Warsztaty Filozoficzne

Centrum Badań

nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej



Bogdan Dziobkowski (prodziekan Wydziału Filozofii UW) Powitanie uczestników


Stepan Ivanyk (prezes Lwowskiego Towarzystwa Filozoficznego im. Kazimierza Twardowskiego)

Powitanie uczestników


Anna Brożek (kierownik Centrum Badań nad tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej) Wprowadzenie do tematyki Warsztatów


Linki do sesji

Pierwsza edycja warsztatów

11-14.02.2021 ONLINE

Warsztaty nawiązują do tradycji lwowskiego seminarium Kazimierza Twardowskiego, twórcy filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Skierowane są przede wszystkim do młodych adeptów filozofii (doktorantów, studentów, a także uczniów szkół średnich).

Kazimierz Twardowski poświęcił całe swoje życie poza uprawianiem filozofii – także jej nauczaniu. Dla swoich uczniów zorganizował znakomite warunki pracy: czytelnię, w której każdy miał wyodrębnione miejsce do studiów i znakomicie wyposażoną bibliotekę. Przede wszystkim jednak wspierał uczniów stałą pomocą i kompetentną radą, wdrażając ich stopniowo do samodzielnego i twórczego mierzenia się z problemami filozoficznymi. Najważniejszymi postulatami, które musiały spełniać prace wychodzące ze Szkoły Twardowskiego, były postulat maksymalnej jasności wypowiedzi i postulat rzetelnego uzasadnienia głoszonych poglądów. Nic dziwnego, że wychował grono znakomitych filozofów, którzy wraz z nim stworzyli formację zwaną „Szkołą Lwowsko-Warszawską”. Byli to m.in. Kazimierz Ajdukiewicz, Stefan Baley Leopold Blaustein, Marian Borowski, Tadeusz Czeżowski, Izydora Dąmbska, Maria Kokoszyńska, Tadeusz Kotarbiński, Stanisław Leśniewski, Jan Łukasiewicz, Helena Słoniewska i Władysław Witwicki.

Warsztaty mają na celu propagowanie etosu naukowego Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, a także wspieranie modelu nauczania filozofii opartego na relacji mistrz-uczeń, charakterystycznego dla Szkoły Twardowskiego i mającego tradycje sięgające starożytnych i średniowiecznych dyskusji i polemik filozoficznych. Warsztaty złożone będą z dwóch elementów: prelekcyjnego i seminaryjnego. Część prelekcyjna obejmować będzie wykłady uznanych badaczy tradycji Szkoły Twardowskiego, związane z historią Szkoły, najważniejszymi osiągnięciami jej członków oraz metodami aplikowanymi przez Twardowskiego i jego uczniów w badaniach filozoficznych. W części seminaryjnej swoje referaty przedstawią studenci wyższych lat oraz doktoranci, pracujący pod kierunkiem osób prowadzących seminaria filozoficzne, opiekunów prac rocznych, promotorów prac magisterskich lub rozpraw doktorskich.

Twardowski i jego uczniowie cenili wysoko dyskusje filozoficzne a także rzeczową i konstruktywną polemikę. Za najlepszy sprawdzian jakości uzyskanych wyników namysłu uważali poddanie tych wyników pod osąd innych filozofów. Dyskusje prowadzono w Szkole w ramach seminariów uniwersyteckich, lecz także w ramach Kółka Filozoficznego i założonego przez Twardowskiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W nawiązaniu do tych tradycji Warsztaty Filozoficzne mają właśnie spełniać funkcję forum, na którym młodzi adepci filozofii mogą przedstawiać wyniki swoich prac. Dyskusjom po referatach towarzyszyć ma atmosfera merytorycznej i zarazem życzliwej krytyki.

Warsztaty odbędą się w dniach 11-14 lutego 2021 roku, czyli w okresie, w którym przypada kolejna rocznica śmierci Kazimierza Twardowskiego. W lutym 1939 roku, w rok po śmierci mistrza, uczniowie Twardowskiego zorganizowali uroczyste spotkanie wspomnieniowe. Kolejne rocznice nie były obchodzone uroczyście z powodu wybuchu wojny, jednak w latach powojennych część uczniów miała w zwyczaju pisać do siebie kartki dla uczczenia rocznicy śmieci wielkiego Profesora Filozofii. Z kolei w latach 1989-2018 odbyło się we Lwowie trzydzieści edycji Odczytów Filozoficznych, które również przypadały w lutym i miały na celu uczczenie pamięci Kazimierza Twardowskiego.

Warsztaty Filozoficzne, organizowane przez Centrum Badań nad tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej we współpracy z Lwowskim Towarzystwem Filozoficznym im. Kazimierza Twardowskiego, nawiązują do obu tych tradycji. W roku 2021 warsztaty przeprowadzone będą w formie on-line, a językami referatów będą angielski, polski i ukraiński.

Zgłoszenia uczestnictwa w warsztatach – czynnego lub biernego – prosimy wysłać na formularzu w zakładce "Zgłoszenia" do dnia 20 stycznia 2021 roku. Uczestnictwo bierne będzie polegało na wysłuchaniu przewidzianych wykładów i obserwacji prowadzonych seminariów. Zgłaszane referaty uczestników czynnych powinny być przygotowane pod kierunkiem ich opiekunów naukowych, a ich tematyka powinna nawiązywać do szeroko rozumianej tradycji Szkoły Lwowsko-Warszawskiej.

Uwaga! Zgłoszenia bierne przyjmujemy do 8 lutego!