(NE)OBIČNA NASTAVA

12.6. Dan škole

Ove smo godine Dan škole proslavili radno i u zabavi! Najprije smo organizirali trening i 2 kruga natjecanja u 3 discipline iz Tjelesnog: Poligon prepreka, Gađanje u metu i Utrke preskakivanjem vijače. Za svaku smo imali učenike - mjerače vremena na tabletu i zapisivače rezultata. U učionici smo organizirali ove izazove: iz Matematike - tko zna točno napisati i što spretnije nacrtati najviše geometrijskih tijela i likova; iz Hrvatskog jezika - tko zna točno napisati više riječi sa č/ć ili ije/je; iz Prirode i društva - tko zna napisati više naziva biljaka našeg zavičaja te dodati radi li s o listopadnoj, vazdazelenoj tj. ljekovitoj biljci. Pridružila nam se i vjeroučiteljica sa kvizom iz Vjeronauka. Na kraju smo na ploči istaknuli najuspješnije učenike u svakom izazovu i podijelili simbolične nagrade. Neki su se danas i po prvi puta u životu uspjeli popeti na murvu :) Bravo za drugaše! Sretan Dan škole svima!

9.6. Prezentacija za Dan škole i mjesta

Ove godine zbog djelomičnog održavanja nastave u školi nećemo imati školsku priredbu za Dan škole i mjesta 12. 6., stoga smo odlučili napraviti plakat sa opisima i QR kodovima na filmove slike i članke o najuspjelijim aktivnostima kojima smo pronijeli dobar glas o našim Tučepima po državi i svijetu. Svi smo zajedno malo pregledavali, čitali, skenirali tabletima i prisjećali se kakve smo sve lijepe aktivnosti odradili u protekloj školskoj godini. Plakat smo na kraju poklonili predstavniku našeg mjesta - načelniku kojeg smo jutros posjetili na njegovom radnom mjestu u općini. On je bio ugodno iznenađen, a mi ponosni na svoj rad, osobito na upoznavanju i čuvanju našeg najvećeg blaga - lijepe i čiste prirode. Čak su neke učenice po povratku iz općine samoinicijativno pokupile smeće u okolišu naše škole. Važno je pokazati kako sve što smo naučili znamo primijeniti i u stvarnom životu!

3.6. Suradnja sa Parkom prirode Biokovo

Ustanova PP Biokovo organizirala je Literarni natječaj povodom Svjetskog dana zaštite okoliša koji se obilježava 5. lipnja. Učenici su trebali istražiti pouzdane izvore informacija ii napisati barem 10 rečenica o izabranoj životinji svojim riječima. Zato smo danas u Veseloj učionici organizirali projektni dan! Drugaši su slijedili ove upute:

  • Očitaj QR kodove koji vode do provjerenih i pouzdanih izvora informacija o životinjama.
  • Odaberi životinju o kojoj ćeš pisati, pa o njoj pročitaj nekoliko puta. Pogledaj slike i video ako ga ima.
  • Svojim riječima napiši rečenice u digitalnom dokumentu. Provjeri i ispravi pogreške pomoću digitalnih alata za ispravak.
  • U aplikaciji za crtanje nacrtaj svoju životinju. Crtež spremi, pa ga dodaj u digitalni dokument .
  • Gotov digitalni uradak naslovi, pa pošalji učiteljici e-poštom.
  • Dodatni zadatak: svoj digitalni uradak možeš prepisati rukopisom na papir i dodati crtež bojicama.
  • Po želji istraži i druge životinje koje žive u našem zavičaju, pogledaj njihove slike i videa.

Rezultati natječaja obznanit će se u petak na Svjetski dan zaštite okoliša!

EDIT 10.6.: 5 učenika našeg razreda nagrađeno je posebnim nagradama, a cijeli razred besplatnim vođenjem u PP Biokovo!!

29.5. Projektni dan

Petak je najzgodniji dan za zanimljive projekte! Ovog smo petka odradili 2 projektna blok sata: najprije smo dovršili izradu plakata o našem zamišljenom liku i njegovom radnom danu slijedeći upute i pokazane primjere, a zatim smo unijeli bodove u tablicu za samovrednovanje i vršnjačko vrednovanje. Na idućem ćemo satu predstaviti uratke i objasniti svoj izbor bodova.

