Prowadzący wykłady i warsztaty.

Nie prowadzimy w tym roku elektronicznych zapisów na zajęcia. Listy z możliwością zapisu będą na tablicy przy rejestracji.


godz. 9.15-10.00

Wykład Inauguracyjny - Piotr Nodzyński

godz. 10.30-11.30 Sesja I

1. Edyta Pobiega, Katarzyna Pobiega (PG) sala III 1

Funkcje z GeoGebrą - warsztaty dla średniozaawansowanych użytkowników GeoGebry, prezentacja wybranych gotowych bardziej zaawansowanych apletów przygotowanych do książki Funkcje z GeoGebrą, samodzielne przygotowanie przez uczestników szybkich do realizacji apletów w oparciu o wybrane instrukcje z tej publikacji

2. Irena Ołtuszyk (PG) sala I 14

„O czym przed 1. września 2019 r. każdy nauczyciel wiedzieć powinien". Omówienie zmian w podstawie programowej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

3. Barbara Roszkowska-Lech (PG, GIM) sala I 15

Jak to rozwiązać? W czasie zajęć opowiem o heurystyce rozwiązywania problemów i razem z uczestnikami spróbuję zastanowić się jak zainspirować uczniów do samodzielnego ich rozwiązywania.

4. Wacław Zawadowski, Krzysztof Mostowski (PG, GIM, SP) sala I 19

Fotografowanie matematyki. Pokażemy jak mogą być matematycznie interesujące cienie w słońcu w rozmaitych sytuacjach. Fotografowanie tych sytuacji można wykonać tak aby to wyraźnie uwidocznić. Pokażemy też w jak prosty sposób można otrzymać fotografie, które dają obraz przestrzenny.

5. Anna Drążek, Helena Lewicka (SP, GIM) sala II 17

"Zaangażuj wszystkie zmysły w matematycznym escape room".

Troską nauczycieli matematyki, przygotowujących zajęcia dla uczniów, jest przede wszystkim wzbudzenie motywacji wewnętrznej uczniów do pracy, do aktywnego udziału w zajęciach. Zza oceanu przybyła do nas moda na zabawy integracyjne w escape roomach, czyli pokojach zagadek. Ta forma zabawy zaspokaja potrzeby uczniów, a jednocześnie kształtuje m.in. takie kompetencje jak analizowanie, wyciąganie wniosków, współpracy w grupie. Czy można ten patent zastosować w szkole? Podczas zajęć pokażemy, jak przygotować escape room na lekcji matematyki. Uczestnicy przeżyją przygodę wykorzystując umiejętności matematyczne i 5 podstawowych zmysłów.

6. Piotr Nodzyński (SP) sala I 18

Przygotowanie do egzaminu w klasie 8. Strategia rozwiązywania zadań.

7. Janek Baranowski (uczniowie i nauczyciele SP, GIM, PG) sala I 11

Bryły, które można dotknąć

Wiele modeli wielościanów. Niektórych od 20 lat nikt nie oglądał, są wśród nich i takie, co mają 37 lat. A wszystkie z papieru... Będzie o bryłach foremnych i półforemnych, o przekrojach i podziałach, o konstrukcji modelu, do tego łamigłówki i wyjątkowy pokaz, którego nigdzie się nie widuje (no może prawie nigdzie...).

8. Karol Sieńkowski, Olga Moreń ( uczniowie SP) sala II 14

Warsztaty obliczeń na sorobanie.

Soroban to japońskie liczydło pozwalające wykonywać obliczenia z dużą prędkością. Podczas warsztatów poznasz jego historię oraz podstawy obliczeń na tym przyrządzie

godz. 12.00-13.00 Sesja II

1. Marcin Kurczab, Elżbieta Świda (PG) sala I 15

Jak odnaleźć się w rzeczywistości nowej podstawy programowej z matematyki? Realne rozwiązania. Będzie to czas na zadawanie autorom pytań. Porozmawiamy o koncepcji nauczania matematyki w nowym liceum. Pokażemy trudności, ale też nasze pomysły na ich rozwiązanie.

2. Michał Szurek (PG) sala II 17

"Geometria płaska i przestrzenna z klocków Lego, klocków REKO, i piłeczek pingpongowych" Treść. Te proste narzędzia dają niemal nieograniczone możliwości do nauki przez zabawę na poziom od przedszkola do studiów doktoranckich i od czystych łamigłówek do poważnych problemów naukowych. Mogą być pomocą do przywrócenia geometrii przestrzennej należnej jej wiodącej roli w matematyce szkolnej.

