ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА

8класи                                        












   23.05Барбара Космовська.( нар.1958р-) Буба.Мертвий сезон


Сімейні цінності  – це те, що дійсно важливе, цінне, шановане усіма членами родини. Для більшості з нас сімейні цінності однакові: любов, батьківство, вірність, довіра, зв'язок з предками, будинок.

Саме про сімейні цінності йде мова у романі Барбари Космовської, з творчістю якої ми сьогодні познайомимося.

У 2000 році світ побачив перший роман письменниці – «Голодна кішка». А вже у 2001-му році вийшов роман «Приватна територія», що приніс авторці популярність і потрапив до списку бестселерів.

Письменниця успішно пише і для дорослої аудиторії, та все ж таки найбільшу любов та популярність їй принесли саме книжки для підлітків. Зокрема, роман про шістнадцятирічну дівчинку Бубу, яка носить джинси і мартенси, любить слухати класичну музику та грати у бридж, посів перше місце у загальнопольському конкурсі романів для дітей та юнацтва «Повір у силу фантазії». А непроста книжка для молоді «Позолочена рибка» стала Книгою року-2007 у Польщі, а також виборола першу премію на Літературному конкурсі ім. Астрід Ліндгрен. Три книжки письменниці в українському перекладі Божени Антоняк побачили світ у львівському видавництві «Урбіно». Це романи «Буба», «Буба: мертвий сезон» і «Позолочена рибка». Твори для підлітків перекладено на інші мови. Барбара Космовська є автором 12 книжок.

Зараз працює на посаді доцента кафедри історії  літератури

 Візитка       роману.

Назва          Буба

Автор          Космовська  Барбара

Переклад         Антоняк  Божена

Жанр           Сучасна проза, роман

Рік             2012

Мова             Українська

Мова оригіналу Польська

Тема                життя підлітків, їхні проблеми.

 

Буктрейлер роману.  

послухайте короткий опис твору

Які проблеми піднимає   письменниця в творі?



09.05.Річард Бах-американський письменник.

Життя як польот




Епіграф: Жити – це не означає дихати, це значить…

 Ж.-Ж. Руссо.



Кожен із вас, мабуть, часто замислюється над запитанням «Для чого я живу?», «У чому сенс життя?» і кожен може дати відповідь, але яку? «Заробити грошей, знайти гарну роботу», – скажете ви. А що для цього потрібно? Як знайти відповідь? Тому за допомогою звернімося до американського письменника-екзистенціаліста Ричарда Баха та його повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон».

Річард Дейвіс Бах народився 23 червня 1936 року в Оук Парку, штат Іллінойс. Син Роланда Баха, колишнього капелана армії США, та Руфі (Шоу) Бах. По лінії матері Річард Бах є прямим нащадком великого німецького композитора Йогана Себастіана Баха.


У 1955 році вступив до Каліфорнійського Державного Університету. Творча діяльність виявилась не єдиною його пристрастю: юний Бах завжди мріяв стати льотчиком. Саме тому після чотирьох років навчання залишив освіту заради служби у військово-повітряних силах США. В коло його інтересів входило все, що було пов’язано з літаками. У 1960-х роках він очолював Асоціацію старовинних літаків, працював пілотом-каскадером, авіаінструктором. Потяг до авіації втілився у його творчості: майже в усіх книгах автор використовує образ літака як спосіб розкриття думки

Образ Маленького принца як втілення душі в ідеалі



Образ Маленького принца – образ людської душі в ідеалі. Він втілює в собі всі кращі риси, які можуть бути притаманні людині – відкритість, чистота, піднесеність над матеріальним, мудрість. Разом з тим, Маленький принц самотній. Його планета настільки мала, що там навряд чи вистачить місця комусь ще. А адже по суті планета Маленького принца – символ внутрішнього світу людини. З цієї позиції особливий сенс набувають слова Маленького принца: «Є таке тверде правило. Встав вранці, вмився, привів себе в порядок – і відразу ж приведи в порядок свою планету». Вони характеризують принца, як людину, здатну очищати свої помисли і наводити порядок, насамперед у душі.


Ця тонка, самотня, ранима і мрійлива дитина, яка любить спостерігати заходи сонця, переживає про долю примхливої квітки і вірить, що йому ще багато чого треба пізнати, по-справжньому розкривається, пізнавши любов до Троянди і дружби з Лисом. Саме вони внесли в його душу той необхідний штрих здатності жити для іншого, піклуючись про нього і нічого не вимагаючи натомість, який зробив його і без того чисту душу квінтесенцією ідеальній людській сутності, до якої слід прагнути кожному з нас. Адже тільки любов і відданість здатні вилікувати від самотності і допомогти знайти сенс життя.

Подорож Маленького принца, яку він зробив, посварившись зі своєю трояндою, зустрічі з королем, честолюбцем, п’яницею, ділком, географом – єдиними мешканцями маленьких планет – дозволили автору зробити висновок: «Так, дивний народ – ці дорослі! Дрібниці здаються їм важливими, а головного вони не бачать. Замість того, щоб прикрашати свій будинок, обробляти свій сад, свою планету, вони ведуть війни, тиранять інших людей, і сушать свої мізки безглуздими цифрами, і тішаться жалюгідною мішурою, і ображають своєю суєтою і жадібністю красу заходів і сходів, полів і пісків. Ні, не так треба жити!».


25.04.Морально-філософські істини в казці А. де  Сент-Екзюпері  «Маленький  принц»

Найголовніше – те, чого не побачиш очима.

                                  А. де Сент-Екзюпері



 «Розмова Маленького принца й пілота про серйозні речі».

(Пілот ремонтує літак. Маленький принц підходить до нього.)

Маленький принц: Якщо баранець їсть кущі, то він їсть і квіти?

Пілот: Він їсть усе що завгодно.

Маленький принц: Навіть квіти з колючками?

Пілот: Так, навіть квіти з колючками.

Маленький принц: А нащо ж ті колючки? (Пілот мовчить.) Навіщо ж ті колючки?

Пілот: Колючки ні на що не потрібні, квіти випускають їх просто зі злості.

Маленький принц: О!.. Я тобі не вірю! Квіти слабенькі. Вони простодушні. І підбадьорюють себе. Думають, що з колючками вони страшні… і ти думаєш, що квіти...

Пілот (розсердившись). Та ж ні! Я нічого не думаю. Я відповів тобі абищо. Я заклопотаний серйозною справою!

Маленький принц: Серйозною справою?!.. Ти говориш, як дорослі! Я знаю одну планету, там живе собі добродій з багряним обличчям. Він не понюхав жодної квітки. Ніколи не глянув на зірку. Нікого ніколи не любив. Ніколи не робив нічогісінько, тільки складав цифри. І з ранку до вечора повторював, як оце ти: «Я людина серйозна! Я людина серйозна!» — так і дметься з пихи. Але ж то не людина, то ж гриб».

Пілот: Що?

Маленький принц: Гриб! Мільйони років у квітів ростуть колючки. І мільйони років баранці все-таки їдять квіти. То невже це несерйозна річ – збагнути, чому вони так намагаються випустити колючки, які їм нічого не дають? Хіба це неважливо, що баранці і квіти воюють між собою? Невже це не серйозніше і не важливіше, ніж рахунки товстуна з багряним обличчям? І коли я знаю квітку, що є тільки одна в світі і росте тільки на моїй планеті, а маленький баранець якогось чудового дня з’їсть її, не тямлячи навіть, що він накоїв, — це, виходить, теж не має значення!.. Якщо ти любиш квітку, що є одна-єдина в світі і тільки на одній з мільйонів і мільйонів зірок, цього досить: дивишся на зорі і почуваєшся щасливим. І кажеш собі: «Десь там моя квітка...» А коли баранець її з’їсть, - то це все одно, ніби одразу погасли усі зорі, І це, виходить, не має значення! (Плаче.)

Пілот (заспокоюючи Маленького принца): Квітці, яку ти любиш,  не загрожує ніяка небезпека... Я намалюю твоєму баранцеві оброть... Намалюю для твоєї квітки броню... Я...

Бесіда за запитаннями:

- Чому заплакав Маленький принц?

- Що таке «серйозна» і «несерйозна» справи у розумінні автора?

- Що змусило пілота відкласти свої важливі справи?

 Дорослі думають, що вони заклопотані серйозними справами у своєму житті. Звичайно, ці справи важливі, але набагато важливішими є увага до людини, до її проблем, співчуття, допомога ближньому, захист краси. Маленький принц заплакав, бо він відчув себе і свою троянду нікому не потрібними.  Але пілот зрозумів свою душевну черствість і, подолавши її, усвідомив найвищу істину: «На цій зорі, на планеті, на моїй планеті Земля — був Маленький принц, якого треба заспокоїти!..»

------ У казці «Маленький принц» Сент-Екзюпері пише про речі, що виявляються важливішими за буденні справи дорослих. Це те, що потрібно душі людини, її серцю, те, що робить її щасливою. Однак, не так просто зрозуміти, які ж морально-філософські істини стверджує Екзюпері, бо, як зазначає письменник, «найголовнішого очима не побачиш». Але ми спробуємо розгадати його символи, алегорії, натяки й визначити, що ж потрібно серцеві людини  як цілюща жива вода.

 Оголошення теми й епіграфа уроку


-----Маленький принц і пілот  пройшли довгий шлях до криниці з живою водою. Це був шлях не тільки через пустелю, а передусім через свої сумніви й протиріччя, це — духовний шлях. Щоб уявити його, спробуймо згадати зустрічі, що вплинули на формування світогляду Маленького принца. Разом із героєм зробимо кроки у всесвіті до розуміння сенсу життя.

. Бесіда за запитаннями:

- Які планети відвідав Маленький принц до того, як прилетів на Землю?

- Чому з усіх, кого зустрічав герой на сусідніх планетах, лише ліхтарник виявився несмішним?

- Що означає слово «дивний», яке неодноразово повторюється у казц



Маленький принц на Землі

Яка ж вона велична, ця Земля!

5. Читання за ролями епізоду «Маленький принц і змія» (кінець 17 розд.)


Відповіді учнів. Образ змії у казці уособлює передусім долю. Зустрівшись зі змією, Маленький принц неначе подивився в обличчя своєї долі. Водночас змія символізує земну мудрість, а також добре начало, що пов’язане з міфом про мідного змія (у Сент-Екзюпері змія жовтого кольору, як пісок, як Місяць), — зустріч Маленького принца зі змією допомагає його духовному зціленню. Однак символ змії має й інший сенс: це ще й диявольська спокуса, зла фатальність, яка несе смерть («торкнувшись когось, я повертаю його землі, з якої він вийшов...).

 Отже, Сент-Екзюпері в алегоричному образі змії поєднав різні міфи, що допомогло письменникові показати непередбачуваність людської долі, втім, людина, на думку автора, повинна не схилятися перед трагічною закономірністю смерті, а жити попри всі обставини, шукати шляхи відновлення д1.     духовності, а не загибелі.

 сад із трояндами.

Завдання: переказати 20-й розділ, з’ясувати, чому заплакав Маленький принц, визначити філософський підтекст епізоду.

