Мандруємо Україною

Шановні учні! Перед тим, як відповісти на питання вікторини, давайте більше дізнаємося про деякі природні та рукотворні дива України. Перш за все пропонуємо здійснити подорож на південь України до узбережжя Чорного моря.

Національний природний парк «Джарилгацький»

Національний природний парк «Джарилгацький» знаходиться в Херсонській області на березі Чорного моря. Парк був утворений у 1999 році для того, щоб зберегти природні та історично-культурні багатства північного Причорномор’я.

Заповідна територія Джарилгацького національного природного парку становить 10 тисяч гектарів. До нього належить найбільший чорноморський острів Джарилгач і затока, яка його омиває.

Флора парку налічує приблизно 500 видів рослин, 21 з яких занесено до Червоної книги України. У різні пори року на острові Джарилгач тут квітнуть: гірчиця; ковила; гвоздика бесарабська; волошка; цикорій; солонець; меч-трава.

На території Джарилгацького парку можна зустріти диких тварин: оленів, диких кабанів, муфлонів, єнотовидних собак. У прибережній зоні можна спостерігати дельфінів. Острів слугує однією з основних баз для перелітних птахів у Європі. Під час зимування їхня кількість сягає понад 150 тисяч особин. До Червоної книги України занесено 110 видів тварин, які мешкають на території національного парку.

Влітку острів Джарилгач приваблює чимало туристів, що шукають і знаходять тут безмежний простір з білосніжними пляжами. Щоденно зі Скадовська курсує пароплав, який привозить та забирає туристів.

Використано матеріали Інтернет-ресурсів:

https://cutt.ly/Pd4cHZn

https://cutt.ly/Ed4cKbB

Пропонуємо переглянути відеоматеріали про Національний природний парк "Джарилгацький": https://www.youtube.com/watch?v=aw5aPciLOps

Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія»

Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія» — комплекс пам'яток відомого античного міста-держави Ольвії в Миколаївській області біля села Парутине. Його було створено у 1921 році.

Заповідник складається з двох частин: міста Ольвія з некрополем (291,3 га) і міста Борисфен (сучасний о. Березань, 23,6 га).

Науковці вважають, що антична Ольвія була однією з чотирьох найбільш крупних античних держав Північного Причорномор’я. У перекладі з давньогрецької «Ольвія» означає «Щаслива». Це офіційна назва міста, засвідчена у виданих ним декретах, написах на монетах, в більшості літературних джерел.

Ольвія була заснована грецькими переселенцями з Мілету на правому березі Гіпанісу (нині – Бузького лиману) у II чверті VI ст. до н.е. Її мешканці займалися рибальством, виноробством, ремеслами, торгівлею зі скіфами.

Ольвія, захищена трикутником зі скель, проіснувала майже тисячу років. Однак у IV ст. н.е. місто, що було знесилено постійними війнами та змінами влади, остаточно зникло після нападу кочовиків-гунів.

Якщо приїхати до Національного історико-археологічного заповідника «Ольвія», то просто неба можна побачити експозицію архітектурно-будівельних залишків двохтисячолітньої давнини: головну площу міста — агору, Західний і Східний теменоси (священні ділянки у давньогрецьких містах) з рештками вівтарів і храмів, торгівельні ряди, десятки житлових будинків різного часу, залишки захисних стін, великий некрополь та ін.


Справжньою окрасою заповіднику є музей, де представлені понад 96 тисяч знахідок з розкопок. На в’їзді до музею викарбувані кам’яні зображення дельфіна та орла. Дельфін символізує греків-мореплавців, а орел – степи, в яких вони поселились. До того ж в Ольвії карбували монети у вигляді дельфінів. Це одні з перших бронзових монет у світі.

Використано матеріали Інтернет-ресурсів:

https://cutt.ly/Cd4vsgS

https://cutt.ly/Ld4vd3K

Пропонуємо переглянути відеоматеріали про Національний історико-археологічний заповідник "Ольвія": https://www.youtube.com/watch?v=my5uJ9eXgjs

Біосферний заповідник «Асканія-Нова»

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» – найдавніший заповідник України. Більше ніж століття тому, поміщик Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн започаткував його створення. У 1874 році тут було засновано акліматизаційний зоопарк. У 1898 році заповідною стала ділянка типчаково-ковилового степу площею більше 500 десятин землі. Вона й стала основою заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна.

