Zarys reformy systemu wyborczego na Uniwersytecie Warszawskim

Wybory Rektora

Obecnie wyboru Rektora UW dokonuje Kolegium Elektorów, złożone  z przedstawicielek i przedstawicieli wszystkich grup pracowników. Proporcje reprezentantek i reprezentantów  każdej z grup są regulowane ustawowo. Kolegium w wyborach wstępnych (indykacyjnych) wskazuje kandydatki i kandydatów na Rektora. Następnie każdy kandydat i każda kandydatka uzyskująca poparcie co najmniej 10% elektorów w wyborach wstępnych ma prawo wystartować w wyborach właściwych. Te ostatnie odbywają się zgodnie z systemem większościowym z dogrywką (ang. majority runoff), zbieżnym np. z systemem wyboru Prezydenta RP. Przedstawiony powyżej system wyboru Rektora UW ma następujące wady:

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, proponuję następujące zmiany:

Wybory do ciał kolegialnych

Podstawową wadą systemu wyborów do wszystkich istotnych ciał kolegialnych UW (Senatu, rad wydziałów, rad naukowych dyscyplin, rad dydaktycznych) jest zastosowanie systemu blokowego z obowiązkiem uzyskania przez kandydata/kandydatkę ponad 50% ważnych głosów. Jest to rozwiązanie zupełnie kuriozalne. Wymóg ponad 50% poparcia ma sens przy wyborach organów jednoosobowych, bo zapewnia, że osoba obejmująca dany urząd ma poparcie większości. Przy wyborze organów kolegialnych wybór ten znacząco zaburza reprezentatywność, stwarzając szansę na zdominowanie danego organu przez nieznaczną (50% + 1 głos) większość wybierających. Są to więc wybory tylko z nazwy demokratyczne, a w praktyce wprost przyczyniające się do tłumienia głosu mniejszych grup.

Proponuję zatem, aby system wyborczy do ciał kolegialnych zmienić na system proporcjonalny, zgodnie z którym większe grupy uzyskają więcej miejsc w danym organie, a mniejsze mniej.