В. Маленький принц заплакав, бо думав, що має таке багатство — одну-єдину в світі квітку, а то звичайнісінька троянда. «Проста троянда і три вулкани, які сягають мені до колін і з яких один погас, можливо, назавжди, — цього замало, щоб бути великим принцом». Героя охопив відчай від невпевненості в собі й системі життєвих цінностей, Він хотів любити одну троянду, а виявилося, що троянд на Землі багато. Він хотів бути великим, але не знав як.

 

зустріч Маленького принца з Лисом.

Читання за ролями епізоду «Лис відкриває Маленькому принцові свої секрети» (розд. 21)

Бесіда за запитаннями:

- Який сенс алегоричного образу Лиса?

- Як ви розумієте слово «приручити»?

- Чому Маленький принц сумує за трояндою?

- Згадайте секрет, подарований Маленькому принцу Лисом. Розкрийте його зміст.

 Алегоричний образ Лиса — уособлення життєвої мудрості. Розуміння недосконалості життя породжує бажання бути «прирученим». Мудрість у тому, що «узнати можна тільки те, що приручиш, —сказав Лис. - У людей уже нема часу узнавати. Вони купують речі готовими у торговців. Але ж нема таких торговців, що продавали б друзів, і тому люди не мають друзів...» 

Троянда Маленького принца відрізняється від мільйонів схожих троянд тим, що він її «приручив», піклувався про квітку, оберігав її життя від вітру, холоду, накривав троянду скляним ковпаком... Троянда стала для хлопчика єдиною, неповторною... рідною. Проте все це накладає на Маленького  принца певні обов’язки, не випадково він говорить: «... Я за неї відповідаю. Вона така слабка! І така наївна. У неї тільки і є що чотири нікчемних колючки, більш їй нічим захиститись від світу». Так Маленький принц пізнає науку любові і міру відповідальності перед тим, кого приручив.

«Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очам не видно», — такий секрет, простий, але мудрий, відкриває Лис своєму другу на прощання. Не чути голосу серця, на думку автора, — значить стати «дорослим», «якому нічого не цікаво, крім цифр».

 

зустріч Маленького принца і пілота.

 Зустріч Маленького принца і пілота — психологічна кульмінація твору. Важливість цього моменту підкреслюється непослідовністю композиції: про зустріч героїв розповідається у 2 та 24 розділах. У другому розділі вони зрозуміли мову малюнків, а в двадцять четвертому — мову сердець. Коли і льотчик, і Маленький принц досягли згоди, взаєморозуміння, душевної рівноваги і злагоди — трагедія відступає — звучить мотив щасливого фіналу: «Я підніс відро до його вуст. Він пив, заплющивши очі. Було гарно, як на свято. Це була незвичайна вода. Вона народилася від довгої дороги під зірками, від рипіння кобри, від зусилля моїх рук, приємна серцеві, як подарунок... Я напився. Дихалось легко. Пісок уранці такого кольору, як мед. І від цього кольору меду я був щасливий...» Але настає час прощання, та його трагізм допомагає подолати світло зірок, які дарує Маленький принц пілотові на згадку про себе, про їхню дружбу, про пошуки сенсу буття.

 

«Прощання Маленького принца з пілотом» (розділ 26)

Маленький принц.  Сьогодні вночі мине рік. Моя зірка опиниться якраз над тим місцем, де рік тому я впав... Моя зірка надто маленька, я не можу тобі й показати, де вона. Та це й краще. Вона буде для тебе просто однією з багатьох зірок. І тобі подобатиметься дивитися на всі зірки. Усі вони стануть твоїми друзями. І потім я тобі щось подарую…(Сміється.)

Пілот. О хлопчику, хлопчику, як я люблю цей сміх!

Маленький принц. Оце й буде мій подарунок… це буде, як ото з водою...

Пілот. Що ти хочеш сказати?

Маленький принц. Люди мають свої зірки, які перестають бути звичайними зорями. Для одних — тих, хто мандрує, — вони —дороговказ. Для інших — це тільки маленькі вогники. Для вчених зорі — складні задачі. Для мого бізнесмена вони золоті. Але всі ці зірки мовчать. А в тебе будуть такі зірки, яких більше ні в кого немає...

Пілот. Як це зрозуміти?

Маленький принц. Я житиму на одній із зірок, я там сміятимусь, і коли ти дивитимешся вночі на небо, це буде так, наче сміються всі зірки. У тебе будуть зірки, які вміють сміятися.

 

- Коли сміються зірки?

. Коли людина знаходить щастя. Щастя дружби, взаєморозуміння, краси, праці, духовного життя.


Маленький принц і пілот повернулися додому, але головне, на думку Екзюпері, щоб людина повернулася до своєї Землі, до людей, до природи, до вічних цінностей, до самої себе, щоб людина відродила в своїй душі «дитяче» сприйняття світу.

 

Пілот. Це, по-моєму, найкраще і найсумніше місце на світі. Це той самий куточок пустелі, що я намалював, щоб вам було краще видно. Це тут Маленький принц появився на Землі, а потім зник. Придивіться уважніше до цього краєвиду, щоб неодмінно пізнати те місце, якщо колись будете в Африці, в пустелі. І коли ви там проїжджатимете, благаю вас, не поспішайте, затримайтесь трохи саме під цією зіркою! І якщо до вас підійде маленький хлопчик із золотим волоссям, який сміється і не відповідає на ваші запитання, ви одразу здогадаєтеся, хто він такий. Тоді — будьте ласкаві — не залишайте мене у великій журбі: мерщій напишіть мені, що він вернувся...


Домашнє завдання



 







18.04.Антуан де Сент-Екзюпері.(1900-1944)

-дорослий з душею дитини

 Філософська казка-притча 

 «Маленький принц»


Я боюся стати таким, як дорослі, — зізнається автор «Маленького принца». Бо часто дорослі забувають, що колись були дітьми, і живуть в іншому, своєму світі, який відрізняється від дитячого. Який же він, світ дорослих?

«Садівник у пустелі життя». Ці образні рядки належать людині, яка була таким садівником і ще за життя стала легендою — Антуану де Сент-Екзюпері (1900—1944). Народився майбутній письменник у червні 1900 року у

Ліоні, в старовинній аристократичній сім’ї. Його далекі пращури — середньовічні лицарі-хрестоносці.  Антуан був мрійником, хотів «дістати зірку з неба», віршував, малював, грав на скрипці, захоплювався технікою та машинами. На все життя він залишився зачарованим «країною дитинства». А як виріс, став відважним льотчиком, воїном, талановитим раціоналізатором авіаційної техніки, філософом, письменником, журналістом, винахідником ігор. У 30-х роках Антуан на поштовому літаку потрапив до африканської Сахари. Пустеля причарувала його, і він стає співцем цих піщаних просторів, де йому не раз загрожувала смерть. Узагалі на долю Екзюпері випало чимало випробувань. 1935 року його літак зазнав аварії, помираючого від голоду і спраги Антуана врятували кочівники-араби.  І 1938 року переліт  Нью-Йорк — Вогняна Земля закінчився теж аварією. Через струс мозку, численні переломи лікарі заборонили йому літати, та він подолав опір медиків. Ризикуючи життям, часто вилітав на допомогу товаришам. Щоразу його життя було на волосині від смерті. Не міг залишитися осторонь подій Екзюпері й тоді, коли 1940 р. фашисти напали на Францію. Йому було 39 років — критичний вік для льотчика. Наперекір усім медкомісіям і з допомогою друзів він домігся права служити в авіаційній частині розвідки. Ескадрилья за три тижні втратила 17 з 23 екіпажів.

«Я хочу брати участь у війні заради любові до дітей. Я не можу бути осторонь», — писав Антуан в одному з листів. Командир частини говорив про нього: «Він не уникає ризику. Завжди попереду, завжди ладен на все!» Екзюпері відчував свою відповідальність перед людьми. Що частіше бачив смерть, то дужче любив життя, що довше був у небі, то ближчою і ріднішою ставала йому земля. 31 липня 1944 р. літак Екзюпері був збитий німецьким винищувачем і впав у Середземне море.


У свідомості сучасників Екзюпері  залишився людиною, котра турботливо і завбачливо розкриває в інших  кращі їх можливості. Про це свідчать і його твори — «Південна пошта» (1928), «Нічний політ» (1931), «Планета людей» (1938). Останнім твором Сент-Екзюпері стала його філософська казка «Маленький принц», написана 1942 р. у Нью-Йорку. Саме тоді його тимчасово відсторонили від бойових польотів (через вік і травми), і він емігрував до США. Блукаючи серед американських хмарочосів, багато думав про своїх друзів, про себе, про весь світ, який, як йому здавалось, втрачав духовні орієнтири.


«Маленький принц» — казка про відчуженість людини у світі

й про те, що завжди є шанс подолати цю відчуженість, треба тільки озирнутися.

 Екзюпері присвятив «Маленького принца» своєму другові — Леонові Верту. У присвяті він пише: «Вибачте мені, діти, що я присвятив цю книжку дорослому. У мене є серйозне виправдання, цей дорослиймій найкращий друг 

ДЗ прочитати  стор.26о-265  у підручнику.Аналізувати сюжет твору


 11.04.Основні образи комедії "Міщанин-шляхтич"

- Як поводиться Журден у відносинах з домашніми?

- Які нові властивості характеру героя розкриваються в його взаєминах з дружиною, служницею, дочкою і її нареченим?

- Що притягує Журдена до аристократів і які вони насправді?

- Які людські та суспільні вади викриває у своїй комедії Мольєр?

- Хто з персонажів комедії є носієм здорового глузду й моралі?

- які загальнолюдські цінності стверджує у своїй комедії автор?

- Які принципи класицизму відбилися в комедії?

(правило трьох єдностей: місця, часу, дії. Дія відбувається тільки в будинку Журдена з раннього ранку до пізнього вечора. Витримано єдність дії-одна інтрига навколо Журдена. Характери однолінійні).

- Як вам здається, чи відступає Мольєр у своїй комедії від правил класицизму?

(комічний показ дворян. Мольєр малює позитивними слуг, а дворян і буржуа-сатирично, використовуючи при цьому форми фарсового сміху)

5.

Дотримуючись основних вимог класицизму, Мольєр пише багато від себе. Він робить героями комедії представників дворянства, вільно змішує комічне і трагічне. Досить згадати, як Журден руйнує щастя дочки, не дозволяючи їй вийти заміж за міщанина і видаючи за знатного турка. Драматург широко використовує в комедії традиції народного фарсу: у ній б'ються, дають ляпаси, перевдягаються, б'ють палицями. Мольєр вводить у комедію народну промову, не бентежачись навіть лайливими словами


21.03.   Історія створення комедії «Міщанин-шляхтич».

 Тематика та проблематика твору




Комедія — драматичний жанр, у якому конфлікт, дія, характери, ситуації постають у смішних, комічних формах. Комедія висміює суспільні явища, людські вади.)

Комедія в ієрархії жанрів класицизму — це високий чи низький жанр? (Низький)

Що ви знаєте про комедію масок, або комедію дель арте? (Італ. commedia dell’arte — професійна комедія — різновид італійського імпровізованого народного театру епохи Відродження, що успадкував традиції римської доби. Персонажі комедії масок були втіленнями комічного гротеску, буфонади, яскравого видовища карнавального типу. Як театральний жанр комедія масок вплинула на творчість Мольєра.)

Чим комедія ситуацій відрізняється від комедії характерів? (У першій перевага віддається подіям, хитромудрій інтризі. У другій висміюються характери. У деяких комедіях поєднуються обидва компоненти.)


