Razno

(od hrvaških kolegov, malo za vežbanje tujih jezikov)

RAZVOJ VJEŠTINA KRITIČKOG MIŠLJENJA

Webquests ili istraživanje na webu je odličan način za postavljanje učenika u središte obrazovnog procesa. Webquest mora biti dobro strukturiran te je važno jasno definirati i unaprijed postaviti plan i metode rada, ishode učenja, oblik završnog rada kao i kriterije ocjenjivanja. Jedan od najjednostavnijih alataza izradu webquesta je Zunal. Osim što možete napraviti svoj vlastiti webquest, možete upotrijebiti neke od brojnih postojećih koje su izradili nastavnici širom svijeta i prilagoditi ga predmetu koji predajate ili uzrastu vaših učenika. Ovdje je primjer webquesta Cultural Profiles kojeg je izradila Arjana. QuestGarden je također odlična platforma za izradu webquesta. Umjesto ovh alata možete napraviti svoje webquestove na svom vlastitom blogu ili wikiju.

Shidoni je alat kojim se kod učenika potiče kreativnost dok izgrađuju svoj vlastiti svijet.

Inanimate Alice je platforma za digitalne priče koja učenike potiče na aktivan rad. Nastavnici mogu preuzeti besplatni obrazovni paket s nastavnim planovima i materijalima za učenike. Učenici stvaraju svoju priču o Alice, koristeći pritom mulitmedijalne sadržaje, tekstove, zvukove, slike i igre kako bi ispričali priču.

Exploreatree je besplatna platforma s brojnim predlošcima kao što su interakvitni vodiči za razmišljanje, rješavanje probelma, analiziranje sadržaja i sl. Mogu se uređivati i ispisati, a možete napraviti i svoje vlastite predloške.

Nanoogo je online platforma za djecu na kojoj se mogu kreativno izražavati i surađivati s vršnjacima.

MENTALNE MAPE I OLUJA IDEJA

Za razvoj kritičkog mišljenja i rješavanje problema odlične su mentalne mape i oluje ideja.

Mentalna ili umna mapa je vrsta dijagrama specifične forme koji prikazuje ideje ili razmišljanja na svojevrstan način. Ona kao shematski opis nekog (sa)znanja sadržava riječi, rečenice, simbolične sličice ili crteže i razne druge znakove koji predstavljaju značenje tih ideja ili razmišljanja. Izgleda tako da se u središtu nalazi ključna riječ, dakle ideja ili tema, a oko nje se dalje zrakasto granaju ostale zamisli, s time da su svi ti dijelovi međusobno povezani grafički i semantički i čine cjelinu. Svrha tog strukturiranog prikaza je lakše razumijevanje i pamćenje nekog gradiva te organizacija određenog tipa znanja kako bi se riješio neki problem ili donijela neka odluka. Oluja ideja ili oluja mozgova je metoda pronalaska ideja na način da u njoj sudjeluje više ljudi koji predlažu svoje ideje, kombiniraju ih s drugim idejama i zajednički dolaze do rješenja problema (Wikipedia).

Postoji mnogo web alata za izradu mentalnih mapa i oluja ideja:

MENTALNE MAPE:

Spicynodes

Spiderscribe

Wisemapping

Bubbl.us

Text 2 Mind Map

Mind 42

Popplet

Slatebox

Mindmeister

Coggle

Mindmup


OLUJA IDEJA

Mural.ly

Wridea

Stormboard

Brain Reactions

Glinkr

Asana

Symphonical

BLOG, WIKI I e-ČASOPISI

Potaknite učenike da izraze svoje misli, mišljenje i ideje na svom blogu, na wikiju ili u online časopisu. Možete otovoritiblog i wiki za učenike u vašem eTwinning projektu u TwinSpaceu, sigurnom okruženju u kojem učenici mogu komunicirati i surađivati s vršnjacima, izraziti mišljenje, ostaviti komentare na postove drugih učenika, zajednički rješavati probleme, pokazati što i kako uče i napreduju, osvrnuti se na svoj rad i znanje i vrednovati rad svojih vršnjaka.