Na drugom smo blok satu prostorno oblikovali: modelirali smo pravu glinu pokazujući da smo usvojili pojam tekstura, primijenili različite teksturne izraze kao kontrast sa ravnom površinom, te imenovali različite vrste tekstura. Rad sa glinom je zahtjevan i prilično "blatnjav" - zato smo taj blok sat odradili na školskom igralištu. Naši glineni ukrasni teksturni tanjuri će se neko vrijeme sušiti, a zatim ćemo svoje uratke odnijeti kući i ponosno pokazati ukućanima!

28. 5. Nastava u najljepšoj učionici na svijetu!

Današnji smo nastavni dan proveli uz tučepsko more - najljepšu učionicu na svijetu! Putem smo ponovili nazive i upotrebu svih ljekovitih, vazdazelenih i listopadnih biljaka našeg zavičaja; kupili trešnje od lokalnog voćara - jer novcem pokazujemo koliko cijenimo njegov rad i krasne plodove. Ponovili smo usput o voću i povrću koje se tu prodavalo. Zatim smo putem ponovili zanimanja ljudi: ribari love ribu, radnici ispred hotela i privatni iznajmljivači uređuju okoliš. Po dolasku na sportski centar Slatina uz marendu smo se počastili slasnim trešnjama i jabukama, pili vodu i bavili se raznim sportskim aktivnostima - mi znamo što je zdrav način života! O geometrijskim likovima i tijelima učili smo cijelim putem - tijela su posvuda oko nas, njihove sjene i fotografije su likovi, dok pravilni geometrijski likovi i tjela u prirodi ne postoje - mi smo svi nesavršena, prirodna tijela i zato smo jedinstveni i najljepši! Putem natrag prikupili smo materijal za sutrašnji likovni - modeliranje u keramici!

Travanj i svibanj 2020. - nastava online!

Može li nastava biti neobičnija od ove koja nas je snašla ovog proljeća! Drugaši su od svojih domova trebali pratiti nastavu Škola na Trećem, slijediti upute sa našeg razrednog weba, a srijedom i petkom imali smo organizirano "zumiranje" - videonastavu preko aplikacije Zoom. Tako smo svi mogli pokazati kako smo uvježbali čitati, kako smo usvojili množenje i dijeljenje, kako opisujemo slike, oznajemo boje i crte...čak smo i pjevali preko Zooma! Naravno, svaki je sat započinjao sa obaveznom tjelovježbom tj. istezanjem. 20. svibnja pridružila nam se i nastavnica Ivana pa smo malo pričali na engleskom...U svakom slučaju, svi se nadamo i veselimo što skorijem povratku u našu "pravu" školu i naše igralište za tjelesni!!!

13.3. Sat razrednika i radionica Druženje uživo i online

Tijekom dvosatne radionice učenici su podijelili svoja dosadašnja pozitivna i negativna iskustva druženja sa vršnjacima uživo i online, prepoznali su različite oblike poželjne i nepoželjne komunikacije u različitim prilikama u kojima se djeca mogu naći, te dali primjere kako pravilno reagirati ako se nađemo u situaciji žrtve ili promatrača nasilja online ili uživo.

Definirali smo pojmove: kako nazivamo pojedine poželjne i nepoželjne oblike ponašanja kako bi ih učenici u budućnosti mogli lakše prepoznati i prijaviti odraslima. Prateći slajdove prezentacije analizirali smo ponašanja učenika u tamo prikazanim strip - situacijama, imenovali ponašanja aktera, te dali ideje kako razriješiti prikazane situacije tj. pohvaliti pozitivne primjere. zatim su učenici slijedeći QR kodiranu povezniciu izradili po jednu stranicu za razrednu online strip-knjigu sa vlastitim savjetima i pravilima ponašanja u komunikaciji sa vršnjacima. Gotova knjiga može se prelistati (i poslušati) ovdje:

https://read.bookcreator.com/IT6f6YLWfkZDjnZvIFXRmzMCO453/02rnj7pVRU24tmZuVCzEiA

Na kraju radionice su učenici iskazali svoj doživljaj i zadovoljstvo radionicom odabirući 1 od 5 ponuđenih smješkića u digitalnom alatu za glasovanje.

