..............
I Musikteori 1 skal du hente word-skabelonen og udfylde din besvarelse i den. Denne skal afleveres som pdf.
Du skal løse opgave A (Akkordlæsning), opgave B1 (Harmonisk analyse) og opgave C (Melodisk analyse. Du må gerne - hvis du har tid - også løse opgave B2 (Harmonisk analyse 2).
I Musikteori 2 skal du hente den xml-fil der svarer til vores opgavetype: E3 - Jazzarrangement. Denne fil er en zip-fil, som du pakker ud og importerer i dit musikprogram.
Du skal til årsprøven lave et firestemmigt kor samt en bas til den opgivne melodi.
Du skal selv tilføje stave til din besætning, og du skal også selv sætte Musescore til at afspille det i swing - det forsvinder i xml-en.
Det vokale arbejde skal vise varierede korteknikker: rytmiserede flydestemmer, korsvar, akkordomlægninger m.m.
Dit groove består i år kun af bas, som skal vise både two-beat og four-beat (walking). Almindeligvis skal du lave two-beat i det første A-stykke og walking i resten af opgaven. Husk: start walking i den sidste takt af A-stykket (takt 8)
Du skal også aflevere Musikteori 2 som en pdf-fil.
For min fornøjelses skyld kan du også aflevere M2 som en Musescore-fil.