Abstrakta příspěvků

Abstrakta přihlášených příspěvků jsou průběžně doplňována dle zaslaných přihlášek. O zařazení do hlavního programu, ev. přeřazení do posterů bude rozhodnuto SOC do 3. 11. 2023. 

Pozvaní řečníci

Norbert Werner

QUVIK - první český vesmírný dalekohled 

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, PřF Masarykova univerzita v Brně, Česká republika

Žofia Chrobáková

Štruktúra Galaktickej výdute pomocou premenných hviezd typu Mira

Mullard Space Science Laboratory, University College London

Olga Maryeva

Final stages of massive star life: strong winds and striking varialibity

Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences, Ondrejov

Theodor Pribulla

Precession in exoplanet systems with hot parent stars

Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica

Zděnek Prudil

Nejnovější poznatky o hvězdách typu RR Lyrae

European Southern Observatory

Łukasz Wyrzykowski

How to help Gaia space mission find black holes?

Astronomical Observatory, Warsaw University, Warsawa


Studentská sekce

Matúš Kamenec

Transformation of DSLR magnitudes into standard UBVRI photometric system

The lecture deals with possibilities of observing variable stars with DSLR devices in three filters (B, G and R) and using transformation equations to calibrate the data to standard B, V and R Johnson-Cousins bands. It describes the search for an efficient way of transformation and on several observations of eclipsing and pulsating variable stars, it demonstrates the success, advantages and disadvantages of the used methodology. 

Anna Richterková

Fotometrie zákrytových čtyřhvězd

Pokus o potvrzení/vyvrácení čtyřhvězdnosti pozorovaného zákrytového systému z fotometrických dat s využitím fázové křivky, rozlišení příspěvků jednotlivých párů, určení okamžiků minim, sestrojení O-C diagramů a první fyzikální model systému.

Michal Zummer

HD 93695 A remarkable binary star system with mysteries

HD 93695 was found to be a low-amplitude ellipsoidal variable based on the TESS photometry. Before that, it served as one of the comparison stars in differential observation of quadruple system QZ Car. 18 echelle spectra in the range of 4500 ̊A to 8900 ̊A were obtained, confirming that the object is indeed double-lined spectroscopic binary with the period of 8.0819 d. After the reduction of the spectra and measurement of radial velocities, we caries out modeling of the system using Phoebe and found inconsistencies, which might be attributed to the presence of the third absorption component in the Hα profiles between the lines of primary and secondary components in three spectra taken in similar orbital phases. 

Jana Švrčková

Dynamický vývoj trojhviezdy HD 152246

HD 152246 is a hierarchical triple star that consists of two hot stars of spectral type O and one colder star, that has not been yet detected in the spectra. The colder star and one of the O type stars form a binary system with low value of eccentricity and orbital period of 6 days. In addition, this binary star together with the second O-type star orbit around a common centre of gravity with a period of 470 days.

The published eccentricity of the wider orbit is too high. With this value of eccentricity, the system should not be dynamically stable. Using a recently observed set of spectra, I determined more precise and accurate orbital elements of this system. I showed that the eccentricity value is significantly lower than its previously determined value. I also showed that the system is dynamically evolving - the short orbit inclination is changing in time.

Tomáš Rektořík

Search for new variable stars using TESS

Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) has provided the astrophysics community unprecedented amount of high-precision high-cadence photometry for millions of potential variable sources across the sky. In my presentation, I would like to demonstrate the extent of this data on a sample of two thousand stars hitherto classified as non-variable. The presentation will also cover TESS data processing methods in Python with emphasis on their common issues.

