Обяви за конкурси


Състезание за бизнес идеи - EWA България 2022


Регионална агенция за предприемачество и иновации - Варна (РАПИВ) организира състезание за стартъпи, което дава възможност на едни от най-талантливите жени-предприемачи, работещи в сферата на агрохраните да представят своите бизнес проекти и да получат подкрепа, за да продължат да развиват идеите си.

Empowering Women in Agrifood - EWA България 2022 се съфинансира от Европейския институт за иновации и технологии в храните - EIT Food.


Кога? 26 ноември 2022 г., 9.30 ч.


Къде? Варна, хотел "Рослин Димят", зала "Дарзалас" и онлайн - Google meet и live streaming през YouTube.


10 дами, участници в програма Empowering Women in Agrifood - EWA България 2022, ще се състезават помежду си под формата на "pitching". Всяка от тях ще разполага с 7 минути, за да убеди журито и публиката в потенциала на своето бизнес начинание и още 7 минути, за да отговори на всички зададени въпроси.

В деня на събитието бизнес проектите ще бъдат оценявани от изтъкнато жури на вниманието на публика, специални гости, интеститори и медии.


Голямата награда е парична сума от 10 000 евро, а за второ място - 5 000 евро!


Обявяването и връчването на наградите на победителите ще се състои от 16.00, а от 14.00 до 16.00 Ви каним да участвате в Информационно събитие “Жените в агрохранителния сектор – инвестиция в бъдещето”, където ще научите последните тенденции в инвестиционния и стартъп климат, възможности за финансиране от EIT Food и други организации.


Участието е напълно безплатно, но се изисква регистрация на следния линк

https://forms.gle/1XzQioCeZGggvetz6


Повече за EIT Food - на www.eitfood.eu







Фотоконкурс за младежи на тема „Моят Пирин“

07 ноември 2022 г.


Сдружение „Международни инициативи за сътрудничество“ (МИС) организира фотоконкурс за младежи на тема „Моят Пирин“. Конкурсът е част от дейностите, които сдружение МИС ще изпълни съвместно с Дирекция “Национален парк Пирин”, в рамките на програма “Политики за младежта в сферата на околната среда”, финансирани от Министерство на околна среда и водите (МОСВ).


Ето и регламента на конкурса. Всеки младеж, желаещ да се включи, може да участва с по три авторски снимки в три различни категории:

1.Човекът – част от природата;

2.Флора;

3.Фауна.


Всички получени снимки ще бъдат качени на страницата на инициативата www.mypirin.com


Ще бъдат избрани трима победители, по един за всяка отделна категория. В роля на жури ще влязат служители от НП Пирин, град Банско, професионален фотограф и представители на други НПО в региона. Наградата за победителите ще бъде туристическа раница. Избраните от журито снимки ще бъдат принтирани и ще бъдат поставени в посетителския информационен център на НП Пирин в град Банско.


Можете да изпращате Вашите снимки на следния имейл адрес: photocontestiic@gmail.com


Моля да оставите и актуален телефон за връзка с Вас.


Крайният срок за изпращане на снимките е 25 ноември 2022 година 18:00 часа.


Победителите ще бъдат обявени на 29 ноември 2022 година на страницата на конкурса www.mypirin.com.


Пожелаваме Ви успех!








Операторът на Фонд Активни граждани България възобновява приемането на заявления по Мярка 2

Операторът на Фонд Активни граждани България възобновява приемането за заявление по Мярка 2 за насърчаване на двустранното сътрудничество между България и страните донори (Норвегия, Исландия, Лихтенщайн). За допустими могат да се приемат дейности, насочени към създаване на контакти и партньорства (networking), обмяна, споделяне и трансфер на знание, технологии, опит и добри практики с цел постигане на конкретни резултати за двустранното сътрудничество между допустими организации от България и организации от страните донори, както и международни организации.

Максималният размер на финансовата помощ е 10 000 евро. Безвъзмездната помощ може да достига 100%. От кандидатите не се изисква предоставяне на собствен принос.


Заявления ще се приемат текущо до 29.02.2024 г., освен ако Операторът не укаже друго на официалния сайт на Програмата.


Още подробности може да намерите в Обявлението на мярката.



Цялата документация е налична на подстраницата ни Възможности за финансиране.


Програма "Субсидии за проекти с национално значение" на Национален фонд "Култура"

Актуално Срок за кандидатстване: до 10.12.2022 г.

линк към страницата


Краен срок за кандидатстване: 10 декември 2022 г.


Целите на програмата са да подкрепя приоритетно:

- проекти, предвиждащи реализиране на значимо събитие с национално и/или международно значение;

- честване на значима българска личност, допринесла за развитието на българската култура;

- издаване на книжно/дигитално тяло с фокус архив на българската културна памет;

- представяне на България на международно събитие.


Не се очаква кандидатът да отговаря на всички изброени цели. Разглеждат се кандидатури, отговарящи на поне една от посочените цели.


Дейностите, допустими за финансиране, са всички видове проектни събития и дейности, които са с голямо национално и/или международно значение в областта на културата и отговарят на поне една от посочените цели на програмата.


Общият бюджет на програмата е 200 000 лева, а най-голямата сума, за която можете да кандидатствате, е 30 000 лева.

Кандидати могат да бъдат всички български културни организации (юридически лица), включително и организации с нестопанска цел.

Подробните условия на програмата са публикувани на адрес: https://programs.ncf.bg/bg


Конкурсът ЗАГОРКА ЗЕЛЕН ФОНД се завръща

По повод 120-ата годишнина на ЗАГОРКА АД се завръща ЗАГОРКА ЗЕЛЕН ФОНД – конкурсът на компанията за практически приложими идеи за подобряване на градската среда и развитието на общностите. Одобрената идея ще бъде осъществена от ЗАГОРКА в населено място в област Стара Загора, а авторът й ще получи парична награда. Очакванията са предложенията да бъдат насочени към добавяне на стойност за най-широк кръг от хора.

Кой може да участва?

Идеи могат да предлагат неправителствени организации и пълнолетни български граждани от цялата страна. Възможно е освен индивидуално, и колективно участие. Няма ограничения към броя на подадените предложения от един участник. Няма да се допуска участие на търговци, държавни, общински структури, служители на компанията и членовете на техните семейства, организациите партньори в конкурса.

Какви идеи се търсят?

Идеите трябва да бъдат от полза за максимален брой граждани и да предлагат подобряване на градската среда по отношение на околната среда и социалната отговорност. Поради спецификата на бизнеса на компанията, свързан с производството на алкохолни продукти, ЗАГОРКА ЗЕЛЕН ФОНД не може да подкрепя проекти, които са ориентирани основно към деца. (например.: изграждане на детски площадки, проекти в училища и детски градини и др.).


От компанията приканват предложенията да бъдат развити в максимална степен, като е добре обяснено къде има нужда да бъде осъществена идеята, какви са обхватът й, видът на необходимите материали приблизителните разходи за реализацията й. Максималната стойност за реализацията на идеята не трябва да надвишава 50 000 лева.

Как ще се осъществи идеята победител?

Спечелилото предложение ще бъде осъществено от името и за сметка на ЗАГОРКА АД в населено място в област Стара Загора. ЗАГОРКА АД не изисква собствен финансов принос от авторите на проектите.


Важно е да се има предвид, че материалите, с които ЗАГОРКА АД ще осъществи спечелилата идея, ще бъдат рециклируеми или такива, които оставят минимален отпечатък върху околната среда.

Каква е наградата?

Наградата в конкурса е една. Участникът/участниците, подали идейното предложение, класирано от конкурсното жури на първо място, получава(т) награда от 1000 лв. Наградата се предоставя за съответното предложение независимо от броя на участниците в неговото изготвяне.

Какви са критериите за оценка?

Проектните идеи ще се оценяват от жури, в което ще участват представители на компанията и неправителствени организации – партньори на кампанията, представители на медии и други експерти. Журито ще бъде обявено съвсем скоро.


1. Журито оценява получените идейни предложения по следните критерии:

  • Ефикасност: ясно описана идея и аргументация за ефекта от осъществяването й, вкл. икономически – 40%

  • Приложимост и въздействие: идеята има потенциал да донесе ползи за широк кръг лица – 40%

  • Финансово измерение: идеята може да бъде реализирана в определения бюджет – 20%.

Какви са сроковете?

Крайният срок за подаване на идейни предложения е 1 декември 2022 г. Постъпилите предложения ще се оценяват от жури до 31 декември 2022 г., а победителя ще бъде обявен през януари 2023 г. на сайтовете на zagorka.bg и zagorkacompany.bg.


Важно е участниците да се запознаят с пълните условия на конкурса - https://zagorka.bg/120/


Кандидатстването е онлайн чрез попълване на форма - https://zagorka.bg/120/








Национален литературен конкурс "Море" се организира от Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий 1985" - Бургас и се провежда от 2003 г. във връзка с патронния празник 11 май.

Конкурсът "Море" включва кратки литературни жанрове - стихотворение и есе на морска тематика. В него могат да участват всички желаещи на възраст от 15 до 25 години.


Плума Желязкова - организатор дейности

НЧ "Св. св. Кирил и Методий 1985" - Бургас


НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ 1985“

Конкурсът се организира от читалище „Св. св. Кирил и Методий 1985” със съдействието на Община Бургас и се провежда от 2003 г., във връзка с патронния празник - 11 май - Денят на светите братя Кирил и Методий.

Литературният конкурс „МОРЕ“ включва кратки литературни жанрове - стихотворения и есе.

Той е явен и в него могат да участват всички желаещи на възраст от 15 до 25 години.

ИЗИСКВАНИЯ И УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ

Допускат се за участие само творби на морска тематика.

Приемат се за журиране:

СТИХОТВОРЕНИЯ - до пет броя или цикъл, в т. ч. и хумористични.

ЕСЕТА - до три броя.

Произведенията се изпращат на имейл: chitalishte_km@abv.bg текстов формат - docx и не се връщат.

- В конкурса участват непубликувани и неучастващи към момента в други конкурси произведения.

- В отделен файл: име и фамилия, телефон/GSM и имейл адрес на автора, дата на раждане, учебно заведение, принадлежност към литературна формация (ако има такава).

Краен срок за предаване на творбите 12 април 2022 г.

НАГРАДИ

Голяма награда на журито - статуетка, грамота, парична награда и издаване на стихосбирка от Издателска къща „Знаци“ на отличения автор.

За всеки жанр се излъчват I, II, III награда /грамота, парична и предметна/.

Специална награда „Стихотворение - текст за песен“ /грамота и предметна/.

Номинираните творби се отпечатват след всеки две поредни издания на конкурса.

Отличените от журито творби се публикуват в сайта на читалището www.chitalishte-km.org и Фейсбук страницата @chitalishteKiriliMetodii

На наградените участници се изплащат пътни разходи за участие в тържеството по връчване на наградите.


Участвайте в конкурса за идейни проекти, посветени на Международния ден на жените

8 март е ден, в който се честват политическите, икономическите, научните и културните постижения на жените. Той все още е и ден за политически разговори и активизъм!


На 8 март е важно да припомним, че жените в България се борят за равноправие от повече от век. Благодарение на тaзи дълга традиция на борба, днес имаме право да гласуваме и да участваме в управлението, да учим в университет и да работим срещу заплащане.


Правата на жените не идват даром, а се отстояват всеки ден. Наша отговорност е да пазим и надграждаме всичко, което женското движение на нашите баби и прабаби е извоювало през изминалите сто години. Наша отговорност е да продължаваме борбата за равноправие.


Ето защо, Български фонд за жените обявява Конкурс за идейни проекти, посветени на Международния ден на жените – 8 март.


Очакваме Вашите най-смели идеи, с които да отбележим правата и приноса на жените в България и по света, и с които да дадем гласност на съвременните предизвикателства пред жените и момичетата.


Можете да видите резултатите от инициативите, финансирани в миналогодишния конкурс „8 март“, за доза вдъхновение, както и Наръчника „8 март е!“, създаден от доброволки от феминисткия лагер „Feminist Boot Camp” 2020 на БФЖ, с идеи как да ознаменуваме постиженията на жените във всички сфери на живота и в същото време да продължим разговора за все още съществуващите неравенства.

________________________________________


Информация за конкурса и насоки за кандидатстване


Настоящият конкурс е в подкрепа на визията на БФЖ всички жени и момичета да живеят в справедлив и равнопоставен свят, в който гласовете им са чути и изборите им са зачетени.


Няма ограничения за дейностите, които могат да бъдат финансирани. Примерни такива са: организирането на шествия из страната, събития и кампании (онлайн или офлайн), артивизъм, видео, фотографско или аудио съдържание, филмови прожекции/дискусии, изложби и поп-ъп инсталации, флашмоби и други дейности, които са свързани тематично с 8 март и политически активизъм, както и с равнопоставеност, недискриминация и права на жените и момичетата. Проектните идеи трябва да бъдат реализирани на 8 март (Международния ден на жените) или в рамките на месец март 2022 г.


ВАЖНО: Всички проектни идеи е необходимо да се съобразяват с актуалните към момента официални предписания (и/или ограничителни мерки), свързани с превенция на разпространението на COVID-19 при планиране и осъществяване на публични събития, срещи и дейности.


Ще бъдат финансирани до 10 проекта с максимален размер на бюджета до 3000 лева (три хиляди лева). При недостатъчен брой получени и/или одобрени за финансиране проектни идеи, Български фонд за жените си запазва правото да промени условията на конкурса, включително размера на финансирането.

________________________________________


Условия за кандидатстване


В конкурса могат да участват:

  • Организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) в обществена полза;

  • Нерегистрирани групи/колективи чрез фискален спонсор – партньорска организация или чрез представител на колектива, с който ще бъде сключен договор;

  • Активисти/физически лица.

Бюджетът на всяко проектно предложение трябва да бъде добре балансиран и съобразен с предлаганата идея. Допустими разходи са и разходи за администрация, координация и комуникация на проекта. Собственият финансов принос не е задължителен, но в случай че е предвиден такъв в одобрения бюджет, той става неразделна част от договора. Доброволният труд не се приема за собствен финансов принос и не се остойностява.