3. Krzysztof Chojecki (SP, GIM, PG) sala II14

Narzędziownik nowoczesnego nauczyciela.

Celem warsztatu jest przegląd darmowych i nowoczesnych technologii w edukacji pod kątem gier, filmów, quizów, komunikacji, udostępniania plików, tworzenia notatek, diagramów i map myśli.

4. Piotr Nodzyński (SP, GIM, PG) sala I 18

Jak pokolorować matematyczny świat na żółto i na niebiesko. Pole figury policzone "sprytnie".

5. Marzena Płachciok (SP) sala III 1

Platforma edukacyjna GeoGebry.

Zajęcia adresowane są do uczestników zarówno znających GeoGebrę, jak i tych, którzy dopiero poznają ten program. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się tworzyć swoje grupy robocze oraz pracowania w nich z wykorzystaniem wszystkich możliwości jakie daje platforma GeoGebry.

6. Janek Baranowski (uczniowie i nauczyciele SP, GIM, PG) sala I 11

Bryły, które można dotknąć

Wiele modeli wielościanów. Niektórych od 20 lat nikt nie oglądał, są wśród nich i takie, co mają 37 lat. A wszystkie z papieru... Będzie o bryłach foremnych i półforemnych, o przekrojach i podziałach, o konstrukcji modelu, do tego łamigłówki i wyjątkowy pokaz, którego nigdzie się nie widuje (no może prawie nigdzie...).

7. Irena Ołtuszyk (uczniowie i nauczyciele PG) sala I 14

Sposób na skuteczne przygotowanie do matury z matematyki". Rozmowa z uczniami i nauczycielami (wykład+ dyskusja) o tym jak skutecznie przygotować się do matury z matematyki.

8. Danuta Marciniak, Anna Porzucek-Kowalczyk (uczniowie i nauczyciele SP,GIM,PG) sala I 19

Łamigłówki jako prosty sposób na poprawę stylów rozumowania i działania

godz. 13.15-14.15 Sesja III

1. Maria Mędrzycka (PG) sala I 15

"Geometria m(n)aturalnie

Prawie połowa punktów, które można uzyskać na maturze pochodzi z zadań geometrycznych. Warto pokazać uczniom drogi, które prowadzą do łatwego zrozumienia problemów geometrycznych zwłaszcza w zadaniach dowodowych. Na spotkaniu pokażemy jak uporządkować wiedzę geometryczną, jak budować zadnia i ich warianty, jak zrobić dobry rysunek i gdzie szukać drogi na skróty. Planimetria, stereometria, trygonometria i geometria analityczna - jak zobaczyć łatwiej te wszystkie zależności."

2. Anna Porzucek-Kowalczyk, Danuta Marciniak (SP,GIM,PG) sala I 19

Nie łam się. Do łamania są łamigłówki LOGI!

3. Helena Lewicka, Anna Drążek (SP, GIM) sala II 17

"Obserwuj, poznawaj, wnioskuj ... czyli geometria w służbie zmysłów".

W nauczaniu bardzo istotną sprawą jest zainteresowanie uczniów i ich udział w działaniu. Na warsztatach będziemy badali własności figur używając kartki papieru. Przekonamy się, że taki sposób rozbudza wyobraźnię, pomaga w rozwiązywaniu zadań. Weźmiemy też udział w ćwiczeniach dramowych utrwalających własności figur.

4. Ewa Janiec (SP) sala I 14

Kompetencje kluczowe

5. Wacław Zawadowski, Krzysztof Mostowski (uczniowie i nauczyciele SP, GIM, PG) sala I 11

Rozwiązywanie równań z prostym kalkulatorem, takim którym można się posługiwać na maturze

6. Piotr Nodzyński (uczniowie i nauczyciele PG) sala I 18

Dowody na maturze w nowej podstawie programowej ( zakres podstawowy i rozszerzony).

7. Karol Sieńkowski ( SP) sala II 14

Soroban i szkoła japońska.

Dlaczego soroban jest lepszy od tradycyjnego liczydła? Jak wygląda nauka obliczeń na sorobanie w profesjonalnej japońskiej szkole? Jak motywuje się dzieci w Japonii do pracy nad własnym rozwojem? Jak wygląda sorobanowy system egzaminowania uczniów i nauczycieli? Co mówią badania na temat wpływu sorobanu na ludzki mózg? Jak zostać certyfikowanym nauczycielem sorobanu? Dużo pytań... Podczas zajęć postaramy się na nie wyczerpująco odpowiedzieć.