Nela Dvořáková

Odhalování komplexní povahy FS CMa hvězd

FS CMa type stars form a group of rare B type stars with extremely strong emission lines, presence of forbidden lines and strong IR excess, pointing to a complex circumstellar environment of gas and dust. They are variable on timescales of days, months or even years. It was suggested that these objects are binaries with ongoing or recently finished mass exchange. However, only some cases are proven binaries. Recent discovery of the first FS CMa star with a strong magnetic field along with unusually high space velocity points to a different scenario. Mergers provide a natural explanation for such strong magnetic field, the slow rotation of the FS CMa type stars as well as the presence of the dust. Supporting evidence can be found in interferometric observations of HD 50138, the morphological variations of which could not be explained that well with a binary model. Our own recent analysis of a series of N-body simulations shows that more than 50 % of mergers are B type stars and that lower to intermediate mass stars proved especially important in formation of mergers. 

Ondřej Smečka

Určování period rotace vybraných chemicky pekuliárních  hvězd

Chemicky pekuliární hvězdy jsou typem proměnných hvězd s neobvyklým chemickým složením fotosféry, které zapříčiňuje tvorbu chladnějších a méně jasných míst na jejich povrchu. Při dlouhodobých pozorováních proměnných hvězd lze namísto regrese světené křivky zjistit odhad jednotlivých period rotace v naměřených datech a následně stanovit jejich průměr. Předpoklad vyplývající z metody "Wisdom of the crowd" je, že průměr méně přesných hodnot, v tomto případě odhadů period, se bude blížit reálné hodnotě. Pro stanovení period pomocí této metody jsou v této práci používána data z misí Kepler a TESS vybraných chemicky pekuliárních hvězd s hvězdnou velikostí okolo 9-13 mag.

Přihlášená abstrakta 

Ladislav Šmelcer

Eruptivní hvězdy 2023 

Prezentujeme výsledky vlastních pozorování eruptivních hvězd v kontextu fotometrie a využití spektroskopie vybraných objektů. Představíme výsledky dlouhodobého monitorování světelných křivek a jejich variace a doplníme o informace z literatury o výzkumu vztahu mezi eruptivními hvězdami a jejich vlivem na exoplanety.

Petr Zasche

Podivuhodný svět vícenásobných systémů

Za posledních 10 let bylo objeveno významné množství poměrně exotických vícenásobných systémů díky precizní a kontinuální fotometrii z družic a velkých přehlídek. Některé z nich budou stručně představeny. Vedle oblíbených dvojzákrytových 2+2 čtyřhvězd bude speciální pozornost také věnována stále rostoucí skupině hvězd s precedující dráhou. Tedy těch, které "zapínají" a "vypínají" svoje zákryty. 

Miloslav Zejda

Historie proměnářské sekce

Blíží se 100 let od založení Sekce pozorovatelů hvězd měnlivých. Příspěvek se ale zaměří na poslední půlstoletí činnosti Sekce a připomene významné události a postavy té doby. 

Ondřej Pejcha

Poměry hmotností dotykových dvojhvězd

Poměr hmotností složek dotykových dvojhvězd se vyvíjí v důsledku přenosu hmoty, ztrát momentu hybnosti a jaderného vývoje složek. Zajímavým důsledkem současných vývojových teorií je předpověď zániku dotykových dvojhvězd pomocí tzv. slapové Darwinovy nestability, která nastává pro malé poměry hmotností. V důsledku této nestability by měla dvojhvězda rychle splynout do jednoho objektu a tento proces by měl být pozorovatelný jako vzplanutí svítivé červené novy. V příspěvku vysvětlím novou metodu, která umožňuje určit rozdělení poměru hmotností dotykových dvojhvězd pouze na základě pozorovaných amplitud světelné křivky. Pomocí této metody jsme identifikovali příznaky Darwinovy nestability v populaci dotykových dvojhvězd. Příspěvek je založen na článku Pešta & Pejcha (2023, A&A, 672, 176). 

Pavel Cagaš

Nové funkce programu SIPS pro vzdálené ovládání a programové řízení pozorování 

Program SIPS v4 byl rozšířen o aplikační programové rozhraní REST, dovolující ovládání pozorování prostřednictvím standardního webového prohlížeče. Součástí instalace programu je i aplikace pracující ve webovém prohlížeči a komunikující prostřednictvím protokolu HTTP s programem SIPS. Pozorování je tak možné ovládat na dálku z libovolného zařízení, na kterém pracuje webový prohlížeč, tedy nejen z jiného PC nebo notebooku, ale i z tabletů a mobilních telefonů.

