Prof. UW, dr hab. Maciej Górecki

Szanowni Państwo!

Zwracam się do wszystkich członków i członkiń Kolegium Elektorów Uniwersytetu Warszawskiego z prośbą o oddanie na mnie głosu w wyborach indykacyjnych, i tym samym wskazanie mnie jako kandydata na Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w kadencji 2024-2028.

Nazywam się Maciej Górecki, jestem politologiem i socjologiem, mam 48 lat. Na Uniwersytecie Warszawskim pracuję od 2011 roku, najpierw jako adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii, obecnie na Wydziale Psychologii. Od 2021 roku jestem zatrudniony na stanowisku profesora uczelni. Specjalizuję się w badaniach nad fundamentem demokracji, jakim są wybory.

To właśnie anachroniczny i dysfunkcjonalny system wyboru Rektora Uniwersytetu Warszawskiego skłonił mnie do zgłoszenia mojej kandydatury. Obecny model wyborczy nie tylko utrudnia przeprowadzenie konstruktywnej debaty na tematy o strategicznym znaczeniu dla uczelni, ale w praktyce także uniemożliwia realną dyskusję o potencjalnych kandydaturach innych niż te pochodzące z Pałacu Kazimierzowskiego.

Pochodzę z rodziny fizyków o akademickich tradycjach, w myśleniu nad wyzwaniami stojącymi dzisiaj przed akademią nieobca jest mi perspektywa nauk ścisłych. Z nominacji rektorskiej jestem członkiem Rady Naukowej Dyscyplin Nauki o Polityce i Administracji oraz Nauki o Bezpieczeństwie, dzięki czemu wiem jakie strukturalne i systemowe ograniczenia blokują uwolnienie potencjału naukowo-badawczego naszej uczelni. Ubiegam się o Państwa wsparcie w wyborach indykacyjnych Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, bo chcę większej demokratyzacji naszej uczelni, podniesienia jej rangi w skali międzynarodowej oraz poprawy sytuacji socjalnej i ekonomicznej wszystkich członków naszej społeczności akademickiej. Poniżej przedstawiam priorytety mojego programu, którego pełną treść pozwolę sobie opublikować po ewentualnym uzyskaniu od Państwa wskazania na kandydata na Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Kluczowe pytanie, które w mojej ocenie stoi dziś przed osobami zasiadającymi w Kolegium Elektorów Uniwersytetu Warszawskiego brzmi: czy decyzja o losach naszej uczelni w latach 2024-2028 powinna zapaść w warunkach realnej debaty i rywalizacji na programy pomiędzy przynajmniej dwoma kandydatami? Czy też wybory z jednym kandydatem to najlepsze, na co stać Uniwersytet Warszawski?

Raz jeszcze zwracam się do Państwa z prośbą o poparcie podczas indykacji oraz obiecuję, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby tegoroczne wybory Rektora Uniwersytetu Warszawskiego nie były jedynie fasadą demokracji.

Z wyrazami szacunku,

Priorytety

Zmiana uniwersyteckiego systemu wyborczego: funkcjonujący obecnie na Uniwersytecie Warszawskim sposób wyłaniania przedstawicieli w organach kolegialnych oraz najważniejszych organów jednoosobowych jest nieprzejrzysty i niesprawiedliwy, a więc w istocie nie w pełni demokratyczny. To relikt przeszłości, który w żaden sposób nie odpowiada współczesnym wyzwaniom nowoczesnej uczelni. Moim priorytetem będzie demokratyzcja procesu wyborczego oraz zwiększenie udziału przedstawicieli wszystkich grup naszej społeczności akademickiej w decydowaniu o przyszłości naszego Uniwersytetu. Zarys mojej koncepcji reformy uczelnianego systemu wyborczego można przeczytać tutaj.

Poprawa naukowej rozpoznawalności Uniwersytetu Warszawskiego na świecie: mimo przedwyborczych zapowiedzi sprzed czterech lat pozycja Uniwersytetu Warszawskiego w prestiżowych międzynarodowych rankingach uczelni wyższych zasadniczo nie uległa poprawie. Mimo że wspomniane rankingi nie są jedyną czy idealną formą mierzenia rozpoznawalności naukowej i obarczone są niekiedy istotnymi wadami, trudno wskazać obszary naszej działalności naukowej, w których dokonałby się jakościowy przełom czy dynamiczny rozwój. Uważam, że priorytetem na kolejną kadencję powinno być wszechstronne wsparcie najwybitniejszych uczonych na Uniwersytecie Warszawskim (w tym także w zakresie ograniczenia pensum dydaktycznego) oraz powołanie spośród nich Naukowego Komitetu Konsultacyjnego, który wspierałby Rektora w wytyczaniu głównych kierunków rozwoju naukowo-badawczego uczelni.

Przywrócenie odpowiedzialności społecznej Uniwersytetu Warszawskiego: w ciągu ostatnich czterech lat w debacie publicznej nie było słychać wyraźnego głosu naszej uczelni w kwestiach kluczowych dla debaty publicznej oraz polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Uniwersytet Warszawski nie jest i nie może być przede wszystkim przedsięwzięciem biznesowym, a jego celem nie są i nie mogą być przede wszystkim poprawne stosunki z władzami państwowymi - z jakiejkolwiek partii by one nie pochodziły. Głos naszej Alma Mater musi być wyraźnie słyszalny również w obronie osób i grup narażonych na wykluczenie: studentów i studentek, których prawo do studiowania ograniczane jest przez bezwzględne realia ekonomiczne; doktorantek i doktorantów, którym nie jesteśmy na dziś w stanie zapewnić warunków materialnych do skupienia się wyłącznie na badaniach i rozwoju naukowym; wreszcie pracowników i pracownic, których wynagrodzenia z trudem pozwalają wieść godne życie w Warszawie. Moim priorytetem jest sprawienie, aby głos Uniwersytetu Warszawskiego w obronie prawdy, demokracji i godności każdego człowieka był znowu społecznie słyszalny.

Tanie stołówki: jednym z absolutnie najpilniejszych wyzwań strategicznych dla całej naszej społeczności akademickiej są rosnące koszty życia w Warszawie. Nasza uczelnia nie funkcjonuje w próżni, osoby studiujące, doktoryzujące się oraz zatrudnione na Uniwersytecie Warszawskim w sposób szczególny narażone są na konsekwencje sytuacji makroekonomicznej, które w sposób znaczący wpływają na komfort nauki i pracy. Uważam, że jednym z priorytetów na lata 2024-2028 powinno być uruchomienie tanich i dofinansowanych przez Uniwersytet Warszawski stołówek dla wszystkich członków i członkiń naszej społeczności akademickiej na każdym kampusie oraz w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Akademickie CV

Uzyskane stopnie i tytuły:

Najważniejsze publikacje:

Najważniejsze granty i projektu badawcze:

Wskaźniki bibliometryczne według bazy Scopus:

Kontakt

Serdecznie zachęcam do kontaktu wszystkie osoby, którym leży na sercu rzeczywista debata o przyszłości Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2024-2028. Pozostaję do Państwa dyspozycji mailowej oraz na popularnym portalu społecznościowym X (dawniej: Twitter).