KĄCIK INSPIRACJI

Wirtualne spacery w Centrum Nauki Kopernik

Usiądź wygodnie i wejdź do świata naukowych inspiracji.

Wystarczy, że klikniesz czerwony przycisk a świat nauki pochłonie Cię bez reszty!

eksperymentuj z nami !

Świat jest pełen naukowych inspiracji !

Obserwuj, badaj i eksperymentuj razem z pracownikami

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.


Gotowi do działania?

Eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik

Poniżej znajdziesz linki do wybranych eksperymentów, które możesz przeprowadzić w domu. Kliknij w żółte pole i działaj :)

Życzymy emocjonujących wrażeń!

Eksperymenty z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

"CZY WIESZ, ŻE...."

To miejsce w którym odnajdziesz artykuły stanowiące odpowiedź na szereg naukowych pytań.

Wśród nich znajdziesz takie jak:

  • Środek rozjaśniający umysł?

  • Jak powstaje śnieg?

  • Jak zmusić deszcz, aby padał?

  • Jadalne kwiaty

  • W ilu językach mówią ludzie?

Odpowiedzi na nurtujące pytania przygotowali pracownicy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Czytasz i wiesz!

"OKIEM BIOLOGA"

Cykl "Okiem biologa" to seria spotkań z pracownikiem Centrum Nauki Kopernik, Staszkiem Łoboziakiem, który zaprosi Was do świata biologii i pokaże niesamowite formy życia.

Odkrywaj z nami!

KSIĄŻKI które polecamy!

Vetulani Jerzy, Mazurek Maria, Wierzchowski Mar, Sen Alicji czyli jak działa mózg, Wyd. Mando

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki sposób dowodzi całym organizmem.

"Sen Alicji" podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również gawędziarzem prosto i zabawnie wyjaśniającym sekrety nauki. Rewelacyjnie zilustrowana opowieść Profesora to porcja bezcennej wiedzy i mnóstwo śmiechu.

Porada dla rodzica: Przeczytaj tę książkę, zanim zrobi to Twoje dziecko. W przeciwnym razie wyprzedzi Cię w neuronauce o kilka długości!

Jedyna książka profesora Jerzego Vetulaniego dla dzieci!

"Kto ma mózg, powinien przeczytać tę książkę!"

prof. Stanisław Kwiatkowski, neurochirurg

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Rożek Tomasz, Od ziarnka piasku do gwiazd, Wyd. Wilga

Czy wydmy potrafią śpiewać? Od czego zależy kształt piorunów? Kto skonstruował najprecyzyjniejszy zegar na świecie? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Wznowienie książki "Nauka. To lubię" autorstwa znanego, cenionego i lubianego dziennikarza Tomasza Rożka odpowie na wszystkie te pytania.

Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy. Pisze o zjawiskach, z którymi spotykamy się na co dzień, i o tych zachodzących daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Odsłania tajemnice, nad którymi badacze głowią się od dawna, ale prezentuje również najnowsze odkrycia uczonych. Dowcipnie i przystępnie opisuje nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia i procesy, a dzięki licznym przykładom z życia codziennego jego teksty pobudzają wyobraźnię i skłaniają do pogłębiania wiedzy.

W poszczególnych rozdziałach znajdują się również propozycje eksperymentów, które z łatwością można przeprowadzić w domowych warunkach. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i dzieci poczują się niczym prawdziwi odkrywcy.

"Nauka. To lubię" to książka familijna dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

David Attenborough, Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość, Wyd. Poznańskie

"W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów".

Świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do poznania na jego oczach. Był świadkiem tego, jak człowiek niszczy swój dom. Postępująca zagłada różnorodności biologicznej planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz. David Attenborough jest właściwą osobą, która może wskazać nam drogę.

"Świat przyrody przetrwa wszystko. My ludzie nie możemy mieć co do tego pewności. Wielka tragedia naszych czasów dzieje się niepostrzeżenie dzień po dniu na całym globie. To utrata dzikich obszarów naszej planety i zanikanie jej bioróżnorodności za sprawą naszego stylu życia. Oto relacja naocznego świadka zmian zachodzących w naturze. Sir David Attenborough od 70 lat jest rzecznikiem świata przyrody. W znanych nam filmach ukazuje jego piękno i niezwykłość. Dzięki niemu zwróciliśmy też uwagę na kruchość naszego środowiska naturalnego. Czy to, czego jesteśmy obecnie świadkami, jest ostatnim rozdziałem życia na Ziemi? Po tej lekturze wydaje się, że jest jeszcze szansa, by uratować siebie i świat przed zagładą. Ale to zależy tylko od nas! Tę książkę powinien przeczytać każdy."

Krystyna Czubówna

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Julita Mańczak, Jakub Małecki, Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu, Znak Literanova

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.

Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.

Dr Jakub Małecki, glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor bloga Glacjoblogia, podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z publicystką Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.

Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.

Nasza przyszłość zapisana jest w lodzie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dan Buettner, Niebieskie strefy, Wyd. Galaktyka

Specjalista od długowieczności Dan Buettner przemierzył cały świat, by porozmawiać ze wszystkimi najstarszymi mieszkańcami naszego globu. Odwiedził ludzi, którzy współtworzą unikalne społeczności Niebieskich Stref. W tych wyjątkowych miejscach połączenie pewnych elementów stylu życia, diety i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia. Książka Niebieskie Strefy odsłania tajemnice długowieczności mieszkańców włoskiej Sardynii, Loma Lindy w Kalifornii, japońskiej Okinawy oraz Nicoyi w Kostaryce, a także opisuje odkrycie kolejnej Niebieskiej Strefy znajdującej się na greckiej Ikarii.

Dzięki dziewięciu prostym, ale skutecznym lekcjom, które znajdziesz w tej książce, masz szansę na zdrowsze i szczęśliwsze życie. Z tej barwnej opowieści o niesamowitym projekcie naukowym dowiesz się nie tylko jak żyć dłużej, ale także jak uniknąć depresji i zachować bystrość umysłu nawet w podeszłym wieku.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

targi książki

DOMOWE TARGI KSIĄŻKI: co nas czeka?

Organizatorzy wydarzenia zapewniają, iż "przez cztery dni będziemy przemierzać Krainę Wyobraźni, poznawać nowe książki, rozmawiać z pisarzami, wydawcami, bibliotekarzami, bookstagramerami. Spodziewamy się również niespodzianek od zdolnych magów. Podczas tej edycji organizujemy dla Was aż 26 spotkań na żywo!

W naszej księgarni Wydaje nam się, będzie czekało dla Was mnóstwo atrakcji. Szykujemy niespodzianki do zamówień, wyzwania czytelnicze oraz specjalną mapę-kolorowankę.

Spakujcie kocyk, kilka zakładek, termos dobrej herbaty i spotkamy się na skraju lasu „Niedoczytanych Książek”. Czekamy na Was!"

No i jak tu nie skorzystać z takiej okazji?