Slatke pustolovine

Poštovani roditelji.

sljedeće Slatke aktivnosti će se održati 18. travnja  s početkom u 14:30 h.

Nastava INA Slatke pustolovine će biti koncipirana na način da će se održavati jednom mjesečno u trajanju od 14.30 h do 17 h,   treći četvrtak mjesečno.  

Tablica u koju upisujete ime vašeg djeteta pokraj sastojka kojeg želite kupiti.

Ujedno je jako bitno naglasiti pravila  boravka u kuhinji: potrebno je ponijeti vlastitu pregaču te imati zavezanu kosu (djevojčice).

Učiteljica


Američke krafne - donuts

Iako nije tradicija naše zemlje, ipak su djeci draži. Tako da smo se ovaj put upustili u slatke pustolovine nevezano za našu tradiciju i običaje. Preipremali smo donate - američke krafne. Učenici su s tome jako veselili, čak su me zamolili da napišem recept da mogu i s mamama kući raditi.

Sastojci:

500 g glatkog brašna

prstohvat soli

1 suhi kvasac

1 jaje + 3 žumanjka

60 g šećera

60 g otopljenog maslaca

250 ml toplog mlijeka

Priprema: brašno, suhi kvasac i sol se pomiješaju u posudi. U drugoj posudi miješamo jaja sa šećerom,  Kad su jaja udvostručila volumen, dodamo toplo mlijeko i otopljeni maslac. Na kraju sjedinimo mokre i suhe sastojke u malo ljepljivo tijesto. Ako treba dodati još brašna, slobodno dodajte ali tijesto mora biti malo ljepljivo. Tijesto pokriti krpom i staviti da se diže na toplom mjestu cca 1 h. Nakon što je tijesto udvostručilo volumen, premijesimo ga, izvaljamo te izrezujemo uz pomoć kalupa oblik donata. Donate opet ostavimo da se dižu na toplom mjestu oko cca 30 min. Za to vrijeme zagrijemo ulje na srednje jakoj vatri. Donate pržimo s obe strane dok ne porumene i stavljamo ih na kuhinjski ubrus da se ocijede. Na kraju ih umočimo u otopljenu čokoladu.


Ekipa HRT-a u posjeti našim pustolovinama

Prošli sat slastičarstva posjetila nas je ekipa HRT-a koja je je došla snimiti prilog o našim aktivnostima. Malo smo se prepali, neki keksići su nam i izgorili...Srećom, mogli smo ponavljati odgovore više puta i na kraju smo svi shvatili da glumcima nije uopće lako. 

Dan jabuka

U susret obilježavanju Međunarodnog Dana jabuka, učenici su nas satu slastičarstva napravili prhki kolač od jabuka.  Učili smo i guliti jabuke i ribati ih. 

Kuhali smo nadjev, vagali ali i sve pospremili na kraju. Kolač smo probali ali i sačuvali za obilježavanje razrednog Dana jabuka kojeg smo obilježili s ostalim kolegama. Nadamo se da su svi uživali u našem trudu.

Husarski poljubci

Započeli smo školsku godinu s novim postavom učenika koji pohađaju ovogodišnje Slatke pustolovine. Iako novi, učenici su jako brzo pohvatali bit posla te se odlično snašli u kuhinji i  popratnim poslovima. Za prvu slastičarsku radionicu su izabrani husarski poljubci, klasični kolačići od prhkog tijesta čija prva riječ u imenu nam nije bila jasna pa smo je potražili u rječniku. Učenici su i ogladnili s obzirom koliko su se naradili pa smo napravili i prženice - pohani francuski kruh.

Ove godine krećemo i s poduzetničkim projektom vezanim za INA - prodaju kolačića ostalim učiteljima u zbornici. Naš Petar je zadužen kao blagajnik da prebroji novac nakon svake prodaje. A cilj - cilj je sakupiti dovoljno novca za kino ulaznice. Moramo priznati da se u zbornici tražio kolačić više!

Uskršnji linzeri

Linzeri, popularni keksići od prhkog tijesta, jedna od  najpopularnijih slastica obilate božićne trpeze, bez kojih ne možemo zamisliti blagdansku kuhinju, pokazuju da je pet stoljeća austrijske vladavine itekako ostavila traga na hrvatskoj gastronomiji. Linzeri svoje podrijetlo vuku još iz 17. stoljeća iz istoimenog grada na obalama Dunava kad je na tamošnjem dvoru pripravljena torta od prhkog tijesta. U početku je bila to torta s tijestom i dosta maslaca prelivena džemom od crnog ribizla. Današnji lizeri su keksići lijepljeni džemom, najčešće od marelica, jer slatkoća keksa se lijepo nadopunjava blago kiselkastim džemom od marelica. Naše linzere, inače božićne tradicionalne keksiće, odlučili smo prilagoditi predstojećem blagdanu Uskrsu te ih izrezivati motivima vezanim baš za taj blagdan. Keksiće smo upakirali te donirali za humanitarnu akciju Društva Naša djeca za djecu Ukrajine, koja se održala na Veliki petak. Cijeli proces izrade pratila je novinarska ekipa TV Šibenik, čiji prilog možete pogledati na njihovom YouTube kanalu.

