжними й енергійними. У цьому немає нічого поганого. Навпаки, вважається, що поєднання в одній людині традиційно чоловічих і жіночих рис характеру робить її повноцінною і надзвичайно дієздатною особистістю, яка обирає стиль поведінки залежно від конкретної ситуації, а не обмежується тим, що відведено для її статі.

Прочитайте наведені нижче факти. Поміркуйте, ознакою чого вони є: статі чи гендера? Який факт найбільше вас здивував?

                                                   Ознаки  статі:

з’являються самі по собі (без зовнішнього впливу);

є універсальними, не залежать від країни, культури, релігії (наприклад, тільки жінки народжують дітей);

ніколи не змінюються в історичному процесі;

властиві лише одній статі.

Ознаки гендера:

є культурною традицією;

суттєво відмінні в різних країнах і навіть в одній країні (залежно від населеного пункту чи соціального прошарку) ;

можуть змінюватися з часом;

властиві людям різної статі.

1. У Давньому Єгипті жінки вели родинний бізнес, а чоловіки займалися домашнім господарством.

2. Жінки народжують дітей, а чоловіки — ні.

3. У багатьох країнах жінкам платять за однакову роботу менше, ніж чоловікам.

4. У підлітковому віці тембр голосу у хлопців змінюється («ламається»), а в дівчат — ні.

5. У деяких культурах чоловіки завжди готують їжу, а жінки ремонтують оселі.

6. У більшості країн традиційний одяг чоловіків — брюки, а в Шотландії — спідниця.

7. Раніше жінки носили тільки спідниці, а тепер часто вдягають брюки.

8. Жінки можуть годувати дітей груддю, а чоловіки — ні.

9. У багатьох країнах, якщо родині потрібна допомога, дівчатка частіше, ніж хлопчики, кидають школу.

10. У чоловіків ростуть борода і вуса, а в жінок — ні.

Зробіть висновок, які гендерні стереотипи застарілі

ДЗ стор 84. моделюй

    11.01.            12.01.                Складові ефективного навчання.

Уміння вчитися — це вміння розвивати свої здібності, уміння шукати способи дії в нових ситуаціях. Часто, коли ми говоримо про людину, яка вміє вчитися, то виникає образ учня, який читає товстезні книжки. Однак уміння вчитися — це не вміння читати. Що ж може робити учень, який уміє вчитися? Він наділений сміливістю та рішучістю і не зупиняється перед завданням, для вирішення якого в нього немає готових засобів, не чекає, щоб йому допомогли, не заявляє, що завдання нецікаве для нього, а шукає способи його вирішення.

Уміння вчитися передбачає активну діяльність, спрямовану на вирішення завдання.

Уміти вчитися — значить:

• не боятися складних завдань;

• уміти здійснювати цілеспрямований пошук;

• самостійно приймати рішення, виявляти власні проблеми, пов’язані з браком досвіду, знань, навичок, упевненості;

• регулювати власні переживання.

Той, хто вміє вчитися, знає про власне незнання. Це дуже важливо, тому що тільки в такому випадку він переходить до здобуття відсутніх умінь, знань, здібностей.

Отже, чого вчитися? По-перше, учитися знаходити (винаходити) новий спосіб дії, тобто діяти творчо. По-друге, учитися самостійно знаходити відсутню для вирішення завдання інформацію в будь-яких джерелах. По-третє, учитися вчити самого себе, тому що цього ніхто вас не може навчити, як можна було навчити читати, писати, рахувати.

Головними складовими вміння вчитися є:

1. Мотивація навчання: треба побачити сенс у тому, що ви будете робити, зрозуміти, що вам це потрібно, і захотіти це зробити.

2. Постановка навчального завдання, — запитати себе: «Чого я хочу навчитися? Які способи дій треба опанувати?».

3. Виконання навчального завдання: докласти зусилля, щоб знайти спосіб вирішення завдання, шукати необхідну інформацію, пробувати різні варіанти рішення, бути наполегливим.

4. Дії контролю: треба контролювати хід роботи над завданням, перевіряти свої попередні дії, спрямовані на виконання завдання. Коли щось не виходить, то поставити собі запитання «чому?», «що завадило мені досягнути своєї мети?».

5. Дія оцінки: слід оцінити успішність своїх дій з виконання завдання. Зробити висновок, чи досягнута мета.

Однак знайте, що треба пройти довгий шлях проб і помилок перед тим, як ви знайдете спосіб успішно вчитися. І це не простий шлях. Але по ньому треба йти.


подивись відео

запиши головні умови для ефективного навчання

  21.12.        Розвиток памяті та уваги


дізнаєшся про принципи ефективного запамятовування

складатимеш карти памяті

перевіряємо свою уважність_ будьте уважними

як працює твій мозок??   