При оценяването предимство ще бъде дадено на:

  • Проектни идеи, залагащи на интерсекционален подход / пресечност на социални неравенства;

  • Проектни идеи, които пряко включват уязвими групи жени (подложени на множествена дискриминация и/или маргинализация);

  • Проектни идеи, които се реализират извън София;

  • Проектни идеи, които развиват дейности по застъпничество за правата на жените и ангажират местни и/или национални власти;

  • Проектни идеи, които целят организирането на шествия или други публични събития с потенциал за мобилизиране на широк кръг от хора и общности.

________________________________________


Кандидатстване


Кандидатстването става с попълване на Формуляр за проектна идея, Формуляр за бюджет и Декларация за достоверност и защита на личните данни. Декларацията е неделима част от пакета документи и трябва да бъде изпратена с подпис и печат на законния представител на кандидатстващата организация или физическото лице, заедно с Формуляра за кандидатстване (в Word формат – .doc/.docx) и Формуляра за бюджет (в Excel формат – .xlsx).


Неформалните колективи имат възможност да изберат дали да подадат своята кандидатура чрез НПО или чрез физическо лице, представител/ка на колектива. При сключване на договор, ще очакваме споразумение, което да изразява волята за обща работа между кандидата и партньорите.


Според това дали ще кандидатствате от името на НПО или физическо лице, е необходимо да попълните съответния формуляр по-долу.

  • Достъп до Формуляр за кандидатстване за организации с нестопанска цел: ТУК.

  • Достъп до Формуляр за кандидатстване за физически лица: ТУК.

  • Достъп до Формуляр за бюджет: ТУК.

  • Достъп до декларация за достоверност и защита на личните данни: ТУК.

NB: Формулярът за бюджет и Декларацията за достоверност и защита на личните данни са еднакви за НПО и физически лица.

За допълнителна информация и въпроси, пишете ни на grants@bgfundforwomen.org със заглавие (subject) на имейла: Конкурс “8 март”. Консултации по телефон няма да бъдат предоставяни.

________________________________________


Критерии за оценка


  • Оригиналност и адекватност на предлаганите дейности;

  • Връзка на целите и дейностите на проекта с темата на настоящия конкурс;

  • Реалистичност на заложените цели и очакваните резултати;

  • Добро познаване на женския дискурс;

  • Реалистичност на бюджета и баланс между административните разходи и разходите за изпълнение на дейностите.

Проектите ще бъдат оценявани от екипа на БФЖ.

________________________________________


Срокове

  • до 3 февруари 2022 г. – набиране на проектни идеи;

  • до 9 февруари 2022 г. – оценка на проектните идеи и обявяване на резултатите;

  • до 14 февруари – подписване на договори и финансиране;

  • 14 февруари – 31 март 2022 г. – изпълнение на проектите;

  • 20 април 2022 г. – краен срок за отчитане на проектните идеи.

________________________________________


Допълнителна информация


Всички одобрени кандидати сключват Договор за целево финансиране с Български фонд за жените, а след приключване на проектите, в срок до 20.04.2022 г., бенефициентите задължително изпращат наративен и финансов отчет по образци и указания, които предварително ще получат от БФЖ.


Подкрепата на Български фонд за жените трябва да бъде отразявана във всички комуникационни дейности и материали на проекта, според условията в договора за финансиране.


БФЖ е администратор на лични данни и обработва такива в съответствие със законодателството за защита на личните данни и с Регламент (ЕС) 2016/679. С политиката ни за обработка на лични данни можете да се запознаете ТУК.

________________________________________


Общи условия за кандидатстване


С подаването на пакета от документи, всички кандидати декларират, че са запознати с общите условия за кандидатстване на Български фонд за жените.


Общи условия за отпускане на безвъзмездна целева финансова помощ на физически лица за изпълнение на проекти в обществена полза.


Общи условия за отпускане на безвъзмездно целево финансиране на юридически лица с нестопанска цел в обществена полза и нерегистрирани групи/колективи с дейност в обществена полза.





Българска фондация Биоразнообразие финансира с до 1000 лв. студентски дипломни работи в областта на климатичните промени и техния ефект върху биологичното разнообразие и човечеството

За 10-а поредна година Българска фондация Биоразнообразие подкрепя науката в България чрез своя фонд за финансиране на студентски дипломни работи. Конкурсът е отворен за всички специалности от сферата на биологичните науки, през комуникация и журналистика, социални дейности, политически науки и икономика. Могат да кандидатстват дипломанти от всички български висши учебни заведения (бакалаври, магистри и докторанти), както и български студенти, които учат в чужбина и чиято дипломна работа попада в тематиката на конкурса и е свързана с България.


Студентските дипломни работи трябва да имат ясен фокус в едно от следните три направления:

  • климатични промени и въздействие върху биоразнообразието и природните ресурси, вкл. изследване на ефектите върху конкретни видове, организмови групи, екосистеми или местообитания на видове и върху екосистемните услуги

  • възможности за намаляване на ефектите от климатичните промени или приспособяването към тях, чрез решения, базирани на природата (nature based solutions), зелени иновации, въвеждане и/или прилагане на политики за опазване на биоразнообразието и природните ресурси или повишаване на обществената информираност;

  • взаимовръзката между климатичните промени и социалната справедливост, или как промяната в природните ресурси и в богатството на биоразнообразието се отразява върху живота на хората и икономика.

Кандидатите следва да попълнят формуляр за кандидатстване и да го изпратят не по-късно от 31.01.2021 г. на e-mail gameon@biodiversity.bg. По-подробна информация за критериите за оценка и условията за отпускане на финансова подкрепа и сключване на договор за спонсорство може да се намери в УСЛОВИЯТА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ


Конкурсът за подкрепа на дипломни работи за втора поредна година се фокусира върху климатичните промени, като по този начин организаторите стимулират повече млади учени в България да се насочат в тази област и да бъдат натрупани изследвания и експертиза в тази все по-гореща тема.


За въпроси във връзка с конкурса - Йорданка Динева, координатор “Game On | Do not let the climate change end the game“ към БФБ, тел. 0896 798902, gameon@biodiversity.bg


Конкурсът за Дипломни работи се осъществява в рамките на Проект “Game On | Do not let the climate change end the game“, чрез съ-финансиране от програма DEAR (Development Education Awareness Raising) на Европейската комисия.


Допълнителна информация:

През изминалата година бяха финансирани шест дипломни разработки с разнообразен фокус:


Лиляна Василева – докторант към ИБЕИ-БАН, която изследва връзката на хранителните навици на дъждосвирцовите птици в района на Поморийско езеро и промените в метеорологичните условия. Вижте повече за резултатите от изследванията й: https://climategame.eu/bg/news-article.php?id=18


Ния Тошкова, също докторант към ИБЕИ-БАН, чийто обект на изследване са прилепите и влиянието на климатичните промени върху тяхното поведение, хранителни навици и генетика. Повече за изследванията й: https://climategame.eu/bg/news-article.php?id=9


Дина Сиракова – част от магистърска програма “Опазване на околната среда” в СУ „Кл. Охридски“, оценява местообитанията в Натура 2000 зона „Долни Богров – Казичене“ и прави оценка на влиянието на климатичните и антропогенните въздействия върху тях. Повече за изследването: https://climategame.eu/bg/news-article.php?id=21


Георги Русев от университет „Проф. д-р Асен Златаров", който чрез компютърно моделиране анализира вероятното токсично влияние на нефтосъдържащи сяроорганични съединения върху живите организми и околната среда. линк


Цветелина Петрова от ПУ „Паисий Хилендарски“, чиито фокус на дипломната работа пада върху местните и инвазивни видове водни костенурки в източната част на ПП „Странджа“.


Лидия Семерджиева, която разглежда екосистемните услуги на зелените площи в градската среда по примера на град Бургас. Линк към изследването: https://climategame.eu/bg/news-article.php?id=20 .




Публикувано от:

Българска Фондация Биоразнообразие


Kонкурс за есе - TELUS International Adventure 2021 - autumn edition!



Темата на конкурса е "Да знаеш чужд език е като да имаш втора душа” и е насочен към креативни млади хора на възраст между 17 и 30 години, които владеят френски, немски, италиански и испански език на високо ниво.

Това е поредното предизвикателство, което TELUS International Bulgaria отправя към всички училища, университети, езикови школи и любители на чуждите езици.

Очакваме творби на имейл адрес: essay@telusinternational.com в периода 01.11 - 12.12.21

Разбира се, какво е конкурс без награди? Победителите ще получат гифт карти, съответно на стойност:

1-во място - 500 лв.

2-ро място - 300 лв.

3-то място - 200 лв.

Второто издание на „Инициативата" търси мотивирани младежи, работещи в гражданския сектор

21 септември 2021 г.

Второто издание на „Инициативата” търси мотивирани младежи, работещи в гражданския сектор

Второто издание на „Инициативата за изграждане на бъдещо поколение граждански лидери“ на Фондация „Работилница за граждански инициативи" търси мотивирани младежи, които искат да развият своите умения за работа в гражданския сектор.

Ако вие сте на възраст до 35 години, харесва Ви да работите за кауза, имате опит като доброволец, активист или част от екипа на неправителствена организация и искате да станете още по-добър в това, което правите, да се срещнете с други младежи от сектора, да работите по важни за Вас теми и с менторството на експерти, Инициативата е Вашата възможност за развитие.

Първото издание на „Инициативата“ завърши успешно през лятото на 2021 г. с финална среща, проведена в София и с участието на вече обучените граждански лидери. В продължение на почти три години, 30-те участници проведоха над 10 различни обучения, срещнаха се с ментори – експерти от различни сфери на гражданската работа, сформираха Алумни клуб. С настъпването на есента, идва време второто издание на проект „Инициативата“ да стартира официално. За второто издание, разказваме в статията по-долу. Включете се в конкурса тук.

Фондация „Работилница за граждански инициативи“ отново се впуска в търсене на мотивирани млади хора от цялата страна, които да се включат във второто издание на проекта „Инициатива за изграждане на бъдещо поколение граждански лидери“.

От 20 септември до 20 ноември 2021 г. представители на граждански организации на възраст до 35 години и с опит между 1 и 3 години в гражданска организация могат да изпращат своите кандидатури. Вижте Насоки за кандидатстване.

Каква е целта на Инициативата?

„Инициативата“ има за цел да подкрепи професионалното развитие в сферата на гражданските организации на 30 младежи от различни неправителствени организации.

Какво предлагаме?

Предлагаме интерактивно, обърнато към индивидуалните нужди на участниците обучение, изградено въз основа на най-новите тенденции в обучението за възрастни.

Избраните участници ще получат достъп до серия обучения и последваща подкрепа от ментори, които са утвърдени лидери на национални организации (НПО), журналисти, специалисти по маркетинг и публични комуникации, фъндрейзъри и юристи, както и възможност за работа в мрежа с цел обмяна на опит и общи активности.

Предвидена е обучителна програма в четири модула: глобални проблеми и местни решения; набиране на средства, свързано с мисията на организацията и постигане на финансова устойчивост; стратегическа комуникация за промяна в нагласи и преодоляване на конфликти; оценка на въздействието и повишаване на желаното въздействие.

Освен обучения и дискусии, участници ще разработват задания по всеки един от предвидените модули. При разработването им участниците ще получават онлайн подкрепа и допълнителни тренинги под формата на уебинари, както и съдействие от страна на ментори.

В резултат се очаква лидерите на гражданските организации да развият и подобрят уменията си за стратегическо мислене, набиране на средства за каузи и въвличане на граждани/общности в работата на своите организации.

Проектът „Инициативата“ и неговото значение за гражданските организации

Инициативата повишава капацитета на млади хора, ангажирани в сферата на гражданските организации, като им помага и им предлага решения да се справят по-лесно с предизвикателствата в сектора, сред които преди всичко са: кризата в социалната държава, свиващото се пространство за гражданското общество, нарастващата радикализация на все по-широки слоеве от населението.

В предишното издание организаторите, принудени от обстоятелствата около кризата с COVID-19, обърнаха внимание на още една значима тема – преодоляване на краза в НПО, с което подготвиха младежите да реагират адекватно на непредвидени обстоятелства и да познават по-добре техниките на кризисните комуникации.

Как да кандидатствате?

Изпратете Вашите документи на konkurs@frgi.bg до 20 ноември 2021 година. Научете как да кандидатствате на следния линк.

Проект „Инициативата за изграждане на бъдещо поколение граждански лидери" на Фондация „Работилница за гражданки инициативи“ (ФРГИ) се реализира с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014–2021 г., финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия


Студентски конкурс „Моята цифрова България“

Икономика и Образование, Образование / септември 21, 2021

Международна кръгла маса „Дигитална и устойчива България: Малките на фокус, 20.09.2021

Национално представителна работодателска организация Съюз за стопанска инициатива организира под патронажа на г-жа Мария Габриел, Еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта, Студентски конкурс „МОЯТА ЦИФРОВА БЪЛГАРИЯ!“. Чрез конкурса ще бъдат откроени и насърчени визионерите и предприемачите сред българските студенти и ще бъдат предложени решения на редица социално-икономически предизвикателства пред българското общество за постигането на устойчива цифровизация. Нашата цел е да интегрираме модела за вземане на решение „от долу на горе“, като чуем гласа на младите и инициативни български студенти. Най-добрите доклади ще послужат за формирането на политики в сферата на цифровизацията.

Критерии за участие:

В конкурса участие могат да вземат български студенти, които се обучават във висше учебно заведение в България или в чужбина, и са на възраст до 27 години.

Примерни теми:

Използване на изкуствен интелект и големи данни за намаляване на CO2 в градовете;

Киберсигурността като публично благо;

Цифровизация и критично мислене;

Прецизно земеделие;

Онлайн безопасност за деца и т.н.

Техническо задание:

Опишете Вашата визия за устойчива цифровизация на българското общество, бизнес или общност. Сегментирането на субекта на изследване може да бъде до ниво по Ваше усмотрение. Описанието следва да не надвишава 3 стандартни страници.

Всеки доклад следва да започва с визия на желаното състояние на ясно прецизиран субект в България (държава, държавен орган, общност, бизнес индустрия и т.н.), както и да завършва с 3 конкретни препоръки за политики, които да доведат до реализацията на тази визия.

