University of Indianapolis Scholars Day 2017

Presented by the

Shaheen College of Arts and Sciences & Ron & Laura Strain Honors College

Friday, April 21, 2017

9:00 am – 3:00 pm

A Celebration of Original Undergraduate Scholarship

Schwitzer Lower Level

Schwitzer Student Center


Marathon Shakespeare Reading in Honor of Dr. William Dynes: Schwitzer Engagement Space

11:00 am – 2:00 pm

UPDATE:

Ron & Laura Strain Honors College Best Presentation:

Jessica Spiars, Music, (Dr. John Berners) "Setting Tolkien: Exploring Middle-Earth Through Music Composition"

Ron & Laura Strain Honors College Best Poster Presentation:

Jacob Bradshaw, Public Health, (Dr. Amie Wojtyna) "Assessing Engagement and Knowledge Regarding Advanced Care Directives"

SCAS Best Paper Presentation:

Brandon Vos and Allison Vickery, Music, (Dr. Richard Ratliff) "Mazurka elegiaca: Benjamin Britten's Tribute to Ignancy Paderewski"

SCAS Best Poster Presentation (Tie):

Rolando Mendoza, Biology, (Dr. Doug Stemke) "Antibiotic Resistance in Cave Soils"

and

Aubree King, Chemistry, (Dr. Brad Neal) "Analysis of At-Home Teeth Whitening Products"


Conference Schedule

Session 1: Schwitzer 010 - International

9:00–9:55 am: Moderator – Kara Wagoner

Cassie Butcher, International Relations, (Dr. Douglas Woodwell) “Just Cause?: The U.S. Invasion of Panama”

Ningning Zhao, Sociology, (Dr. Amanda Miller & Dr. Jim Pennell) “Masculinities Across the Borders: A Study of Male Portrayals in Men’s Magazines in the United States and China”

Megan Ramp, International Relations, (Dr. Douglas Woodwell) “International Relations Capstone”

Session 2: Schwitzer 010 - Sciences

10:00-10:55 am: Moderator – Corey Nack

Sarah Fann, Anthropology, (Dr. Christopher Schmidt) “Mastodon Extinction in the Context of Dental Microwear”

Gabrielle Madriz, Biology, (Dr. Marc Milne) “A newly discovered horned spider in the genus Epiceraticelus (Araneae: Linyphiidae)”

*Caitlin Behme, Chemistry, (Dr. Brad Neal) “Working towards improving the efficiency of natural dye-sensitized solar cells”


Session 3: Schwitzer 010 - Arts presentation & Social Science

11:00-11:55 am: Moderator - Zoe Cunningham

*Jessica Spiars, Music, (Dr. John Berners) “Setting Tolkien: Exploring Middle-Earth Through Music Composition”

*Taylor Welch, Psychology, (Dr. Kathryn Boucher) “The Effects of Hair Color on Judgments of Warmth and Competence”

*Sarah Hamilton, Art, (Dr. Rhonda Wolverton) “Pens, Pencils, and Pain(t)”


Session 4: Ruth Lilly Performance Hall - Arts performance

1:00 - 1:55 pm: Moderator – Fallon Smyl

Sam Kubina, Music, (Dr. Vu Nguyen) “The Grumpy Troll: A Demonstration of Modern Techniques in Solo Tuba Repertoire”

Morgan Benjamin, English, (Kevin McKelvey) “Emerging from the Chrysalis”

Brandon Vos & Allison Vickery, Music, (Dr. Richard Ratliff) “Mazurka elegiaca: Benjamin Britten's Tribute to Ignacy Paderewski”

Erica White, English, (Kevin McKelvey) “Identity in Experience”


Session 5A: Schwitzer 010 - International II

2:00 - 2:55 pm: Moderator- Marissa Driml

Carolyne Wilhelm, Political Science, (Dr. Douglas Woodwell) “Why is Pakistan more affected by Islamic fundamentalism than Bangladesh?”

Kendra Thomas, Political Science, (Dr. Douglas Woodwell) “Why do the rights of indigenous people differ in Bolivia, Peru, and Ecuador?”

*Kendra Shaw, International Relations, (Dr. Jyotika Saksena) “Hope in a New Land: Developing an After-School Program for Refugee Children”

*Kathleen Budd, Political Science, (Dr. Jyotika Saksena) “UIndy Fair Trade”

Session 5B: Schwitzer 012 - Domestic Politics

2:00-2:55 pm: Moderator – Dierra Barlow

Hallie Bates, Political Science, (Dr. Laura Albright) “A Comparison of Voting Laws”

Tanner Steele, Political Science, (Dr. Laura Albright) “Sacrifices for Freedom: Civil Liberties and the USA PATRIOT Act”

Kayla Jo McKain, Political Science, (Dr. Laura Albright) "The Crumbling Glass Ceiling"


Poster Session 1: Schwitzer Lower Level Concourse

Presenters available from 10:00 am - 12:00 pm: Posters are available for viewing from 9:00 am-12:00 pm