 6 завдань!!!!!!!

складання карти памяті(підручник стор 76-77

ДЗ Тренируйте  мозок, дихайте свіжим повітрям і відпочиньте від гаджетів. Щасливого Різдва і Мирного нового року 

         07.11.                 Духовний розвиток підлітка  .Формування цінностей

Дізнаєтеся про складові духовного розвитку; значення духовних потреб для розвитку особистості; моральний розвиток особистості; навчитеся планувати майбутнє життя


Складові духовного розвитку

Підлітковий вік — важливий етап духовного розвитку. У цей період молодь формує особисту систему цінностей, моральні принципи, визначає життєву мету. На духовний розвиток впливає багато чинників.

На формування системи цінностей людини впливає також мораль.

Мораль (від латинських слів mores — «звичаї», «традиції»; moralitas — «мораль») — це система норм і оцінок, правила поведінки людини в суспільстві. Наприклад, такі моральні принципи, як «не вбий» і «не вкради», стали нормою закону. За порушення передбачено покарання. Саме моральними принципами керуються люди, коли оцінюють свою і чиюсь поведінку. Наприклад, обманювати безчесно, а допомагати слабкому милосердно.

Людину, яка додержується моральних принципів, вважають моральною. Вона поважає інших, піклується про оточуючих, не обманює, не пліткує. Того, хто нехтує принципами моралі, зневажливо ставиться до законів суспільства, вважають аморальним.

 Моральність — це одна з характеристик духовної людини. Духовна людина завжди додержується загальнолюдських цінностей і поводиться відповідно до моральних принципів суспільства. Так, згідно з принципами моралі людина не має права ображати, застосовувати фізичне чи психологічне насилля тощо. Якщо людина не додержується цього принципу, виникає конфлікт. Про таку людину говорять, що в неї відсутня моральна відповідальність. Якщо людина поводиться відповідально, то вона сформувалася як особистість.

Планування майбутнього

Чи потрібно планувати своє життя? Рано чи пізно ми всі запитуємо себе про це. Хтось намагається сам планувати життя, за когось це роблять близькі дорослі, а хтось живе сьогоденням.

Що ж таке планування майбутнього? Це складання переліку завдань і конкретних дій для їх досягнення. Планування майбутнього змушує людину постійно опановувати нове, набувати знання для реалізації задуманого. Планування — це своєрідні сходинки на вершину піраміди, яка називається «досягнення мети», або самореалізація


.ДЗ 1стор 60-62 Складові самореалізації

. 2Як ви розумієте висловлювання Василя Сухомлинського «Виховуй у собі Людину — ось що найголовніше, інженером можна стати за п’ять років, учитись на людину треба все життя»? 

Розвиток особистості.Формування самосвідомості підлітка

дізнаєшся про біосоціальну приироду особистості

що сприяє формуваннгю свідомості  підлітка  

і чому говорять, що людина унікаккальна


Однією з найяскравіших характеристик особистості є її індивідуальність, під якою розуміють своєрідне, неповторне поєднання таких психологічних особливостей людини, як характер, темперамент, особливості перебігу психічних процесів (сприймання, пам’яті, мислення, мовлення, почуттів, волі), особливості її мотиваційної сфери, спрямованості.

Людина — істота природна, але біологічне у процесі історичного розвитку під впливом соціальних умов змінилося, набуло своєрідних специфічно

Самосвідомість – це здатність людської психіки усвідомлювати власні якості, властивості й ознаки.


ДЗ подивись відео

зрозумій, які чинниуки впливають на твоє формування

які навички  ти вже маєш?

подобаються вони тобі?що хотілось би змінити,?

додатково стор 55-57




30.11.   Тематична робота по темі  "Оздоровчі системи"

      23.11.Попередження харчових отруєнь.причини виникнення

 дізнаєшся більше про харчові отруєння

що зробити, щоб уникнути отруєння

перша домедична допомога при ситмптомах отруєння 


Лікарі часто кажуть: мій руки перед тим, як сісти за стіл, не пий сирої води і некип'яченого молока, не їж немиті фрукти, овочі. Здається, примітивно і набридливо. Дійсно, ці всім відомі і тому нудні істини. Але чи варто нехтувати ними? Адже одна з причин того, що харчові отруєння та кишкові інфекції знайомі, на жаль, усім без винятку, криється в забуванні цих прописних істин.

Причини виникнення харчових отруєнь:

!Бутулізм....вживання консервів, правила зберегання якиї закінчився..2

2....( стор 47-49


«Яка їжа найкорисніша і найбезпечніша?»