Препоръчана структура за анализ:

  1. Въведение – дефиниране на субект, проблем и желано състояние (визия);

  2. Анализ на заинтересованите страни;

  3. Анализ на ресурси, потенциални решения и оценка на въздействието;

Препоръки.

Краен срок:

Крайният срок за изпращане на студентските доклади/анализи е 21.11.2021 г. Доклади/анализи, подадени след тази дата, няма да бъдат разгледани от журито.

Начин на кандидатстване:

Вашите доклади/анализи, с които кандидатствате в конкурса, изпращайте на електронните пощи на Съюза за стопанска инициатива, както следва: office@ssibg.org и s.plamenov@ssibg.org.

Моля придружаващото електронно писмо да бъде с тема: „Студентски конкурс на ССИ „Моята цифрова България““ и да съдържа следните данни:

  • Три имена;

  • Висше училище в България или в чужбина, в което се обучавате;

  • Специалност и курс на обучение;

  • Наименование на доклада/анализа, с който кандидатствате.

Моля изискайте потвърждение за получаването на Вашата кандидатура.

Начин на определяне на победителите:

Победителите в конкурса ще бъдат определени по предварително утвърдена критериална матрица от жури с висока експертиза.

За повече информация и въпроси относно конкурса може да се свържете с г-н Светлин Илиев, e-mail: s.plamenov@ssibg.org, тел.: 0899 015 999

https://ssibg.org/%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81-%D0%BC%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B1%D1%8A/




Национален фонд „Култура" обявява конкурс по програма „ЕДНОГОДИШЕН ГРАНТ". Програма за подкрепа на частни културни организации

Актуално Срок за кандидатстване: от 16.09.2021 г. до 07.10.2021 г.


УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ


Програмата е насочена към частни културни организации, активни оператори на събития и културно съдържание през периода 2019-2021 г.

Финансовата подкрепа е предвидена за цялостно или частично удовлетворяване на нуждите за поддръжка на постоянен и допълнително ангажиран екип, регулярни дейности и пространства, създаване и представяне на културно съдържание.


Осигурявайки възможност за по-голяма финансова стабилност на организациите, НФК цели да подпомогне бенефициентите в постигането на по-висок организационен капацитет, повишаването на качеството и обхвата на събитията и продуктите, които създават, за да развият устойчивост и независимост за дейността си.


ЦЕЛИ И ФОКУС НА ПРОГРАМАТА


- подкрепа за организационни стратегии, които въвеждат принципи на устойчиво развитие, повишаване на организационния капацитет и измерване на ефекта от

инвестициите, които осъществяват

(вкл. разработване на визии, специфични стратегии за управление на ресурси и съдържание, въвеждане на бизнес и предприемачески инструменти)

- подкрепа за едногодишни програми, които предвиждат адаптация на организацията към дигитална трансформация в културните и творческите индустрии

(вкл. разработване на специализирани платформи за достъп до съдържание, повишаване на многообразието и предлагането на качествено творческо съдържание в

дигитална среда)

- подкрепа за едногодишни програми, които планират включване на иновации, които оказват принос в дългосрочното развитие на организацията

(вкл. цялостно или за част от цикъл в продукцията, в художественото творчество, в културната или организационната дейност)

- подкрепа за едногодишни програми, които развиват дългосрочни връзки и партньорства на локално, национално и международно ниво

(вкл. интердисциплинарни и междусекторни инициативи и дейности, организиране на образователни, дискусионни и специализирани платформи, събития и форуми)

- подкрепа за организационни стратегии, които въвеждат дългосрочни планове за задържане, разширяване и развитие на своята аудитория

(вкл. чрез осигуряване на достъп до култура и/или насърчаване на културно потребление, организиране на образователни и информационни инициативи)


ДОПУСТИМОСТ


Кандидати


- частни културни организации с активност* в културния живот в периода 2019-2021 г. (поне 3 години); (Юридически лица с нестопанска цел и търговски дружества)


Кандидатстващи организации по програмата могат да бъдат само регистрираните не по-късно от септември 2019 г.


*Под активност се разбира вписани в ТРРЮЛНЦ предмет на дейност или цели за извършване на културна дейност - създаването, разпространението и опазването на културни ценности в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство, продуциране, образователна дейност, допълваща основната дейност и др.


ВАЖНО! Програмата ще бъде отворена за кандидатстване от 16.09.2021 г. към момента можете да се запознаете с условията и бланките.


Кандидатстването се осъществява единствено онлайн, в посочените активни периоди за кандидатстване, само след задължителна регистрация в

системата за онлайн кандидатстване на НФ „Култура“ на адрес www.ncf.bg.


СРОК ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ: 16.09.2021 (11:00 ч.) – 07.10.2021 (15:00 ч.)


За повече подробности посетете сайта на Национален фонд култура.




Кандидатствайте в конкурса за социални предприемачи ПРОМЯНАТА 2021



За осма поредна година фондация Reach for Change България и Нова Броудкастинг Груп търсят човека с предприемачески дух и силна мотивация, който е намерил решение как да постигне ПРОМЯНАТА в живота на възможно най-много деца и младежи (0-24 г.).

Кандидатства се лесно чрез онлайн формуляр на: www.nova.bg/promyanata до 16 август. Конкурсът е отворен и за физически лица и организации с нестопанска цел. Не се изискват допълнителни документи и няма изискване за определен брой години дейност или обем управлявани средства.

Награден фонд на ПРОМЯНАТА

Петимата най-добри кандидати ще получат:

  • Финансова подкрепа

Начален капитал от 30 000 лв. за големия победител и по 10 000 лв. за още четирима финалисти.

  • Акселератор

В рамките на Акселератора на ПРОМЯНАТА, в периода декември 2021 - юни 2022, петимата финалисти ще получат обучения и индивидуални консултации, които да им помогнат да развият своето решение и своя бизнес модел. Подкрепата ще е базирана на индивидуалните нужди на всяка от организациите.

  • Общност и контакт с потенциални партньори

Финалистите получават достъп до мрежата на ПРОМЯНАТА - корпоративни партньори и общността от социални предприемачи в програмите на Reach for Change

  • Медийна подкрепа и обществено доверие

Финалистите ще получат следната медийна подкрепа от Нова Броудкастинг Груп:

- Изготвяне на промо видеа и интензивна медийна кампания в телевизионните и дигиталните канали на медийната група в рамките на онлайн гласуване (2-23 ноември 2021 г.)

- Рекламна кампания на стойност от по 30 000 лв., която включва излъчване на рекламен спот в телевизионен ефир в периода декември 2021 - юни 2022 г.

График на конкурса ПРОМЯНАТА 2021

Изборът на победителя и финалистите в ПРОМЯНАТА 2021 ще приключи през декември 2021 и ще премине през седем етапа.

Пълна информация за критериите на селекция, етапите на оценка и наградния фонд можете да намерите в Общите условия на конкурса.

За повече информация: www.nova.bg/promyanata; www.facebook.com/promyanata.bg


ПРОМЯНАТА е най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България. Тя цели да подобри трайно живота на децата и младежите в България, като открива мотивирани социални предприемачи и им помага да реализират по устойчив начин идеите си за по-добро и сигурно бъдеще. От 2014 г. досега ПРОМЯНАТА е подкрепила 87 социални предприемачи и е помогна на близо 200 000 деца и младежи.


Младежка инициативна група и екипът на фондация „Ценности, добродетели, интегритет“ обявяват младежки конкурс за кратка литературна форма на тема „Солидарност в действие“! Автори от 14 до 30 години могат да участват със свои произведения – предимно къси разкази, но и други базирани на сюжет кратки литературни форми. Желателно е творбите да са написани по действителен случай и този случай да е пример за проява на солидарност в обществото около нас.


В период на пандемия, изолация и многоаспекти обществени проблеми, наред с потока от негативни новини и затормозяващи предизвикателства, излизат наяве и окуражителни примери за постъпки и дела на солидарност. На тях си струва да се даде повече гласност, за да отекнат те в публичното пространство и да увлекат с добрия си пример възможно повече хора. Затова конкурсът, които не е със състезателен характер, цели да мобилизира младежка енергия, за да покаже изходен път от кризата в сферата на добрите нрави и взаимопомощта, които носят в себе си потенциал за преосмисляне на ситуацията и обединение на нацията в борбата й със здравната и социална криза и нейните икономически и политически последствия.


В тази връзка разчитаме да получим съвременни истории, отразяващи преживяванията и проникновенията на авторите и техните герои. Искаме да подтикнем участниците в конкурса да потърсят и представят във въздействаща литературна форма образът доброто, но не в миналото, нито в бъдещето, а тук и сега – и така да вдъхновят българските читатели и граждани. Нека творбите бъдат вашето художествено свидетелство за силата на солидарността! Не е необходимо обезателно да е „на едро“ – в социален или обществен порядък (макар, че и до там е добре да стигне); интересуваме се от конкретните й прояви в семейството, приятелски кръгове, учебна (училищна или университетска) или професиоиална (работна) среда. Чрез вашите истории събираме мънистата и бисерите, от които заедно да изградим една по-светла картина на общество, животоспасяващо обвързана от ценността (и добродетелта) Солидарност!


Текстовете за конкурса (до 5 машинописни страници) изпращайте на имейл: solidarity.in.action.bg@gmail.com (или директно попълвайки следния формуляр: https://forms.gle/eir7RZDYPssj89j58) до 24 май 2021 г. включително!

Жури (или по-скоро селекционна комисия) в състав от членове на младежката група, инициирала едноименния проект „Солидарност в действие“ (по програма „Европейски корпус за солидарност“ на Европейския съюз) и на екипа на фондацията ще направи предварителен подбор на творби с най-висока съдържателна и художествена стойност, които първоначално ще бъдат публикувани на страницата на проекта във фейсбук на адрес https://www.facebook.com/солидарност-в-действие-106759354855050/. След период на прочит и гласуване от страна на публиката там ще бъдат излъчени своеобразните призьори на конкурса, като журито също ще отличи автори и произведения.


След литературния конкурс ще се проведе и конкурс за художествено изображение на същата тема. Същевременно на отличените автори от литературния конкурс, при желание от тяхна страна, може да бъде оказана и редакторска подкрепа, в случай че биха искали да работят по подадените текстове и/или да напишат нови, развивайки литературния си талант.


След приключването и на двата конкурса, ще бъде подготвен и издаден (в електронен вариант) сборник с текстовете от литературния конкурс, илюстрирани с изображения от изобразителния конкурс. Ще се търсят възможности и за издаването на сборника като книжно тяло, за да могат авторите да получат своите екземпляри.


И това не е всичко: на базата на получените текстове от литературния конкурс (с участието на техните създатели) ще бъде създаден сценарий за театрално представление по темата на проекта, което ще бъде подготвено и представено пред широката публика. Така участниците в литературния конкурс ще могат да се изявят и като драматурзи.


Очакваме с нетърпение вашите текстове и бъдещата ни съвместна работа в творческа общност! Допълнителни въпроси за конкурса може да задавате на същия имейл (solidarity.in.action.bg@gmail.com) и/или на телефон 087 788-1220. А на https://www.facebook.com/events/903527860470664 може да намерите информацията за конкурса като онлайн събитие.



Отделът за университетско и научно сътрудничество - Френски институт в България има удоволствието да Ви съобщи, че вече е открит Конкурс за набиране на проектни предложения в университетската и научната област за 2021 г., и сърдечно Ви каним да участвате в него. За одобрените проекти ще бъде отпусната субсидия от Френското посолство в България. Всички дисциплини са допустими.

Моля изтеглете от сайта на Френския институт в България формулярите за участие в конкурса - може да попълните или на български, или на френски език:

http://institutfrancais.bg/satrudnichestvo/appel-a-projets1/

http://institutfrancais.bg/fr/nos-cooperations/appel-a-projets/

Крайният срок за кандидатстване е 30 април 2021 година.

Очакваме с нетърпение Вашите предложения,

С уважение,

Екипът на университетско и научно сътрудничество

Френски институт в България


ПОКАНА

за XIV-та НАЦИОНАЛНА НАУЧНО - ТЕХНИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ С ЧУЖДЕСТРАННО УЧАСТИЕ

„Екология и здраве“ 2021 – пролет.

Поканата се изпраща от името на СНЦ „ТО на НТС с ДНТ – Пловдив“, организатор на конференцията.


НАЦИОНАЛЕН СТУДЕНТСКИ КОНКУРС

„СВЕТЪТ МЕЖДУ СИГУРНОСТТА И КОНФЛИКТА”

Фондация „Устойчиво развитие за България”,

Национално представителство на студентските съвети

и

Организационен комитет с участието на:

Съюз на учените в България

Съюз на Българските писатели

Съюз на българските журналисти

Представителството на Россътрудничество в България – Руски културно-информационен център

Союз друзей Болгарии – Москва

под патронажа на Посолството на Руската Федерация

в Република България

организират

Национален студентски конкурс

„Светът между сигурността и конфликта“

Конкурсът има за цел да стимулира интереса на студентите към проблемите на сигурността и конфликтите в исторически и съвременен план, умението им да се информират от обективни източници, да правят свои анализи и прогнози, да интерпретират становища на експерти, както и да формират своя активна позиция за съхранението на мира, добросъседството и партньорството между народите

Конкурсът е за научни доклади на български или руски език.

Приемат се за участие и разработки на български студенти, които живеят или учат в чужбина, както и на студенти от други държави.

Условия за провеждане на конкурса:

Участието в конкурса е индивидуално по предложените теми.

В представените за конкурса работи авторите трябва да изложат аргументирано своята теза по избраната от тях тема.

Могат да се използват разнообразни информационни източници, които трябва да бъдат посочени след текста като „ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА“

Обемът на докладите трябва да бъде между 5 и 10 страници, формат A4, шрифт Times New Roman, 12pt.

Организация на конкурса:

За участие в конкурса докладите се изпращат до 31 март 2021 г. на двата посочени E-mail адреса:

Фондация „Устойчиво развитие за България” : fond.konkurs@abv.bg

Национално представителство на студентските съвети: daniel_parushev@npss.bg

Телефони за връзка с организаторите:

Фондация „Устойчиво развитие за България” моб. тел. +359 896719620 и +359 893660695;

Национално представителство на студентските съвети +359 897496262

Всички научни доклади за участие да бъдат придружени със заявка за участие (приложение № 1) с данните: трите имена на автора, държава, адрес и телефон, висше учебно заведение, специалност.