* Delmar Oropeza, Biology, (Dr. Sandra Davis) “Analysis of the linkage between the OR6A2 Olfactory Receptor Gene and Taste Preference for Coriandrum”

Joshua Track, Mathematics, (Dr. Lochana Siriwardena) “Simulating Motoneuron Membrane Spikes with Leaky Integrate and Fire Stochastic Models”

*Kristopher Butler, Psychology, (Dr. Kendra Thomas) “iThemba Life Skills Program: Nutrition and Unhealthy Behaviors of Adolescents”

Karli LaGrotte, Psychology, (Dr. Kendra Thomas) “Belief in a Just World Among Brazilian Adolescents: Differences Across Age, Race and Religion”

Kiersten Reed, Mathematics, (Dr. Leslie Gardner) “MapReduce Model”

*Courtney Ryan, Criminal Justice, (Dr. Kevin Whiteacre) “Media Presentations of Crime”

Erica White, English, (Kevin McKelvey) “REvision: Folk & Feminism in Poetry & Art”

Mikayla Williams, Archaeology, (Dr. Christopher Moore) “Research Assistant”

Sara Perkins, Music, (Dr. Rebecca Sorley) “Beyond the Incubator: Musical Experiences of Young Adults Born Prematurely”

Hayley Sabol, Biology, (Dr. Kimberly Baker) “Inhibition of Breast Cancer Cell Proliferation by Hesperetin and Luteolin”

*Cheyenne Granger, Art, (Dr. Barry Barnes) “The effects of white engobe on cone 9-10 glazes”

Tamara Delaney Lynn Isaacs, Biology, (Dr. Daniel Scholes) “Assessment of the costs and consequences of genome re-replication on fitness and damage tolerance of Arabidopsis thaliana”

Connor Burton, Athletic Training, (Dr. Scott Lawrance) “Can Patient Reported Outcomes Predict Clinician Reported Outcomes of Function in a Healthy Population?”

William Buelsing, Biology, (Dr. Daniel Scholes) “The role of cryptic genome variation in Claytonia virginica habitat selection and reproductive timing”


Poster Session 2: Schwitzer Lower Level Concourse

Presenters available from 1:00 pm - 3:00 pm: Posters are available for viewing from 12:00 - 3:00 pm

Tawan Beaumont, Biology, (Dr. Kimberly Baker) “Suppression of Breast Cancer Cell Proliferation by Fisetin and Luteolin”

Mariah Castanan, Biology, (Dr. Kimberly Baker) “Suppression of Breast Cancer Cell Proliferation by Fisetin and Luteolin”

Bao Thu Huynh, Biology, (Dr. Marc Milne) “An examination of spider diversity in wildflower plots from Northern and Central Florida”

*Barbie Kimmel, Physical Therapy, (Dr. Tammy Simmons) “Physical Therapy Clinical Instructor Shortage: Why Not Be a Clinical Instructor?”

Aubree King, Chemistry, (Dr. Brad Neal) “Analysis of At-Home Teeth Whitening Products”

Robyn Nadler & Kristen Dyson, Psychology, (Dr. Kathryn Boucher & Dr. Jordan Waldron) “Unsuccessful treatment or no treatment all: which do people see as worse?”

*Brenda Nunez, Biology, (Dr. Kevin Gribbins) “Analysis of Spermiogenesis in Merriami’s Canyon Lizard”

Erika Rasnick & Tyler Swanson, Mathematics, (Dr. Lochana Siriwardena) “Probabilistic Machine Learning Algorithm to Detect Causes of Knowledge Gaps”

*Teresa Rose, Kinesiology, (Dr. Richard Robinson) “The Effect of Real-Time Feedback on Vertical Motion and Running Economy”

*Kaitlyn Sullivan, Mathematics, (Dr. Lochana Siriwardena) “Modeling Starbucks Stock Prices Using Geometric Brownian Motion”

Nicholas Tibbs, Archaeology, (Dr. Christopher Moore) “An Adventure Through Glass: The Glass of Baum's Landing (12C700)”

*Chelsea Wieland, Exercise Science, (Dr. Richard Robinson) “Examining the Acute Effects of Weighted Vest Post-Activation Potentiation in Division II Track and Field Athletes for Competitive Application”

Rachel Gravens, Anthropology, (Dr. Alyson O’Daniel) “From Mass Disaster to Human Rights: Politics, Moral Economy, and the Discourse of Migrant Death”

*Jacob Bradshaw, Public Health, (Dr. Amie Wojtyna) “Assessing Engagement and Knowledge Regarding Advanced Care Directives”

Rolando Mendoza, Biology, (Dr. Doug Stemke) “Antibiotic Resistance in Cave Soils”

*Nikolaus Clark, Mathematics, (Dr. Leslie Gardner) “Cardiovascular Disease Simulation”

*Shelby Sexton, Exercise Science, (Dr. Richard Robinson) “Anticipatory Response: An Investigation into the Phenomenon of Pre-exercise Heart Rate”