Сьогодні загальна площа заповідника складає 33 307,6 га. На його території представлена різноманітна рослинність степів, солончаків, лук, чагарників, водойм та боліт. Серед 1 316 видів рослин – ковила Лессінга, а також українська та волосиста ковили, що належать до Червоної книги. Також у заповіднику «Асканія-Нова» є дендрологічний парк, який функціонує завдяки складній зрошувальній системі. До фонду дендропарку входить 1 647 видів, форм і сортів деревних і квітково-декоративних рослин зі всього світу.

У заповіднику зустрічається 1873 види тварин. Територія «Асканїї-Нови» є дуже важливою для птахів. Тут щорічно збираються величезні зграї сірих журавлів (9-15 тис. особин), сірих (5-10 тис.) і білолобих гусей (20-500 тис.особин). Зустрічаються лебеді-кликуни, білі та чорні лебеді, фламінго, журавлі, дрофи, сірі куропатки, велика кількість жайворонків. Серед птахів багато рідкісних та зникаючих, зокрема журавель степовий та сірий, орел степовий. Вони розмножуються в умовах зоопарку, що входить до складу біосферного заповіднику.

В акліматизаційному зоопарку працюють над розведенням копитних тварин степів, саван, пустель і гірських районів. Зокрема, тут є зебри, південно-американські верблюди, індійські та африканські антилопи, олені.

Використано матеріали Інтернет-ресурсів:

http://www.zapovidnyk.org/p/blog-page_8554.html

https://7chudes.in.ua/nominaciyi/askaniya-nova-2/

Пропонуємо переглянути відеоматеріали про Біосферний заповідник «Асканія-Нова»: https://www.youtube.com/watch?v=BI1AJqsR8cg&pbjreload=101

Національний заповідник «Хортиця»

Хортиця – одне з найвідоміших місць України, її гордість і святиня. Це найбільший острів на Дніпрі. Його площа становить близько 23,5 кв. км, що складає майже 10% території сучасного міста Запоріжжя. На півночі острову над водним дзеркалом Дніпра велично піднесені гранітні скелі. Південна частина острова є частиною затопленого Каховським водосховищем Великого Лугу Запорозького. Це мальовнича, помережана затоками, заплава з плавневим лісом. У 1993 році тут було створено національний заповідник.

Дослідники вважають, що людина вперше оселилась на Хортиці в добу пізнього палеоліту, за часи льодовикового періоду. У добу енеоліту (міднокамінного віку) на острові оселилися носії середньостогівської археологічної культури. Вона отримала назву від однієї з хортицьких скель, де вперше були знайдені її пам’ятки. Багато дослідників вважають, що саме середньостогівці стали основою для формування індоєвропейської спільності у V-IV тис. до н. е. І саме вони вперше приручили коня для їзди верхи.

У добу бронзи на Хортиці з’являються культові споруди-святилища доби бронзи – такі собі «міні стоунхенджі». Вони являють собою цілу систему обсерваторій і свідчать про надзвичайно високий рівень світосприйняття та розуміння природних явищ тогочасними мешканцями Подніпров’я. Доба заліза цікава перш за все пам’ятками скіфського часу. На Хортиці досліджено єдине у світі острівне скіфське городище-фортеця.

За часів Київської Русі - України на півдні Хортиці з’являється слов’янське поселення Протовче. Воно контролювало так званий Протовчій брід з одного берега річки на інший та було частиною великого торгівельного шляху «із варяг у греки». З островом пов’язують останній бій великого князя київського Святослава Ігоровича з печенігами у 972 році.

Але найславетнішими часами для Хортиці були часи існування славетного лицарства – запорозького козацтва. Тут на невеличкому острові Мала Хортиця (нині острів Байди біля острова Хортиця) князь Дмитро Вишневецький побудував «укріплений городок» – фортецю. Вона стала прообразом усіх майбутніх січей. Працівники Національного заповідника «Хортиця» детально відтворили козацькі укріплення, які існували у XVІ – XVIII ст. Відвідувачі заповіднику можуть побачити рів, вал з гостроколом, оборонні вежі.

Внутрішній простір Хортицької Січі також облаштований згідно козацьких традицій. Тут зведені козацькі курені, кузня, гончарня, корчма. У центрі – церква та майдан, на якому козаки колись обирали отаманів. У «Музеї судноплавства» є можливість побачити на власні очі унікальну колекцію козацьких човнів, байдаків ХVII – ХІХ cт.

