Our Staff
Main Office
Principal: Christine Pouliot
Vice Principal (Kindergarten and Grades 1-3): Rox Hayward
Vice Principal (Grades 4-6): Kim Cadeau
Office Administrator: Sahar Badawy
Secretary: Raj Datta
Secretary: Carol Headley
Caretaking
Shift Leader: Harri Palanichchamy
Evening Caretaker: Justin Gratton
Evening Caretaker: Patrick Ryniak
Kindergarten
Kindergarten Vice Principal
Rox Hayward
FDK-A (Room 104)
Teacher: Laura Berton
Early Childhood Educator: Manju Mani
Lunchroom Supervisor: Sally Aly
FDK-B (Room 105)
Teacher: Karen Geller
Early Childhood Educator: Janet Qiao
Lunchroom Supervisor: Hanan Fayad
FDK-C (Room 102)
Teacher: Virginia Arao
Early Childhood Educator: Michelle Barnes
Lunchroom Supervisor: Sarwat Jahan
FDK-D (Room 103)
Teacher: Anita Nikolarakos
Early Childhood Educator: Shermaine Dunkly
Lunchroom Supervisor: Aarthy Ramasubramaniam
FDK-E (Room 106)
Teacher: Margot Meijer
Early Childhood Educator: Bavani Shanmugaratnam
Lunchroom Supervisor: Geeta Sharma
FDK-F (Room 101)
Teacher: Craig Mitchell
Early Childhood Educator: Kumari Maunawa
Lunchroom Supervisor: Jeya Selvakaraian
FDK-G (Room 100)
Teacher: Bessie Papadimitriou
Early Childhood Educator: Antoinette Willis
Lunchroom Supervisor: Mussarat Jahan
Primary
Primary Vice Principal
Rox Hayward
Grade 1
1-A Teacher (Room 109): Jamie Adams
1-B Teacher (Room 111): Katy Walsh
1-C Teacher (Room 113): Karen Tsang
1-D Teacher (Room 112): Christina Girardi
1-E Teacher (Room 110): Stephanie Zemell
1-F Teacher (Room 108): Tamar Younger
Grade 1 Lunch Room Supervisor: Vagia Rallis
Grade 1/2
1/2-A Teacher (Room 107): Alexandra Patsiatzis
Grade 2
2-A Teacher (Room 211): Alana Chapnick
2-B Teacher (Room 210): Randy Coleman
2-C Teacher (Room 209): Jim Evenson
2-D Teacher (Room 212): Sheri Scher
2-E Teacher (Room 213): Simran Shani
Grade 2 Lunch Room Supervisor: Naznin Syeda
Grade 3
3-A Teacher (Room 214): Jason Muldoon
3-B Teacher (Room 215): Jenn Jack
3-C Teacher (Room 207): James Ferneyhough
3-D Teacher (Room 208): Erica Morton
3-E Teacher (Room 201): Hongrong Li
Grade 3 Lunch Room Supervisor: Vanessa Jankowski
Primary MID (Room 118)
Primary MID Teacher: Maria Tsirtsimpis
Primary MID Educational Assistant: Maria Tsirtsimpis
Primary MID Lunchroom Supervisor: Seham Mohamed
Junior
Junior Vice Principal
Kim Cadeau
Grade 4
4-A Teacher (P 12): Natali Juriansz
4-B Teacher (P 10): Greg Walton
4-C Teacher (P 7): Aleem Remtulla
Grade 4 Lunch Room Supervisor: Shamela Tulsi
Grade 4/5
4/5-A Teacher (Room 206): Julia Ty-Holland
VL-4/5 Teacher (off 110): Matthew Somers
Grade 5
5-A Teacher (Room 205): Gaby Kamel
5-B Teacher (Room 203): Liliana Popescu
5-C Teacher (Room 204): Jennifer Bull
5-FI Teacher (P 6): Rachel Watson
Grade 5 Lunch Room Supervisor: Clotilda Joseph
Grade 5/6
VL-5/6 Teacher (off P 15): Fouzia Sultana
Grade 6
6-A Teacher (P 9): David Fry
6-B Teacher (P 11): Kristina Manikas
6-C Teacher (P 1): Rochell Robinson
6-D Teacher (P 8): Kyra Battaglia
6-FI Teacher (P 5): Padmini Naiken
Grade 6 Lunch Room Supervisor: Imrana Junaid
Junior MID (Room 117)
Junior MID Teacher: Jaclyn Ungerman
Junior MID Educational Assistant: Wendy MacDonald
Junior MID Lunchroom Supervisor: Rukiye Yildirim
Inclusion Support
Methods and Resource Teacher (MART) (Room 216a): Lisa Tsue
Inclusion Support Teacher (Room 211a): Jaye Blakeley
Inclusion Support Teacher (Room 206b): Adeeba Sayeed
Educational Assistant: Vanessa Jankowski
Educational Assistant: Jeya Selvakaralan
Special Needs Assistant: Angela Parousis
Special Needs Assistant: Jen Boardman
English as a Second Language (ESL)
Grade 2 & 4-6 Intensive / Grade 2 Tutorial Teacher (Room 212a): Mong Kouay
Grade 3 Tutorial Teacher (Room 206b): Adeeba Sayeed
Grade 3 Intensive / Grade 3 Tutorial Teacher (Room between 111 & 112): Sophia Yee
Grade 4-6 Tutorial / Grade 4-6 LEAP Teacher (P 4): Amy White
Grade 4-6 Tutorial / Grade 4-6 LEAP Teacher (P 2): Josh McKie
Specialty
Teacher Librarian (Library): Yin Liu
Prep 1 (in class): Nabilaa Atcha
Prep 2 - Kindergarten STEAM (in class): Sophia Yee
Prep 2 - Kinder Arts (in class): Karissa Daniel
Prep 3 (Room 114): Elina Mereli
Prep 4 (Room 216): Janet Chan
Prep 5 (Room 202): Kari Renshaw
Prep 6 (P 3): Gavin Atkins
Prep 7 (P 14): Ryan Kuran
Prep 8 (P 14): Edwidge Thibeault-Lanteigne