Demokracja DE PL

Polsko-niemiecka szkoła zimowa poświęcona pojęciu demokracji

Aktualizacje


Opis Projektu

Aktualizacja 17.01.2023

Demokracja DE PL. 

Język, deliberacja i demokracja w społeczeństwie obywatelskim w Polsce i w Niemczech. Seminarium praktyczno-teoretyczne.

"Demokracja DE PL" to wspólne, polsko-niemieckie zajęcia w formie pięciodniowej szkoły zimowej, realizowane w ramach umowy partnerskiej między Uniwersytetem Warszawskim i Johannes Gutenberg-Universität Mainz (Moguncja, Niemcy), przy współpracy Gustav Stresemann Institut in Niedersachsen e.V. w Bad Bevensen (GSI, www.gsi-bevensen.de).

Kurs organizowany jest wspólnie przez wydziały filozofii Uniwersytetu w Moguncji i Uniwersytetu Warszawskiego i skierowany jest do studentów obu uczelni (po 10 miejsc dla uczestników z każdego kraju). Wydarzenie ma charakter dwujęzyczny (jęz. niemiecki i polski), ale nie wymaga znajomości obu języków, gdyż zapewnione jest tłumaczenie symultaniczne.

Organizatorzy pokrywają koszty:

- pełnego wyżywienia,

- zakwaterowania w ośrodku w Bad Bevensen (pokoje 2-osobowe),

- dojazdu (ryczałt prawdopodobnie w wys. 175 EUR, dojazd we własnym zakresie)

Dotychczas odbyły się 3 edycje projektu w cyklu ok. półtorarocznym, począwszy od 2017 r. Projekt został zainicjowany przez dra Michała Dobrzańskiego, Dr. Margit Ruffing z Uniwersytetu w Moguncji i Iwonę Domachowską z GSI Bad Bevensen.


Tematyka

Celem merytorycznym seminarium jest refleksja nad demokracją oraz jej formami i praktykami, z naciskiem na różnice w społeczeństwie polskim i niemieckim. Seminarium ma umożliwić uczestnikom pogłębienie rozumienia uniwersalnych problemów związanych z demokracją, jak też różnic kulturowych w kontekście polsko-niemieckim. 

Koncepcja metodologiczna seminarium ma charakter innowacyjny, a jego głównym celem jest wyjście poza typowe w dydaktyce akademickiej ramy teoretyczno-deskryptywnej pracy na tekście, w celu uzupełnienia refleksji o demokracji i indywidualne doświadczenie, emocje i wnioski płynące z bezpośredniego uczestnictwa w procesie. 

Dlatego seminarium podzielone jest na blok praktyczny i teoretyczny. Elementy bloku teoretycznego każdorazowo poprzedzone będą częścią praktyczną, podczas której uczestnicy zyskają możliwość osobistego doświadczenia dylematów charakterystycznych dla procesów demokratycznych, zanim poddadzą je refleksji teoretycznej.

Moduł praktyczny realizowany jest za pomocą metody edukacji demokratycznej „Betzavta/Miteinander”, opracowanej przez Adam Institute w Izraelu i adaptowanej przez Centrum für angewandte Politikforschung (CAP) w Niemczech. Moduł ten jest prowadzony przez profesjonalnych edukatorów tej metody

Część praktyczna może wymagać od uczestników poddania własnych działań krytycznej autorefleksji na plenum grupy. Stanowi to integralną część procesu.

Moduł teoretyczny ma formę konwersatorium akademickiego, podczas którego doświadczania z modułu praktycznego omawiane w odniesieniu do teorii filozoficznych, w celu zarówno uogólnienia doświadczeń praktycznych, jak też zbadania tych teorii pod kątem ich potencjalnych niedoskonałości. 

W ramach kursu odbywa się także wykład o historii i zastosowaniach metody Betzavta, który pozwala lepiej zrozumieć jej założenia i potencjał w dydaktyce.

Nacisk kładziony jest na następujące kwestie:

- jaką rolę odgrywa język w procesie demokratycznego podejmowania decyzji,

- jak przebiega proces oddolnej konstrukcji procedur demokratycznych,

- jakie są kryteria uznania reguł w kolektywnym podejmowaniu decyzji (co jest racjonalne, jakie idee regulatywne są założone itd.).

Termin

Kolejna, 4. edycja projektu zaplanowana jest na 5-10.03.2023

Proszę planować przyjazd do Bad Bevensen 05.03 (niedziela) tak, aby byli Państwo na miejscu na 17.00, a odjazd 10.03 (piątek) od południa (przed południem będzie jeszcze część końcowa programu).

Program udostępniony będzie niebawem.

Warunki zaliczenia

- uczestnictwo

- napisanie krótkiego eseju zaliczeniowego po seminarium, związanego z jego tematyką.

Zapisy

Studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy chcą wziąć udział w seminarium, zapisują się przez USOS w dniach 20-27.01.2023.

Osoby, którym nie udało się zapisać na listę główną, mogą zapisać się na listę rezerwową za pomocą tego formularza. W przypadku zwolnienia się miejsc z listy głównej, osoby z listy rezerwowej będą zapraszane do uczestnictwa w seminarium.

Prace zaliczeniowe

Temat: dowolne zagadnienie związane z tematyką seminarium, np. opis wybranego problemu, który pojawił się w części praktycznej, za pomocą aparatu pojęciowego proponowanego przez omówionych autorów.

Termin nadesłania prac: 31.03.2023 

Forma: Krótki esej, szczegółowe wytyczne

Będę wdzięczny za nadsyłanie prac w formacie PDF.

Omówione teksty

Immanuel Kant, O porzekadle

Saitta, Zucker, Abstraction in Artificial Intelligence and Complex Systems

Arystoteles, Polityka

John Locke, Dwa trakaty o rządzie [omawialiśmy par. 95-98]

Immanuel Kant,  Do wiecznego pokoju [czytaliśmy str. 58-59]

Jürgen Habermas, Faktyczność i obowiązywanie (Suwerenność ludu jako procedura)

Isaiah Berlin, Dwie koncepcje wolności

Chantal Mouffe, Paradoks Demokracji

Kwestie organizacyjne

(Aktualizowane na bieżąco, ostatnio: 02.03.2023)

Status dofinansowania: pozyskane



Przygotowanie przed wyjazdem:


Partnerzy projektu

Dofinansowano ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Ośrodek w Bad Bevensen:

Dojście do ośrodka z dworca w Bad Bevensen