Історія створення комедії69 році король Людовік XIV приймав у своїй резиденції у Версалі турецьких послів на чолі з Солиманом-агою. Турків змусили довго чекати, а потім запросили їх до галереї Нового Палацу, прибраної надзвичайно розкішно. Король сидів на троні, а його вбрання прикрашали діаманти на чотирнадцять мільйонів ліврів. Однак Солиман-ага та його почет не виказали очікуваного захоплення. Турецькі посли зробили вигляд, начебто в Туреччині всі носять костюми з діамантами. Поведінка гостей не сподобалася королю, і він наказав придворному  драматургу Мольєру і композитору Люллі написати п’єсу, в якій би висміювалися турки. Так був створений «Міщанин-шляхтич».

Прем’єра п’єси відбулася 14 жовтня 1670 року в Шамборі. Після вистави комедію критикували з усіх боків, бо зрозуміли, що у творі висміювалися не стільки турки, скільки представники аристократії та буржуа, які хотіли здобути дворянські титули.

1.     Тематика комедії «Міщанин-шляхтич»

«Міщанин-шляхтич» — яскравий зразок «високої комедії». Незважаючи на те що п’єса була написана в жанрі «комедії балету» (за вказівкою короля до неї було включено турецькі танці), Мольєр зумів зробити так, що танцювальні сцени у сюжеті перетворилися лише на зовнішню прикрасу сатиричної за змістом комедії.

Спираючись на закони класицизму, що панували на той час у літературі, драматург створює комедію характеру, виписуючи її на фоні комедії звичаїв. Носії звичаїв — це всі персонажі п’єси, за винятком головної дійової особи Журдена. Адже лише через дії та розмови персонажів можна дізнатися про традиції та звички суспільства. За смішними подіями комедії приховані серйозні висновки, а комічні образи стають сатиричним


Жан Батіст Мольєр 

У «Міщанині-шляхтичі» основною темою комедії Мольєр обрав спробу буржуа на ім’я Журден будь-що стати знатним дворянином.

Зауважимо, що до цього головний герой Журден має все, чого може бажати людина: сім’ю, гроші, здоров’я. Однак у його свідомості глибоко закріпилася думка про перевагу дворянства над усіма іншими станами в державі. Тож на момент дії у п’єсі мрія бути одним із представників «вищого світу» стає для Журдена сенсом його життя. Припинивши займатися справами, Журден наймає собі вчителів, які, кепкуючи з нього поза очі, навчають Журдена за величезні гроші всього, що треба знати у дворянському середовищі. У сценах навчання дворянських «наук» прагнення наслідувати аристократів драматург висміює з особливою силою. Мольєр показує, що Журден не лише не дізнався нічого нового, а й припинив розуміти нормальні людські стосунки. Автор сміється не із запізнілого потягу до наук — йому неприємні люди, які схиляються перед фальшивими кумирами.

У своєму прагненні «одворянитися» Журден втрачає власну гідність, перетворившись на блазня. Достатньо згадати появу пана Журдена вранці перед слугами і вчителями. Його обличчя просте і грубе, а на голові — нічний ковпак. Вузькі панчохи ледве натягнуті на товсті литки. Червоні оксамитові штани, зелений камзол, черевики на підборах, банти, пряжки, шпага і поверх усього халат з барвистої індійської тканини, — так зодягнений новоявлений шляхтич.

Журден перестає бути собою. Герой вважає істиною будь-яку дурість, тільки б це просувало його до «вищого світу». У сцені з підмайстрами, які вдягають його в нове «панське» вбрання, щедрість замовника зростає в міру того, як часто до нього звертаються «Ваша милість», «Ваша світлість», «Ваша вельможність».


Автор майстерно поєднав соціальний зміст із любовною інтригою, що зробило його п’єсу цікавою для глядачів. У захопливій розважальній формі він повчав публіку, нагадуючи про людську гідність, про необхідність долати ниці пристрасті й зберігати за будь-яких обставин честь, розум і власну особистість.

Комедія-балет — жанр, створений Мольєром для придворних розваг. Але драматург наситив його гострим викривальним пафосом. Музичні й танцювальні номери сприяли поглибленню характеристик героїв, розкривали абсурдність їхньої поведінки та аморальність вчинків. Церемонія посвяти в «мамамуші» стала кульмінацією комедії, оскільки манія Журдена сягає у цій сцені крайньої межі, і вся безглуздість його намагань та моральна ницість виявляються особливо яскраво.


 Цікаві факти:

Жан-Батист Поклен (псевдонім – Мольєр (13 січня 1622- 17лютого 1673) – французький комедіограф XVII століття, творець класичної комедії, за професією актор і директор театру, більш відомого як трупа  Мольєра

Народився в сім’ї придворного шпалерника. Здобув юридичну освіту, але обрав професію актора. Батько хотів, щоб його старший син став придворним шпалерником і декоратором, як він сам. Захоплення театром батько сприймав як забаву. Підтримав Жана лише дідусь, який і прищепив йому любов до цього виду мистецтва. Саме на свою спадщину Мольєр створив театральну трупу.Перший театр, створений Мольєром і сім’єю Бежар, провалив свої виступи в Парижі, й через три роки збанкрутував.

Мольєр був дотепною людиною, він любив висміювати дрібні недоліки людей.

 Коли трупа Мольєра дебютувала у Луврському палаці, на виставі був присутній Людовік XIV. П’єса «Закоханий лікар» мала величезний успіх і вирішила долю трупи: король надав їй театр Пале-Рояль ( “Королівський театр”)Так, театр Мольєра “Пале рояль” став найвідомішим у Франції, а король Людовік 14 став великим прихильником Мольєра. Король навіть погодився бути хрещеним батьком першого сина письменника.

Найтрагічніша історія в житті Мольєра – історія його одруження. Жан-Батист одружився на дочці Мадлен Бежар Арманде, яка могла бути його дочкою (була на 20 років молодшою). Арманда Бежар зрадила чоловіку в його власному будинку

Церковна влада відмовлялася ховати Мольєра за християнським обрядом, тому що він був актором. Найбільшого драматурга Франції поховали вночі, без обрядів, за огорожею кладовища, де ховали самогубців.



14.03.Класицизм як художній напрям у літературі XVII ст.

 Філософське та естетичне підґрунтя класицизму. Основні правила класицизму


Доба бароко, з якою ви ознайомилися на попередніх уроках, була добою великих містиків та філософів - ідеалістів. Водночас з ірраціональною бароковою свідомістю, яка твердить, що «життя - це сон», виникає принципово нова - раціональна, яка сформувала інший підхід до розуміння сенсу буття людини та запропонувала ще один вихід із, здавалось би, безвихідної ситуації людського існування. Ми почнемо знайомитися ще з однією історико-літературною епохою, яка називається класицизмо

Класицизм як художня система склався в XVII столітті й охоплювала не лише літературу, а й інші види мистецтва: живопис, скульптуру, архітектуру, музику. Назву класицизм ввели в ужиток на початку XIX століття, підкреслюючи, що митці цього напряму наслідували античну «класику», брали її за взірець.

Мета класицистичного мистецтва - створити художні твори за законами гармонії ї логіки, тому митці цього напряму виробляють певні правила, дотримання яких було обов’язковим.

Філософським підґрунтям класицизму був раціоналізм - учення, яке стверджувало, що головний інструмент пізнання світу - це розум. Засновником філософії раціоналізму був Рене Декарт. Паралельно з філософією раціоналістів будувалася і естетична програма класицистів. Тому «Поетичне мистецтво» Ніколя Буало було справжнім гімном раціоналізму. Книга складалася із чотирьох  пісень. Перша - присвячена  принципам побудови поетичних творів, друга і третя - характеристиці окремих літературних жанрів, а четверта - насичена моралізаторськими настановами.

Проте першими теоретиками класицизму стали гуманісти доби Відро-

дження. Античну драму вони вважали взірцем художньої досконалості, на цей взірець вони й пропонували орієнтуватися драматургам. Французькі поети доби Відродження втілювали в життя теоретичні принципи «Поетики» Аристотеля.Найбільшого розвитку класицизм досяг у Франції, де у XVII столітті починає складатися абсолютна монархія, і мистецтво, яке підкоряється правилам, влаштовує абсолютистів, стає часткою державної ідеології.

Основні правила класицизму:

1. Класицисти утверджували вічність ідеалу прекрасного, що спонукало їх наслідувати традиції античних майстрів. Вони вважали, якщо одні епохи створюють зразки прекрасного, то завдання митців наступних часів полягає в тому, щоб наблизитися до них. Звідси - встановлення загальних правил, необхідних для художньої творчості.

2. У літературі простежувався чіткий розподіл за певними жанрами:

- високі (ода, епопея, трагедія, героїчна поема);

- середні (наукові твори, елегії, сатири);

- низькі (комедія, пісні, листи у прозі, епіграми).

Для кожного жанру регламентувалися мова і герої. Так, трагедії класицизму притаманна була піднесена, патетична мова.

У комедіях використовувалася проста мова, обов'язковим був сатиричний струмінь, діяли побутові персонажі. Жанрові форми нової літератури класицистами ігнорувалися, особливо це стосувалося прозових жанрів, які, незважаючи на їхню велику популярність у сучасній літературі, були відсунуті у класицизмі на другий план. Жанровими домінантами класицистичної літератури були ода і трагедія.

3. Важливим елементом в естетиці класицизму були вчення про розум як головний критерій художньої правди і прекрасного в мистецтві. Класицисти вважали, що античні майстри творили за законами розуму. Письменникам нового часу теж слід дотримуватися цих законів.

4. Характери чітко поділялися на позитивні і негативні.

5. Драматичні твори (трагедія, комедія) підпорядковувалися правилу трьох єдностей - часу, місця і дії. П'єса відтворювала події, які відбувалися протягом одного дня і в одному місці.

6. Чітка композиція твору мала підкреслювати логіку задуму автора і певні риси персонажів.

7. Для класицизму загалом характерні аристократизм, орієнтація на вимоги, смаки вищої суспільної верстви, хоча деякі представники класицизму порушували це правило (наприклад, Мольєр).

8. Естетичну цінність для класицистів мало лише вічне, непідвладне часу, як твори античності. Наслідуючи давніх авторів, класицисти самі створювали "вічні" образи, які назавжди увійшли до скарбниці світової літератури (Тартюф, Сід, Гора-цій, Федра, Андромаха, міщанин-шляхтич, скнара тощо).

Класицисти наполягали на виховній функції літератури та мистецтва. Причому засобом виховання "гарного смаку" є ні дидактизм, ні моралізаторство. Виховувати людину має насолода, яку мусить давати мистецтво.

ДЗ КОНСПЕКТ: ОСНОВНІ ПРАВИЛА КЛАСИЦИЗМУ

( В НОВІ ЗНАННЯ  СКИНУТИ)





28.02.Поезія та проза в романі М. Сервантеса «Дон Кіхот». Конфлікт між ідеалом і дійсністю – центральна проблема твору 


      гіда́льгоу середньовічній Іспанії особа, яка походила зі шляхетної родини й отримувала свій особливий статус, що передавався лише за чоловічою лінією, у спадок.    

