Nasze projekty

w 2019 roku

Podsumowanie projektu matematycznego

"Matematyczny spacerek po Chełmnie"


W naszej szkole od września do listopada 2019 r. był realizowany matematyczny projekt pt. "Matematyczny spacerek po Chełmnie”, który pokazał, że matematyka nie musi być nudna i można się jej uczyć przez zabawę. Uczniowie poszerzali swoje horyzonty myślowe, nauczyli się dostrzegać matematykę w różnych aspektach życia, także w zabytkach naszego miasta.

28 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste podsumowanie matematycznego projektu. Uczniowie klas Ve i VIa w ciekawy sposób zaprezentowali innowacyjne działania, które zostały zrealizowane w naszej w szkole.


Dziękuję bardzo serdecznie za profesjonalną współpracę

pani Dorocie Kurzei oraz panu Jarosławowi Bolt

koordynatorka projektu

Alicja Roczniak

Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu matematyczno-fotograficznego


W dniu 28 listopada 2019 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom szkolnego konkursu matematyczno-fotograficznego “Matematyka w zabytkach Chełmna”. Nagrody zostały zakupione z grantu uzyskanego w ramach VI edycji programu mPotęga.

Dziękujemy za udział, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy:-)


Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

Wystawa prac konkursowych

"MATEMATYKA W ZABYTKACH CHEŁMNA"


W naszej szkole powstała interesująca wystawa prac uczestników szkolnego konkursu matematyczno-fotograficznego pt. “Matematyka w zabytkach Chełmna” przeprowadzonego w ramach VI edycji programu mPotęga. Celem projektu było popularyzowanie wiedzy matematycznej oraz budowanie świadomości o różnych obliczach matematyki - uczniowie poszukiwali jej w zabytkach naszego pięknego Chełmna. Oceniając prace uczniów, komisja kierowała się następującymi kryteriami: zgodnością z tematyką konkursu, estetyką wykonania pracy oraz ciekawą formą. Komisja konkursowa nagrodziła 7 prac,

a 5 wyróżniła. Wybór nie był łatwy. Wiele zdjęć zauroczyło komisję, stąd powiększona lista uczniów nagrodzonych i wyróżnionych.


MATEMATYCZNY SPACEREK PO CHEŁMNIE

Słoneczna polska jesień… uczniowie klas 5 i 6 SP2 postanowili wybrać się na “Matematyczny spacerek po Chełmnie” w ramach VI edycji programu mPotęga.

Uczestnicy projektu w praktyczny sposób mogli zmierzyć się ze swoimi umiejętnościami matematycznymi. Mieli do wykorzystania przyrządy do pomiaru długości: koła pomiarowe, taśmy i miary. Zadaniem uczniów było dokonanie pomiaru długości i szerokości prostokątnej płyty rynkowej, a następnie obliczenie jej pola powierzchni. Wszyscy świetnie się bawili, bo z radością mogli doskonalić wiedzę matematyczną.

Dziękujemy za udział w projekcie uDOSTĘPniacz. Miał on na celu uwrażliwienie i podniesienie świadomości na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami) oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.

Broszura informacyjna.pdf


Zapraszamy uczniów na zajęcia pt. "Nauka przez zabawę".

W czasie zajęć "Nauka przez zabawę" realizowany jest program zajęć korekcyjno – kompensacyjnych. Jest on dostosowany do potrzeb dzieci przejawiających zaburzenia systemu percepcyjno – motorycznego. Opierając się na modelu terapii dzieci dyslektycznych powstała koncepcja pracy składająca się z części teoretycznej i praktycznej. Jej elementami są: diagnoza i terapia na materiale literowym i nieliterowym. Materiał nieliterowy służy do ćwiczeń zaburzonych funkcji. Natomiast materiał literowy do niwelowania braków dydaktycznych w zakresie czytania i pisania.

Terapeutka specyficznych trudności w nauce:

Ewa Sikora

Zajęcia są odpłatne: 30 zł za 45 min

Odbywają się raz w tygodniu.

