Ashmolean Múzeum, Oxford

Pocahontast a Disney rajzfilmek rajongói biztosan ismerik. A rajzfilm szerint ő mentette meg az angol telepesek vezetőjének, John Smith kapitánynak az életét, amikor a rézbőrűek el akarták intézni a sápadtarcú betolakodót. Az indián törzsfőnök lányaként sikerült rábeszélnie apját, Powhatant, hogy tiltsa meg vad harcosainak a barbár gyilkosságot. Végül az indián hercegnő egy másik telepesbe, John Rolfeba habarodott bele, ami a valóságban is megtörtént. Összeházasodtak, és az ifjú pár 1617-ben elhajózott Angliába, ahol a hercegnő neve elég ismertté vált a felsőbb társadalmi körökben, még I. Jakab királlyal is találkozott. Hazájába már soha nem jutott vissza: az óvilágban elkapott himlővel a szervezete nem tudott megbírkózni.

Ahogy Powhatan törzsfő lányának földi maradványai is Angliában kaptak végső nyughelyet, úgy Powhatan köpenye is a szigetországban pihen, jelenleg az oxfordi Ashmolean múzeum egyik vitrinje alatt. A négy szarvasbőrdarabból összevarrt palást 235 x 160 cm méretű és több száz apró kis kagylóhéj díszíti, a közepén egy emberi alakot, mellette két állatot formázva. Körülöttük a kör alakú minták talán a Powhatan vezette törzseket szimbolizálják, de jelentésük nem állapítható meg biztosan. Először Londonban, 1638-ban állították ki. Akkor még nem védte üveg, és a látogatók előszeretettel tettek zsebre egyet-egyet a kagylóhéjdíszítésből. Ezért a körök eredeti száma mára már megcsappant. Bár akkoriban a törzsfőnök köpenyének gondolták, és a kiállítást látogató közönség is így ismerte meg, ma már inkább azt feltételezik, hogy a palást nem egy ruhadarab, hanem egy faliszőnyeg lehetett.

Az Ashmolean múzeum nevét Elias Ashmole-ról kapta, aki 1683-ban magángyűjteményét az Oxfordi Egyetemnek adományozta azzal a feltétellel, hogy azt mind a nyilvánosság, mind pedig az egyetemi hallgatóság számára elérhetővé teszik. A világ szinte minden tájáról érdekes tárgyakat tartalmazó gyűjteményt ő is örökölte, és halála után is folyamatosan bővült. Az eredeti kiállítótér egy idő után kicsinek bizonyult. A természettudományos darabokat a Természettudományi, más kultúrák tárgyait a Pitt Rivers múzeum, az Ashmolean pedig a történelmi ereklyéket és a régészeti gyűjteményt kapta meg.