   Ілюзія (франц. illusion – «помилкове уявлення, омана») – помилкове, що не відповідає дійсності, уявлення про що-небудь. 





- У полоні якої ілюзії перебуває Дон Кіхот? (Своєї дивної мрії – стати лицарем)

      - Чи можна стверджувати, що лицарство є ідеалом для героя? (Так)

      - Пригадайте, як сформувався цей ідеал. (Прочитавши велику кількість лицарських романів, герой збожеволів. Усі його дії – це вчинки божевільної людини)

      - Які шляхи досягнення ідеалу обирає Дон Кіхот? (На думку героя, це різні битви з чудовиськами, допомога бідним, знедоленим, боротьба зі злом у різних його проявах)

      - Як ви думаєте, чи є мета Дон Кіхота благородною? (Так, адже боротьба зі злом – це вияв гуманізму героя)

      - Подумайте, чи є позитивними результати боротьби героя. (Ні, часто вони мають негативні, навіть трагічні наслідки)

      - Чому благородну мету має виконувати божевільна людина? (Автор прагнув підкреслити неможливість втілення задумів героя. Божевілля набуває символічного характеру й означає, що суспільство ще не здатне створити силу, яка зможе утвердити добро на землі)

      - Подумайте, чому головний герой – людина похилого віку.

Коментар 

      Останнє запитання досить складне. Старість – це завжди мудрість, розсудливість, час аналізу пережитого й підбиття певних підсумків. Люди здатні повчати інших. А от дивацтва в такому віці виглядають досить незвично, а іноді й смішно. Для всього свій час, і не можна повернути минуле. Отже, вік головного героя – художня деталь, яка набуває символічного значення. Його ідея лицарства – героїчна і прекрасна, але вона належить минулому. Кожна епоха має своїх героїв і свої ідеали, які з часом змінюються. Герой М. Сервантеса старий, старі його обладунки, старий кінь, тому що його час минув. Можливо, авторові і шкода цієї романтики, але нічого вічного на землі немає.


     - Подумайте, в яких вимірах відбувається дія твору. (У двох вимірах: реальному (дійсне життя) та уявному, ілюзорному, яку існує лише в уяві, свідомості Дон Кі

      - На прикладах розкрийте взаємодію обох вимірів. Пригадайте життя збіднілого гідальго та його мрії про лицарство (частина I, розділи I-II); посвяту в лицарі й реакцію людей, що бачили цю сцену (частина I, розділ III); подвиги Дон Кіхота й реакцію людей на них.

      - Зробіть висновки про те, як люди ставилися до подвигів Дон Кіхота. (Односельці співчували і жаліли героя. Прості люди глузували з нього. Для багатих він був предметом розваг та вті





ДЗ

Дати відповідь  на одне запитання ( стор 223 : 4, або5, або8, або 9 теж одне.____за вашим вибором

прислати на нз

2 повторити про творчість Петрарки, Шекспіра, Сервантеса-буде к.тест





Історія створення роману Сервантеса «Премудрий гідальго Дон Кіхот Ламанчський», його зв'язок з лицарськими романами, пародійний характер. 


      - Який період в історії західноєвропейської культури називається епохою Відродження?

 

      - У чому полягають особливості цієї епохи?

 

      - Назвіть відомих вам представників Відродження.


     

Історична довідка.

      Література Відродження в Іспанії розвивалася в складних, суперечливих умовах. Одні з них сприяли формуванню своєрідних ренесансних явищ у літературі, інші перешкоджали йому.

      Позитивним було те, що в Іспанії, де довгий час велася біротьба проти іноземного (арабського) поневолення , де середньовічні міста досить рано завоювали незалежність, а селяни в ряді областей (Кастилія та інші) не знали кріпосного права, в народі здавна вироблялася висока свідомість власної гідності. Високий рівень народної самосвідомості зумовив велику близькість іспанського гуманізму до фольклору, до художньої творчості свого народу. Разом з названим фактором в Іспанії XVI – початку XVII ст. діяв і інший – протилежний закон. Іспанія була в той час країною з дуже реакційним політичним режимом. Абсолютизм ніс ворожі відносини до міст, що боролися за свої вольності. Він був ворожим буржуазному розвитку, спирався на військову силу середнього дворянства («кабальєро») і на союз з інквізицією, посилено переслідував вільнодумство.

 іспанський гуманізм розвивався і створив великих «художників слова», особливо в області драматургії. Для іспанської літератури раннього Відродження (з XV до середини XVI ст.) характерним насамперед є розвиток народної поетичної творчості у формі романсу: ліро-епічний вірш, в якому відбивалися патріотизм, волелюбність і поетичність народу та гуманістична поезія В.-Л. де Мендоса-Сантільяна, Х. Х. Манріке, Гарсіласо де ла Вега. В області прози «панував» роман лицарський, пасторальний.

     

      Мігель де Сервантес Сааведра (1547 - 1616) – великий іспанський письменник, один із гігантів світової літератури.


Вінцем творчої діяльності Сервантеса є його безсмертний роман «Хитромудрий гідальго Дон Кіхот Ламанчський» (1605-1615 рр.)  Роман задуманий як пародія на позбавлені життєвого змісту лицарські романи. Автор хотів показати, що надмірне читання таких романів може довести людину майже до несамовитого стану. Однак, чудове знання життя народу і вміння зображувати типові характери дозволили йому створити по-справжньому реалістичний ренесансний роман, в якому опинилися викрита порочність не тільки лицарських романів, але і всієї іспанської «дійсності», і разом з тим були втілені світлі ідеї гуманізму.

 




\


2 Робота з текстом твору

Розділ1 стор213-218


ДЗ знати,ь що таке лицарскій роман, пародія

прочитати стор 219-223

 14.02.ДЕНЬ ЗАКОХАНИХ

Зірка кохання. 

Утвердження у трагедії величі й краси

справжнього кохання, його здатності піднестися над розбратом і ворожнечею світу.


                                                                        Любов рушить сонце і світила...


                                                                        Данте "Божественна комедія "

                                                              

                                                                       Якщо ви камінь - будьте гранітом

                                                                       Якщо ви квітка - будьте трояндою,

                                                                       Якщо ви людина будьте коханням.

                                                                                                       Б.Джонсон


                                                                        Любов - над бурі зведений маяк,

                                                                        Що кораблям шле промені надії.

                                                                        Це - зірка провідна, яку моряк

                                                                        Благословляє в наявній стихії.

                                                                                                        Шекспір


ПЛАН

2."Ромео і Джульетта" - безсмертний гімн справжньому коханню.

3.Трагедія Шекспіра "Ромео і Джульетта" в різних видах мистецтва.

4.Світова велич драматурга.


Вічним” називають образ, який виходить за межі літературного твору і має загальнолюдське значення. (Прометей, Дон Жуан, Гамлет, Ромео і Джульєтта, Фауст, Дон Кіхот та ін.) 

 Доведи, або спростуй свою думку..що історія кохання  в трагедії Шекспіра є найпрекраснішою.....і найсумнішою

(чекаю в нові знання )


 07.02.Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео і Джульєтти в трагедії В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»

У кожної людини своя історія кохання. Одну із таких історій розповів світові видатний англійський поет і драматург В. Шекспір у трагедії «Ромео і Джульєтта». Написана вона ще в ХVІ столітті, але не залишає байдужою людей ХХІ століття. Ромео і Джульєтта, про яких йтиме мова на уроці, - імена, що стали символами величного, всепоглинаючого, жертовного кохання.

      П’єса В. Шекспіра – одна з найсвітліших і водночас найтрагічніших історій про кохання у літературі. Головні герої трагедії стали вічними образами, які уособлюють силу і велич справжнього кохання. Тому в наш час юних закоханих так і називають – Ромео і Джульєтта.


 

Жанр – трагедія

 Тема – віковічну ворожнечу двох знатних родин та про кохання дітей цих родин.)

 Ідея – людські почуття святіші за вікові станові забобони 

Головні герої “Ромео і Джульєтта” 

Монтеккі: Ромео, його батьки, друзі (Меркуціо, Бенволіо), слуги;

 Капулетті: Джульєтта, її батьки, Тібальт, слуги Місце дії – Італія, Верона Час дії – ХV століття

 Композиція 5 дій, дії поділені на сцени “Ромео і Джульєтта” елементи сюжету Експозиція – зіткнення Монтеккі і Капулетті, бесіда Бенволыо і Ромео, підготовка до балу в будинку Капулетті; зав’язка – зустріч Ромео і Джульєтти на балу у Капулетті і зародження любові; кульмінація – сцена в склепі, коли кожен герой, вважаючи свого коханого померлим, приймає рішення піти з життя; розв’язка – розповідь брата Лоренцо і примирення сімей. Основна думка трагедії Шекспіра “Ромео і Джульєтта” – в тому, що для справжнього кохання немає нічого неможливого, не існує ніяких перешкод. Закоханим не можна було зустрічатися, їх сім’ї ворогували, але вони зустрічалися, вони кохали один одного. Трагедія закінчилася сумно – Ромео і Джульетта загинули через те, що їх ворогуючі сім’ї заважали їм бути разом, вони не розуміли, що існує щире, чисте кохання, не дивлячись ні на що

ДЗ.2 Записати в зошит паспорт твору( тема, ідея..

2 прочитати уривки   трагедії в підрчнику стор 193-207


31.01Вільям Шекспір.(1564- 1616)-англійський поет, автор другої Біблії людства.

Сонети № 66, 116, 130. Основні теми сонетів В.Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба.

Сонети – це ключ, яким Шекспір відмикає своє серце  -

Народився Вільям Шекспір приблизно 23 квітня… (1) 1564 року у місті Стретфорді-на-Ейвоні у сім’ї забезпеченого ремісника та комерсанта. Батько Шекспіра навіть був якийсь час міським головою. Його мама належала до однієї із старовинних  англійських родин.

Вільям навчався у так званій граматичній школі. У (3) 18 років він одружується із Енн Хетевей, яка була старшою від чоловіка на 8 років. У сім’ї народжується (4) 3 дітей.

Причини переїзду Шекспіра до Лондона достеменно невідомі. Але у 1587 році він залишає сім’ю, рідне місто і влаштовується на роботу у  театр. Спочатку Вільям наглядав під час вистав за екіпажами, на яких приїжджали до театру багаті лондонці, потім працював суфлером. Згодом Шекспірові дали невеличку роль, але відомим (6) актором він так і не став. Вільям почав переробляти (7) п’єси для театру, а згодом став створювати власні драми. Слава швидко знаходить драматурга. Не змушує чекати і матеріальний добробут: Шекспір стає співвласником театру (8) «Глобус», купує будинок, а з часом отримує для себе та батька спадкове дворянство. На гербі його зображений білий (9) сокіл, що тримає у пазурах золотого списа із срібним вістрям – адже прізвище «Шекспір» (Shakespeare) у перекладі означає «той, хто потрясає списом».

У 1612 році Шекспір залишає театр і повертається до (10) рідного міста. Помер драматург від (11) тяжкої хвороби у віці 52 роки у день свого народження 23 квітня. Творчість Шекспіра поділяють на 3 періоди.

Збірка сонетів була створена Шекспіром приблизно у 1593–1600 роках. У 1609 році вийшло єдине за життя видання його поезій.