Награди:

Жури, включващо доказани учени и експерти в сферата на историята, геополитиката, дипломацията, сигурността, психологията, правото и искуствознанието ще оцени докладите.

На отличените ще бъдат връчени грамоти и предметни награди. Победителите ще бъдат уведомени по електронна поща и сайта на Руския културно-информационен център за деня и мястото на събитието. Разходите за пътуването до София са за сметка на участниците. Грамотите на победителите, които не могат да присъстват на награждаването ще бъдат изпратени по пощата.

Моля, обърнете внимание!

1. С явяването си за получаване на награда участниците се съгласяват да бъдат заснемани и материалът да бъде излъчван/публикуван в публичното пространство с нетърговска цел.

2. Изпращайки научните си доклади за участие в конкурса авторите се съгласяват личните им данни да бъдат използвани за целите на организацията на конкурса /съгласно изискванията на Закона за защита на личните данни, във връзка с употребата и прилагането на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни/.

Организационен комитет:

Станка Шопова – председател на Фондация „Устойчиво развитие за България” - председател на Организационния комитет

Даниел Парушев – председател на Националното представителство на студентските съвети – съпредседател на Организационния комитет

Членове

проф. д.б.н Дияна Петкова– председател на Съюза на учените в България

Любомир Коларов – председател на Сдружение на приятелите на Русия „Александър Невски“

Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели

Снежана Тодорова – председател на Координационен съвет „България – Русия“, председател на СБЖ

Олга Широкова - ръководител на Представителството на Россътрудничество в България, директор на Руския културно – информационен център

Анатолий Потапов – Председател на „Союз друзей Болгарии“

Научно жури:

Проф. д. н. Нина Дюлгерова – преподавател във ВСУ „Черноризец Храбър“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“ - председател на журито

Членове:

Проф. д-р Андрей Андреев – преподавател във ВТУ „св.св. Кирил и Методий“

Проф. Ваня Добрева – преподавател и ръководител катедра в УНИБИТ, публицист и политик

доц.д.изк.Благовеста Иванова– преподавател във Висше строително училище „Любен Каравелов“ – София

Владимир Климанов – генерален консул на Руската Федерация в гр. Варна

Проф. д-р Дарина Григорова – преподавател във СУ „св. Климент Охридски“

Доц. д-р Тихомир Стойчев – преподавател в НБУ


Приложение № 1

СТУДЕНТСКИ НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС

„СВЕТЪТ МЕЖДУ СИГУРНОСТТА И КОНФЛИКТА“

ЗАЯВКА ЗА УЧАСТИЕ

ИМЕ .................................................................................................. ВЪЗРАСТ ......................

/собствено, бащино и фамилно име на участника/

ВИСШЕ УЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ ..............................................................................................

СПЕЦИАЛНОСТ ............................................................................................ КУРС ..............

КОНТАКТИ ................................................................................................................................

/ел.поща и телефона на студента/

Заявявам своето съгласие, че:

o с участието в Конкурса, авторските права на творбата се предоставят безвъзмездно и за неограничен период от време на организаторите на конкурса;

o творбата, която участва в конкурса няма да бъде връщана. Тя може да бъде сканирана, снимана, публикувана и използвана за изложби, за издаване на дипляни, дискове, календари и за други нетърговски цели, свързани с конкурса;

o предоставям доброволно и давам съгласието си личните ми данни да бъдат използвани при обявяване на резултатите от конкурса.

Дата: ..... Подпис:

Населено място: ................... /............................................................./


ТЕМИ:

НАЦИОНАЛЕН СТУДЕНТСКИ КОНКУРС

„СВЕТЪТ

МЕЖДУ СИГУРНОСТТА И КОНФЛИКТА“

ПРИМЕРНИ ТЕМИ

1. Парижката карта за Европа след Първата световна война.

2. Русия от монархия към съюзна държава (1917-1922)

3. Епохата на цар Борис III – от военното поражение към възстановяване на българската държавност (1918-1943)

4. Нацистка Германия – реваншът на Версай

5. Царство България – сателитът на оста Берлин-Рим-Токио – гаранция за сигурност?

6. Обреченият поход на нацистка Германия към СССР от 22 юни 1941 г.

7. България в заключителния етап на Втората световна война – сигурност чрез война.

8. Дипломатическите параметри на сигурността за държавите от Юго-Източна Европа (1944-1947).

9. Студената война – сигурност чрез идеологическото противопоставяне

10. Корейската война – 1950-1953

11. Войната във Виетнам – 1955-1975

12. Карибската криза в началото на 60-години на ХХ век.

13. Крахът на Източния блок – все още незавършилия преход

14. Европейският съюз и НАТО – разширяване на Изток

15. Постсъветска Русия – от съюзния крах към федералисткия възход

16. 30 години преход на България от народна република към република

17. Замразените конфликти в постсъветското пространство

18. „Арабската пролет“ – от сигурността на светските държави към разрухата

19. Ислямска държава – фактор за конфликти и тероризъм

20. Членството на държавите от Западните Балкани в ЕС – сигурност или хипотеза

21. Българската позиция към политиката на Северна Македония –държавност или конюнктура

22. Антиглобалната политика на Доналд Тръмп – сигурност за САЩ и конфликт с останалия свят

23. Светът на високите технологии – сигурност за личността или гаранция за контрол

24. Китайският Ренесанс в 21 век – световното предизвикателство

25. Английският брекзит – част от ерозията на западния свят или гаранция за бъдеща сигурност на Обединеното кралство

26. Турция между сигурността и конфликта

27. Миграцията в Европа – предизвикателство за националните държави и Европейския съюз

28. Пандемията от коронавируса – битка за човешкото здраве или политически инструмент за промяна

29. Съвременните измерения на битката за историята

30. Светът между идеологиите и технологиите

31. Теория на конфликта: Предпоставки за възникване на конфликтите- ресурсни, структурни, комуникационно- поведенчески, структурни, ценностни; Сигурността и социалните конфликти; Модели на конфликтите- структура и динамика; Управление и разрешаване на конфликтите; Мониторинг на конфликта; Етапи и стадий на конфликта- предконфликтни състояния и превенция на конфликта; Конфликтите между инцидента, ескалацията, кризата и постконфликта.

32. Политически конфликти: Международните отношения и сигурност; Международните организации между легитимност и нелегитимност; Глобализация и конфликти; Регионални конфликти и сигурност- Балканите- Ролята на конфликтите в разпада на СФРЮ, Великодържавните доктрини на балканските страни и основанията за конфликти в тях; Ислямът в политиката на Райха между Първата и Втора световна война с тяхното отражение върху следвоенна Европа; Конфликтите в Близкия Изток, Африка; Кавказ(пост- съветското пространство); Конфликти в Черноморската зона(в Каспийския басейн; в Средиземно море); Национални отношения и конфликти; За ролята на етническите и конфесионални конфликти в балканските отношения; Студената война и след нея- крехки отношения на ръба на войната; Международни отношения, суверенитет и сигурност; Българският етнически модел- между стабилност и нестабилност; Ролята на САЩ за глобалната и регионална сигурност; Конфликтите в отношенията между САЩ, Русия и другите;

33. Престъпността като конфликт- Общество, обществени отношения и престъпност; Насилието и корупцията като инструменти на организираната престъпност и тероризма; Тероризмът като политически инструмент; Престъпността и тероризмът в хибридната война; Съюз между тероризъм, организираната и трансгранична престъпност в съвременните конфликти; За опасността от етнизиране на престъпността.

34. Системите за сигурност и конфликтите: Конфликти, конфликтни отношения и средата за сигурност; Управление и функциониране на системата за сигурност(международни, регионални, национални); Разузнавателната общност и системата за ранно предупреждение; Ролята на системите за сигурност в противодействие на опасностите, рисковете и заплахите(за политическите и управленски решения); Присъствието, въздействието и противодействието като методи в дейността на специалните служби за защита на сигурността; Ролята на конфликтите в планирането и управлението на сигурността; Национален дискурс и сигурност.

35. Европа в спиралата на конфликта в Първата и Втората световни войни – предпоставки, дипломация, интереси, сигурност, резултати. Изводи и поуки.

  1. Историческата памет – погазване, фалшифициране и мотивиране като предпоставка за налагане на националистическите и корпоративните интереси. Световният капитал, регионална и глобална сигурност.

  2. Еднополюсният свят и неговата рожба – глобалният неолиберализъм във фокуса на конфликтите в края на XX – началото на XXI век.

  3. Многополюсният свят като гарант за съхраняване на мира на Планетата. Новите политически реалности.

  4. Русия – Китай – стратегическо сътрудничество в условията на реалностите, противоречията и тенденциите на съвременния неоглобализъм.

  5. БРИКС и Евразия – нови обективни условия и предпоставки, геополитика в името на мира и взаимоизгодното сътрудничество.

  6. Мирното съвместно съществуване – завръщане в бъдещето. Взаимно-изгодно сътрудничество и защита на националните традиции – интереси и потребности.

  7. Глобалното хуманитарно сътрудничество – гарант за сигурността и просперитета.

  8. НПО – морал, дълг и отговорност пред общочовешките ценности, интереси и потребности.

  9. Стратегията за устойчивото развитие – гарант за мира, сигурността и просперитета на народите в съвременния свят.

По отношение на архитектурата, изобразителното изкуство и опазването на културното наследство в условията на преходи от едно историческо време към друго, което би следвало да бъде разбирано като устойчивост на стила (сигурност) и промяна, както и по-късни прочити на материалната култура от предишни епохи (конфликт),могат да бъдат посочени теми и варианти в хронологически обхват с избор на тема и обекти за прехода между две епохи. Темата е с избрано от автора наименование:

1. Формообразуване и стил в преходните периоди на античността, средновековието, ренесанса, класицизма, барока и пр. периоди от европейското развитие. Също така всички исторически епохи от територията на българските земи. Преходни форми в българската материална култура и тяхното тълкуване.

2. Разбиране и прочити на архитектурата и изобразителното изкуство на социализма.

3. Междупоколенчески естетически конфликти.


Препоръчителна литература:

  1. Албанският въпрос на Балканите 1945- 1981, Мария Стамова, Изд. Фабер, 2005 г., В. Търново, 362 с.;

  2. Атентати, които трябваше да променят света, В. П. Боровичка, Военно издателство, София, 1983 г., 331 с.;

  3. Атентати и атентатори на 20 в., Желязко Стоянов, София, Изд. Парадигма, 2008, 372 с.;

  4. Ахмет Доган и българският етнически модел, Максим Мизов, ИК Земя, С., 2010

  5. Балканският свят, Стойчо Грънчаров, Изд. Дамян Янков, София, 2001, 646 с.;

  6. Балканите между две империи. Хабсбургската монархия и Османската държава 1683- 1739 г., Иван Първев, УИ „Св. Климент охридски”, С., 1997 г., 361 с.;

  7. Балканите между мира и войната 14- 20 в., Сборник, съставител Светлозар Елдъров, Изд. Иврай, София, 2002, 300 с.;

  8. Балканите. Краят на конфликтите., Венелин Цачевски, Изд. Изток- Запад, София, 2008 г., 262 с.;

  9. Балкански страни. Политика, икономика, международни връзки., Мария Чавдарова, София, Изд. Парадигма, 1999, 126 с.;

  10. Бандитская Россия, Анрей Константинов, Мальколм Дикселиус, Москва, Изд. Ольма – пресс, 1997, 592 с.;

  11. Большой провал. Раскрытые секреты британской разведки, Ричард Томлинсон, Москва, Изд. „Фрегать”, 2001, 414 с.;

  12. Борба без оръжие. Турското национално- освободително движение в България 1985- 1986 г., Веселин Ангелов, С., 2009, Фондация „Либерална интеграция”, 436 с.;

  13. Борба с организираната престъпност в Италия, Сборник, София, УИ „Св. Климент Охридски”, 1999, 86 с.;

  14. Бояджиев, Т., Разговори за разузнаването, Изд. Либра Скорп, С., 2014, ISBN 978- 954- 471- 208- 2

  15. Българският етнически модел. Политическа митологема или проблемна реалност., Максим Мизов, съставител, С., 2011

  16. Введение в криминолигию, Фокс, В., 1985, М., Прогрес;

  17. Вера, етнос, нация. Религиозный компонент етнического сознания, колектив, М., 2007;

  18. Велика Албания., д- р Борие Борозан, Белград, 1995, Военноисторийски институт войске Югославие, 571 стр.;

  19. Великие тайны спецслужб ХХ в., Демкин С. И., Москва, Изд. Мартин, 2002, 447 с.;

  20. Военното разузнаване на България и Студената война, Зикулов Васил, София, Изд. Българска книжница, 2007, 606 с.;

  21. Войни за ресурси. Новият облик на световния конфликт, Майкъл Т. Клер, Изд. З. Стоянов, С., 2003, 339 с.;

  22. Власт и етнос на Балканите, Жан- Франсоа Госийо, ИК ЛиК, С., 2004

  23. Възникване на съвременна Турция, Бърнард Люис, Пловдив, 2003, Изд. Пигмалион, 557 стр.;

  24. Възход и падение на Великите сили. Икономически промени и военни конфликт 15- 20 в., Пол Кенеди, София, 1997, Изд. Св. Георги Победоносец, 450 стр.;

  25. Война разведок, Тайные операции спецслужб Германии 1942- 1971, Мемуары Рейнхард Гелен, Москва, Изд. ЦЕНТРПОЛИГРАФ, 425 с;

  26. Геополитическа история на България, Евгени Гиндев, Изд. Пропелер, С., 2012, 230 с., ;

  27. Геополитика, Василенко, И. А., Москва, Изд. Логос, 2003, 205 с.;

  28. Глобалните промени и съдбата на България, Васил Проданов, С., ИК Хр. Ботев, 1999, 403 с.;