Druhým významným rozšířením program SIPS v4 je zahrnutí obecného programovacího jazyka pro programové ovládání. Řadu funkcí programu je tak možné ovládat programově, včetně celých pozorovacích sekvencí. Pro autory ovládacích programů jsou dispozici rozhraní pro ovládání všech typů zařízení, připojených k programu SIPS (kamera, filtrové kolo, montáž dalekohledu, motor ostření, kopule nebo odsuvná střecha, …) a také řada zabudovaných programových modulů pro práci se soubory, s datem a časem apod. 

Vladimír Bahýl

Hvezdáreň "Júlia", 14 rokov pozorovaní, popularizácie astronómie a vedeckej práce

V prednáške prezentujeme vedecké výsledky dosiahnuté za 14 rokov. Ide o pozorovania jasných bolidov, video-meteorov, komét, asteroidov, zákrytových premenných hviezd a výsledky v oblasti dopplerovskej tomografie. Ide nielen o pozorovania, ale aj o konštrukcie svetelných kriviek vybraných pozorovaných objektov. Venujeme sa tiež popularizácii astronómie a máme česť pochváliť sa už aj plejádou žiakov, pracujú už samostatne a rozvíjajú svoj tvorivý potenciál. Na to sme zvlášť hrdý. 

Jakub Kolář

Resonance mezi dvojzákrytovými soustavami

Počty dvojzákrytových systémů v současné době prudce stoupají. Mezi nimi lze sledovat některé významné a upřednostněné poměry period tvořících rezonance. V příspěvku bude ukázáno aktuální rozdělení poměrů period a rezonancí těchto čtyřhvězdných kandidátů společně s novými pozorovacími poznatky. 

Jan Kára

Kataklysmické proměnné hvězdy na hranici stability

Cataclysmic variable stars are semi-detached binaries consisting of a white dwarf and a red dwarf. These systems are characterised by a transfer of matter between the two stellar components, which forms an accretion disc around the white dwarf. The rate of the mass transfer then determines whether the disc is in an unstable state, in which it undergoes outbursts, or in a stable state, in which the brightness of the disc does not vary. In my talk, I will present several systems which lie on the border between these to types. 

Marek Wolf

Stále záhadné PCEB systémy

Pozorované změny period u zákrytových dvojhvězd typu HW Vir stále nejsou uspokojivě vysvětleny. Budou popsány první výsledky dlouhodobého pozorovacího programu PCEB. 

Gunther Wuchterl

PLATO - the first planet search area and the "Venus-Test"

The sky area for the first PLATO, two year "long" search has been selected. It will allow discoveries of planets with properties of those of the inner planets of the solar system. I will discuss the follow-up procedures to validate PLATO planet candidates and the important role that citizen astronomers and telescopes of 0.2 to 1 m diameter will play. Most likely a small telescope will be in the best position when the next terrestrial planet will  do its long transit, after the one of Venus in 2012.

The long transits of planets in the so called potentially habitable zone of stars like the Sun pose a great challenge to observers. I will outline the procedures to address that challenge and thus enable the confirmation of planets with transits that become as long and longer than one night.

Finally I will communicate a call by the PLATO benchmark team, that is responsible to assure the accuracy of the results of the PLATO mission by determining stellar parameters to the best accuracy that is currently possible. For that eclipse observations of double line eclipsing binaries are urgently needed in the now selected and future PLATO fields.

Marek Skarka

Pulzující hvězdy z vesmíru

Data z vesmírných observatoří umožnila obrovský posun v našem chápání hvězdných pulzací a hvězd samotných. Nebývale přesná (kvazi)kontinuální dlouhodobá měření zejména dalekohledu Kepler umožnila zkoumat vlastnosti většiny typů hvězd včetně jejich vnitřních částí. Na konkrétních příkladech se zaměřím na to, co všechno se dá s využitím hvězdných pulzací o hvězdách zjistit a v čem jsou vesmírná data v tomto ohledu unikátní a nenahraditelná. Zmíním ovšem i některá úskalí analýzy dat z vesmíru.