11. 3. Videokonferencija o zdravlju

Danas smo sa našim zagrebačkim prijateljima - drugašima iz OŠ Horvati putem videokonferencije razmijenili znanja o zaštiti i očuvanju zdravlja: jedni smo drugima pokazali kako peremo ruke, jedemo zdravo i umjereno, boravimo na svježem zraku...oni su nama pokazali i svoje pisane uratke na temu zdravlja, te nam predstavili i svoje goste iz Portugala. Učiteljica iz Zagreba nam je ispričala i kako su njihovi gosti, te svi njihovi učenici prije konferencije gledali predivne slike o našem zavičaju i divili se u kakvoj ljepoti živimo! Nadamo se da će nas jednog dana svi zajedno i posjetiti! Eto, mi smo pokazali i kako smo spremni i za učenje na daljinu. Brišemo prepreke i protiv strahova se borimo znanjem!

29. 2. Zvuk i svjetlo na Malim informatičarima

Prijestupni dan veljače nama je bio zabavni radni subotnji dan! Pomoću micro:bita i zvučnika naučili smo glazbenu abecedu i tipkajući po virtualnom kaviru programirali smo da micro:bit svira pjesmice koje smo učili na satima Glazbene kulture: Molbu gljive muhare, Hoki-poki i Zeko i potočić. Uz pomoć Neuron seta uvježbavali smo pravilno slaganje ulaznih i izlaznih modula, funkciju pojedinih senzora koji su upravljali svjetlosnim efektima svijetlećih LED žica i traka. Stvorili smo zgodne ukrase: pojaseve i ogrlice koje su svijetlile u mraku! Subote u školi u isto vrijeme mogu biti i zabavne i edukativne!

25.2. Nastava pod (tehnologijom i ) maskama

Vesele je drugaše danas bilo teško prepoznati! Na nastavu su došli premaskirani u različite izmišljne i stvarne likove. Odmah smo prionuli poslu te smo nakon predstavljanja izradili opis svog prijatelja u klupi u novom digitalnom dokumentu, dodali njegovu fotografiju i sve poslali učiteljici. Neki su si dali oduška pa su u kreativnom zanosu dodatno uredili svoje fotografije u aplikaciji za crtanje. Vježbali smo i snalaženje u vremenu u digitalnoj aplikaciji Kalendar - gdje smo upisali novi događaj: obavijest o svom rođendanu. U digitalnom se kalendaru najbolje doživi pojam beskonačnosti vremena i nizanja dana, mjeseci i godina. Zatim smo ponovili i snalaženje na satu s kazaljkama igrajući edukativnu igru određivanja koliko je sati, namiještanja kazaljki na zadano vrijeme, te igrajući kviz sa beskonačno mnogo nivoa... Učiteljičin kostim Luskasti profesor nastao je programirajući micro:bit, te slažući komponente iz Neuron seta elektronike, što će i učenici isprobati na idućim Malim informatičarima u subotu! Danas smo se baš lijepo zabavili pod maskama!

11.2. Stranice geometrijskih likova i programiranje

Stranice trokuta, kvadrata i pravokutnika crtali smo i označavali u bilježnici, ali i na plakatu - uz pomoć autića kojeg smo programirali u programskom jeziku LOGO. Drugaši su brzo naučili što znače naredbe Fd, Rt i sl. Naravno da su pomogle i strelice na tipkovnici autića. Programirajući crtanje lika lakše su zapamtili koliko stranica ima koji lik. Puno učenja i zabave!