Якось до великого мудреця прийшли люди і стали питати його, яка їжа найкорисніша і найбезпечніша для здоров’я. мудрець відповів:

Добре, я скажу вам 8 ознак найкориснішої та найбезпечнішої їжі:

Вона приємна на смак і запах без приправ.

У неї немає нервової системи, вона не кричить і тремтить від страху, коли її хочеться взяти, щоб з’їсти.

Вона повинна рости в Природі і мати збалансований набір мікро- і мікроелементів від Природи, інакше вона не буде повноцінно засвоюватися.

Ця їжа – зберігається і не гниє без холодильника більше 1 – 3-х днів.

У неї немає очей. Якщо в їжі є очі, значить, у нї є душа. А якщо є душа, то вона буде мститися кожному, хто вб’є її тіло.

У неї немає мами і тата, які будуть страждати від її загибелі.

Її неможливо вбити. Єдиний спосіб жити – це давати жити іншим. Тільки жива їжа може дати здорове життя. Убите – вбиває. Головний секрет духовного щастя – це робити щасливими всіх живих істот.

Вона не засмічує тіло відходами або чужими тканинами. Як холодильник можна перетворити в сад (із зелені) або в морг (із м’яса), так і тіло людини можна перетворити на чисте тіло або цвинтар. Вибір – за людиною.

ДЗ стор  52-53.Моделюй


      16.11.17.11.        Вибір продуктів.міфи і факти про дієти


 «дієта» в перекладі з грецького означає «спосіб життя»

Один мудрець недарма сказав, що ми є те, що ми їмо. На жаль, далеко не кожен з нас замислюється про те, яким саме продуктам в нашому щоденному раціоні слід віддавати перевагу. 


А адже саме з-за неправильного і незбалансованого харчування найчастіше виникають серйозні проблеми: надмірна вага, захворювання шлунково-кишкового тракту, а також інші неприємності.

 

Як потрібно харчуватися.

Співвідношення між білками, жирами та вуглеводами має становити 1:1:4. 

У разі підвищення фізичних навантажень це співвідношення становить 1:1:6.

 Окрім цього людині для нормально життя потрібні мінеральні речовини та вітаміни.


ДЗ.дівчатам стор 42-43 підручника

хлопцям 44-45


                    09.11.                      Фізична активність   і здоровя

Ти дізнаєшся про вплиз фізичної активності на здоровя,

 навчишся обирати види спорту

«Хочеш бути здоровим - бігай, хочеш бути сильним - бігай, хочеш бути красивим - бігай, хочеш бути розумним -бігай».

Лише 8-10 хвилин зарядки в день вивіль­няють достатню кількість «гормонів росту», утворення яких припиняється після тридцяти років. 

Однак, однієї ранкової зарядки недостатньо для того, щоб людина одержала необхідне фізи­чне навантаження. Кожний учень повинен хоча б одну годину на день займатися фізичними вправами, спортом, бігати, ходити пішки.

На жаль, в Україні популярність активного руху людини значно нижча. Ми рідко можемо поба­чити людей, які б їхали на роботу чи навчання на велосипеді або на роликових ковзанах, спортивні майданчики і зали часто порожні. 

Фізичне благополуччя – добрий фізичний стан організму, у якому  злагоджено функціонують усі органи. Він легко пристосовується до змін довкілля, активно опирається хвороба

 ДЗ    робота з підручником. стор 35-39  

чому здоровя людини залежить від психічного і соцільного і фізичного стану?

Розкажіть про свої фізичні навантаження




Гордість України!!


                              02.11  ОЗДОРОВЧІ СИСТЕМИ І ЇХ СКЛАДОВІ

 дізнаєшся, шо таке оздоровчі системи

які традиційні та сучасні системи  існують

зможеш віикористовувати елементи оздоровчих систем

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Восьмикласник Микита любить свого тата і часто дивується, як він може все встигати і бути таким активним і веселим. Одного разу Микита запитав про це, і батько відповів: «Розумієш, головне, щоб кожна твоя дія була погоджена з іншими діями. Усе залежить від системи. І твоє здоров’я теж». Як ви вважаєте, що таке «система»? Що мав на увазі тато Микити? 

Поняття «система» є багатоплановим. Що стосується оздоровчих систем, то це системи теоретичних знань і практичних методів, які забезпечують збереження здоров’я та формування здорового способу життя. Такі системи почали з’являтися вперше вже в стародавніх цивілізаціях Єгипту, Греції, Китаю, Індії. 

Складові оздоровчих систем

Існує велика різноманітність оздоровчих систем, але їх усіх об’єднують деякі загальні складові (компоненти). До них належать:

• правильний режим праці та відпочинку;

• щоденна рухова активність;

• повноцінний нічний сон;

• раціональне харчування;

• відмова від шкідливих звичок;

• загартовування водою, повітрям і сонцем;

• оптимізм і вміння володіти емоціями;

• здатність протистояти стресам, розслаблятися й повноцінно відпочинок

Знайдіть необхідну інформацію і дайте відповідь на запитання.


