Prowadzący wykłady i warsztaty.

Wykład Inauguracyjny: Tomasz Mostowski  " Rozmowa z AI: ChatGPT jako narzędzie dydaktyczne." 

Warsztaty:

1. Robert Baca  "Innowacyjne metody motywowania i doceniania uczniów." (SP)

Celem zajęć jest wyposażenie nauczycieli matematyki w szkole podstawowej w skuteczne narzędzia do motywowania i doceniania uczniów, z dala od tradycyjnych ocen cyfrowych. Program spotkania będzie zawierał: wprowadzenie do alternatywnego systemu doceniania, przegląd różnych metod doceniania postępów uczniów, skupienie na podejściu indywidualnym i konstruktywnej informacji zwrotnej. Bezocenowe sprawdziany: Jak przeprowadzać sprawdziany, które skupiają się na zrozumieniu i umiejętnościach, a nie tylko na wynikach. Metoda Crashtestu na lekcji, system „Punkty za zaangażowanie”,  Screencasty jako narzędzie edukacyjne.

2. Ewa Duvnjak, Anna Drążek  "Ile matematyki jest w MATEMATYCE? . (SP)

Najgorszym, co może towarzyszyć uczniowi na lekcji jest nuda i lęk.

Co zrobić, aby zmotywować ucznia m.in. do działania, kreatywności, pozytywnej rywalizacji, radości ze współpracy?

Tym zajmiemy się na warsztatach. Przedstawimy pomysł na „niezwykłą lekcję” np.: w święto matematyki w szkole, setną lekcję, zastępstwo, lekcję pokazową.

Lekcję tę można przeprowadzić w każdej klasie.

Zapraszamy.

3. Barbara Dubiecka-Kruk  " Matematyczna moc Minecraft"  (SP nr 9 uczniowie)

Uczestnicy warsztatu:

• zobaczą, jak świat popularnej gry Minecraft może stać się pracownią Królowej nauk,

• doświadczą rozwijania kompetencji matematycznych w Minecraft Education,

• poznają konkretne wyzwania dla uczniów zaproszonych do wirtualnej pracowni

z sześciennych bloczków.

4. Elżbieta Kurczab i Marcin Kurczab ( Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro) "Własności wielokątów foremnych przedstawione w XII. rozdziale księgi I. dzieła O obrotach Mikołaja Kopernika" 

Na zajęciach omówimy XII i XIII rozdział pierwszej księgi dzieła „O obrotach ...” Mikołaja Kopernika. W rozdziale XII zatytułowanym „O cięciwach w kole” Kopernik przedstawił twierdzenia, które umożliwiły mu wyznaczenie „tablicy cięciw w kole” będącej odpowiednikiem współczesnej tablicy sinusów kątów ostrych. Rozdział XIII zatytułowany

 „O bokach i kątach trójkątów" płaskich prostolinijnych” zawiera opis trzech twierdzeń dotyczących rozwiązywania trójkątów.

5. Grażyna Leżyńska , Alina Przychoda, Małgorzata Zbińkowska (SNM) " Geometria z GeoGebrą i kartką papieru" (PP)

Podczas warsztatu pokażemy, jak pracowałyśmy z uczniami podczas projektu „Zobaczę – dotknę – wiem i umiem”. Celem warsztatu było utrwalenie pojęć: dwusieczna kąta, symetralna odcinka, wysokość i środkowa w trójkącie. Uczestnicy obserwowali i odkrywali własności tych prostych, półprostych i odcinków pracując dwiema metodami: wykorzystując program GeoGebra i możliwości, jakie daje praca z kartką papieru (origami matematyczne). Warsztaty pozwoliły uświadomić uczniom, że nie należy uogólniać obserwacji zbyt szybko. Projekt przewidywał utrwalanie wiedzy, jej pogłębianie i ćwiczenie zdobytych umiejętności różnymi zmysłami. Uczeń miał dotknąć, zobaczyć, odkryć i upewnić się choćby wizualnie – korzystając z programu GeoGebra oraz zapamiętać ważne fakty dotyczące trójkąta.

UWAGA: Uczestnicy nie muszą znać programu GeoGebra, wykorzystamy gotowe zasoby. 

6. dr Krzysztof Mostowski (SNM) "Z kartką papieru w przestrzeń"  (SP)

Czworościan foremny, sześcian, czworościan ścięty, ośmiościan foremny, trójkąt równoboczny, kwadrat jako siatka pewnego ostrosłupa, trochę rachunków w głowie. Czy rozumiemy to co słyszymy, jakie wnioski wyciągamy? 

7. dr Krzysztof Mostowski (SNM) "Oszustwa geometryczne, czyli po co nam porządne rysunki."  (PP)

Kąt "ujemny", okrąg o dwóch środkach, (każdy kąt jest prosty). Jak narysować ostrosłupy prawidłowe: trójkątny, 2 x czworokątny, (pięciokątny). 

8. Tomasz Mostowski " ChatGPT jako narzędzie dydaktyczne" (PP) 

W jaki sposób nauczyciele matematyki mogą efektywnie wykorzystywać ChatGPT, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązywania zadań matematycznych na poziomie matury rozszerzonej. Wykładu omówię zasady tworzenia efektywnych promptów, ograniczenia i potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z ChatGPT. Kluczowym elementem będą praktyczne przykłady, które zilustrują, jak nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań opartych na AI.