10.2. Za Dan sigurnijeg interneta 2020.

Naš se razred, zajedno sa gotovo 500 škola iz RH uključio u obilježavanje Dana sigurnijeg intereta 2020. Izdvojili smo 3 Sata razrednika tijekom kojih smo se dobro zabavili i obradili gotovo sve teme međupredmetnog IKT-a. Započeli smo sa Olujom ideja tijekom koje su čenici usmeno iznosili što su do sada naučili o sigurnom i odgovornom ponašanju na internetu. Zatim smo čitali slikovnicu Sigurni s Neticom i komentirali postupke likova; iznosili događaje koji su se i njima dogodili dok su bili na internetu sa prijateljima. Nakon usmenog rješavanja zadataka iz radne bilježnice Sigurni s Neticom; stvarali smo vlastite papirnate bilješke – podsjetnike izdvajajući ključne riječi o sigurnom i dogovornom ponašanju na internetu, a zatim i papirnate strip-poruke za veliki pano u holu škole kojim Netica i prijatelji savjetuju učenike, učitelje i roditelje. Izradili smo i digitalne crteže, stvorili zajedničko digitalno platno koje smo ukrasili post-it papirićima, te zajednički digitalni oblak riječi. Kako su se osjećali dok su radili na aktivnostima obilježavanja Dana sigurnijeg interneta 2020. učenici su pokazali klikom na odgovarajuće smješkiće. Sve smo ove aktivnosti prijavili na globalni nagradni natječaj. Sretno svima!

5.2. Kreativni natječaj: Digitalna igra(čka)

Mnoge su subote drugaši u izvannastavnoj aktivnosti Mali informatičari proveli radeći na ovom projektu Generacije Now! Kako u propozicijama natječaja piše kako 1 tim može imati najviše 4 člana - mi smo paralelno radili na čak 3 projekta kako bi svi učenici koji su redovito dolazili na sekciju bili uključeni:

  • Marta, Ratko, Frano i Mija radili su na projektu Restoran prijateljstva
  • Petra, Lora, Gea i Zara radile su na projektu Spašavanje Mirisne Princeze
  • Lino, Toma, Leonarda i Mia radili su na projektu Zlatna groznica
  • Naše su uratke testirali svi učenici 2. ali i učenici 1. razreda. Jako smo ponosni na gotove proizvode: ire, igračke, ali i videa u kojima je ukratko dokumentirano što smo sve radili. Svaka čast drugaši! Rezultati natječaja bit će objavljeni do kraja veljače.

30.1. Putujemo autobusom i vlakom

Grupni rad na izradi i predstavljanju plakata o prometu bio je vrlo zabavan! Grupe su istraživale pouzdane izvore znanja na tabletima kako bi što bolje i vjerodostojnije prikazale kako funkcionira promet na cesti ili tračnicima. Osobito je tehnologija bila od pomoći grupama koje su radile na željezničkom prometu jer je malotko od drugaša uživo vidio željeznički kolodvor i vlak. Lijepi plakati sada krase našu učionicu i služe i kao ukras i kao postaja za ponavljanje gradiva.

21.1. Zdrava marenda

O zravoj prehrani puno toga učimo iz udžbenika. Znamo da od naučenog nema nikakve koristi ako se naučeno ne primjenjuje u praksi. Zato smo isprobali novu kombinaciju: jogurt i med koji i inače imamo za marendu obogatili smo zobenim pahuljicama, orasima, bademima, brusnicama, jabukama... Svatko je slagao kombinaciju koja mu se najviše sviđa. neki su učenici po prvi puta probali neke od ovih namirnica! Sve u svemu, čekao se podugačak red za repete! Danas kruh i paštetu nitko nije jeo.

8. i 10.1. Mali izumitelji

Ove smo se godine uključili u zanimljiv projekt Creatia koji ćemo provoditi u idućih nekoliko mjeseci. Sastoji se od šest vježbi poticanja dječje kreativnosti i usađivanja razmišljanja o okolini, izazovima koje susreću i njihovom rješavanju. Ovo su rezultati vježbe Izum za nekoga: učenici su se upoznali s izradom profila neke osobe. Osnovne sastavnice profila osobe: njeno zanimanje, hobiji, što osoba voli, a što ne, doveli su do ideje o izumu koji bi mogao pomoći baš toj osobi kako bi ona unaprijedila svoj posao, provođenje slobodnog vremena, ili možda prevladala strahove i probleme koji su joj se našli na putu. Učenici su se zaista potrudili: marljivo su i uporno izrađivali profil i izum skicirajući ih u bilježnici, a potom izrađujući na većim formatima papira. Kako se radi o radovima koji će biti javno izloženi, a možda i nagrađeni, učenici su stvarajući savladali i važnu temu iz Likovne kulture: uvažavanje odnosa slike i teksta prilikom izrade plakata tj. reklame. Svojim su radovima pokazali koliko su kreativni i maštoviti - pravi mali izumitelji i stvaratelji 21. stoljeća!