Zbyněk Henzl

STEP – Stellar eclipse predicting and lightcurve modeling system (a ještě mnohem více)

STEP je aplikace, která byla původně navržena jako pomocník pro pozorovatele zákrytových proměnných hvězd, především vícenásobně zákrytových systémů. Postupně ovšem získávala další funkce jako například předpověď tvaru světelné křivky, vedení pozorovacího deníku, vizualizace pozorovatelnosti objektu, získání doplňujících informací z databází, fotometrie TESS včetně úpravy a zpracování získaných fotometrických dat či ověření, zda je sledovaný objekt známý jako proměnná hvězda (GAIA, VSX, ASAS-SN). Aplikace může získávat data kromě jiného také přímo z datových souborů SIPS či SILICUPS a snaží se tak na tento užitečný software navázat. Prezentace si neklade za cíl posluchače podrobně seznámit se všemi funkcemi. Pouze ukázat základní principy a možnosti využití, aby posluchač mohl sám posoudit užitečnost daných funkcí pro svoji práci.

Iveta Lamberská

Astronomie v Hradci - minulost a budoucnost 

Krátké představení práce Martina Lehkého na Hradecké hvězdárně, včetně nějakých ještě nepublikovaných dát a nových objevů. Společně s novým plánem a pokračování měření v rámci Hradecké hvězdárny v budoucnu.

Online přednášky 

Andre O. Kovacs

Pro-Am Collaboration Opportunities for Amateur Variable Star Observers

Contributions from amateur astronomers to professional publications in the field of variable star research have expanded over the last years. Here we review some collaborative opportunities between professional and amateur astronomers that recently lead to scientific publications.

Ozgur Basturk

Investigation of Orbital Period Variations in Eclipsing Binaries and Transiting Exoplanets with Timing Data

Timings of light curve minima in eclipsing binary and transiting exoplanet light curves are of paramount importance in revealing orbital period variations resulting from various astrophysical phenomena and gravitationally bound additional bodies. While survey telescopes such as Kepler and TESS, and future missions such as PLATO, provide continuous observations of many systems for long durations from space, light curves acquired by amateur and professional observers from the ground still hold a pivotal role in contributing to the completeness of timing data sets. Databases such as O-C Gateway and Exoplanet Transit Database assume particular significance in consolidating these data sets and granting access to them, primarily because time scales of these variations in eclipse and transit timings can be quite long. Consequently astronomers need to work on data sets with more evenly spaced observations and extended temporal coverage. In this contribution, we delineate the reasons for eclipse and transit timing variations observed in binary star and exoplanet systems revealed with the well-established O-C technique and elucidate the essential characteristics of timing data required for such analyses by providing examples drawn from our latest research on hot-Jupiters and post-common-envelope binaries.

Ezgi Setrkan

A catalog of exoplanets around post common envelope eclipsing binaries

Post-common envelope binaries are of particular interest to astronomers due to their potential to host first or second generation planets. These binary star systems, in which outer layers of one of the stars engulfed its companion during its evolution forming a common envelope, can lead to unique planetary formation scenarios. To further our understanding of these intriguing systems, we are compiling a comprehensive catalog, providing information specifically tailored to post-common envelope binaries and their planet systems. We believe that this catalog will serve as a valuable resource for researchers, enabling them to study the complex dynamics and evolution of these binary systems as well as the potential for the existence of planets orbiting them. 