Умовно сонети В.Шекспіра поділяють на 3 частини:

1) Сонети 1–126 – присвячені юному другові;

2) сонети 127–152 – присвячені смаглявій коханій;

3) сонети 153–154 – заключні, їх тема – радість життя.

На титульному аркуші першого видання (фоліо) сонетів стояло: «Шекспірівські сонети. Ніколи раніше не друкувалися в Лондоні. Продаватимуться Джоном Райтом, що мешкає біля воріт Храму Христа. 1609 рік». 

Після титульного аркуша – присвячення: «Тому єдиному, кому зобов’язані своєю появою сонети, містерові W.H., всякого щастя і вічного життя». Що означає це присвячення? Кому, власне, присвячена книга? Хто той «єдиний», кому зобов’язані своєю появою сонети? Молода людина, оспівана Шекспіром? Адже саме йому обіцяв Шекспір безсмертя у своїх віршах. Загадка ця досі не розгадана.

Вже таке розподілення поезій доводить, що В.Шекспір зробив свій внесок у розвиток жанру сонета. Адже до нього сонети присвячувалися лише темі кохання й аж ніяк не дружбі.

        

ДЗ.подивись відео.запиши основне

вибери сонет із трьох і вивчи напамять

відео скинь в особисті повідомення.або розповіси  на уроці 

30.01.Історія кохання в сонетах Петрарки(1304-1374)


Компакт – біографію Петрарки

Ім’я, прізвище: Франческо Петрарка

Дата народження: 20 липня 1304 року

Батьківщина: Італія, Ареццо.

Рід занять: поет, учений

Жанр, у якому творив поет: сонети

         Франческо Петрарка – італійський поет, філософ, яскравий представник старшого покоління митців – гуманістів, які творили в період переходу від доби Середньовіччя до доби Відродження.

         Народився поет в Ареццо, в понеділок, 20 липня 1303 року.

Його батько Петракколо ді Пареццо під час чвар між гвельфами і гібелінами, між «білими» та «чорними» тікає з Флоренції разом із приятелем свого батька Данте. Нотаріус Патрокколо був засуджений до відтинання руки і штрафу в 1 тисячу лір. Вигнанець зупинився у невеличкому місті Аренццо, де в нього народився син Франческо, якому судилося стати видатним поетом Італії.

Його мати Елетта пішла рано з життя. «Я впевнений, - писав Петрарка, - повага до людини взагалі починається з поваги до матері, сестри, коханої. Моя я мама померла дуже рано, їй було всього 38 років. Мої перші вірші я присвятив саме їй, у вірші було 38 рядків, саме стільки, стільки було Богом відпущено років мамі. А була вона найкращою з матерів, яких я будь – коли бачив».Справжня слава прийшла до Петрарки як до автора сонетів, присвячених золотоволосій Лаурі, яку він зустрів у  Авіньйонській церкві.

Але незважаючи на зовнішні життєві успіхи, почесті та пишноту, Петрарку часом мучили тяжкі приступи меланхолії. Коли йому виповнилося 33 роки, він на кілька років усамітнюється в невеликому містечку Воклюз, де поринає в релігійні та філософські мірку­ванні про сенс буття. Часом його захоплення мирською славою та закоханість у замну красу здаються йому гріховними.

Старість Петрарка зустрів всесвітньовідомим пое­том. Ще за життя його дім в Ареццо став місцем поклоніння захоплених шанувальників. Помер Петрарка за своїм робочим столом, схилившись над латинським рукописом.

Серед творів, написаних поетом, залишилась єдина книжка, написана народною мовою. Це збірка віршів під назвою «Книга пісень

Відомий італійський поет Франческо Петрарка звертається до нас у власних сонетах збірки «Канцон’єре» зі своїми переживаннями, стражданнями, роздумами

Так, про кохання хочеться говорити не рядками сухої прози, а саме віршами. А щоб зрозуміти любов Петрарки до Лаури – «звичайної дружини», звичайного авіньонця, яка мала 11 дітей! – треба, мабуть, просто бути здатним кохати так, як Петрарка. Деякі дослідники взагалі вважають Лауру вигадкою... 


Історію свого кохання описав в «Книзі пісень». 21 рік освідчувався Франческо Петрарка у коханні своїй донні. 21 рік вона надихала його на творчість. У 1348 році Лаури не стало, але почуття не згасло. Вона продовжувала жити в душі поета, являтися йому у снах і мріях, продовжувала бути його Музою. Кохання Петрарки до Лаури було високим почуттям, сповненим не пристрасті, а обожнення.

Свої почуття до Лаури поети виклав у віршах, яка ввійшли до збірки «Канцон’єре» – (від італійського - пісні). Канцона – пісня, застарілий жанр італійської поезії. Канцоньєре перекладається – книга пісень.

   Написані італійською мовою. Писав все своє життя, зробив 9 редакцій «Книги пісень». Завершив її у 1373 році, за рік до своєї смерті. Збірка складається з двох частин:

«На життя донни Лаури» і «На смерть донни Лаури».

Всього тат 366 віршів, з яких 317 сонетів присвячено коханій Лаурі.

               В його житті був роковий той день,

               Що став причиною усіх його сонетів і пісень,

               Бо він зустрів у храмі Авіньйоні,

               Частиночку себе, своєї долі....

Соне́т (італ. sonetto — звучати) — ліричний вірш, що складається з чотирнадцяти рядків п'ятистопного або шестистопного ямба, власне, двох чотиривіршів (катрени) та двох тривіршів (терцети) з усталеною схемою римування: охоплюючою абба, абба, ввд, еед або (рідше) перехресною абаб, абаб, вде, вде, тощо. 

 ДЗпрослухайте сонети

оберіть  1 сонет і вивчить напамять





 23.01.Загальні відомості про Відродження(Ренесанс) як добу європейської культури

(14-16 ст)

Гуманісти (так звали прихильників нового часу) вважали, що людина - найвища цінність на Землі, вона має право на свободу, земне щастя й всебічний розвиток своїх здібностей. Не знатне походження, а особисті таланти, багатий внутрішній світ, яскрава індивідуальність є гідним в оцінці людини.

Митці доби Відродження взяли собі за взірець твори античності. Вони сприяли пробудженню національної самосвідомості багатьох народів Європи, виникненню національних літератур, твори яких набували все більше світського (нецерковного) характеру. Але для гуманістів був притаманний також крайній індивідуалізм. Вони зневажали не лише пихатих аристократів, а й сіру масу простолюдинів. Тому доба Відродження відома не лише своїми титанами, а й тиранами (Нікколо Макіавеллі, Папа Римський Олександр VI Борджіа).

Микола Коперник (довів, що Земля обертається навколо Сонця); Галілео Галілей (довів, що Всесвіт безкінечний простір та вічний у часі); Джордано Бруно (довів, що Всесвіт не обмежується Сонячною системою, а сягає в безкраї далі. Сонце рухається серед інших зірок, існує безліч світів).

Христофор Колумб (відкриття Америки 1492 р.); Васко да Гама (відкрив морський шлях в Індію через Атлантичний океан); Фернан Магеллан (здійснив першу навколосвітню подорож, відкрив архіпелаг Вогненна Земля і шляху в Тихий океан з Атлантичного).


Леонардо да Вінчі (1452 - 1519) став засновником стилю Високого Відродження (кін. ХV - перша третина XVI ст.). Це геній, чия творчість знаменувала новий переворот у культурі. Мистецтво для нього було засобом пізнання світу й вираженням свого ставлення до нього. «Мадонна в гроті» - перша монументальна композиція Високого Відродження, персонажі якої Марія, Іоанн, Христос і ангел, сповнені поетичної величі і життєвої виразності. Вони стають втіленням ідеальних образів духовного щастя. У світ реальних пристрастей переносить глядачів «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі. Обмеживши до мінімуму змалювання зовнішньої стану, художник зосередився на виразах облич персонажів, які відтворить реальний драматизм подій. Портрет Мони Лізи («Джоконда») став символом Високого Від­родження й одним із найславетніших творів світового мистецтва 

ДЗ 1опрацювати матеріал

2записати головне про епоху Відродження

Вітрувіанська людина-це

17.01. Данте Алігєрі(1265-1321)-ключова постать італійського  Середньовіччя і переходу до Відродження


Народився він у Флоренції (Італія) у шляхетній родині. Точна дата народження Данте невідома: за різними джерелами він народився в 1265 р. між 14 травня і 13 липня. Ім’я Данте Аліг’єрі, яке дали хлопчикові при народженні Дуранте.

Уперше Данте Аліг’єрі побачив дівчину, яка стала коханням усього його життя, коли поету було 9 років. Це була Беатріче Портінарі. Він знав її, але між ними не було навіть тісних дружніх стосунків, але для неї він написав багато творів. Данте Аліг’єрі особисто не спілкувався з коханою Беатріче жодного разу

На велике нещастя для Данте Беатріче померла 1290 року. Смерть коханої жінки змусила його з головою піти в науку, він вивчав філософію, астрономію, богослов’я, перетворився на одного з найосвіченіших людей свого часу, хоча при цьому багаж знань не виходив за рамки середньовічної традиції

ДЗ подивись відео

 сонет 11

виразне читання, напамять за бажанням

послухай сонет, які почуття виникають ?

17.01.Пісня про Роланда

Краще смерть, аніж безчестя

Коли країна переживає складні часи, вона особливо потребує героя, який би власним прикладом закликав до активних дій в ім’я високих ідеалів. Цей герой стає взірцем, навіть його вади іноді перетворюються на переваги. Такого героя шукають у минулому, щоб надихати сучасників на боротьбу за майбутнє. І тоді вже не так важливо, що насправді він був не таким, яким ми його уявляємо тепер. 

Уперше «Пісня про Роланда» - найвідоміша пам’ятка середньовічного епосу Франції - нібито була виконана в 1106 р. на весіллі хороброго ватажка християн у хрестових походах Богемонда. Деякі дослідники вважають автором поеми легендарного Турольда. Ким він був? Ченцем чи мирянином? А може, таким воїном, як Турпін чи Олів’єр? Одне можемо сказати напевно: Турольд знав, що таке війна, був талановитою і надзвичайно освіченою особою. 

Провідною темою поеми є зображення боротьби проти іноземців-іновірців за «красуню-Францію», за християнську віру й короля Карла. У центрі поеми - лицар Роланд. Він ідеальний герой-богатир епосу: молодий, сильний, мужній, сміливий. Роланд - патріот, до останньої миті життя відданий своїй батьківщині, вірний васал і непохитний християнин. Водночас йому властиві й деякі вади, що також характерно для героїчного епосу. Так, Роланд занадто запальний, упевнений у власних силах. Ще одним ідеальним героєм епосу є Карл. Але це не молодий гарячкуватий богатир, а сивочолий, досвідчений, мудрий керманич, ідеал державної мудрості. Отже, обидва образи ідеалізовані, але кожен по-своєму: Роланд — ідеал епічного богатиря, Карл — ідеал епічного владаря.


 Автор поеми використав для свого твору лише факт походу й загибелі ар’єргарду франків, решта - породження його фантазії. Такий несправжній, «неповний» історизм отримав назву квазіісторизму. Може постати закономірне запитання: навіщо це було зроблено? Справа в тому, що будь-яка героїчна поема на історичну чи квазіісторичну тему створюється не так для уславлення минулого, як для утвердження у свідомості сучасників певних ідеалів: треба бути сміливим, мужнім, набожним і вірним, як Роланд, мудрим і справедливим, як Карл, а зрада за будь-яких обставин залишається зрадою, противною Богові, і карається.