9. i 10.1. Božićna bajka

Ovaj lijepi lektirni naslov obradili smo na djeci zanimljiv i zabavan način: nakon "klasične" obrade osnovnih sastavnica svake bajke prebacili smo se na maštanje. Svaki je učenik odabrao lik koji ga se najviše dojmio pa je trebao zamisliti sebe kao taj lik iz bajke i u digitalnom dokumentu objasniti zašto je odabrao baš taj lik te dodati islustraciju sebe kao lik iz bajke. Gotov uradak trebalo je pregledati, ispraviti eventualne pogreške i poslati učiteljici.

19.12. Digitalni matematički listići

Kraj je 1. polugodišta. Drugaši su na praktičan način pookazali što su do sada naučili iz Matematike izrađujući digitalni listić. Listić je trebao imati barem 2 zadatka: jedan brojčani i jedan tekstualni koji se trebao izračunati i ilustrirati. Učenici su samostalno birali digitalne aplikacije kojima su se do sada naučili služiti, a koje im najbolje mogu pomoći izraditi ovaj zadatak: aplikacije za izradu digitalnog dokumenta, za crtanje, za izradu QR kodova, za dijeljenje i pohranu. Mnogi su pokazali iznimnu maštovitost, spretnost i vještinu računanja i svrsishodnog služenja digitalnom tehnologijom.

7.12. Programiranje subotom

Iako je prva grupa malih programera trebala početi sa radom u 9, oni su se puno prije zakazanog termina počeli sakupljati pred školom - kao da su jedva čekali novu priliku za igru programiranja! Danas smo programirali micro:bit kao ukras za bor, a zatim smo izradili našu prvu igricu: Tko će dobiti veći broj. Drugašima zaista ide od ruke ovo programiranje! Osobito je pohvalno to što se kroz igru programiranja usvaja znanje engleskog jezika, te dio gradiva iz matematike i hrvatskog. O razvoju logičkog razmišljanja da ne govorimo! Bravo drugaši!

5.12. Primjena matematike

Drugaši se vole igrati trgovine! Danas su u Blagdanskoj trgovini trebali odabrati igračke za sebe, Anu i Marka. Zatim su trebali dopuniti rečenice, izračunati potrošju i izraditi Top listu potrošača. Uvježbavali smo se i u financijskoj pismenosti - odgovornom odnosu prema novcu: za što nam sve novac u žvotu treba i kako se prema novcu treba odnositi kadda se radi o kupovini hrane, plaćanju računa ili kupovini igračaka. Drugaši gotovo da i nisu htjeli otići na odmor - toliko su uživali u rješavanju ovog zadatka. Dogovorili smo se da ćemo ovakvih zadataka imati i u budućnosti!

30.11. Prvi sat programiranja micro:bita

Danas su dvije grupe drugaša po puni sat vježbali programirati micro:bit! Za razliku od svih ostalih računala, micro:bit je malo računalo koje mogu programirati i djeca. Programirati znači narediti računalu da nešto za nas uradi na njemu razumljivom jeziku. Tako djeca postaju stvaratelji tehnologije, a ne samo puki korisnici! Djeca su bila jako uzbuđena i ponosna na svoje prve programerske uspjehe: naučili su kako narediti micro:bit računalu da nacrta sličice i ispiše jednostavne riječi na svom ekrančiću. Naši su drugaši naučili kako upravljati gumbima A i B, senzorom za pokret .... Djeca su bila toliko oduševljena da ćemo idući put nastaviti programirati nove, uzbudljive stvari! Programiranje razvija logičko razmišljanje i prava je vještina za 21. stoljeće!