Muffini od mrkve

Preduskršnje je vrijeme. Idealno vrijeme za slastice od mrkve. Iako zvuči čudno da je povrće uključeno u izradu slastica, prvaši nisu nimalo oklijevali kad sam najavila recept. Čak je i ostatak razreda gorljivo rekao da bi ih i oni probali. Tako smo napravili popis sastojaka, naribali mrkvu te izradili prvo biskvitno tijesto ove godine u obliku muffina, djeci najdražeg oblika kolača.  Muffini su zakon, ali im je još veće oduševljenje izazvalo modeliranje mrkvica i trave od fondan mase. Recept za muffine možete naći na poveznici.

Donuti

Veljača je, vrijeme je poklada. Uz već tradicionalne krafne,  ovomjesečnu slastičarsku radionicu smo posvetili izradi donata. Dizano tijesto je uvijek izazov, pogotovo kad se radi s prvašima. Prije svega jako je bitna temperatura kuhinje, ali i sastojaka koji moraju biti na vrijeme izvađeni iz hladnjaka. Iako smo kasnili s izradom, možemo sa sigurnošću ustvrditi da su donati bili veliki uspjeh među prvašima.

Kroštule

Uz fritule, kroštule su tipična dalmatinska slastica napravljena od samo nekoliko temeljnih namirnica poput jaja, brašna i šećera. Postoje mnoge verzije ove tradicionalne slastice koja se u nešto drugačijem receptu proširila i na ostatak Hrvatske, s jednom ili više vrsta brašna, s cijelim jajetom ili samo žumanjcima, sa i bez praška za pecivo, ali ono što na prvom mjestu karakterizira prave dalmatinske krošule je tijesto aromatizirano s nekim tipičnim mediteranskim likerom, od npr. limuna – limoncello ili likerom od naranče.

Pržimo ih u suncokretovom ulju i posipamo šećerom u prahu dok su još tople. Mi smo uživali u pravljenju ali i kušanju ove tradicionalne slastice.


Medenjaci

Iako njihovo podrijetlo nema veze s Božićem , medenjaci su tradicionalni kolač koji se peče upravo u ovo blagdansko doba. Još su se stari Egipćani i Rimljani sladili ovim kolačima od meda, ali nihovo širenje Europom možemo zahvaliti Križarima koji su začine za medenjake donijeli sa svojih osvajanja Bliskog istoka.

Najpoznatiji hrvatski medenjaci su svakako licitarska srca, koja su i na popisu UNESCO-ve nematerijalne kulturne baštine kao zaštićeno dobro.

Favete ili bobići 


Našu drugu slastičarsku radionicu posvetili smo izradi faveta ili bobića po splitski. Tradicionalni kolačić napravljen od badema i šećera, porijeklo vuče još od doba vladavine Venecije ovim prostorima. Favete su se tradicionalno pekle i poklanjale pred blagdan Svih svetih. Tako smo i mi, slijedeći tradiciju, ispekli svoje:)

         Radionica 

Slatko može biti zdravo


Došao je i taj dan...dan kad smo krenuli u nove slatke pustolovine. Pridružili smo se Društvu Naša djeca Šibenik u obilježavanju Dječjeg tjedna te smo osmislili i odradili našu prvu slastičarsku radionicu. Radionica je bila posvećena zdravom načinu života, a ima li što bolje od zdravih slatkiša? Koristeći tradicionalne dalmatinske namirnice bademe, naranče i suhe smokve napravili smo zdrave kuglice koje smo kasnije i degustirali. 

Na samom kraju smo odgovorili na neka pitanja:

Što je to slastičarstvo?

Lana: To je mjesto gdje se prave kolači.

Što ste očekivali od slastičarske radionice?

Bruno: Očekivao sam zabavu.

Lana: ...i lipo pojest.

Kako je bilo na slastičarstvu?

Mihaela: Odlično zato što smo pravili kolače.

Najzabavniji dio?

Lana: Gnječenje banane.

Mila: Miješanje kuglica u kokosovo brašno.



Recept (preuzeto sa atma.hr):


Sastojci (za 15-20 kuglica): 

Priprema: 

Kuglice držite u hladnjaku i uživajte.