Maine State Championship Event
FIRST LEGO League Challenge
MASTERPIECE Maine State Championship Winners:
Champions Award: Team 61905, The Fellowship
Championship Finalist Award: Team 61864, The Squires of Katahdin
Core Values Award: Team 3483, Master Builders
Core Values Finalist Award: Team 3484, Bad Piggies
Innovation Project Award: Team 52374, The Screamin' LEGOATs
Innovation Project Finalist Award: Team 20026, Fort Fairfield Robotigers
Robot Design Award: Team 56973, Mustang Masterpieces
Robot Design Finalist Award: Team 52670, NOBLE Superflexed
Robot Performance Award: Team 14407, The Robosharks
Volunteer of the Year: Jon Graham, Maine DOE
Outstanding Mentor/Coach Award: Brian M, Gardiner Iron Tiger Cubs
Masterpiece (FIRST in SHOW) World Festival Update
Congratulations to Team 61905, The Fellowship, who is invited to attend the MASTERPIECE World Festival in Houston, Texas on April 17 through April 20, 2024.
Masterpiece Competing Teams
Team Number
1424
2092
3483
3484
12987
13535
14407
20026
21594
26429
32423
34104
46180
48102
51454
52374
52670
53231
53232
56579
56973
57689
58677
61864
61905
63489
Team Name
All SySTEMs Go
Excelerators
Master Builders
Bad Piggies
Full STEM Ahead in memory of Carson Hooper
Messalonskee Middle School
RoboSharks
Fort Fairfield Robotigers
Mesmerizing Manta Rays
Guardians 2
LEGO Legends
The Titanium Dragons
Veazie Viking Robotics
Gardiner Iron Tiger Cubs
Frosted Yoshi's
The LEGOATs
NOBLE Superflexed
The Viking Ducks
Slaqmingos
The Fairly Oddbricks
Mustang Masterpieces
Coyote RoBOBtics
Wells Warriors Robotics
Squires of Katahdin
Cobscook Currents 4-H Club
RoboTiger Cubs
Masterpiece Schedule
Time*
8am
8:30am
9am to Noon
Noon to 1pm
1pm to 3:30pm
4pm
4:30pm
Activity
Teams Arrive
Opening Ceremony
Judging Sessions
Lunch
Table Competition Rounds
Closing Ceremony
Event Ends
*All times subject to change depending on how quickly scores get entered.
Event Details
Date:
Time:
Where:
Registration Fee:
Masterpiece Team Schedules
Masterpiece Outstanding Coach/Mentor Nomination
We will be recognizing one Outstanding Coach/Mentor at the competition. Please encourage your teams to complete this form and send them to Jamee Luce at jluce@firstinspires.org
Team Information Packet (Masterpiece)
Youth Registration
Teams are expected to have all members registered through the FIRST Dashboard. Please see this page for more details:
https://www.firstinspires.org/resource-library/youth-registration-system
Masterpiece Volunteering
MASTERPIECE Results
MASTERPIECE Maine State Championship Winners:
Champions Award: Team 61905, The Fellowship
Championship Finalist Award: Team 61864, The Squires of Katahdin
Core Values Award: Team 3483, Master Builders
Core Values Finalist Award: Team 3484, Bad Piggies
Innovation Project Award: Team 52374, The Screamin' LEGOATs
Innovation Project Finalist Award: Team 20026, Fort Fairfield Robotigers
Robot Design Award: Team 56973, Mustang Masterpieces
Robot Design Finalist Award: Team 52670, NOBLE Superflexed
Robot Performance Award: Team 14407, The Robosharks
Volunteer of the Year: Jon Graham, Maine DOE
Outstanding Mentor/Coach Award: Brian M, Gardiner Iron Tiger Cubs
SUPERPOWERED Results
SUPERPOWERED Maine State Championship Winners:
Champions Award: Team 16492, Smart Fun Engineers
Championship Finalist Award: Team 34104, STEAM Powered Knights
Core Values Award: Team 52374, Leeds Central School
Core Values Finalist Award: Team 57933, Smart Fun Scientists
Innovation Project Award: Team 51454, LEGO Coop Kids
Innovation Project Finalist Award: Team 14407, The RoboSharks
Robot Design Award: Team 56973, The Electronic Mustangs
Robot Design Finalist Award: Team 42070, The Renewable NRG Bars
Robot Performance Award: Team 16492, Smart Fun Engineers
Volunteer of the Year: Dr. Laura Guerney
Outstanding Mentor/Coach Award: Chris Herrick
2021 Results
2021 Maine State Championship Winners
Champions Award: Team 16492, Smart Fun Engineers
Champions Finalist Award: Team 32423, LEGO Legends
Core Values Award: Team 54154, LEGO Coop Kids
Innovation Project Award: Team 26180, Veazie Vikings
Robot Design Award: Team 20026, Fort Fairfield Robo Tigers
Robot Performance Award: Team 16492, Smart Fun Engineers
Volunteer of the Year: Geoff Cyr
Oustandning Coach/Mentor Award: Joarly Arnold