Media Społecznosciowe

Światem ogarnęły media społecznościowe np.:

-facebook

-instagram,

-twitter

- you tube

Stają się powszechnym na całym świecie komunikatorem. Niestety jest tam spotykamy się tam z coraz większą cyberprzemocą.

Komisja Europejska wraz z czterema gigantami internetowymi oficjalnie przystępują do walki z mową nienawiści w sieci. W ramach przyjętego kodeksu postępowania Facebook, Twitter, YouTube oraz Microsoft mają w ciągu doby usuwać przejawy hejtu na swoich kanałach.

Na mediach społecznościowych spotykamy się z hejtem, zastraszaniem, podszywaniem się pod innych oraz z naruszaniem i okradaniem z danych osobowych


Agencja badawcza Gemius podaje, że za pośrednictwem internetu lub telefonii komórkowej aż 52 proc. polskich internautów w wieku 12-17 lat było ofiarami przemocy werbalnej, 57 proc. przyznało, że przynajmniej raz zostali sfotografowani lub sfilmowani wbrew ich woli, 14 proc. zgłosiło przypadki publikowania w sieci kompromitujących materiałów, a blisko jedna trzecia dzieci doświadczyła sytuacji, gdy ktoś się pod nich podszywał.

Nagabywał dziewczynę na Facebooku, by przysłała mu więcej swoich nagich zdjęć i ostrzegał, że jeśli tego nie zrobi, to to, które jest w jego posiadaniu, zobaczą wszyscy jej znajomi. Amanda nie pozwoliła się szantażować, a fotografia trafiła do sieci. Życie 15-latki zamieniło się w piekło. Amanda próbowała uciec, zapomnieć, kilka razy zmieniała szkołę, a nawet miasto. Za każdym razem historia powtarzała się: znajomi w nowym miejscu dowiadywali się o zdjęciu i dziewczyna stawała się środowiskowym pośmiewiskiem. Wpadła w depresję, miała zaburzenia lękowe, nie wychodziła z domu. Gdy koledzy upokorzyli ją po raz kolejny, targnęła się na swoje życie, wypijając wybielacz. Lekarzom udało się uratować dziewczynę, ale „życzliwi znajomi” opisali sytuację na portalu społecznościowym. Amanda dowiedziała się z wpisów na forum, że „sama sobie jest winna” i że „szkoda, że próba nie powiodła się”. Kolejna próba była już skuteczna. Amanda powiesiła się 10 października 2012 roku. Jej pożegnalny film zobaczyło już niemal 11 mln ludzi na całym świecie.

http://www.newsweek.pl/swiat/cyberprzemoc-czyli-zagrozenie-z-sieci,artykuly,365884,1.html

W internecie nie jesteśmy anonimowi, choć wielu mogłoby się tak wydawać. Niektórzy myślą także, że wszystko, co napiszą w internecie mogą usunąć z sieci na zawsze. To nieprawda. Ktoś to może skopiować, przerobić i choć "wymażemy" z jednego miejsca, kopii tego może być już bardzo dużo w całej sieci.

Nawet udostępniając czyjeś upokarzające zdjęcie upokarzasz go np. jak w tym filmie