27.11. Slogovi i gradovi

Kako ponoviti pisanje velikog slova u imenima naselja i rastavljanje riječi na slogove na zabavan način? Pa, kombinirajući pisanje u bilježnici sa modernom tehnologijom! Učenici su dobili QR kod i upute za rad. QR kod ih je vodio do tablice sa popisom svih gradova u RH. Učenici su trebali prepisati odabrane gradove u bilježnicu po uputama (upute su skrivale i uvod u programiranje: učenici su počeli shvaćati pojam petlje tj. dijela programa koji se ponavlja). Ovom smo prilikom upoznali i jednu negativnu stvar kod korištenja tehnologije: ponekad na internetu pronađemo netočne informacije. Zato ne smijemo vjerovati svemu, već informacije provjeriti na više različitih izvora! Međutim, korištenje tehnologije nosi goleme prednosti, a jedna od njih je i OGROMNA mogućnost proširivanja znanja: učenici su kliknuvši na ime grada mogli saznati gdje se taj grad zapravo nalazi i još mnoge druge zanimljivosti. Tako smo na kraju sata dobili nove ljuitelje geografije koji su odlučili da će za domaći rad, na svoju ruku, nastaviti prepisivati i istraživati gradove naše domovine!

15.11. (kukičani) tableti i glina

Danas smo u razredu prvi put imali pravu pravcatu glinu, i to blok od 40 kg! Glinom su se ljudi koristili i prije nego je papir izmišljen, čak su i pisali po njoj utiskivanjem znakova. Mi smo izrađivali blagdanske svijećnjake, a tablete (kukičane) koristili za otiskivanje uzoraka. Glina je zahtijevna tehnika - kako za pripremu za rad, tako i za čišćenje nakon rada. Ali, kad imaš ovako vrijedne i marljive učenike svaki, pa i najteži posao, odratimo kao od šale! I to sa puno zabave i zadovoljstva! A posao oko svijećnjaka još ni izbliza nije gotov...

14.11. Kaligrami

Kaligram je pjesma kojoj je osnovni motiv prikazan grafički tj. slikom koja je oblikovana riječima pjesme. Mi smo pjesmu Paje Kanižaja "Kuća" iskoristili kao motiv za izradu vlastitih kaligrama pomoću digitalne aplikacije. Ova je aktivnost bila izuzetno zabavna i motivirajuća za naše učenika. Bez problema su oblikovali slične kaligrame u bilježnici (običnom) olovkom.

13.11. Matematičko kolo sreće i micro:bit

Danas su učenici preuzeli vođenje sata Matematike! Jedni su micro:bitom određivali tko će na ploči rješavati zadatak, a tko će sa učiteljičinog računala upravljati kolom sreće. Da bi micro:bit nekog učenika uopće htio odabrati, bilo je potrebno da učenik sve prethodne zadatke ima zapisane u bilježnici točno i uredno :) Kada učenici ovako lijepo sami upravljaju satom i marljivo računaju! Sat je, po običaju, prošao vrlo brzo! Čak nismo stigli riješiti sve zadatke koje smo htjeli!

8.11. Obitelj i rodbina

Nije lako usvojiti pojmove: Brattić, sestrična, stric, ujak... Zato smo osmislili digitalnu igru i postavili ljestvicu - učiteljičin rezultat u odigravanju te iste igre. Učenici su pozvani nadmašiti ovaj rezultat s tim da igru mogu odigrati koliko god puta žele. Oni koji su se potrudili odigravajući igru puno puta nadmašili su učiteljicu, dobro su naučili gradivo i zaradili lijepe ocjene. Bravo za marljive drugaše!

25.10. Druga videokonferencija sa drugašima iz Zagreba

Danas smo sa našim novim prijateljima sa sjevera popričali o sportovima koje treniramo, pokazivali im koje aplikacije koristimo za vježbanje matematike, zadali smo jedni drugima nekoliko zadataka, a onda smo pokrenuli zajednički online kviz: istovremeno smo, dijeleći zajednički ekran, a opet svatko iz svog razreda, odgonetavali točne odgovore o pitanjima o jeseni. Sat se munjevitom brzinom primaknuo kraju! Učiteljica Suzana iz Zagreba kaže da nas njeni učenici jako vole i da su, kada su se kamere ugasile, iz sveg grla skandirali: "Ho-će-mo još! Ho-će-mo još!" Sigurni smo da ćemo se uskoro opet podružiti i zajedno, jedni od drugih, učiti!

