Стратегія розвитку

Крок до... на шляху до школи майбутнього

Стратегія розвитку закладу освіти — це важливий крок для визначення вектора діяльності школи на найближчі роки.

1 лютого 2024 року в рамках реалізації швейцарсько-українського проєкту DECIDE стартувала друга хвиля Школи дієвої демократії з написання Стратегії розвитку, до якої потрапили 13 закладів освіти з усієї України. Раді повідомити, що наш заклад освіти увійшов до цього переліку.

     19 лютого у стінах гімназії відбулась організаційна зустріч менторів з розроблення та реалізації Стратегії розвитку ЗЗСО Зої КАНІВЕЦЬ та Лариси ШКОДЕНКО з ініціативною групою Судіївської гімназії.

Ментори окреслили кроки до успіху, нагадали про гуманістично-демократичний вектор руху освіти, пояснили суть партисипативного підходу, націлили на початок насиченої творчої роботи. Дорожня карта допоможе не збитись зі шляху демократичних перетворень!

Директорці довірили написати Наказ... та рекомендували творчо підійти до питання створення проєктної групи з розробки Стратегії розвитку. 

Демократичну освіту замовляли? Тоді вам з нами! 

Запрошуємо всіх охочих долучитися до співпраці!

ПЕРШИЙ ВПЕВНЕНИЙ КРОК

Погожої зимової днини 27 лютого 2024 року робоча група з розроблення проєкту Стратегії розвитку Судіївської гімназії зробила перший крок за участі голови Мачухівської територіальної громади Валерія БІЛОКОНЯ та начальника Гуманітарного відділу Ольги КІШІНЕЦЬ. Слова привітань голови викликали оптимістичний настрій у кожного з присутніх, від менторів до представників батьківського колективу.

Директорка Алла МАТЮХА представила команду, якій доведеться тривалий час творчо працювати, щоб запропонувати на розсуд громади шлях досягнення бажаного результату.

Менторка Зоя КАНІВЕЦЬ, яка асоціює свою роботу з навігатором, що впевнено веде робочу групу до мети, увазі присутніх презентувала принципи розроблення стратегії та поняття "Профіль ЗЗСО". Лариса ШКОДЕНКО в черговий раз ознайомила з кроками-етапами роботи та розповіла про необхідність анкетування всіх учасників освітнього процесу задля визначення векторів розвитку гімназії.

Перший впевнений крок на шляху до школи дієвої демократії зроблено! Запрошуємо всіх учнів та учениць, їхніх батьків та вчителів щиро відповісти на запитання анкети! Від ваших неупереджених відповідей залежить майбутнє!

Подивитись на себе збоку

21 березня 2024 року відбулася онлайн-зустріч щодо результатів анкетування всіх учасників освітнього процесу та заповнення профілю — необхідних кроків у процесі розроблення Стратегії розвитку.

Щоб зрозуміти, яким стане заклад, треба знати, яким він був. Судіївська гімназія має багату історію. Школа збудована за рішенням земської управи й почала працювати у 1911-1913 роках. У земській школі було лише два класи й крило, де жили вчителі. У 20-х роках школа стала чотирикласною, після Другої світової війни — семикласною з будинком для вчителів. Пізніше в школі стало 8 класів, зараз — 9. Змінювались і назви: Судіївська основна школа, Судіївська ЗОШ І-ІІ ст., Судіївська гімназія.

Стежками шкільного подвір'я, яке впорядковувалось руками учнів, та шкільного саду, висадженого після Другої світової війни, ходили, бігали тисячі учнів (в 1951 р. їх було 246). Тут було світло науки, тут формувався світогляд, тут закладалися основи високої моральності та відповідальності перед суспільством.

Шкільна дружна родина, де діти, вчителі, батьки є єдиним цілим, витримала випробування часом і суспільними викликами.