Ovisno o dobi učenika, tehnologiji koju imate u razredu ili pak o vašim idejama i potrebama, možete otvoriti razredni blog na kojem će svi učenici moći pisati ili možete svakom učeniku dati priliku da ima svoj vlastiti blog. Postoje brojne platforme na kojima možete otvoriti blog, a najzastupljenije među nastavnicima širom svijeta su Blogger i Wordpress.


Quadblogging - je platforma na kojoj učenici mogu komunicirati s pravom publikom - svojim vršnjacima u sigurnom okruženju. Kad se prijavite na Quadblogging, postat ćete dio četvorke tzv. "Quad" koju čine 4 škole ili razreda. Svaki tjedan jedan je razredni/školski blog u centru pažnje. Ostali članovi četvorke ga posjećuju, ostavljaju komentare i raspravljaju. Možete pogledati koje su škole uključene pa čak i odabrati željene lokacije. Quadblogging je uglavnom na engleskom pa ga posebno peporučujemo za nastavnike engleskog jezika.


TeacherBlogit - jednostavan, prilagođen učenicima

SchoolRack - nastavnici mogu napraviti razrednu stranicu.

Wiki se često koristi kao platforma na kojoj učenici mogu surađivati, komunicirati, raspravljati, rješavati probleme i kritički razmišljati. Jednostavno se upotrebljava. Najpopularnije wiki platforme PBWorks.


Za svoje učenike možete napraviti i online časopise, a možete predložiti učenicima da sami stvaraju i uređuju e-zine. Neki od alata za izradu e-zina su Magazine Factory , Joomag, Issuu, Zinepal, Calameo i drugi.

RAZVOJ VJEŠTINA RJEŠAVANJA PROBLEMA

U tradicionalnoj školi često rad na satu nema veze sa stvarnim životom i stvarnim svijetom. Međutim, ako želimo da naši učenici misle kritički i rješavaju probleme, potrebno je da su aktivno uključeni u autentične aktivnosti te da rješenja problema zaista mogu primijeniti u svojoj neposrednoj okolini.

Ovi alati potiču učenike da pitaju, preispituju, traže i odabiru odgovore na postavljene probleme:

Decide Already

Epicdecide

Sticky Moose

Solv'r

Tricider

Draw a stickman - učenici crtaju i rješavaju brojne probleme. Odlično za vizualni i kinestetički stil učenja.

Scratch - alat za programiranje izrađen na MIT-u za učenike u dobi od 8-16 godina.

MIT App Inventor - alat za izradu aplikacija koje učenici mogu objaviti na Android marketu, što im daje autentičnost i kontakt sa stvarnom publikom.

Exploratorium - osim brojnih nastavnih planova, ovdje se nalazi mnogo aktivnosti za učenike u kojima se od njih traži da rješavaju probleme.

INFOGRAFIKE

Informacijska grafika ili infografika je vizualna prezentacija informacija, podataka ili znanja. Prikaz kompleksnih informacija je pregledan i jasan. Učenici istražuju i skupljaju podatke koje onda vizualno prikazuju. Postoji mnogo alata za izradu infografika:

Ease.ly

Draw.io

Visual.ly

Vizualize.me

Infogr.am

Many Eyes

Piktochart

Venngage

Vizalizer


KAKO KORISTITI WIKI I BLOG

Ovdje se nalaze dva jednostavna video isječka s uputama o upotrebi wikija i bloga, a koje su napravili na stranici CommonCraft . Poveznica koja se ovdje nalazi je na video na engleskom, ali klikom na zastavicu možete promijeniti jezik. Hrvatski nije uključen, ali jesu njemački, francuski, španjolski, talijanski i još neki drugi.

Wikis in Plain English


Blogs in Plain English