Використано матеріали Інтернет-ресурсів:

https://cutt.ly/Hd4bQ2H

http://hortica.zp.ua/ua/history/curgans

https://ostriv.org/pro-nas/

Пропонуємо переглянути відеоматеріали про Національний заповідник «Хортиця»: https://www.youtube.com/watch?v=RvKEYaRIt3g

Карпатський національний природний парк

На північно-східних схилах Українських Карпат, вздовж річки Прут та західних приток Чорного Черемоша, розташовано Карпатський національний природний парк. У парку є багато видатних природних пам'яток, які приваблюють відвідувачів. Наприклад, це урочище Кедруват у Чорногорі, де росте кедрова сосна. В Яремче є дивовижний водоспад Прибій, який падає з висоти 12 метрів на тлі великих валунів, створюючи надзвичайно чудові пейзажі незвичайної краси.

І, головне, до складу Карпатського національного природного парку входить найвища частина Українських Карпат –Чорногірський хребет.

Шість вершин Чорногірського хребта досягають 2000 м над рівнем моря, найвища серед них – гора Говерла (2 061 м). Говерла є найвищою точкою України в цілому.

Існують декілька версій про походження назви Говерли. По-перше, румунською мовою howirla означає «важкопрохідне підняття» По-друге, угорської мовою Hóvár означає «снігова вершина».

Говерла має конусоподібну форму. Зверху гора вкрита альпійськими луками та чагарниковими пустищами. Нижче на схилах Говерли ростуть букові та смерекові ліси. Зі східного боку від вершини — один із витоків річки Прут і Прутський водоспад, загальна висота якого становить близько 80 метрів.

У Карпатському національному природному парку можна зустріти оленя шляхетного, дику свиню. До Червоної книги України занесено 44 види фауни.

Використано матеріали Інтернет-ресурсів:

http://cnnp.if.ua/en/

https://7chudes.in.ua/nominaciyi/hora-hoverla/

Пропонуємо переглянути відеоматеріали про Карпатський національний природний парк: https://www.youtube.com/watch?v=7vF3ATQzGAM

Дерев'яні церкви Західної України

У Карпатському національному природному заповіднику знаходяться справжні шедеври сакрального мистецтва мешканців краю – гуцулів. Зокрема, на високому пагорбі на берез річки Кам’янки в селі Дора стоїть дерев’яна церква Чуда Святого Архістратига Михаїла. Вона була побудована у 1844 році та вважається пам'яткою архітектури загальнодержавного значення.

Зазначимо, що до списку світової спадщини ЮНЕСКО внесено 16 українських дерев’яних церков. Першою у цьому списку значиться церква св. Юра (Георгія) у Дрогобичі — місті у передгір’ях Карпат (Львівська область)

Церква святого Юра (Георгія) — дерев'яний тридільний (тризрубний) храм кінця XV - початку XVI ст. Церква була побудована без жодного цвяха, деревина кріпилася спеціальними кілками. Перед початком будівництва деревину вимочували кілька десятиліть у соляних розчинах. Завдяки цьому деревина ставала стійкою до погодних умов, не боялася часу.

Спочатку церква св. Юра стояла у селі Надіїв. У 1656 році її перевезли до Дрогобичу. У 1678 році поруч з церквою постала нова дерев’яна дзвіниця. Інтер'єр церкви було розписано фресками, виконаними під керівництвом галицького майстра другої половини XVII сторіччя Стефана Маляра.

Використано матеріали Інтернет-ресурсів:

http://www.istpravda.com.ua/short/4e9fdf34bd520/

https://svoboda-news.com/svwp/деревяну-церкву-в-дрогобичі-охороня/

Пропонуємо переглянути відеоматеріали про церкву святого Юра (Георгія): https://www.youtube.com/watch?v=xYyuHIRIA7M

Дорогі наші маленькі друзі!

Натисніть на картинку ліворуч ("Завдання") та співвіднесіть фотографії природних та історико-культурних пам'яток України з їх назвою.

Шановні учні!

Натисніть на картинку праворуч ("Мандруємо Україною") та дайте відповіді на тестові питання про природні та історико-культурні пам'ятки України.