9. Piotr Piskorski (SNM)  "Kalkulator naukowy na lekcjach matematyki, biologii, fizyki, chemii"  (PP)

Kalkulator naukowy tylnymi drzwiami wszedł do szkół. Jego używanie jest „obowiązkowe” podczas matury z fizyki i chemii. Dlatego stajemy przed pytaniem: oswoić go i zaprzyjaźnić się z nim, czy udawać, że kalkulatorów nie ma, a nawet są szkodliwe. Proponuję zaakceptować, zaprzyjaźnić się z nim i stosować tam, gdzie przyniesie nam korzyści. Na warsztacie zaproponuję kilka sytuacji, w których stosowanie kalkulatora naukowego może ułatwić poznanie i stosowanie matematyki.

10. Karol Sieńkowski (SNM)  "Obliczenia z wykorzystaniem Sorobanu" (zajęcia dedykowane SP nr 10  uczniowie)

11. Karol Sieńkowski (SNM) " Gry Inków wsparciem we wczesnoszkolnej edukacji matematycznej – zajęcia z udziałem dzieci "

Warsztaty będą poświęcone rachowaniu bazującemu na pomysłach cywilizacji Inków. Zaprezentowana forma liczenia świetnie może się sprawdzić w pracy z dziećmi z trudnościami w nauce matematyki, jak również w pracy z uczniami zdolnymi. Forma aktywności ruchowej podczas liczenia (przesuwanie kamieni) i elementy grywalizacji dodają atrakcyjności metodzie. Metoda pozwala zamienić działania matematyczne w grę.

12. Rozalia Sierakowska- Rak " Ile matematyki jest w dietetyce- co każdy z nas wiedzieć powinien" (SP, PP)

Na tych zajęciach zostaną przedstawione wzory stosowane w dietetyce wraz z objaśnieniami (BMI, WHR, PPM, CPM). Zostaną przedstawione prawidłowe proporcje poszczególnych frakcji w lipidogramie. Zostaną wymienione makroskładniki, mikroskładniki i witaminy, które są nam bardzo potrzebne, szczególnie w okresach około egzaminacyjnych, około treningowych wraz z prezentacją prawidłowego przeliczania zapotrzebowania na nie. Zajęcia mogą być okazją do zdobycia aktualnej wiedzy ze świata dietetyki i pomysłem na zajęcia wychowawcze. 

13. Marcelina Studzińska-Wrona " Projekt Math Dream- Pułapki kombinatoryki" (PP) 

Prelekcja ta skupi się na zadaniach maturalnych z kombinatoryki, przedstawiając strategie rozwiązywania typowych problemów i analizując pułapki, które mogą spotkać uczniów. Uczestnicy dowiedzą się, jak identyfikować zadania, wykorzystywać narzędzia matematyczne i unikać typowych błędów. Omówione zostaną konkretne przykłady z ostatnich lat, pokazując, jak krytyczne myślenie i precyzyjne metody mogą pomóc w osiągnięciu wysokich wyników na maturze. Celem jest nie tylko zrozumienie teorii, ale praktyczne radzenie sobie z trudnościami egzaminacyjnymi. 

14. dr hab. Michał Szurek (UW) " Opowieści geometryczne" (PP)

Autor przedstawi swoją najnowszą książkę, która jest opisem drobnego wycinka świata geometrii. Z ogromnej liczby geometrycznych perełek autor wybrał kilkanaście pojęć/twierdzeń matematycznych i o każdym z nich snuje odrębną opowieść. Poza historią omawianego problemu, na spotkaniu znajdziemy tu  rozmaite powiązania, konteksty, zadania i towarzyszące anegdoty, a także mnóstwo ilustracji

Zapraszamy, czeka tu prawdziwa uczta dla  wszystkich wielbicieli Królowej Nauk.

15. Joanna Świercz (SNM) " Codzienna praca z uczniem z trudnościami w uczeniu się matematyki " (SP)

Podczas spotkania postaram się przybliżyć jakie są przyczyny trudności w uczeniu się matematyki, jakie są specyficzne a jakie niespecyficzne trudności z jej uczeniem się.. Na Na przykładzie jednego z działów pokażę jak na co dzień pracuję z klasą, jak z klasą i z uczniami z SPE oraz jak z uczniem z SPE. 

16. Joanna Świercz (SNM) "Lekcje powtórzeniowe, dlaczego są takie ważne" (SP) 

Rolą lekcji powtórzeniowych nie powinno być jedynie powtarzanie i utrwalanie materiału przed sprawdzianem. Powinniśmy je wykorzystywać do podnoszenia motywacji u uczniów do nauki matematyki. Ich rola powinno być równiez podnoszenie wiary w umiejętności dzięki m.in. wykorzystywaniu uczenia rówieśniczego czy stopniowania trudności dostosowanego do potrzeb i umiejętności uczniów. Jeżeli dodamy do tego ruch, to przepis na sukces jest prawie pewny. Podczas spotkania pokażę kilka moich pomysłów, które stosuje podczas lekcji powtórzeniowych (gry, zabawy, matematyczne śledztwa i inne).