Ahmet Cem Kutluay

Orbital Decay Detection of Hot-Jupiters via TTV Analysis

Tidal interactions between a hot-Jupiter and its host-star are much more efficient and stronger due to the proximity and size of the planet, and these interactions cause some of the stellar and planetary parameters to evolve over time. This evolution includes the transfer of angular momentum from the orbital velocity vector of the planet to the spin vector of the star and may cause the orbit of the planet to shrink in a secular fashion, which is called as ‘orbital decay’. The consequent decrease in the orbital period of the planet can be detected via long-term transit observations of the system. The change in the transit timings of the planet with respect to time constitute the so-called TTV diagram, which reveals how fast the orbit shrinks, and how efficiently this tidal energy is dissipated. Detections of orbital decay in hot-Jupiter systems are crucial in order to understand their formation and migration, which are still under debate. We will provide a very brief overview of the ‘orbital decay’ concept, and how we detect it through TTV analysis, with two examples; WASP-12b and WASP-4b, based on their transit observations from the space, including their latest TESS observations (Sector 69 for WASP-4) and the ground, including the observations registered in the Exoplanet Transit Database.

Akar Furkan

Cross-Checking Astrometric and Eclipse Timing Data for MR Del

MR Del (HD 195434, HIP 101236) is a detached eclipsing binary system with a visual magnitude of mV = 9.20 and an orbital period of P = 0.5217 days. The system has been the subject of various studies. To date, a few analyzes of period variations in this system have proposed an additional third body, which is very close to the mass limit between stars and brown dwarfs. In their study, Zasche et al. (2009) analyzed the astrometric data to uncover the orbital properties of this additional body and found its orbital period to be 1996 +/- 170.5 years, contradicting the period determined in recent eclipse timing studies. In this study, our aim is to first determine the properties and relative orbit of the third body by analyzing all available astrometric data, including data from Gaia DR3. Subsequently, we will separately analyze the most recent eclipse timing data including TESS observations to assess the level of consistency between the results obtained from these two different types of observations.

Baris Güler

Observation Planning With ObservaPy

Selecting a specific system for the observations of extrema in the light curves of variable stars poses a significant challenge, particularly in cases where observers are confronted with a multitude of systems but face time constraints. In response to this issue, we developed an application with Python to help the observer to determine the most viable system to be observed at any given time. This application also provides information on optimal dates for observing a particular system at a specified time interval. Additionally, the application enables users to create detailed logs documenting any observation of a particular target.

Pavol Dubovský

V1674 Her after the 3rd season of observations

We report the results of observations of Nova Herculi 2021 - V1674 Her. The object is characterized by several exceptional properties. The progenitor was identified as an intermediate polar. The speed of the outflow reached 10000km/s. The brightness decline was very fast - time t2 approximately 1.2d, t3 approximately 3d.The pulse spin signal was detected in photometry soon after the nova eruption. Extremely fast spin-up rate of the white dwarf rotation was measured. We succeed in constructing the O-C diagram of spin pulse maxima from 3 seasons of observations despite the difficulties with cycle counting. The result suggests that the spin acceleration is now stable and we can expect its slow decline in next decades. The evolution of the orbital period was investigated as well.

Online posters

Priya Shah Hasan

Search for exoplanets in star clusters

This will be a review  of the recent studies of exoplanets in star clusters. We shall describe our data on variables in M4 and NGC 2419. The search for variables and determination of exoplanets fro our data will be presented.

Tahereh Ramezani

Bohm-Vitense Gap

This paper discusses the Bohm-Vitense gap, a gap in the colours of stars that occurs when the atmosphere changes from radiative to convective in deep layers. We are using different algorithms for detecting gaps in colour-magnitude diagrams (CMDs), including the k-nearest neighbours (k-NN) and UniDip algorithms. We propose using a combination of the k-NN algorithm and the UniDip algorithm and manual verification to identify gaps unlikely to be of a statistical origin. Using the $Gaia$ photometric system, i.e. BP-RP, we took the data of 130 star clusters and searched for gaps in the ranges of 0.40 to 0.47 mag, and 0.56 to 0.60 mag, respectively. We analysed all data statistically and identified the gaps in the individual clusters. Finally, we applied the kernel density estimator to see how the gaps are distributed.