Квазіісторизм - вигадка, що ґрунтується на реальних фактах.



1Записати  тему епосу( виділене червоним)

визначення словаКвазіісторизм

2. подивись відео

як ви розумієте слова: краще смерть, аніж безчестя

скласти план до відео, скинути в нові знання

 10.01.Основні теми й мотиви творчості Омара Хайяма.

 Лаконізм і  місткість жанру рубаї




О, як я хочу після тисяч років

Зійти з землі хоч травкою малою!

Ці слова належать Омару Хайяму. Мабуть, у цих поетичних рядках він висловив просте та зрозуміле всім бажання залишитися в пам’яті людській на багато-багато років. Як ви вважаєте, а це можливо, щоб людину пам’ятали тисячу років? Що для цього потрібно?

 Для цього потрібно, щоб людина прожила яскраве життя, зробила  вагомі  відкриття, залишила пам'ять в серцях людей своїми справами.  Для поета – це його вірші.


Омар, що означає «життя».  Прізвисько Хайям у перекладі означає «майстер, що шиє намети» - батько майбутнього вченого і поета займався пошиттям наметів.


Рубаї –

жанр східної поезії,

чотиривірш філософського змісту, закінчений за змістом і художньою формою,

римуються 1,2, і 4 рядки, а 3-й-без рими.

   А.Ні, не гнітять мене перестрахи й жалі,

А. Що вмерти мушу я, що строки в нас малі:

Б. Того, що суджене, боятися не треба, –

А. Боюсь неправедно прожити на землі.


Передвісник усього на світі – любов, 

Перше слово, що юність промовить, – любов. 

Бідолахо, що тонкощів цього не звідав, 

Знай, що сутність усього живого – любов. 

 

подивись відео 

підготуй аудіо читання 3-4  рубаї за вибором

Особливості розвитку лірики епохи Тан  Лі.Бо(701-762).

"Печаль на яшмовому ганку.. "     Влив даосизму на світоогляд поета

Високі гори Тибету, пустеля Гобі та води Тихого океану  надійно охороняють цю  країну від усього світу, зберігаючи її самобутність Ве



Китай і дотепер залишається загадковим  для європейців: у  філософських вченнях, неповторній культурі, тибетській медицині. Саме з Китаю до нас пришли компас, папір, лак, туш, шовк, порцеляна 

Велика китайська стіна мала велике значення для народу: вона захищала країну від нападників


ЗАСНОВНИК філосоії Лао-дзи(6ст до н..е)

Перевага спогляданню природи та її розумінню

В людській природі не треба щось змінювати

Треба прислухатися до потаємного у природі й людині

Людина досягає щастя, коли йде за природою, довіряє своїм відчуттям

Людина має розвинути в собі містичну чутливість та інтуїцію, щоб влитися в гармонію Космосу


 ОСНОВНІ ТЕМИ ТВОРЧОСТІ:

- Ідея влади природи над людьми

- Використання космічних образів простору і часу

- Одухотвореність пейзажу

- Символічність образів

ДЗ. стор т138-140  (записати головне з платформи )

виразне читання віршів( сс тор 140-141)  відповісти на запитання на стор 141(усно

Література Середньовіччя


Сьогодні ознайомимося з літературою Середньовіччя, помандруємо у просторі й часі із сонячної Еллади на Схід. Спробуємо розібратися , чи дійсно Середньовіччя займає якесь середнє, «провальне» місце між двома блискучими епохами – античністю та Відродженням. І якщо першою і третьою епохою ми захоплюємся, то Середньовіччя характеризують як період засилля релігії, розквіт інквізиції, постійні гоніння на відьом. Єдина більш менш «світла пляма» – Благородне лицарство. Тож спробуємо зрозуміти, що таке Середньовіччя. 


Собор Паризької Богоматері (Нотр -Дам де Парі), присвяче­ний Діві Марії, матері Ісуса Христа, — це один із найпрекрасніших витворів готичного мистецтва 

Жанна д’ Арк, яка змінила хід Столітньої війни.  

В історії людства настала нова доба, яка називається Середньовіччя. Цей термін уперше ввели в ужиток італійські гуманісти на межі XV—XVI ст., уважаючи Середньовіччя часом глибокого занепаду європей­ської культури.

Проте середні віки—це важливий етап становлення світової культури. Саме вони стали тим підгрунтям, на якому утворилися самобутні культури Сходу і Заходу. Це епоха розквіту арабської, ірано -таджицької, китайської та японської літератур.

Середньовічну літературу народи Європи умовно поділяють на три періоди:

І. Раннє Середньовіччя (III—X ст.).

ІІ. Зріле (високе) Середньовіччя (X—XIV ст.).

III. Пізнє Середньовіччя (XIV—XV ст.).

«Золотою сторінкою» сві­тової літератури в період Середньовіччя стала творчість митців Сходу, яка подарувала світові плеяду енциклопедично освічених, усебічно розвинених велетнів думки: філософа і лікаря Авіценну, астронома й математика Абу-Рейхана Мухаммеда Біруні, філософа, математика, поета Омара Хайяма. Найголовніше, що їх об’єднує, — це палка зацікавленість людиною: її життям, почуттями, проблемами, знаннями, духовними пошука


 Найціннішою спадщиною середньо­вічної літератури був епос—поеми про героїв-воїнів, захисників своєї країни і народу. Епос віник у формі сказань, які тривалий час існували в усній формі. 

 Найбільш популярними жанрами міської літератури були віршована новела, байка чи жарт, яким були властиві реа­лістичні ознаки, сатирична загостреність, трохи грубуватий гумор

. Середні віки — це релігія книги. Її читають, слухають, переписують, зберігають Переписування книг — це дуже поважне заняття. Багато святих зображуються з книжкою в руках.  Так, середні віки створили культ книги! 


За всіх відмінностей між античністю і Середньовіччям у цих епох є одна загальна озна­ка – це становище жінки. Середньовіччя, незважаючи на культ Прекрасної Дами, – це епоха здебільшого чоловіча. Християнські богослови довго сперечалися, чи є в жінок душа, і на Вселенському соборі 585 року вирішили, що вона є. Але права жінок обмежувалися постулатом Блаженного Августина: «Жінка не може ані вчити, ані свідчити, ані судити, ані тим більше наказувати»

Це чоловічий шовінізм. Жінки проявили себе і в середні віки. Серед святих—дуже багато жінок. Видатни­ми жінками були Елеонора Аквітанська, дружина Людовика VII, Генріха II, матір Ричарда Левине Серце, учасниця Хрестових походів, «королева трубадурів».

Матильда Тосканська — найосвіченіша жінка свого часу, професійно володіла списом, мечем, пікою.

Жанна д’ Арк, яка змінила хід Столітньої війн


Середньовіччя — це епоха темряви і світла одночасно. Ми живемо в інші часи, ходимо іншими шляхами, але й в нашому житті є дуже багато від середніх віків



 29.11.Квінт Горацій Флакк — один із найвидатніших поетів римської літератури


Квінт Горацій Флакк — один із найвидатніших поетів римської літератури. Ода «До Мельпомени» як початок традиції підбиття поетом підсумку свого творчого шляху.


    Горацій Квінт Флакк (65—8 рр. до н. е.) — великий поет античності, один із представників доби Августа. Він написав понад 160 поезій, і всі вони дійшли до нас. Мова його творів вважалася взірцевою. Католицькі ченці, середньовічні студенти та гімназисти XIX ст. вивчали латину за його віршами. Горація наслідували багато європейських поетів, російські поети пушкінської доби, українські поети XVIII та XIX ст. Основні твори: «Оди» 23-13 рр. до н. е., «Сатури» (сатири) (41—30 рр. до н. е.), «Еподи» (41 -30 рр. до н. е.), «Послання» (20-10 рр. до н. е.).

   Горацій народився у м. Венузія на півдні Італії. Батько був рабом, відпущеним на волю. З розширенням завойовницьких воєн раби починають відігравати дедалі більшу роль в житті Римської держави. їх використовували не лише на. фізичних роботах; освічений раб міг бути вчителем, інженером, агрономом, художником, адміністратором, військовим радником…

   Багаті люди, які не мали прямих нащадків, могли заповісти свої маєтки улюбленому рабу, попередньо відпустивши його на волю. Оскільки рабів у Рим приганяли із завойованих територій, можна собі уявити, яку величезну роль у культурі Давнього Риму з часом стали відігравати чужоземці. Цей процес дістав у науці назву «варваризація римської культури».

    Раби, яким доручали відповідальні посади, були цілком байдужими до ідеї римського патріотизму, їх мало цікавили римські чесноти та звичаї. Вони здебільшого погано знали латину, засмічували мову словами «варварського» походження. Походження Горація наклало відбиток на всю його творчість. Він був байдужим до почестей імператорського двору та до службової кар’єри.

    Зате він цінував щирі людські стосунки та скромні радощі життя. Освіту він здобув спочатку в Римі, потім в Афінах — у центрі вивчення філософії. У той час по імперії прокотилася хвилею громадянська війна після вбивства Цезаря

 Літературна спадщина Горація складається з двох книг сатир, однієї книги еподів (ліричних віршів), чотирьох книг од (пісень), ювілейного гімну і двох книг послань.  

Ода (гр. ode — пісня) — жанр лірики, що висловлює піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю визначених осіб тощо.


Хто така Мельпомена? (Муза трагедії. Мельпомена (по-грецьки "співаюча") – муза трагедії (спочатку вважалась музою пісні взагалі, потім пісні сумної). Мельпомена зображувалась у вигляді високої жінки з пов'язкою на голові, у вінку з виноградного листя, в театральній мантії, на котурнах, з трагічною маскою в одній руці і з мечем або палицею в другій. 

Читання оди Горація «До Мельпомени» 



\

1ДЗсловникова робота: ода

2подивись відео

запиши паспорт поеми( автор, тема, ідея

читання , аналіз оди До Мельпомени

 22.11.Публій Вергілій Марон(70-19 р.до.н.е.) Енеїда" Ідея громадянського  служіння.

Образ Інея

Публій Верґілій Марон (70 р. – 19 р. до н.е.)

Автор всесвітньо відомої героїчної епопеї «Енеїда» Публій Верґілій Марон народився 15 жовтня 70 р. до н. е. в селі Андах, неподалік від міста Мантуї (Північна Італія), в родині дрібного землевласника, що колись був, за одними даними, гончарем, а за іншими – поденником.  Його дитячі та юнацькі роки припали на буремну й тривожну пору в історії Римської держави. Затяжні громадянські війни та непримиренний антагонізм супротивних партій підірвали основи аристократичної республіки, підготували ґрунт для нової форми правління – військової диктатури Гая Юлія Цезаря і Принципату Октавіана Августа.

Початкову освіту Верґілій здобув у сусідній Кремоні, дійшовши повноліття, виїхав до Медіолану (Мілан), а згодом до Риму, щоб продовжити навчання. Він готувався стати адвокатом, але кволе здоров’я, повільне мислення, сором’язливість перешкодили його адвокатській кар’єрі. Після смерті батька Верґілій успадкував садибу, деякий час господарював і займався літературною працею.Верґілій став поетом.