  29. Господари на света? Скритите цели на войните на Балканите., Сборник статии, Изд. Нова зора, София, 2000 г., 277 с.;

  30. Грязная работа ЦРУ в Западной Европе, Филип Ейджи, Луис Волф, Воениздат, С., 1983 г. , 288 с.;

  31. Двубоят между разузнаването и контраразузнаването на България и Турция., Димитър Вандов, София, Изд. Нова зора, 2010, 255 с.;

  32. Дипломатическа подготовка на нашите войни. Спомени, частни писма, шифрови телеграми и поверителни доклади., Михаил Маджаров, София, 1998, Изд. Тилиа ООД, 455 стр.;

  33. Днешната политическа класа на българите- елит или маргинализация?, Станилов, Станислав, София, Изд. АСИ- Принт, 2007, 141 с.;

  34. Этнос и Нация, А.Н. Савастьнов, Изд. Книжный мир, Москва, 2008 г., 191 с.;

  35. Этнополитология, Р.Г. Абдулатипов, рес.ез., СПб., Изд. Питер, 2004

  36. Злоупотребата с властта и атаката срещу демокрацията, Ноам Чомски, София, ИК Бард, 2007, 480 с.;

  37. Извън контрол. Глобален безпорядък в навечерието на 21 в., Збигнев Бжежински, С. Изд. Обсидиан, 1994 г., 239 с.;

  38. Измяна. Историята на американският шпионин Олдрич Еймс, Тим Уайнър, Дейвид Джонстън, Нийл Луис, ИК П. Берон, С., 1996 г., 237 с.;

  39. Изследване на историята., Арнълд Тойнби, т. 1., София, Изд. З. Стоянов, 2001 г., 614 с.;

  40. Изследване на историята., Арнълд Тойнби, т. 2., София, Изд. З. Стоянов, 2001 г., 386 с.;

  41. Из Лабиринтите на българското разузнаване, Кременлиев, Ат., УИ Кл. Охридски, С., 2011,

  42. Илинденско- Преображенското въстание 1903 г., Георги Георгиев, София- 2006, Тип- Топ прес, 512 стр.;

  43. Именити разузнавачи, Вацлав Павел Боровичка, София, Партиздат, 1987, 295 с.;

  44. Империята ГРУ, Александър Колпадики, Дмитрий Прохоров, КИК Труд, 2001, 518 с.;

  45. Искуство дипломатии. Не победит, а убедит., Алексеев, И. С., Москва, Издательско- торговая корпорация „Дашков и К”, 284 стр,.2007;

  46. Ислямо- американският сблъсък, Николай Мизов, ИК Хр. Ботев, София, 2004 г., 619 с.;

  47. Историята, населена с хора. Българското общество през втората половина на 20 в. Интервюта., Колектив, София, Изд. Гутенберг, 804 стр.;

  48. История на Балканите 20 в. Том Втори., Барбара Йелавич, София, 2003, ИК АМАТ- АХ, 44470 стр.;

  49. История на българските империи, Димитър Харалампиев Попов, София, 2005, Изд. Вулкан, 919 стр.;

  50. История на международните отношения, Евгени Александров, Национален институт за международни изследвания, София, 2000, ИК ИНТЕЛА, 400 стр.;

  51. История на Русия от най- древните времена до наши дни, А.С. Орлов, В.А. Георгиев, Н.Г. Георгиев, Т.А. Сивохина, София, 2001, ИК Труд, 620 стр.;

  52. История на руската империя от 1552 до наши дни. Евразийската империя., Елен Карер д, Анкос, София, 2007, Изд. РИВА, 374 стр.;

  53. История на Прусия, Мишел Керотре, София, 2005, Изд. Рива, 440 стр.;

  54. История на Австро- Унгария, Радослав Мишев, В. Търново, Изд. АБАГАР, 2005 г., 312 с.;

  55. История на Балканите 14- 20 в., Жорж Кастелан, Пловдив, 2005, ИК Хермес, 671 стр.;

  56. История на албанците, От илирите до независимостта на Косово, Серж Мете, Изд. Рива, 2007, 407 с.;

  57. История на Хърватия, Иво Голдщайн, София, 2003, Изд. Пагмалион, 300 стр.;

  58. История на Турция през 20 в., Дженгиз Хаков, Център за проучване „Атататюрк”. Международен център по проблемите на малцинствата и културните взаимодействия., София, 2000, 415 стр.;

  59. История на Черно море, Чарлз Кинг, София, 2006, Изд. Захарий Стоянов, 398 стр.;

  60. Исследования социально- экономических и политических процесов, Рой, О. М., СПб., ИД Питер, 2004, 364 с.;

  61. Каквото кажем, става, Ноам Чомски, ИК Бард, С., 2009, 446 с.;

  62. КГБ и властта, Бобков, Ф. Д., София, ИК Петекстон, 1996, 492 с.;

  63. Конфликтология и съвременност, списание, Конфликтология и постмодерна ситуация, Сборник, Димитър Й. Димитров, Изд. БАК, Изд. УНСС, 2006, 176 с.;

  64. Конфликтология, Анцупов, А. Я., А.И. Шипилов, 3 изд., 2007, Изд. Питер, СПб., 490 с.;

  65. Конфликтознание, Димитър Й., Димитров, Изд. Фабер, С., 2007, 243 с.;

  66. Конфликтология, Димитър Димитров, Изд. Стопанство, УНСС, С., 2004 г., 260 с.;

  67. Конфликт: модели, решения, менеджмънт, Светлов, В.А., 2005, М., Езд. Питер;

  68. КОС и УДБА. Акциите и документите на тайните служби, Драган Латас, Александар Србиновски, Изд. Вечер, Скопие, 2008 г., 325 с.;

  69. Косово- отложената независимост, Раймонд Детрез, Изд. Кралица МАБ, С., 2008 г., 259 с.;

  70. Кратка история на Косово, Ноел Малкълм, Изд. ЛИК, София, 2001, 569 с.;

  71. Кризите. , Хенри Кисинджър, София, 2004, Изд. Прозорец и Труд, 472 стр.;

  72. Макгахан Джануари 1844- 1878. Биография, документи, материали., Теодор Д. Димитров, София, 1977, Изд. Наука и изкуство, 215 стр.;

  73. Македония през погледа на австрийски консули 1851- 1877/78., под ред. на В. Паскалева, Том Първи, София, 1994, Изд. Македонският научен институт, 396 стр..;

  74. Македонският въпрос, Аданър Фикрет, София, Изд. AMICITIA, 2002, 268 с.;

  75. Между сърби и албанци. История на Косово., Миранда Викърс, ИК П. Берон, София, 2000 г., 344 с.;

  76. Мусульманские легионы во Второй мировой войне, Романько, О.В., Изд. АСТ, Транзиткнига, М., 2004 г., 312 с.;

  77. Насилието в модерната епоха, Васил Проданов, София, 2003, Изд. З. Стоянов, УС “Св. Климент Охридски”,

  78. Национализм и глобализм. Национальная жизнь в современном мире., Мнацаканян М. О., Изд. Анкил, 2009, 408 с.;

  79. Националният въпрос на Балканите, Кръстьо Манчев, С., АИ проф. Марин Дринов, 1999, 361 с.;

  80. Националният интерес в българската политика, Мария Пиргова, София, Изд. Парадигма, 2009, 190 с.;

  81. Национално, балканско, европейско- тенденции на равенство и неравенство, под редакцията на проф. В. Проданов, съставители В. Проданов, М. Тахир, Иван Кацарски, ИФИ- БАН, 2008 г., 168 с.;

  82. Неизвестный сепаратизм. На службе СД и Абвера, Лев Соцков, Москва, Изд. РИПОЛ Класик, 2003, 330 с.;

  83. НКВД против Абвера- незримый поединок, Василий Мотов, Москва, ЭКСМО, 2005, 288 с.;

  84. Новата дипломация на Русия, Иванов, Игор, София, Изд. Българо- руски информационен пул, 2003, 398 с.;

  85. Нова и най- нова обща история, Симеон Дамянов, В. Търново, 1980, ВТУ „Кирил и Методий”, 545 стр.;

  86. Новая и новейшая история 1870- 1976, Поповой , Е.И., К. Н. Татариновой, Москва, 1978, Изд. Высшая школа, 479 стр.;

  87. Новият Османизъм и българите, Станислав Станилов, политически очерк, София, ПП Атака, 2012, 78 с.;

  88. Ньойски договор/с обяснителни бележки/, Д. Кесяков, Димитър Николов, София, 1999, Изд. Мартилен, 270 стр.;

  89. Общая теория национальной безопасности, А. А. Прохожева, М., Изд. РАГС, 2005 г., 338 с.;

  90. ОНА. Терористичка паравойска во Македония, Иван Бобановски, Изд. Веда, Скопие, 2002, 413 с.;

  91. Победа. Тайната стратегия на Рейгън за разбиването на СССР, Питър Суайцър, София, ИК Труд, 268 стр., 1999;

  92. Проблеми на националната и международна сигурност, колектив, Съставител В. Бузов, Изд. Ивис, В. Т- во, 2012 г., 295 с.;

  93. Регионални геополитически изследвания, Вилиян Кръстев, Валентин Михайлов, ИК Стено, Варна, 2009 г., 261 с.;

  94. Регионална и политическа география на Балканските страни. Част 1., Карастоянов, Ст., Редакция, София, УИ „Св. Климент Охридски”, 2011, 222 с.;

  95. Религия и конфликт, Малашенко, Ал., С. Филатова, МЦ Карнеги, 2007, с. 287

  96. Светски поредак. Стари и нови., Чомски, Ноам, 1998, Изд. Студентски културни Центар, Београд, с. 413

  97. Секреты психологической войны. Цели, задачи, методы, формы, опыт., Крыско В. Г., Минск, Изд. Харвест, 1999, 448 с.;

  98. След дълго мълчание. 42 години в българското разузнаване., Димо Станков, София, Изд. АСИ, 2005, 555 с.;

  99. Современный терроризм. Анализ основных направлений, Кожушко, Евгений, Минск, Изд. Харвест, 2000, 448 с.;

100. Социальная психология толпы, Почебут, Людмила Георгиевна, С. Пб., Изд. „Речь”, 2004, 230 с.;

101. Социальные конфликты в контексте процессов глобализации и регионализации( Второму мождународному конгрессу конфликтологов ), Степанов Е. И., Сборник, Москва, Изд. Ленанд, 2005, 664 с.;

102. Спецоперации Лубянка и Кремль 1930- 1950 годы, Судоплатов, Павел, Изд. ОЛМА- Пресс, Москва, 1997, 688 с.;

103. Спецслужбы. Российские спецслужбы от Рюрика до Екатерина Второй, Телицын В., Москва, Олма – Пресс, 2005, 430 с.;

104. Спецслужбы Третого Рейха, Чуев, С. Г., С Пб., Изд. Дом Нева, 2003, 383 с.;

105. Србиа у рату и революции 1941- 1945, Колектив, Изд. Српска кинежвна задруга, Београд, 1976, 676 стр.;

106. Суверенитет, Никита Гараджа, Москва, Изд. Европа, 2006 г., 295 с.;

107. Създаването на националните идентичности. Европа 18- 19 в., Ан- Мари Тиес, Изд. Кралица МАБ, 2011, 299 с.;

108. США и Россия:новая парадигма неправительственной дипломатии, Макарова, Д. В. , Стюарта, Ф. Д. , Москва, Изд. Российская политическая энциклопедия, 2006, 224 с.;

109. США в погоне за Каспием, Жильцов, СС, И.С. Зонн, 2009 г., М., Изд. Международни отношения.

110. Тайная война. Секретные операции абвера на Западе и Востоке 1921- 1945, Оскар Райле, Москва, Изд. Центрполиграф, 2002, 510 с.;

111. Тайны войны. После Нюрнберга. Загадки третього Рейха, Р. Картье, , Изд. Вече, М., 2005 г., 443 с.;

112. Тероризмът, престъпленията и мръсните пари в офшорния свят. Как се перат големите пари., Джефри Робинсън, София, ИК Анимар, 2002, 6312 с.;

113. Тероризмът. Психосоциални корени, последствия и интервенции, Христо Попов, Военно издателство, 2005, 358 с.;

114. Тероризъм с марката на ЦРУ, Иван Палчев, София, Изд. Народна младеж, 1984, 134 с.;

115. Тероризъм. Политически и правни аспекти., Трифонов, Тодор, София, Изд. Албатрос, 1998, 102 с.;

116. Терроризм и контртерроризм в современном мире, Колобова, О.А., Москва, Изд. Екслит, 2003, 480 с.;

117. Трагедия Абвера 1935- 1945, Бартц, Карл, 2002, М., Изд. Центрполиграф,267 с.;

118. Хегемония или оцеляване. Американският стремеж към глобално господство. Ноам Чомски, София, ИК Бард, 2004., 320 с.;

119. Черноморский узел, Гриневецкий С. Р., С. С. Жилцов, И. С. Зонн, М., Изд. Международные отношения, 2007, 200 с.;

120. ЦРУ срещу СССР, Николай Яковлев, София, ДИ Септември, 1984, 270

121. Шеф на нацисткото разузнаване. Лабиринт., Валтер Шеленберг, превод, изд. Атика, С., 2007 г., 447 с.;

122. Югославия. Последната балканска империя/История, политика, етноси/, Велизар Енчев, Рецензент проф. К. Манчев, ИК Ренесанс, С., 2005, 518 с.;

123. Югоизточна Европа под османско владичество 1354- 1804., Питър Шугар, С., Изд. Кралица Маб, , 523 с.


Начало на Втория конкурс за стратегически проекти на Фонд Активни граждани България

28 септември 2020

Операторът на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г. обявява начало на Втория конкурс за набиране на стратегически проектни предложения. Допустимите кандидати ще имат възможност да подготвят и подадат проектните си предложения в шест тематични приоритети:


  • Подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост;

  • Подкрепа за правата на човека;

  • Овластяване на уязвими групи;

  • Повишаване на приноса на гражданските организации за равенството между половете и предотвратяване на насилието по полов признак;

  • Повишаване на ангажираността на гражданите с опазване на околната среда и климатичните промени; Подобряване на капацитета и устойчивостта на гражданския сектор, в това число на гражданските организации.