Zapisy: nauka@sp2chelmno.pl

Regulamin szkolnego konkursu matematyczno-fotograficznego

Regulamin szkolnego konkursu matematyczno-fotograficznego.pdf

W dniach od 30 września do 3 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły, kolejny rok uczestniczyli w międzynarodowej akcji ŚDTM . Poprzez zabawę doskonaliliśmy tabliczkę mnożenia. W piątek Komisje Egzaminacyjne przeprowadzały egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Każda osoba, która bezbłędnie napisała egzamin otrzymała certyfikat i tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, a EKSPERTOM serdecznie gratulujemy!!! Kolejny egzamin z tabliczki mnożenia już za rok…. I nie zapominajcie, że ćwiczenie czyni Mistrza :)

Nauczycielki matematyki


W sobotę w budynku przy ul. 22 Stycznia odbyło się spotkanie pt. Meet my robot <3

Obecnie niemal każde dziecko posiada zabawki, którymi można sterować za pomocą aplikacji, pilota od telewizora czy głosu jak piesek Lucy czy Panda przyniesiona przez Anię. Stworzyliśmy przestrzeń do spotkania się tych samotnych zabawek.

Programowaliśmy samochodzik na podzespołach Micro:Bit, którym można sterować za pomocą bluetooth, robota EDISON - na podczerwień. Sterowaliśmy nim za pomocą pilota od telewizora ale też światła. Upiększyliśmy roboty za pomocą klocków Lego.

Grzegorz przyniósł robota Evolution i SPY-C. Evo potrafi podnosić przedmioty i się przemieszczać, SPY-C przesyła obraz z kamery i transmituje dźwięk. Zdalnie sterowany czołg możemy prowadzić z smartphona po sieci wi-fi którą tworzy sam robot.

Mirka prezentowała robota sterowanego energią słoneczną. Igor i Miłosz wprowadzali młodszych uczniów w tajniki gry Scottie Go - wirtualnego robota, którego programujemy za pomocą aplikacji.

Na koniec dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od firmy SAP odwiedzili nas Dash and Dot, którzy zaprosili najmłodszych do kreatywnej zabawy.

#meetandcode #SAP4Good #codeEU

W naszej szkole odbyły się warsztaty matematyczne, na których matematyki uczymy się przez gry i zabawy. Uczniowie mogli doskonalić umiejętności rachunkowe oraz rozwinąć wyobraźnię matematyczną z wykorzystaniem kostek K10, magicznego trójkąta, Kart Grabowskiego, tangramu oraz piramidy matematycznej. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i zachęciły do aktywności nawet tych uczniów, którzy do tej pory nie byli zainteresowani matematyką. Każdy z uczestników za wzorowy udział w warsztatach otrzymał medal uznania.

W ramach świętowa 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej rozdawaliśmy zainteresowanym publikacje przybliżające tematykę UE

Piknik matematyczny

w Centrum Nauki Kopernik

w Warszawie


W Szkole Podstawowej nr 2 od IX do XI 2018 r. realizowany był innowacyjny projekt matematyczny pn. “Matematyka z chełmińskimi zabytkami w tle” w ramach V edycji programu grantowego mPotęga dofinansowanego przez Fundację mBanku.
Na jubileuszową edycję programu mPotęga zostali zaproszeni do Warszawy nauczyciele i uczniowie z całej Polski. Piknik matematyczny odbył się tradycyjnie w dniu święta liczby pi - 14 marca 2019 r. Podczas pikniku uczniowie uczestniczyli w eksperymentach pn. “ Matematyczna pomarańcza - ile jest matematyki na globusie? Ile jest matematyki na pomarańczy? Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne i odkrywaliśmy naukę w Centrum Nauki Kopernik. Uczestnikom dopisywały humory oraz duża porcja energii. Dla wszystkich został przygotowany poczęstunek oraz upominki. To były cenne i niezapomniane chwile….
Uczniowie wraz z opiekunami serdecznie dziękują Stowarzyszeniu Oświatowemu “Nasza Dwójka” za dofinansowanie wyjazdu, które możliwe było dzięki wpłatom 1% podatku na działalność Stowarzyszenia nr KRS 0000250320. Koordynatorki projektuA. Roczniak i D. Kurzeja


Dzięki zaangażowaniu członkiń stowarzyszenia oraz nauczycielek zorganizowaliśmy Narodową Debatę o Edukacji. Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Zbieraliśmy podpisy pod projektem obywatelskim "Świeckie państwo"