Filmy

Sensacyjne doświadczenie i zaskakujące rezultaty. Debiutująca w roli filmowca 83-letnia dziennikarka CNN Jean Carper postanawia rozprawić się z mitami dotyczącymi choroby Alzheimera

"Potwór w twojej głowie" to niezwykle ciekawy i nierzadko zabawny film o tym co nazywane jest "globalną epidemią choroby Alzheimera". Czy rzeczywiście jest się czego bać? Poprzez niecodzienne środki wyrazu (w filmie pojawiają się m.in. klipy ze starych horrorów) Jean Carper postanawia zmierzyć się ze wszystkimi ogólnodostępnymi informacjami dotyczącymi tej ciężkiej choroby. Doświadczenie to prowadzi ją jednak do zaskakujących i bardzo inspirujących wniosków.


Zapraszamy w piątek 13.04.2018 o godzinie 17:00 do MU3W ul.Spacerowa 4

Autobiograficzna intymna podróż młodej kobiety, która spodziewa się dziecka, do świata jej własnej matki. Uniwersalny obraz trudnej relacji, w której córka wydaje się być bardziej stabilna emocjonalnie i odpowiedzialna od wielbionej przez siebie matki. Ta wypowiada co prawda szereg okrągłych zdań i pięknych sentencji na temat życia, ale w rzeczywistości skoncentrowana jest wyłącznie na sobie i nie interesuje się swoimi dziećmi.

Reżyserka filmu, młoda Kolumbijka brytyjskiego pochodzenia, wyrusza w podróż w głąb Amazonii, by odwiedzić mieszkającą na odludziu matkę. Kobieta przeprowadziła się do Kolumbii z Wielkiej Brytanii. Wiązała się z wieloma mężczyznami, urodziła kilkoro dzieci i po latach nomadycznego, hipisowskiego trybu życia, na stare lata osiadła w głębi amazońskiej puszczy, z dala od cywilizacji. Matka odmalowuje niesłychanie barwną historię swojego życia, a jej córka przygląda się przeszłości matki i stara się zrozumieć motywy jej postępowania. Tym samym próbuje zamknąć ten rozdział swojego życia, przygotowując się na własne macierzyństwo. Dwie kobiety starają się zredefiniować i zrozumieć wzajemne relacje, postępowanie i motywacje, a cały proces rozgrywa się w otoczeniu kolumbijskiej nieokiełznanej przyrody, wśród tętniącego zielenią piękna Amazonii.

UWAGA! Projekcja filmu odbędzie się w budynku UM ul.Spacerowa 4 o godzinie 17:00

Zapraszamy w piątek 03.03.2018 - wstęp wolny!

Wakacyjny film o zabijaniu i ludzkiej naturze

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie.

Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.

Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną.

Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Joanna Mostowska i Jakub Karp zapraszają na filmowy reportaż wraz z krótką opowieścią o Saamach.

Norwegia, Szwecja i Finlandia należą do najbogatszych i najbardziej rozwiniętych państw na świecie. Na ich północnych rubieżach żyje społeczeństwo, o zupełnie innych zwyczajach i języku.

To Saamowie. Hodowcy reniferów. Jak zmieniło się życie Saamów? Czy ich kultura i język przetrwają?

Zapraszamy na film i spotkanie.

Zapraszamy w piątek 02.02.2018 godzina 19:00

Na Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.

Stawką toczonej przez nauczyciela gry jest przyszłość osób zgromadzonych w klasie, w której odbywa się osobliwa lekcja. Wkrótce prowadzący zajęcia zaczyna zadawać imigrantom wnikliwe pytania. Odpowiedzi zadecydują, komu zostanie przyznany azyl polityczny. Obserwujemy proces selekcji. To moment, w którym ujawnia się arbitralność przepisów przekładanych na losy jednostek. Guido Hendrikx umiejętnie oddaje wagę decyzji podejmowanych przed kamerą i towarzyszące im napięcie.


Zapraszamy w piątek 15.12.2017 godzina 19:00

reż.Matthias Heeder, Monika Hielscher/Niemcy/2017/88 min.

Projekcja odbędzie się w piątek 24.11.2017 godzina 19:00

w SLO Nr 5 przy ul.Fiderkiewicza 41 w Milanówku

„Pre-crime” (tłumaczone jako przedstępstwo albo prewencja kryminalna) to termin ukuty przez pisarza science fiction Philipa K. Dicka i spopularyzowany w filmie Stevena Spielberga „Raport mniejszości”. Coraz częściej stosowany jest jednak w literaturze naukowej do opisu systemów karnych, zajmujących się przestępstwami jeszcze nie popełnionymi. To ogół działań mających na celu przewidzenie, zakłócenie, powstrzymanie lub ograniczenie zagrożeń kryminalnych. Paradoksem jest tu niewątpliwie fakt monitorowania przestępstwa, do którego jeszcze nie doszło, a które jest niejako przesądzone.


Film opowiada, na czym oparte są ich algorytmy, a także jak sprawdzają się w realnej pracy policji, poprawiając statystyki wykrywania przestępstw. Drugą stronę modelu prezentują prawnicy, aktywiści i osoby, które ku swojemu zdziwieniu znalazły się na listach osób podejrzewanych o przyszłe przestępstwa. Film jest socjologicznym esejem, badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią a prawami człowieka, statystyką a konkretnym życiem.


„Ostatni w Aleppo” to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.

Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

„Jedwabnicza”: milanowska fabryka, jak mówią o niej pracownicy – „kolorystyczny akcent” w szarzyźnie PRL-u. Za sukcesem jedynych w Polsce Zakładów Jedwabiu Naturalnego kryli się ludzie, którzy poświęcili im najlepsze lata swojego życia. Wnosili do fabrycznego świata nie tylko wrodzone talenty artystyczne, ale także niespotykaną pasję i zaangażowanie. To właśnie im poświęcony jest ten film.

Reżyserem filmu jest Bartosz Krupa, absolwent SLO Nr 5 STO w Milanówku.

Zapraszamy w piątek 6 października 2017 o godzinie 19:00

Wstęp wolny