Подробни Насоки за кандидатстване и съпътстващите приложения по втория конкурс за стратегически проекти на Фонд Активни граждани България можете да намерите в меню Втори конкурс за стратегически проекти, секция „Конкурси“.


Крайният срок за подаване на проектите е 5 януари 2021 г., 17:00 ч.


За да подадат проект, допустимите кандидати трябва да заявят регистрация в Електронната система за подаване и управление на проекти (ЕСПУП) като натиснат бутона "Вход в ЕСПУП“ и попълнят исканата информация.


Операторът на Фонд Активни граждани България ще уведоми допълнително кандидатите за евентуално провеждане на информационни събития във връзка с конкурса.


Ще се подкрепят проекти на граждански организации (юридически лица с нестопанска цел - ЮЛНЦ) с продължителност от 12 до 34 месеца и размер на безвъзмездното финансиране от 10 001 до 200 000 евро в шест тематични приоритета.



Конкурс Доброволческа инициатива 2020

09 ноември 2020

За десета поредна година Фондация Лале и Национален Алианс за Работа с Доброволци обявяват традиционния конкурс за най-ефективни и интересни доброволчески инициативи в България.


За участие са поканени граждански и бизнес организации, читалища, училища, доставчици на социални услуги, културни организации, спортни клубове и доброволчески групи, които през настоящата година са организирали своя доброволческа инициатива, без разлика на целта, място и време на реализация, източници на финансиране, брой и възраст на доброволците. Всяка добра инициатива заслужава признание!

Представените инициативи ще бъдат оценени по резултатите, значението за хората в общността; броя и характеристиките на участниците; значението на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците; финансовата ефективност. Най-добрите инициативи ще бъдат отличени със сертификат и материална награда във формата на инвестиция в развитието на доброволците и организацията.


Организации и отделни хора могат да номинират инициативи, които познават, като изпратят попълнен формуляр за представяне до 9 ноември 2020 на mgeorgieva@tulipfoundation.net.


Пълният списък на инициативите ще бъде представен на Интернет страниците на Националния алианс за работа с доброволци и Фондация Лале в началото на ноември 2020.


Наградите ще бъдат обявени на публична церемония за отбелязване Международния ден на доброволците в началото на декември 2020 година.



Програма помага на млади жени да станат по-уверени

14 октомври 2020


Увереността се учи - в това са убедени от Академия 'Екатерина Каравелова'. Фондацията за втора поредна година ще даде 15 стипендии за участие в програмата за личностно развитие ТЯ съм АЗ на млади жени, живеещи в област Пловдив.


Програмата разработена от Академия 'Екатерина Каравелова' включва методи от неформалното образование, коучинг, личностни тестове, менторство и учене чрез преживяване. В продължение на четири месеца участничките ще преминат през серия от 3 интензивни двудневни обучения, а за финал ще съставят личен план за развитие и ще имат възможност за публична изява на събитието ТЯ в Пловдив.

“През изминалите три години в Академия ‘Екатерина Каравелова’ организрахме различни обучения, творчески резиденции и срещи за момичета и жени в различни градове и села на България. Чрез формата 'ТЯ в…’ всеки месец достигаме до стотици жени в Пловдив, Варна, Габрово, Велико Търново, Сандански, Плевен, Ловеч, Видин, Враца, Монтана и Стара Загора. Натрупаният ни опит показа, че ниската самооценка е бариера, с която се сблъскват много момичета и жени независимо от техния социален статус. Създадохме програма, която адресира именно изграждането на увереност.” споделя Марина Кисьова де Хеус, изпълнителен директор на фондацията.

Първото издание на програмата през 2019 дава реални и измерими резултати за участничките, като някои от тях дори иницират собствен бизнес и академичен проект. Обратната връзка от участничките в първото издание доказва нуждата от подобна програма. Една от тях споделя “Накара ме да се замисля за промените, които искам в живота си. За ограниченията, които сами си създаваме и за това колко много си приличаме жените, макерр и външно да се различаваме”, а друга “Станах по-независима и разбрах, че само ние сме причината за своето щастие или нещастие и не трябва да позволяваме на околните хора да влиаят на собствената ми роля и тази на другите в обществото”.

Програмата е тримодулна и обученията ще се проведат през ноември, декември и януари в Младежки център Пловдив.

Повече за програмата и как може да се кандидатства за стипендия за участие може да научите на

https://www.sheinbulgaria.org/тя-съм-аз

Програмата за личностно развитие ТЯ съм АЗ се осъществява с финансовата подкрепа на Български фонд за жените.



Програма на Столична община "Кризата като възможност" набира проектни идеи

16 ноември 2020


Кризата, предизвикана от разпространението на COVID-19 с нейните здравни, социални и икономически измерения, постави на изпитание начина на функциониране на огромен брой организации, изостри съществуващи проблеми и подчерта потребност от изцяло нови услуги. Доведе както до мобилизиране на хора, организации и институции в помощ и подкрепа за преодоляване на кризата и нейните последици, така и до дистанциране и разпад на съществуващи екипи и общности.

Последиците от кризата няма да преминат бързо, но самата криза може да се превърне във възможност за развитие и нови дейности, които да осигурят по-голяма адаптивност на организациите и бизнеса към динамичното настояще и бъдеще.

Пандемията ни показа колко важни са цифровите активи и как мрежите, свързаността, данните и добрите цифрови умения поддържат икономиката и обществото. Цифровите технологии ще играят ключова роля за икономическото възстановяване.

Затова, отваряме пилотна програма КРИЗАТА КАТО ВЪЗМОЖНОСТ, за да подкрепим граждански организации, социални предприятия, микропредприятия, да помогнем тяхната дейност и бизнес да са по-адаптивни и по-устойчиви. Важно е този процес да е постоянно съпътстван от изграждането на общности в период, в който, както извънредната ситуация показа, само и единствено общността и социалното сплотяване бяха начин за преодоляване на предизвикателствата.

Предложената Програма КРИЗАТА КАТО ВЪЗМОЖНОСТ включва две направления:

  • Направление 1: Дигитално адаптиране и постигане на устойчивост на организации. (Безвъзмездна финансова подкрепа на проект в размер до 20 000 лв.)

  • Направление 2: Развитие на общности (Безвъзмездна финансова подкрепа на проект в размер до 10 000 лв.)

Срок за електронно подаване на проектите: от 23 октомври 08:00 часа до 16 ноември 17:00ч.

Предварителни насоки за кандидатстване по програмата „Кризата като възможност“ можете да намерите ТУК.


Програмата предвижда провеждането на онлайн информационни дни на 28 октомври от 10.00 ч до 12.00 ч. и на 30 октомври от 14.00 ч до 16.00 ч.


Потенциалните кандидати, които желаят да се включат в един от онлайн информационните дни могат да се регистрират ТУК.



Работите за кауза в неправителствена организация, неформална група или самостоятелно? Разкажете ни за нея в кратко видео и спечелете страхотни награди, които ще Ви помогнат да сте още по-добри във видео популяризацията си в бъдеще!


Нямате опит в създаването на кратки видео формати, но много искате да участвате? Няма проблем – търсим точно такива участници, конкурсът е само за аматьорско видео. Подготвили сме страхотни видео-уроци, които да ви помогнат. Вижте ги в канала на Фондация „Четиридесет и две“/ Форум КЛЮЧ тук:


Видеоурок № 1 – Как да чуят посланието ни - https://www.youtube.com/watch?v=2KtokPhA1bI

Видеоурок № 2 – Как да направим видео - https://www.youtube.com/watch?v=hDGenQcV2cE

Видеоурок № 3 – Технически съвети - https://www.youtube.com/watch?v=0WLBD7Yp0m8


Ето и основните изисквания към всеки от Вас, който иска да вземе участие във видео-конкурса „Каузи на фокус“:

  • Да сте част от неправителствена организация, неформална група или самостоятелно да работите за общественозначима кауза;

  • Да имате телефон или камера, с които да заснемете видеото;

  • Да създадете авторско видео с продължителност не повече от 4 минути;

  • Да ни изпратите готовото видео директно или чрез линк за споделяне на contest@42training.org не по-късно от края на деня - 30.11.2020 г.

  • Да попълните информацията за Вас и Вашата организация тук: https://forms.gle/Dx8ivLRpRP6jbQjEA

Журито ни ще разгледа всички видеа, които отговарят на критериите, и ще излъчи първо, второ и трето място.


Наградите са страхотни:

  • I място: комплект за видео-заснемане с телефон: микрофон брошка Rode Smartlav+, удължителен кабел за връзка на микрофона с телефона и трипод IK Multimedia iKlip Grip

  • II място: микрофон брошка Rode Smartlav+, удължителен кабел за връзка на микрофона с телефона

  • III място: микрофон брошка Rode Smartlav+

И нещо много важно! Всеки участник в конкурса ще има възможността видеото, което е изработил и изпратил, да бъде широко популяризирано по всички канали на Информационния портал за НПО в България, Фондация „Четиридесет и две“ и Форум КЛЮЧ.


А за отличените на първите три места това ще стане и с допълнително спонсорирани публикации в различни социални и традиционни медии.


Звучи интересно, нали?


Нямате нужда от екип, техника на професионално ниво, оператори и сценаристи с дългогодишен опит. Тъй като конкурсът е за аматьорско видео, такива критерии няма да бъдат прилагани от журито при оценката.


Какво ще търсим? Надяваме се да получим интересни и много ясно представящи каузата видеа, които:

  • Дават ясна представа за Вашата кауза, какво Ви кара да се занимавате сърцато с нея, каква е ползата за хората и общностите, в полза на които работите;

  • Имат много ясно и конкретно послание към аудиторията;

  • Са интересни, въздействащи и ангажиращи зрителите;

  • Обясняват ясно и разбираемо как зрителите могат да подкрепят усилията Ви.

Журито ще се състои от представители на трите изпълняващи проекта организации – Фондация ПАЦЕП, която поддържа Информационния портал за НПО в България, Български център за нестопанско право и Фондация „Четиридесет и две“.


Нека заедно направим каузите на НПО в България по-разбираеми и по-привлекателни!


Очакваме видеата ви и попълнена форма за участие до 23:59 ч. на 30 ноември 2020 г.

Конкурсът се провежда с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по ФМ на ЕИП (www.activecitizensfund.bg), по проект „За гражданите и техните организации“, изпълняван от Фондация ПАЦЕП, Фондация БЦНП и Фондация „Четиридесет и две“. Основната цел на проекта е подобряване на информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото.



Следващите 10! Фондация „Америка за България“ обявява четири конкурса на обща стойност 1 милион лева


28 септември 2020

Конкурсите са част от новата програма „Следващите 10“ в подкрепа на значими идеи през следващите десет години в България


Фондация „Америка за България“ стартира новата си програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ с четири конкурса за финансиране на проекти на обща стойност един милион лева. Целта на програмата „Следващите 10“ е да бъдат подкрепени проектни предложения на български организации и сдружения, които да подпомогнат укрепването на частния сектор и демократичните институции в страната.


Одобрените проекти ще получат финансиране между 5 000 и 75 000 лева. Конкурсите по програмата покриват четирите области на работа на Фондацията и са отворени за кандидати от цялата страна.


Крайният срок за подаване на кандидатури е 25 октомври 2020 г., 17:00 часа, чрез съответните интернет страници по-долу.


Добро управление на местно ниво. С този конкурс Фондация „Америка за България“ ще финансира проектни предложения, които повишават отчетността в разходването на публични средства и увеличават прозрачността в работата на публичните институции на областно или общинско ниво. Целта е укрепване на доброто управление и създаване на благоприятна среда за развитие на частния сектор. За повече подробности: https://us4bg.org/bg/rfp-bee/.


Наука с бъдеще. С този конкурс Фондация „Америка за България“ ще финансира проектни предложения на млади учени-иноватори в областта на природните науки, здравеопазването, земеделието и ветеринарната медицина. Идеите трябва да са с приложна насоченост, да са насочени към съществуващи проблеми и да имат потенциал за внедряване в практиката. Основната цел на конкурса е да насърчи и стимулира ранния етап на развитие на научни разработки и продукти. За повече подробности: https://us4bg.org/bg/rfp-bet/.


Онлайн учене. С този конкурс Фондация „Америка за България ще финансира проектни предложения, които да допринесат за намирането, разработването и тестването на интерактивни и адаптивни методологии за преподаване в електронна среда. Фокус на конкурса е училищното образование. За повече подробности: https://us4bg.org/bg/rfp-hum/.


Туризъм по Дунав. С този конкурс Фондация „Америка за България“ ще финансира проектни предложения, които да допринесат за развитието на Дунавския район като привлекателна туристическа дестинация с активни и жизнени местни общности. За повече подробности: https://us4bg.org/bg/rfp-tur/.

---------

Въпроси, свързани с отделните конкурси, могат да се подават на имейл адреса за всеки конкурс (на съответната интернет страница) до 14:00 ч. на 6 октомври. Отговори на въпросите ще бъдат предоставени между 7 и 9 октомври чрез разяснителни уебинари във Фейсбук за всеки един от конкурсите, както и на интернет страницата на съответния конкурс. Подробности могат да бъдат намерени на конкурсните страници.

----------------

За Фондация „Америка за България“

Фондация „Америка за България“ е независима, неправителствена и неполитическа благотворителна фондация, която работи в партньорство с български организации за укрепване на частния сектор и демократичните институции в страната. Повече информация за Фондацията може да намерите тук: https://us4bg.org/.





https://www.ngobg.info/bg/news/121814-%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B5-10-%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D0%B0-%D0%BD%D0%B0.html



Sehr geehrte Damen und Herren,


es freut uns, Sie auf die aktuelle Ausschreibung der Jahresstipendien des Freistaates Bayern 2021/22 für Graduierte aus Bulgarien, Kroatien, Polen, Rumänien, Russland, Serbien, der Slowakei, Tschechien, der Ukraine und Ungarn aufmerksam machen zu können.