Децентралізація внесла свої зміни у життя закладу. Класні кімнати розквітли до невпізнання, стараннями місцевої влади та батьків. Коридори стали сучасним осередком відпочинку та розвитку, завдяки участі команди школи в міжнародному проєкті Decide та спонсорській допомозі місцевого підприємця Є. В. Азарова та небайдужого до життя села випускника школи С. В. Михайлика. Шкільне подвір'я поповнюється композиційними клумбами від випускників останніх років.

Робоча група з розроблення Стратегії розвитку школи наполегливо працювала кілька тижнів, щоб створити та проаналізувати Профіль закладу з п'яти основних напрямів: освітній простір, освітнє середовище, освітній процес, педагогічна діяльність, управлінська діяльність.

- Так чи впізнали ми самі себе, коли побачили свій Профіль? - запитаєте ви.

- Так, ми добре знаємо свої переваги та свої проблеми! Нам багато потрібно змінити, зробити, доповнити, створити, покращити, розвинути, удосконалити... Не обійтись без серйозних фінансових вливань. Сподіваємось, що децентралізація — шлях до осучаснення закладу освіти в Судіївці.

Триматимемо вас в курсі!

семінар із самооцінювання

Кожна зустріч робочої групи з розроблення Стратегії розвитку закладу з менторами – це свято за чашкою кави й наполеглива творча робота.

26 березня відбулась очна зустріч менторок проєкту DECIDE з робочою групою з розробки Стратегії розвитку. У процесі семінару самооцінювання працювали з таблицею по чотирьох напрямах: освітнє середовище, освітній процес, педагогічна діяльність, управлінська діяльність. Як є? Як має бути? Що від нас залежить? Що від нас не залежить?

Обговорення та робота в мінігрупах дозволила проаналізувати можливості та загрози, визначити подальші вектори розвитку гімназії. Особливо цікаво було почути думки учениць гімназії Дар'ї та Ірини, які представляли всю учнівську спільноту школи. Адже саме навколо та заради дітей ми працюємо.

В результаті було створено узагальнений SWOT-аналіз, який і стане основою для розроблення Стратегії розвитку. Тепер ми  готові до пошуку способів зміцнення сильних сторін, компенсації слабких таким чином, щоб скористатися можливостями та уникнути загроз.

крок 3

10 квітня 2024 року у робочої групи Судіївської гімназії по створенню Стратегії розвитку відбулася онлайн-зустріч з менторками проєкту DECIDE Зоєю КАНІВЕЦЬ та Ларисою ШКОДЕНКО. Погляд назад дозволив зрозуміти, що зроблено багато, але головне – попереду, адже проєкт Стратегії повинен мати 12 компонентів.

Визначення цінностей, місії та візії –  домашнє  завдання для робочої групи. Наразі необхідно словами намалювати дві картинки: сьогодення закладу та майбуття гімназії. Мрії про майбутнє виношувалось у головах і душах вчителів десятиліттям! На жаль, більшості з них не судилося стати реальністю ні в радянські часи, ні за 30 років життя в Україні незалежній.

Сподіваємось, що децентралізація – шлях до комфортного, безпечного, технічно оснащеного освітнього середовища Судіївської гімназії. Сподіваємось, що на теренах Мачухівської ТГ заклад у Судіївці розквітне до невпізнання.

Робота над цілями

Крок 3 до омріяного 💐

Серед буйноцвіття весняної природи директорка Судіївської гімназії зустріла менторок зі створення Стратегії розвитку. Коротка екскурсія подвір'ям, де радують око розквітлі кущі форзиції та півонії деревовидної, надихнула на нові ідеї. Їх підказали й батьки, які разом із дітьми того дня саджали вічнозелені дерева.

Робоча група уважно переглянула презентацію, запропоновану Зоєю КАНІВЕЦЬ, про структуру Стратегії. Приємно згадати успішно пройдене! А попереду — формулювання стратегічних та операційних цілей та конкретних завдань. Колективно та індивідуально попрацювали цікаво, по-родинному, використовуючи фліпчарт.

З'явились начерки далекого, але такого жаданого, омріяного (цілей) та шляхи їх досягнення (завдання).

Будемо осмислювати, деталізувати, шліфувати...