24.10. Zanimanje: RIBAR

U sklopu naših ekološko - društveno - zvičajnih aktivnosti danas smo posjetili naše sumještnine - ribare. Svašta smo naučili: koliko su mreže duge i teške, koliko se prosječno ribe ulovi u jednom danu, tko je napravio velike rupe u mreži, ima li i kakvog zagađenja u našem moru. Zajednički smo zaključili kako svaki uspješan ribar mora imati: brod i mrežu, voljeti svoj posao i biti jako marljiv. Mnoga su djeca danas po prvi puta izbliza vidjeli i dotaknuli pojedine vrste riba i drugih morskih stvorenja. Sat je izazvao mnogo oduševljenja, a za trajnu uspomenu, predsjednica razreda i zamjenik snimanjem tabletima ovjekovječili su ovaj nezabravan sat.

18.10. U Gornjim Tučepima

Odlazak na ješačku turu u Gornje Tučepi uvijek je zabavan, a ovaj put je bio još i zabavniji! Iako se radi o strmom usponu i spustu, drugaši su jako uživali promatrajući biljke i rad naših sumještana u jesen. Uz stalnu izmjenu hodanja i odmora prilično smo brzo došli na "našu" livadu gdje smo marendali, održali čitalački sat u prirodi, zajedno pjevali uz podršku tableta i zvučnikka, skakali u vrećama, tražili zavezanih očiju, vukli konop, graničarili... Vrijeme povratka brzo je došlo! Povratak je začinila mala mačkica koja nas je slijedila skoro do Jadranske magistrale. Sunce je zašlo kada smo stigli pred školu. Bilo je izvrsno!

15.10. Naše prvo zajedničko virtualno platno - Padlet

Drugaši su se izjasnili o svojim čitalačkim navikama. Međutim, umjesto da troše papir, ovog su puta svoje komentare pisali na virtualno ljepljive bilješke zajedničkog platna Padlet! Da bi se platnu pristupilo, učnici su svojim uređajima trebali skenirati QR kod sa oveznicom koja ih je odvela na pravo virtalno mjesto. Odmah su se uočile brojne prednosti: pogreške se na virtualnim ljepljivim papirićima lako ispravljaju, rukopis je uvijek uredan, na vlastitom tabletu možeš, dok pišeš, pregledavati i uratke svojih prijatelja iz razreda. Nije dugo trebalo da se Padlet proglasi jednom od najboljih aplikacija do sada!

11.10. Naša prva videokonferencija

Videokonferencije su odličan način za povezivanje sa vršnjacima diljem zemlje i svijeta, za učenje sa i od drugih. Tako smo mi dogovorili i realizirali konferenciju sa drugašima iz Zagreba, iz OŠ Horvati! Naši su se drugaši izvrsno pripremili, donijeli su mnoge jesenske plodove, pripremili online kviz pitanja za svoje nove prijatelje. Konferencija je protekla sa puno uzbuđenja! Na obije strane pozdravile su nas ravnateljice škola, a onda je krenulo predstavljanje i ispitivanje o različitim jesinskim plodovima iz oba zavičaja. Osim ravnateljice, konferenciji je prisustvovala i učiteljica Nena Rafaneli, te nastavnica Sanja Nizić. Nadamo se skorom nastavku suradnje! Hvala učiteljici Suzani iz Zagreba na volji i trudu!

9.10. Naš prvi online kviz

Ima li đaka koji ne voli online kvizove za onavljanje gradiva? Danas su prvaši potvrdili da su takvi pojedinci prava rijetkost! Začas su savladali postupak pristupanja kvizu i prijavu. Glasovalo se za točne odgovore sa puno strasti i uzbuđenja, a nakon svakog pitanja proanalizirali smo točne tj. netočne odgovore. Online kvizovi su brzo osvojili srca naših drugaša!

1. - 15. 10. Jesenske pripreme

Sa prvim suhim listovima došuljala se jesen i u naš razred. Uvukla se u likovne radove, priče i pjesme, ali i u matematičke zadatke. Tako smo mi odlučili "zarobiti" jesen u čestitkama koje ćemo izraditi za školski jesenski sajam: na tabletima ćemo izraditi QR kodove sa jesenskim zadacima riječima, a iste ćemo ilustrirati u aplikaciji za crtanje. Spojili smo QR kodove i slike i tako dobili zanimljive jesenske čestitke. Brzo su se prodale na našem sajmu!