Das Stipendium dient der Finanzierung eines Aufbaustudiums (z.B. Master) oder einer Promotion an einer staatlichen bzw. staatlich geförderten Universität oder Hochschule in Bayern. Es wird zunächst für ein Jahr gewährt und kann auf Antrag maximal zweimal (auf insgesamt drei Jahre) verlängert werden; die monatliche Förderhöhe beträgt 853,--€. Zudem können auch einjährige Forschungsaufenthalte in Bayern im Rahmen einer Promotion im Heimatland gefördert werden.


Nähere Informationen entnehmen Sie bitte dem Flyer anbei und unserer BAYOST-Website.

Die Bewerbungsfrist endet mit dem 1. Dezember 2020 (Eingangsstempel).


Ich bitte Sie, die Ausschreibung an Studierende und weitere Interessierte weiterzuleiten sowie ggf. auf Ihrer Website zu verlinken oder gern auch auf facebook zu teilen.


Für Rückfragen stehe ich Ihnen gerne zur Verfügung.

Mit Dank und besten Grüßen

Katrin Döppe


Обичаш ли да пишеш за преживяванията си?

Имаш ли си любима лятна история?

Можеш ли да ни я разкажеш на чужд език?

Все въпроси, на които си отговаряш с "да" наум?

Изпрати ни есе с любимото си приключение през лятото и можеш да спечелиш интересни награди. За повече информация прочетете условията за участие - https://cutt.ly/koeDYZT




Конфиндустрия България, благодарение на подкрепата и участието на своите членове, стартира за първи път проект за подпомагане на обучението на българските студенти. Сдружението осигурява две стипендии на стойност 1500 лв. всяка. Средствата бяха събрани по време на Коледната вечеря през 2018 г. Стипендиите са предназначени за студенти, които имат силна връзка с Италия или с предприемачеството в България. Критериите за участие са обобщени в бланката по-долу. Одобрените студенти ще изготвят проект, който ще представят на членовете ни по време на Коледната вечеря през месец декември 2019 г.

За заявления или въпроси можете да се свържете със Секретариата на Конфиндустрия България на имейл project@confindustriabulgaria.bg


Агенцията по заетостта организира фотоконкурс „Трудът през фотообектива”


По повод честването на 30 години от своето създаване Агенцията по заетостта

организира фотоконкурс на тема „Трудът през фотообектива”. Темата не е

случайно избрана – 30 години общественият посредник на пазара на труда в

България подкрепя тези, които просто търсят работа или мечтаят за своята

професионална реализация. 30 години Агенцията по заетостта е неизменно и до

работодателите, като им помага да открият търсените от тях кадри.


Във фотоконкурса могат да участват професионални фотографи, както и любители,

провокирани от многообразието в света на труда. Всеки, който желае да се включи,

трябва да представи максимум 3 фотографии, които „улавят” моментите на

работещия човек.


Конкурсът се организира чрез електронната платформа voubs.bg и ще бъде достъпен

онлайн през цялото време до неговия финал на 10 април 2020 г. Желаещите да се

включат в конкурса трябва да се регистрират в платформата и да си направят

профил. Членове на журито ще бъдат популярните професионални фотографи Лилия

Йотова, Цветан Томчев и Соломон Франсес. Част от екипа на оценяващите са и

заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, както и

представителят на организатора – главният директор на главна дирекция „Услуги по

заетостта” в Агенцията по заетостта Кремена Калчева.


Официални партньори на събитието са Асоциацията на професионалните фотографи

в България, както и ФотоСинтезис – територия, запазена за фотографска изява.


Поставяйки труда във фокуса на този конкурс, Агенцията по заетостта цели да

провокира професионални фотографи, както и любители, да представят своя личен

или пък нестандартен поглед към света на работещите хора – многообразието от

дейности и емоции, които заемат по-голямата част от нашия съзнателен живот.

Очакванията са на базата на техническите и творческите умения на участниците да


2

се събере качествена експозиция от фотографии, които „разказват” за

многообразието на труда.

Конкурсът започва на 3 март 2020 г., а кандидатурите трябва да бъдат подадени до

10 април 2020 г. – 23:59 часа. Оценяването на фотографиите ще се осъществи

между 8 и 12 април 2020 г., а победителите ще бъдат излъчени на 15 април 2020 г.

на платформата voubs.bg.


30 от най-добрите фотографии ще заслужат специалното си място на фотоизложба,

организирана от Агенция по заетостта на едно от най-емблематичните места

в гр. София – Мостът на влюбените, на 29 април 2020 г., където ще бъдат

наградени победителите. След това снимките ще бъдат изложени на постоянна

експозиция в бюрата по труда в страната.


Фотоконкурсът поставя началото на поредица от събития, които ще припомнят за

богатата история на Агенцията по заетостта и 30-годишния й принос за развитието

на пазар на труда чрез активната работа на нейните 107 бюра по труда и множество

филиали в страната.

Желаем на всички участници късмет в сътворяването на „зашеметяващи” снимки и

едно незабравимо пътуване в света на работещите хора!


Тук можете да разгледате условията на конкурса и да се включите в него:

https://www.voubs.bg/contest/awards/930

И така…нека трудът бъде във Вашия фотообектив!

Dear Colleagues,


We are pleased to inform you that since 2011 Ministries of Foreign Affairs and

Youth and Sport of Azerbaijan jointly with diplomatic representations abroad

are organizing essay competition entitled “What do I know about Azerbaijan?”.


The contest aims at expanding awareness about Azerbaijan among young people

abroad, encouraging familiarization of young researchers with Azerbaijan,

stimulating scientific and research activities on Azerbaijan.


Competition winners will get a chance to explore ancient history, rich

cultural heritage and delicious national cuisine within one week trip to

Azerbaijan which will take place by the end of August 2019. Application

deadline is 30 June 2019.


We encourage Bulgarian students to attend the contest and win a trip

to Azerbaijan.



Уважаеми колеги,

От името на организаторите - Катедра „ЕООС“ на БФ, Студентски съвет към ПУ и Екологичен Клуб „ЕСЕТРА“ имам удоволствието да Ви поканя да вземете участие в 11-тата по ред Конференция „Екологията – начин на мислене“.

Събитието ще се проведе на 11.05.2019 г. /събота/ в Дом на Културата „Борис Христов“, гр. Пловдив.

Бих желала да Ви обърна внимание на това, че тази година в събитието освен студенти могат да вземат участие докторанти и млади учени. Такси правоучастие не се заплащат. Задължително е студентското участие да е под формата на доклад, а научните разработки е препръчително да са под формата на постер (А1). По желание на авторите всички научно-популярни и научни разработки ще бъдат публикувани в сборника на конференцията, а трите най-добри научни разработки (избрани от организационния комитет) - в списанието Ecologia Balkanica без заплащане на такса за това (Scopus; SJR = 0,12).

Надявам се да се видим там!

Уважаеми колеги,

От името на организаторите - Катедра „ЕООС“ на БФ, Студентски съвет към ПУ и Екологичен Клуб „ЕСЕТРА“ имам удоволствието да Ви поканя да вземете участие в 11-тата по ред Конференция „Екологията – начин на мислене“.

Събитието ще се проведе на 11.05.2019 г. /събота/ в Дом на Културата „Борис Христов“, гр. Пловдив.

Бих желала да Ви обърна внимание на това, че тази година в събитието освен студенти могат да вземат участие докторанти и млади учени. Такси правоучастие не се заплащат. Задължително е студентското участие да е под формата на доклад, а научните разработки е препръчително да са под формата на постер (А1). По желание на авторите всички научно-популярни и научни разработки ще бъдат публикувани в сборника на конференцията, а трите най-добри научни разработки (избрани от организационния комитет) - в списанието Ecologia Balkanica без заплащане на такса за това (Scopus; SJR = 0,12).

Надявам се да се видим там!

Към студентите-литературни творци

Скъпи приятели,

Студентският съвет на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” има удоволствието да ви покани да се включите в четиридесет и второто издание на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев” – Шумен 2019.

В исторически план това е първият студентски литературен конкурс в България. Той се провежда през месец май – по време на Епископ-Константиновите дни в Шуменския университет и в навечерието патронния ни празник – 21 май.

В конкурса могат да участват само студенти от български висши училища. И тази година настояваме за личното присъствие на авторите в Шумен. По традиция участниците четат текстовете си пред публиката и журито. Конкурсната програма включва три направления – поезия, белетристика, критика (публицистика и журналистика).

Голямата награда на Конкурса е издаване на книга от Университетското издателство „Епископ Константин Преславски”.

Регистрацията за участие е обявена до 12 май 2019 г.

Каним ви да бъдете наши гости на 17, 18 и 19 май (петък, събота и неделя) в Шуменския университет.

За нас ще бъде привилегия да ви посрещнем.

Иванка Благоева

Председател на Студентския съвет на Шуменския университет

Доц. д-р Юрий Проданов

Куратор на конкурса

Четиридесет и второ издание

17-19 май 2019 година

Организатори:

Шуменски университет “Епископ Константин Преславски”

Студентски съвет

Община Шумен

УСЛОВИЯ НА КОНКУРСА

  • В конкурса могат да участват само студенти от български висши училища

  • Личното присъствие (или присъствието на упълномощен представител) в Шумен е задължително. Участниците четат текстовете си пред публиката и журито.

  • Конкурсната програма включва три направления – поезия, белетристика и критика (публицистика и журналистика).

  • В направление ПОЕЗИЯ се участва с до 5 стихотворения (или с не повече от 5 страници).

  • В направление БЕЛЕТРИСТИКА – до 3 разказа (с общ обем до 15 стандартни страници – 30 реда по 60 знака).

  • В направление КРИТИКА – с един или повече текстове с общ обем до 15 стандартни страници. В раздела Публицистика и журналистика - до 3 текста с общ обем до 2 стандартни страници

  • Допуска се участие в различни жанрове.

  • Конкурсът е явен. Приемат се и публикувани текстове през 2018 г./2019 г.

  • Авторите следва да попълнят регистрационната форма за участие в електронния сайт на конкурса: litkonkurs.shu.bg

  • Текстовете се приемат само в електронен вариант (прикачват се в регистрационната форма на сайта на конкурса)

  • Краен срок за регистрация на участниците – 12 май 2019 г.

  • Наградите ще бъдат обявени на 19 май – след приключване на литературните четения и съпътстващата програма на конкурса в Шуменския университет.

  • Голямата награда на Конкурса е ИЗДАВАНЕ НА КНИГА на автор-студент. (Наградата може да бъде присъдена на група автори.) Книгата ще бъде издадена от Университетското издателство „Епископ Константин Преславски”.

  • Организаторите осигуряват безплатни нощувки за участниците.

НАГРАДИ

За ПОЕЗИЯ – първа награда 150 лв., втора награда 100 лева

За БЕЛЕТРИСТИКА – първа награда 150 лв., втора награда 100 лева

За КРИТИКА (публицистика и журналистика) – Наградата “Боян Пенев” на Шуменския университет в размер на 150 лв., втора награда – 100 лева

За ИЗДАВАНЕ НА КНИГА на автор-студент – Голямата награда на Конкурса се осигурява от Община Шумен и е в размер на 1000 лв. (Наградата може да бъде присъдена на група автори.) Книгата ще бъде издадена от Университетското издателство „Епископ Константин Преславски”.

Награда на публиката – 50 лева


Имамe удоволствието да ви съобщим, че Френският институт в България откри своята кампания « Стипендии за Франция » за 2019 година.

Тези стипендии се предоставят за нива магистратура (M2), докторантура под двойно научно ръководство, за краткосрочен престой до три месеца на докторанти както и за престой на високо научно ниво.

Повече информация можете да намерите в сайта на Френския институт www.institutfrancais.bg

Оставам на разположение за допълнителни уточнения.

Желая ви весела Коледа и успешна Нова година.

С уважение,

Бисера Коларова

Имам удоволствието да ви информирам, че Френският институт в България откри първия от трите конкурса за набиране на проектни предложения за новата 2019г.

Крайна дата за кандидатстване за първия конкурс : 25 февруари 2019

Документите ще се подават в сканиран вид към Отдела за университетско и научно сътрудничество, на следните адреси:

olivier.kachler@institutfrancais.bg

с копие до

iva.debrenlieva@institutfrancais.bg

Френският институт в България ще финансира проекти, свързани с университетски и научни събития и/или публикации.

Проектите могат да бъдат във всички научни дисциплини.

Всички университети, програми (франкофонски или не) и научни институти могат да кандидатстват с проектно предложение.

От името на университетския и научен отдел на Френския институт в България ви пожелавам весели Коледни и Новогодишни празници!

С уважение,

Светослав Миланов



Международен конкурс за статистически плакат 2018 - 2019

Международният конкурс за статистически плакат 2018 - 2019 се организира от Международната асоциация за статистическо образование (IASE), образователната секция на Международния статистически институт (ISI). В България състезанието се провежда от Националния статистически институт (НСИ).

Инициативата има за цел да повиши статистическата култура на учениците и студентите, да провокира интереса към статистическите изследвания, да развие уменията за работа в екип, интерпретиране на статистически данни и използване на графични и математически методи за представянето им.

Състезанието се състои от два кръга: национален и международен. Финалистите от националния кръг във всяка държава ще могат да участват в международния кръг.

Националният кръг ще се проведе през учебната 2018/2019 година, а международният - през април - юли 2019 година.

За повече информация:

http://iase-web.org/islp/Poster_Competition_2018-2019.php

https://www.facebook.com/islp.project

Или се свържете с координатора за България на e-mail:

poster_competition@nsi.bg

Регламент

Кой може да участва?

  • Отбори от 2 - 5 участници (не се допуска участието на плакати, направени само от един участник)

  • Три категории:

  • 1. Ученици, родени през 2003 г. или по-малки

  • 2. Ученици, родени между 2000 г. и 2002 г. вкл.

  • 3. Студенти в университет/колеж (без възрастови ограничения)

  • Плакатите трябва да се изпратят от менторите на отборите до координатора за България на e-mail: poster_competition@nsi.bg

  • Вход - свободен, без такси за участие.

Кога?

Национален кръг

  • Постерите се изпращат от менторите до НСИ не по-късно от 28.02.2019 г.

  • Победителите от националния кръг ще се обявят на 25.03.2019 г.

Международен кръг

  • Период на провеждане: от 1 април 2019 г.