Знаменитий лікар Стародавнього Китаю Хуа-То казав: «Якщо ручка дверей часто рухається, вона не іржавіє. Так і людина: якщо вона багато рухається, то не хворіє». 

Чи погоджуєтеся ви із цим висловом? 

Чому? Обґрунтуйте свою думку.

ДЗ стор 31-34 .Моделюй стор 34 ( у зошит записати)


                                        19.10         Контрольна робота з теми

                                                   12.10.Порятунок під час пожежі

Ти дізнаєшся більше про алгоритм порятунку під час пожежі


навчишся по можливості надавати домедичну допомогу під час пожежі

назвіть

-причини пожару?

на якій стадії пожар можна гасити самостійно?




1. Негайно викликати пожежну охорону за номером 101, повідомивши свою точну адресу, об'єкт пожежі; зустріти пожежну охорону. 


2. Якщо горіння щойно почалося, ви можете легко загасити вогонь водою, накрити товстою ковдрою, покривалом, закидати піском, землею.

подивись інформаційне  відео

чому горить вода?

 ДЗ

Запиши в зошит Послідовність дій  допом оги постраждалому при пожарі( стор 26-27)

назви ступені термічних опіків,ознаки, та допомога



                             05.     06.10                 Перша допомога при надзвичайних ситуаціях

Ти дізнаєшся, як визначати стан потерпілого, знатимеш, як надати допомогу принайпоширеніших ураженнях у ЦС, навчишся застосовувати засоби особистої безпеки

 Завдання.

1 подивись відео

2 робота  з підручником:

Визначення стану потерпілого( стор 22)

Надання домединої допом оги ( стор 23-24)

памятка: як уникнути ризику інфікування хворобами, що передаються через кров( стор 25)

ДЗ.стор 25 Моделюй( підготов відповіді)

             28.09.29.09 Законодавсто України про порятунок і захист людей

   Законодавство України  у  сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій  техногенного  та  природного  характеру  базується на  Конституції  України (254к/96-ВР) та складається із Закону «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру»,  Закону України "Про  правовий  режим  надзвичайного стану" (1550-14), інших нормативно-правових актів.

        ПРАВА  ГРОМАДЯН

Громадяни України у сфері захисту населення і  територій  від

надзвичайних  ситуацій  техногенного та природного характеру мають

право на:

  отримання інформації про надзвичайні ситуації техногенного та

природного  характеру,  що  виникли  або можуть виникнути,  та про

заходи необхідної безпеки;

  забезпечення та   використання   засобів    колективного і

індивідуального захисту,  які призначені для захисту населення від

надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру у  разі

їх виникнення;

  звернення до  місцевих  органів  виконавчої  влади та органів

ОБОВЯЗКИ ГРОМАДЯН

·        Громадяни  України  у  сфері захисту населення і територій від

надзвичайних  ситуацій  техногенного   та   природного   характеру

зобов'язані:

·              дотримуватися заходів безпеки,   не   допускати   порушень

виробничої дисципліни, вимог екологічної безпеки;

·         вивчати основні способи захисту  населення  і  територій  від

наслідків   надзвичайних   ситуацій   техногенного  та  природного

характеру,  надання першої медичної допомоги  потерпілим,  правила

користування засобами захисту;

  дотримуватися відповідних вимог у    разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру 

РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ

ст 20-22 засоби індивідуального захисту   (удосконалення навичок  безпечної поведінки уразі небезпечної ситуації)

ДЗ

ситуаційні завдання(скласти план евакуаціїї стор 21

       21.09.22.09 надзвичайні ситуації.порятунок і захист людей

На уроці ти дізнаєшся про ознаки надзвичайних ситуацій;   навчишся розрізняти види та рівні  надзвичайних ситуацій, умітимеш діяти за основними принципами порятунку людей

   НС-порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом або іншими чинниками, що призвело (може призвести) до загибелі людей та/або значних матеріальних втрат.

 робота в зошиті:

види надзвичайних ситуацій:(стор 11-13 підручника) 

РІВНІ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ(стор 14-15)

ДЗ подивись відео, підготуй відповіді на завдання 1-3 на тор 16


        НА ПОРОЗІ ДОРОСЛОГО ЖИТТЯ. ЗРІЛІСТЬ   ЛЮДИНИ                                                                                                                                  

 СКЛАДОВІ ЗРІЛОСТІ ТА ЇХНІ ОЗНАКИ

1 Подивись відео .

запиши в зошит головні тези про підлітковий вік