Слід зазначити, що найбільшу славу Верґілієві принесли три головні його твори:     «Буколіки» («Еклоги» – пастуші пісні), «Георгіки» («Хліборобські вірші») та «Енеїда»






Естафету давньогрецької літератури прийняла література Давнього Риму. Заснована в III ст. до н. е. римська література пройшла такі ж етапи розвитку, як і грецька, але значно інтенсивніше. Найбільшого розвитку римська література досягла за часів правління імператора Августа, який підтримував могутність своєї держави не лише силою, а й пропагандою власних ідей. Визначну роль у цьому зіграла література. Даний період увійшов в історію під назвою «золота доба» римської поезії.

Міфологічна основа поеми «Енеїда

 Відомо, що грецькі письменники пов’язали особу Енея з Італією і зробили його засновником Риму. Цей переказ ще до Верґілія знайшов визнання в Римі.

Чимало пихатих римських родів усілякими засобами намагалися довести своє походження від самого Енея. Зокрема, на це претендував рід Юліїв, до якого належав славнозвісний римський політичний діяч, полководець і письменник Гай Юлій Цезар і всиновлений ним Октавіан.

Така псевдонаукова версія мала обґрунтувати особливе соціально­політичне становище їх у римському суспільстві та узаконити узурповану владу. Сучасники стверджували, що Гай Юлій Цезар збирався навіть відбудувати Трою й зробити її столицею Римської імперії. А Октавіан Август, прикрашаючи римський форум статуями славних діячів стародавнього Риму, на чільному місці поставив скульптуру Енея.

Отже, обравши за сюжет легенду, Верґілій використав її для прославлення Августа й освячення його режиму як «золотої доби» в історії римського народу, тобто надав поемі актуального політичного забарвлення.

ДЗ вивчити конспект . Образ Інея 

 15.11. Есхіл як видатний давньогрецький драматург.  «Прометей закутий». Значення творчості Есхіла для розвитку європейської драми і театру. Утілення міфу про у трагедії «Прометей закутий». 


Актуалізація опорних знань

Вікторина

1.  Приміщення для показу драматичних творів 

2.  Покровитель лікування, віщування, музики, головний бог на Парнасі. 

3.  Музичний інструмент, під акомпанемент якого виконувалися вірші 

4.  Найвідоміша поема Гомера, за якою створено фільм «Троя» 

 5 Назвіть  відомі     драматичні     жанри    (драма,  

 6 А хто пам’ятає, скільки було муз у давньогрецькій міфології 

  Як назвав Платон поетесу Сапфо?          (десятою

Ми вже знайомі з найкращими зразками давногрецького епосу та лірики.

Драма й театральне мистецтво також зародилися в античні часи. Так, театр в Елладі був надзвичайно важливим засобом виховання, тому ним опікувалися правителі Греції, а драматурги надзвичайно шанувалися. «Батьком»

давньогрецької трагедії вважається Есхіл, з творчістю якого ми познайомимось на сьогоднішньому уроці.

               словникова робота

 Драма ( від гр..drama – дія) – один із трьох літературних родів (поряд з епосом і лірикою), що зображує складний і серйозний конфлікт, напружену боротьбу між дійовими особами


Трагедія ( від гр.. tragoedia, букв. – козлина пісня) – драматичний жанр, в основу якого покладений дуже гострий та непримиренний суспільний конфлікт, який часто завершується смертю героя або героїв.


Комедія – драматичний жанр, що висміює негативні суспільні явища, людські вади


- Греки добре знали зміст міфу про Прометея, але уважно слухали кожне слово трагедії Есхіла. Що для себе повчального побачили еллінці в цій виставі?

(Жителі Аттики, до яких належав Есхіл, дуже цінували свої демократичні порядки і сприймали конфлікт Зевса і Прометея як символічне засудження єдиновладдя. Зевс "нікому не підзвітний, суворий цар". Тому самодурство його не знає кордонів. На прикладі героя трагедії виховується мужність і стійкість особистості, непохитність і гордість, що не дозволяє йти на підлі вчинки і плазувати перед сильними світу цього).

 АСИНХРОННО

 1 словникова робота

стор 90-93  усно, стор 94-96 -усно- коментр філолога -записати головне в  зошит

 08.11Авторська позиція. Сапфо (VIIVI ст. до н. е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко, Афродіто…). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні, глибина її почуттів і переживань.


Уведення в світ поезії Сапфо. Цілісний аналіз оди «До Афродіти»

-  робота над поняттям «ода

 

-   Яке враження справив на вас вірш?

-   Яким настроєм сповнений вірш?

-   Чому лірична героїня Сапфо звертається саме до Афродіти?

-    Скільки героїв  в тексті вірша? Як це вплинуло на особливість оповіді? (Героїні по черзі говорять то від імені Сапфо, то від імені Афродіти.)

-   Визначте з тексту, який зв'язок існує між богинею та земною жінкою?

- Доведіть, що у вірші «До Афродіти» образ ліричної героїні зливається з особистістю самої Сапфо. Спробуйте схарактеризувати ліричну героїню твору.

- Як ви думаєте, чому саме Афродіта допомагає Сапфо. (Афродіта розуміє Сапфо, адже вона богиня кохання і сама багато разів кохала й знає ціну справжньому почуттю. Свідченням цього є міф про кохання Афродіти до Адоніса, яке назавжди втілилося в красу ніжного анемона й червоних троянд, що народилися з крові Адоніса й самої Афродіти. Для ліричної героїні Сапфо богиня Афродіта - подруга й помічниця.)

-   Схарактеризуйте сутність мук героїні. Які рядки вірша найповніше відтворюють її стан?


подивіться відео , дайте відповіді на запитання письмово

запитання записувати потрібно

1.    Коли жила Сапфо? 

2.     У якому саме місті Давньої Греції вона народилася? 

3.    Що відомо про батьків Сапфо? 

4.   Що відомо про особисте життя Сапфо

5.    Куди й чому змушена була емігрувати Сапфо з Лесбосу

6.    Як називалася школа для дівчат, організована Сапфо після повернення на Лесбос? 

7.    Хто назвав Сапфо «десятою музою»? (Платон.)

8    Якою є доля книг Сапфо? 

12.   Як називаються весільні гімни, що їх складала Сапфо на честь одруження своїх юних подруг? (Епіталами.)

13.     У чому полягає суть легенди про Сапфо і Фаона? 

14.     Кого із давньогрецьких богів Сапфо шанувала найбільше? 

15.  Назвіть провідну тему поезії Сапфо.

відповіді чекаю на НЗ до 13 листопада

         1 листопада       Особливості розвитку і види лірики в Давній Греції. Тіртей. «Добре вмирати тому…». Ідея захисту рідної країни в елегії. Античний ідеал героя. Авторська позиція. Сапфо (VIIVI ст. до н. е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко, Афродіто…). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні, глибина її почуттів і переживань.


Лірика - один із основних родів літератури (лірика, епос, драма).

 Лірика і ліра - слова- родичі. Грецьке «лірикос» означає «той, що співає під звуки ліри», «музичний», «хвилюючий». За міфами, ліру винайшов посланець богів Гермес, використавши для струн як резонатор панцир черепахи. Під акомпанемент ліри поет виконував свої вірші 

Слово «музи» грецькою мовою означає «мислячі», їх вважали здатними лікувати людські серця. Усього їх було дев’ять. 

Предметом зображення у ліриці є духовне життя людини, світ її ідей, почуттів. У різних народів пізніших культурно-історичних епох, у тому числі й українського, в літературному процесі такі поняття, як ліра, Аполлон-Феб, Музагет, музи, Пегас (міфічний крилатий кінь, що відносив митців на гору Парнас), Парнас, Гелікон, Кастальське джерело стали символами творчості, поезії, мистецтва.)


Дослідження елегії Тіртея «Добре вмирати тому...»

 

Тіртей, ім'я якого стало майже збірним у розумінні «поета-воїна», – напівлегендарна особа. За переказами, він жив в Афінах у середині VII ст. Був шкільним учителем в Афінах. У своїх патріотичних елегіях оспівував героїзм спартанців, засуджував міжусобиці. Спартанці, що воювали із своїми сусідами - месенянами, одержали від дельфійського оракула пророцтво, де він наказував їм запросити в «радники» афінянина. «А тому вони послали в Афіни повідомити про віщування і просити такого мужа, який би порадив, що їм робити. Афінянам не хотілось не послухати бога, але їм не хотілось також, щоб лакедемоняни, без великих небезпек, стали власниками найкращої частини Пелопоннесу. Міркуючи так, вони відшукали якогось Тіртея, який навчав грамоти і якого вважали за людину недалеку на розум; до того він шкутильгав на одну ногу. Отож його й послали до Спарти. А Тіртей, прибувши до Спарти, почав складати елегії і співати їх насамперед сановникам, а потім і всім, хто збирався послухати його». Войовничі Тіртеєві елегії так нібито натхнули молодь, що під впливом його поетичної агітації спартанці здобули остаточну перемогу.

Теми й мотиви елегійних віршів були найрізноманітнішими, інколи несли в собі повчальний елемент: це роздуми про суспільні події і проблеми навколишнього життя, політичні заклики, прославлення воїнської доблесті, звернення до молоді, поради, філософські сентенції, якісь інтимні проблеми, що турбували автора, тощо.


Особливості авньогрецької  елегії.

Елегія - жанр декламаційної лірики

Настрій - бадьорий

Мова - урочиста

Тематика - піднесена, урочиста

Форма - військові настанови; повчання; патріотичні заклики; політична агітація; настанови, гідні наслідування; життєві поради

 

перегляд відеоролика 


читаання елегії

чому автор відео використав музику Вакарчука до пісні "обійми мене"        ?????(що обєднує слова Давньогрецького поета і сучасного українського виконавця






прослухайте аудіо  вірша

Добре вмирати тому....

        18.10.Гомер в  історії розвитку європейських літератур.Ілліада. Ахілп і Гектор:протистояння

 «…Мертвий з Аїду скоріш вернеться знов до життя,

Ніж славнозвісне ім’я меонійця Гомера забудуть,

Ніж його древні пісні кануть у млу забуття»

Гомер — легендарний давньогрецький поет, якого вважають автором «Іліади» та «Одіссеї» - двох славетних грецьких епічних поем, що започаткували європейську літературу. Хоч і жив Гомер у 9-8 столітті до н.е., його «Іліада» залишається лендарною й вcесвітньо відомою.


Античний світ дуже шанував Гомера. Лише його елліни називали Поетом, а до «Іліади» та «Одіссеї» зверталися протягом усього життя, шукаючи в них і поради, і розради та втіхи.

Стародавні греки склали чимало легенд про Гомера. За однією з них, батьком Гомера був бог ріки Мелета, матір’ю – німфа Кретеїда. За іншою легендою, він був сліпим (Гомер означає «сліпий»), ходив Грецією і виконував свої поеми і так заробляв на життя. Всього в античній літературі є 9 біографій Гомера. Та в них багато казкового і фантастичного.

Сьогодні дослідники виявили, що Гомер був уродженцем одного із міст-колоній Малої Азії, тобто Іонії, що його поеми були створені десь у VІІІ ст. до н.е. До середини VІ ст. до н.е. поеми Гомера не були записані і передавалися від покоління до покоління усним шляхом.