  • Награждаване на победителите в трите категории на 62-рия световен статистически конгрес в Куала Лумпур, Малайзия, 18 - 23.08.2019 г.

Плакатите

  • Няма определена тема, за да отговаря плакатът на условията. Плакатите трябва да илюстрират използването, анализа, тълкуването и представянето на статистически данни, статистическа информация и констатации. При планиране на проектите за плакатите трябва да се вземат предвид критериите за оценяване на конкурса за статистически плакат.

  • Използваните данни могат да бъдат събирани от учениците или да са публикувани преди това от Националния статистически институт, Евростат или друга чуждестранна статистическа организация (ако се използват публикувани данни, източникът трябва да е цитиран в плаката).

  • Плакатите могат да бъдат на български или чужд език.

  • Плакатите трябва да са анонимни - не трябва да съдържат информация за участниците или училищата, които са ги подали.

  • Плакати от предишни международни конкурси не са разрешени.

  • Плакатите трябва да са с оригинален дизайн и да са създадени от участниците.

  • Плакатите трябва да са двуизмерни (на един лист) и едностранни: максималният размер е А1 (841 мм х 594 мм), а максималният размер на файла е 10 МВ. Ако плакатът е в електронен формат, размерът на шрифта трябва да е такъв, че ако е отпечатан в размер А1, да е четлив от разстояние два метра.

  • Всички изпратени файлове стават собственост на ISI и няма да бъдат върнати.

  • Плакатите, получени след определения краен срок, няма да се допускат за участие.

  • Изпращайки плакат за участие в конкурса, участниците дават съгласие за представянето му от страна на организаторите на различни конференции, специални събития, публикации и промоционални материали, както и в електронен формат в интернет.

Kалендар за провеждане на Международния конкурс за статистически плакат 2018 - 2019 година

Национален кръг

Период на регистрация: от 22 октомври 2018 г. до 30 ноември 2018 година.

Период за подготовка и изпращане на плакатите: до 28 февруари 2019 година.

Оценяване на участвалите плакати в трите категории на националния кръг: от 1 до 22 март 2019 година.

Обявяване на националните победители: 25 март 2019 година.

Международен кръг

Период на регистрация: до 30 март 2019 година.

Обявяване на победителите: по време на 62-рия световен статистически конгрес в Куала Лумпур, Малайзия, 18 - 23 август 2019 година.

Насоки за изготвяне на статистически плакат

Какво представлява статистическият плакат?

Статистическият плакат е презентация от една страница, която разказва история за набор от данни.

Той трябва:

- да не е сложен и да показва логическа последователност (да съдържа: цел, подход, основни констатации и ключови изводи)

- да включва графики, таблици и обобщаващ текст за използваните данни

- да съдържа коментари относно значението на данните

- да бъде автономен (зрителите да не се нуждаят от допълнителни материали или информация, за да разберат посланието)

- да бъде атрактивен визуално и креативен

- да може да се чете свободно от около два метра разстояние.

Примери

Международни конкурси за плакат по международна статистическа грамотност 2012 - 2017:

http://iase-web.org/islp/Competitions.php.

Стъпки при изготвянето на плаката

Намерете точния въпрос

Изберете тема или въпрос за проучване. Те трябва да бъдат:

- ясно дефинирани, за да се улесни събирането на данни

- не твърде трудни, но също така да нямат и очевиден (ясен) отговор

- интересни, така че да предизвикат интерес към плаката.

Съберете данни

Преди да съберете данните, внимателно планирайте какви показатели ще са ви необходими. Повече за видовете извадки за събиране на данни можете да прочетете тук: http://www.statcan.gc.ca/edu/power-pouvoir/ch2/-types/5214777-eng.htm.

Когато използвате данни от други източници, уверете се, че са надеждни. Също така в плаката трябва да цитирате всички външни източници, откъдето сте ползвали статистически данни, графики и др., които не сте произвели сами.

Не забравяйте да отчетете влиянието на случайността и броя на изследваните единици. Например: Ако темата е да разберете мнението на учениците и проучването е направено само чрез интервюиране на двама ваши най-добри приятели, резултатите могат да бъдат изкривени или изопачени.

Качествени данни

Много фактори могат да повлияят върху качеството на данните ви и оттам върху качеството на заключенията, които можете да направите. Когато планирате проекта си и събирането на данни трябва да имате предвид, че ако е необходимо, можете да отговорите накратко на следните въпроси:

- Данните представят ли общата ситуация? Колко добре вашата извадка представя групата от хора, към която се отнася вашият изследователски въпрос? Можете ли да подобрите събирането на данни или извадката?

- Тъй като данните са променливи (затова се нуждаем от статистика!) и субективният фактор влияе върху събирането им, те могат да съдържат грешки. Какви са възможните източници на грешки в данните ви? Как можете да ги избегнете?

Анализирайте данните

Анализирайте събраните данни със или без помощта на компютърна програма.

Не забравяйте, че илюстрирате първоначално поставената тема или въпрос!

Използвайте числа и графики, за да опишете данните: например хистограми, стълбови диаграми, линейни диаграми, кръгови диаграми и други. Използването на статистически термини като средна стойност, средна аритметична величина, медиана или стандартно отклонение също е полезно.

Напишете заключенията си

След като анализирате данните, трябва да интерпретирате констатациите си и да обясните заключенията си в светлината на първоначалната тема или въпрос. Помислете върху следните въпроси (макар че не всички може да са от значение за вашия проект):

- Какво научихте от получените данни или резултати?

- Вашите данни и резултатите, до които стигнахте, важни и интересни ли са? На кого? Защо?

- Какви са последиците от вашите открития? Можете ли да направите предложения или препоръки на базата на вашите изводи?

- Има ли ограничения за вашите методи или притеснения относно качеството на вашите данни (например поради размера на извадката или източниците на данни)? Можете ли да направите предложения за последващи изследвания или начини за подобряване на данните в бъдеще?

Моля, имайте предвид, че стъпката „Заключения” при изготвянето на плаката е важна, защото в крайна сметка целта на статистическия плакат е не просто да представи графики или диаграми или да разкрие способността ви да извършвате статистически изчисления, но и да покаже, че можете да мислите статистически и да споделите вашето становище за значението на вашите изводи и как те помагат да се отговори на изследователската тема или въпрос.

Изготвяне на плаката

Печатен или електронен?

Плакатите могат да бъдат:

- печатни или електронни (например направени с Power Point)

- вертикални или хоризонтални.

Препоръчва се да се оставят по 3 см отстояние от всички страни, за да могат да бъдат рамкирани.

За електронните формати трябва да се има предвид, че размерът на отпечатания и рамкиран плакат е А1 (841 мм х 594 мм).

Съдържание

Плакатите не са предназначени да бъдат гледани дълго време, но трябва:

- да съдържат какво и как е било проучено, до какви резултати сте стигнали, дискусии за резултатите и основни заключения

- да бъдат представени с помощта на визии и ключови графики

- да бъдат на достъпен език, който да разказва историята на данните и заключенията ви

- да включват обобщения, но не всички сурови/необработени данни.

Не забравяйте, че разполагате с малко пространство, така че не казвайте нещата два пъти.

Изберете само графиките, които показват най-добре резултатите.

Всички графики трябва да имат заглавие и да се коментират (т.е. не само покажете графиката, но и накратко обяснете какъв е ключовият модел или изводът, до който стигате с помощта ѝ).

Други източници и справки

http://www.amstat.org/asa/education/ASA-Statistics-Poster-Competition-for-Grades-K-12.aspx

JMP софтуер - версия за ученици и студенти - свободно достъпна за участниците в международния конкурс за статистически плакат

Версията на софтуер JMP за ученици и студенти стартира през 2018 г. и е свободно достъпна за създаване на графики и анализи на данни в конкурса за плакати ISLP. Софтуерът е много лесен за работа, а неговите изчерпателни анализи и визуализации го правят идеален инструмент за разказване на истории, свързани с вашите данни.

JMP предлага много опции за импортиране на данни и експортиране на резултати. Прогресивният и визуален интерфейс прави JMP предпочитано нагледно средство и в академичните среди.

За повече информация относно JMP версията за ученици и студенти, включително как да я използвате, и допълнителна информация за изучаването ѝ, моля, следвайте връзката по-долу. За да изтеглите JMP версията, използвайте кода за достъп, който ще ви бъде предоставен от координатора за България, след като се регистрирате.

JMP е бизнес единица на SAS, която произвежда интерактивен софтуер за десктоп статистически анализи.

За допълнителна информация: http://iase-web.org/islp/Poster_Competition_2018-2019.php?p=JMP_Instructions

Критерии за оценяване

1. Ясно и разбираемо послание

а) Разбираем ли е плакатът без допълнителна информация/разяснение?

б) Ясни ли са целите, изследователският въпрос и/или хипотезите?

в) Ясни ли са резултатите и заключенията?

г) Ясно и логично ли е направен плакатът?

2. Събиране на данни

а) Подходящи ли са събраните данни за отговор на изследователския въпрос?

б) Ясно ли са посочени методите за събиране на данни (например събиране на първични данни чрез печатно, телефонно или уеб изследване или други инструменти за измерване, цитирани ли са вторични източници - публикувани отчети, бази данни и т.н.)?

в) Разгледано ли е качеството на данните (точност на измерванията, размер на извадката, надеждност на източниците и т.н.)?

г) Използваната извадкова информация на случаен принцип ли е избрана и взети ли са под внимание възможни отклонения?

3. Анализ и заключения

а) Анализирани ли са данните от гледната точка на изследователския въпрос и/или хипотезата?

б) Подходящ ли е анализът за вида на събраните данни?

в) Има ли изводи и дали те са подкрепени от данните?

г) Има ли обсъдени някакви изключения/ограничения или предложени подобрения за възможни бъдещи проучвания?

4. Графики и таблици

а) Подходящи ли са графиките/таблиците за показване и обобщаване на данните?

б) Има ли достатъчно графики/таблици от различни гледни точки?

в) Добавя ли всяка графика/таблица нещо към плаката?

г) Правилно ли са озаглавени и обяснени графиките/таблиците?

5. Представяне

а) Плакатът чете ли се добре от два метра разстояние?

б) Има ли добър баланс между графики и текст?

в) Плакатът изглежда ли добре подреден и оформен?

6. Творчество/значимост

а) Дали изследователският въпрос е креативен и оригинален?

б) Проучването отговаря ли на интересен въпрос?

в) Дизайнът оригинален и креативен ли е?

г) Плакатът атрактивен ли е?

Указания за менторите

Цел на конкурса

Да се подобрят способностите на учениците да описват средата, в която живеят, с помощта на статистиката и да използват статистическите данни ежедневно като инструмент за изучаване на живота.

Защо плакат?

Участието в конкурса за плакати ще насърчи учениците:

  • да работят в екип

  • да изследват реални въпроси, които ги вълнуват, като използват статистически данни

  • да използват своите математически и графически умения

  • да интерпретират статистически резултати

  • да развиват писмени комуникационни умения.

Участниците

В състезанието участват отбори от 2 - 5 участници (не се допускат плакати, направени от един участник).

Категориите са три:

1. Ученици, родени през 2003 г. или по-малки

2. Ученици, родени между 2000 и 2002 г. вкл.

3. Студенти в университет/колеж - без възрастови ограничения.

Екипите се регистрират от техните МЕНТОРИ!

Темата на плаката е СВОБОДНА.

Етапи на конкурса

1. Национален кръг

  • регистрация на отборите от менторите

  • подготовка на плакатите

  • оценяване на плакатите от комисия, сформирана от организатора на конкурса (НСИ)

  • излъчват се победители за всяка възрастова категория не по-късно от 25 март 2019 г.

  • най-добрите плакати ще представят страната в международния кръг

2. Международен кръг

  • най-добрите национални плакати ще се състезават в международния кръг

  • победителите ще бъдат обявени на 62-рия световен статистически конгрес на Международния статистически институт в Куала Лумпур, 18 - 23 август 2019 г.

Важни дати

Краен срок за регистрация: 30 ноември 2018 г.

Подготовка и изпращане на плакатите: до 28 февруари 2019 г.

Оценяване на участниците в националния кръг: от 1 до 22 март 2019 г.

Обявяване на националните победители: 25 март 2019 г.

Обявяване на победителите в международния кръг: по време на 62-рия световен статистически конгрес в Куала Лумпур, Малайзия, 18 - 23 август 2019 година.

Информация за конкурса

Правила на конкурса

Критерии за оценяване

Указания за изготвяне на статистически плакат – линк от нашия сайт

Списък на дейностите, които трябва да осъществите

  • Регистрация на отборите във формата за регистрация на сайта на конкурса до 30 ноември 2018 г.

  • Запознайте участниците с насоките за изготвяне на статистически плакат

  • Осигурете възможност на участниците да работят по създаването на плакати в училище и/или като домашна работа

  • Изпратете плаката/ите (само един плакат за всяка категория) на координатора за България на имейл statistical_poster@nsi.bg или по традиционна поща в НСИ на адрес: Ул. Панайот Волов №2, гр. София, ПК 1527

  • Подгответе отделно приложение, което включва информация за участниците и го изпратете заедно с плаката

  • Плакатът е АНОНИМЕН - на него не трябва да присъстват имената на участниците или учебната институция

Награди

Отборите, класирани на първо място в трите категории в националния кръг, ще получат по 200 лв. за ментора и за всеки участник.

Допълнителни награди - статистически публикации и рекламни материали за добре представили се отбори.

Всички участници ще получат грамоти.

Kонкурс за есе - TELUS International Adventure 2021 - autumn edition!

Темата на конкурса е "Да знаеш чужд език е като да имаш втора душа” и е насочен към креативни млади хора на възраст между 17 и 30 години, които владеят френски, немски, италиански и испански език на високо ниво.

Това е поредното предизвикателство, което TELUS International Bulgaria отправя към всички училища, университети, езикови школи и любители на чуждите езици.

Очакваме творби на имейл адрес: essay@telusinternational.com в периода 01.11 - 12.12.21

Разбира се, какво е конкурс без награди? Победителите ще получат гифт карти, съответно на стойност:

1-во място - 500 лв.

2-ро място - 300 лв.

3-то място - 200 лв.