У VІІІ столітті до н.е. силою свого генію Гомер зумів на основі багатьох народних сказань про Троянську війну створити справді довершені художні твори з ретельно продуманою композицією. І ці твори започаткували європейську літературу.

В «Іліаді» Гомер виокремив лише один епізод із Троянської війни і розгорнув його так, що в ньому відобразився весь героїчний вік. Це епізод – гнів Ахілла – найбільшого із останнього покоління грецьких героїв.

3. Поетика твору

- Який характер оповіді? Як, на вашу думку, потрібно читати поему? (Спокійно, піднесено).

Така неспішність оповіді отримала назву «епічного (гомерівського) спокою». Саме так, піднесено, урочисто і фундаментально, потрібно було розповідати про таку грандіозну подію як Троянська війна

 розповів Гомер про 50 днів 10-го року Троянської війни у поемі «Іліада». Уже в першому рядку поеми Гомер повідомляє, що його розповідь буде про гнів Ахілла. 

аналіз поєдинку

Причини Троянської війни

Грецький цар Агамемнон, який мечем підкорив собі всі грецькі держави, багато років мріяв заволодіти Троєю і Єгейським морем, але воювати з троянцями виявилося не так легко. Агамемнон вирішує запропонувати вигідне для обох сторін перемир'я, отож троянські царевичи Гектор і його молодший брат Паріс прибувають до Спарти й успішно складають мирний договір.

Але на біду Паріс закохується у прекрасну Елену, жінку правителя Спарти Менелая і молодшого брата Агамемнона. Він викрадає її і таємно привозить до Трої. Обидві країни усвідомлюють, що тепер війна неминуча - Агамемнон має тепер привід, і великим військом об'єднаної Греції нападає на Трою з моря.


                                                                  Протистояння Ахіллеса та Гектора

На певному етапі війни Ахілл усвідомив безцільність для себе подальшої участі у війні і відмовився йти у наступну битву. Тому на поле бою військо повів його вірний друг Патрокл, який переодягнувся в обладунки Ахіллеса і взяв його зброю. Зіткнувшись в бою, розпочали поєдинок Гектор з Патроклом.

Гектор, здобувши перемогу, думав, що здолав Ахіллеса, але знявши шолом з переможеного, був шокований, побачивши іншого воїна.

Коли Ахіллу повідомили про смерть його найближчого друга, ним опанували лють і жага крові, тож він присягнувся помститися вбивці свого названого брата.

Гектор воював за свою державу, тоді як Ахіллес воював заради слави. Гектор боровся за свій народ, тоді як Ахіллес був сам за себе. Гектор не давав волі емоціям, тоді як Ахілл горів гнівом й ненавистю. Звичайно, Гектор міг відмовитися від двобою з Ахіллом, але для нього вийти на поле бою було справою честі. Він розумів почуття Ахіллеса та визнавав свою трагічну помилку, трагічну для обох сторін – вбивство Патрокла замість героя не додало йому ані слави, ані стратегічної переваги, натомість занизило шанс Трої на перемогу, адже на кону стояло життя царевича. Проте, він вийшов. Це говорить про високі моральні якості Гектора. Під час кривавої битви Ахілл вбив свого супротивника. Але смерть Гектора не втамувала душевного болю і люті Ахілла. Прив'язавши його труп до колісниці, він три рази протягнув тіло Гектора навколо Трої, демонструючи неповагу. Але навіть після знущань над мертвим тілом, Ахіллесу не стало легше. 

Вночі Пріам, батько вбитого царевича, прийшов до Ахілла, з щедрими дарами, встав перед ним на коліна, й попросив віддати тіло сина для прощання і похорону, гідних царевича і великого воїна. Тільки тоді Ахіллес зрозумів, що накоїв. Полишивши намет, він підійшов до тіла й гірко заплакав. До нього повернувся здоровий глузд, і він відчув повагу до славного воїна Гектора і свою провину за те, що вбив його через свою особисту лють. Ахілл зрозумів, наскільки низько він вчинив з таким благородним чоловіком і усвідомив свою ницість у порівнянні з ним. Але не тільки його він оплакував. Він оплакував себе, своє життя без вірного Патрокла, безглуздя своєї участі у цій війні, своє безчестя після наруги над тілом героя. Ахіллес повернув Пріаму тіло Гектора, і той був похований зі всіма почестями. Але ніхто більше не міг повернути Ахіллу себе. 

11.10.  Античність Основні етапи роди і   жанри.


Давньогрецька міфологія.Міфологічна основа героїческого епосу.

Античну культуру, цивілізацію називають колискою європейської культури, а вплив античної літератури на світову визначають як безсумнівний. Саме слово «античний» у перекладі з грецької означає «стародавній».

Концепція людини і світу а античній літературі(ідея гармонії тілесного та духовного, любов до життя, катарсис!-головна ідея 


Античність—це узагальнена назва історичної епохи, культури та духовних досягнень двох народів – стародавніх греків та римлян

 Антична література — це література греко-римського рабовласницького суспільства, яка мала найбільше значення для формування європейської культури.

2) Якими мовами й народами створювалась антична література ?

Антична література — це література давніх греків і римлян, що являє собою єдність, утворюючи особливу сходинку в розвитку світової літератури. Потрібно пам'ятати, що римська література розпочала свій розвиток значно пізніше за грецьку й створювалась на її основі, використовуючи її досвід та досягнення.

Грецька література найдавніша з усіх європейських літератур і єдина, що розвивалась самостійно, не спираючись безпосередньо на досвід інших літератур.

Греки писали свої твори давньогрецькою мовою, а римляни — латиною.м

3)Які жанри існували в античній літературі?

В античній літературі виникли всі літературні жанри, про що свідчать їхні, головним чином, грецькі назви: епічна поема, трагедія, комедія, ода, елегія, сатира, епіграма, новела, роман. Саме в античні часи виникає теорія стилю і художньої літератури.

4)Коли відбувалося підвищення інтересу до епохи античності?

Історичне значення античної літератури у світовому процесі настільки велике, що європейська література неодноразово зверталася до античності як до творчого джерела, з якого черпалися теми і принципи художньої обробки.



          магія давньогрецьких міфів

робота з підручником

 стор 52-56 

ДЗ прочитати уривки троянського циклу 58-63

відпорвісти на запитання на стор 63


  04.10. Підсумкова контрольна робота по темі :Священні книги людства

Посилання на завдання на сайті :нові знання  


Бажаю успіхів!(самостійно працюєте)

                27.09 Новий заповіт  Євангіліє.ключеві ідеї та образи

думка християнського вчення – любов до людини.

                                                                                                                                        Нагірна проповідь

o   Чому Біблія має таку назву?

o   Що ви знаєте про час появи Біблії?

o   Хто і якими мовами її писав?

o   Скільки частин має Біблія?

o   Що таке притча?

o   Що таке алегорія?

o   Які життєві принципи утверджують у Книзі книг?

   Слово любов у Біблії асоціюється з іменем Ісуса Христа,який став проповідником нової віри – християнства.Саме він закликав відмовитись від будь-якої помсти і любити ближнього свого,як самого себе. Про життя та смерть Ісуса Христа,його вчення та послідовників розповідається в Новому Заповіт,з яким ми сьогодні  і працюватимемо.

Біблія –книга.

Заповіт(Завіт) – Союз.

Ісус – Спаситель.

Христос – Месія.

Євангеліє – блага звістка.

2.Загальні відомості про Євангеліє

Слово вчителя(виділене записати у зошит)

   Євангеліє – головна частина Нового Заповіту. Євангеліє містить розповідь про Ісуса Христа,його життя,вчення,смерть і воскресіння.Християнською церквою канонізовано (оголошено священними і внесено до Нового заповіту) чотири Євангелія:Євангеліє від Матвія, Євангеліє від Марка, Євангеліє від Луки, Євангеліє від Івана.

Христос навчав людей притчами: «Відкрию у притчах уста свої,розповім таємниці від почину світу». 

Притча про блудного сина(Євангеліє від Луки;15:11-32)

v Чи правильно вчинив батько,відпустивши сина?

v Чому батько простив молодшого сина?

v Як ви розумієте слова батька про сина: «Був мертвий і ожив»?

v  

v Що б могло статись,якби батько сина не простив?

v Який висновок із цієї притчі ми можемо зробити для себе?

v Чи перші дві притчі допомагають зрозуміти суть викладеного у третій?

ДЗ план -конспект по темі Коран-священна книга мусульман


Біблія. Старий Заповіт (Створення світу. Каїн і Авель. 10 Заповідей 

Цікаві факти про Біблію

     Біблія – книга, яку найбільше коментують

   Біблія – єдина книга, створена колективом авторів, які ні в чому не                     суперечать один одному, хоча більшість з них не були знайомі один з одним і жили в різний час.

       Щоденний тираж Біблії – 32 867 екземплярів різними мовами світу

        Біблія перекладена на 2400 мови

  Біблія без будь-якої реклами залишається популярною тисячі років і є бестселером №1 у світі

Запис у зошит:

 Писалася Біблія трьома мовами: давньоєврейською, арамейською, давньогрецькою.

Біблія складається з 77 книг, що розподіляються між Старим Заповітом (50) та Новим Заповітом (27).

Притча — невеликий твір, що містить повчання в алегоричній формі.

Алегорія — зображення абстрактного поняття або явища через конкретний образ.

Заповідь – 1.Релігійний вислів-наказ (повчання) морально-побутового характеру. Біблійна Заповідь. 2. Непорушний наказ, суворе правило поведінки, неухильний обов’язок.

СТВОРЕННЯ  СВІТУ(прочитати стор23-26, записати

День 1-

день2-  3.4.5.6

день7


КАЇН І АВЕЛЬ.            ПЕРШЕ ВБИВСТВО НА ЗЕМЛІ

(СТОР 26     

-   Як ви вважаєте, яке негативне почуття змусило Каїна піти на гріх убивства брата?-       -, на ваш погляд, Каїн не зізнався Богові у вбивстві

       Що засуджується в образі Каїна? 

    Проти чого застерігає трагічна історія двох братів?

Яка головна ідея оповіді? Чого вчить ця історія ,

Тициан    Каїн і Авель

ДЗ записати і вивчити 10 Заповідей ( стор27

                    13.09.священні книги людства

1Подивись  відео.1      запиши назви священних книг людства

Словникова робота

Сакральне — священне, те, що володіє особливим статусом буття і протистоїть звичайному, повсякденному, вимагаючи певного типу вшанування, особливого до себе ставлення.

Веди (від санскр. священне знання) — найдавніші індоіранські тексти, пам’‎ятки давньоіндійської літератури (в індуїзмі вважаються священними, переказаними через одкровення).

Літературно оформлені Веди виникли в XV-V ст. до н. е. Вони утворені з чотирьох збірників (сам-хітів): Рігведа — збірка гімнів; Самаведа — збірка пісень; Яджурведа — опис ритуалів, правил жертвопринесення; Атхарваведа — збірка заклинань жерців.

У Ведах відбилися уявлення давніх індійців про довкілля, космос, ритуал, соціальний устрій, етичні цінності й мораль.

ДЗ.План-конспект уроку.2


06.09 .  Література в культурному вимірі. Літературний процес

Роль літератури в житті людства

  Д.З. Опрацювати стор 8 підручника

дати визначання  понять: епос, лірика, драма