Filmy

Steve Bannon. Czas przełomu

reż. Alison Klayman/Stany Zjednoczone/2019/95 min

Steve Bannon to człowiek, który pomógł wprowadzić Donalda Trumpa do Białego Domu. Był szefem jego kampanii wyborczej, a potem doradcą i jednym z najbardziej wpływowych członków administracji rządowej. Jego nominacja na szefa strategów Białego Domu i do Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się z poparciem skrajnie prawicowych wyborców.

Bannon to jeden z liderów ruchu „alt-right”, tzw. „alternatywnej prawicy", czyli szerokiej antyestablishmentowej koalicji, która kładzie nacisk na tradycję, odrzuca nowoczesność, opowiada się za polityką antyimigrancką, antyglobalizmem, propaguje pogardę dla słabszych, kult „machismo” i „białego nacjonalizmu”. Sam określa siebie jako „populistyczny nacjonalista". I choć odsunięto go od wpływów, a Trump go zdymisjonował, nie zrezygnował z szerzenia swoich poglądów. Film przedstawia, kim tak naprawdę jest ten kontrowersyjny polityczny i społeczny aktywista.

Reżyserka podąża za Bannonem przez około 15 miesięcy, począwszy od jego pamiętnego odejścia z Białego Domu w 2017 roku, na 2018 roku kończąc. Rzuca światło na jego starania o mobilizację i zjednoczenie skrajnie prawicowych partii w celu zdobycia miejsc w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku. Obserwujemy mężczyznę z dwoma smartfonami, uwielbiającego planowanie spotkań i konferencji.

Bez względu na to, czy Bannon jest szczery, czy cyniczny w swoich poglądach, okazuje się mistrzem w zacieraniu znaczeń. Doskonale radzi sobie z dziennikarzami i wie, jak wykorzystać nienawiść, strach i wściekłość obywateli. To on wprowadził nacjonalizm do amerykańskiej polityki. Film utrzymany jest w stylistyce cinéma vérité, która ma na celu ujawnienie taktyki Bannona, w tym jego relacji z mediami.

Architektura nieskończoności

reż. Christoph Schaub/Szwajcaria/2018/85 min

Czy architektura może wyrazić ducha religii bardziej niż ich spisane kanony? Budowle pomagają oddzielić skończone od nieskończonego. Zapewniają ochronę przed tym, co bezgraniczne, a jednocześnie tworzą poczucie bezmiaru. Film zgłębia przestrzeń rozmaitych świętych miejsc, definiowanych szerzej niż tylko budynki kościelne. Śledzi „duchowe życie” w architekturze, sztukach pięknych i w naturze. Kamera zanurza się w pozamiejskich pejzażach i budynkach, traktowanych jak szkatułki, w których zamknięto nieskończoność, życie i śmierć.

Poznajemy bohaterów, którzy konfrontują się ze „świętą przestrzenią”, jej konstrukcją i reinterpretują ją na nowo. Są wśród nich architekci: Peter Zümthor, Peter Märkli i Álvaro Siza Vieira, a także muzyk, wirtuoz perkusji Jojo Mayer i artyści sztuki współczesnej Janes Turrell i Cristina Iglesias. Wszyscy starają się zdefiniować architekturę przez emocje i relacje między różnymi formami i elementami przestrzeni.


Podróż przez Afrykę Środkową

Naszym gościem będzie Marcin Mińskowski, pasjonat Afryki i podróżnik.


Kontynent odwiedzał wielokrotnie, w szczególności Afrykę Środkową (Republika Środkowoafrykańska, Kongo i Angola)

O niuansach w bieganiu

Wspólne oglądanie filmu o historii Maratonu Warszawskiego oraz rozmowa o różnorodności maratonów w Polsce i na świecie.

Naszymi gośćmi będą:

Agnieszka Kowalczyk - zwyciężczyni polskiej edycji Wings For Life 2019, zawodniczka z życiówką w maratonie wynoszącą 2:55:22. Biegaczka rodem z podwarszawskiego Leszna, która urodziła się w Milanówku.

Agata Pietraś - biegająca stewardesa to obieżyświat, która posmakowała Maratonu Warszawskiego od środka, będąc odpowiedzialna za elitę przy Maratonie Warszawskim. Prywatnie miała możliwość biegania na niemalże każdym kontynencie.

Jacek Bełdowski - organizator biegów z Podkowy Leśnej, maratończyk, uczestniczył w wielu biegach na królewskim dystansie w wielu miejscach w Europie i USA

Maciej Żyto - ultras z Pruszkowa, który upodobał sobie bieganie po górach. To właśnie tam czuje się wolny i swobodnie biega z uśmiechem na ustach. Jego życiówka w maratonie wynosi 2:56:42.

Spotkanie poprowadzi: Radosław Selke (pasjonat biegania w każdej postaci)

MAREK EDELMAN ...I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE

reż. Jolanta Dylewska/Polska, Niemcy/2019/79 min.

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.

Czy ufasz temu komputerowi

reż. Chris Paine/Stany Zjednoczone/2018/76 min

Czy w pełni ufasz swojemu komputerowi? Czy masz nad nim kontrolę i znasz jego prawdziwe intencje? Nowy typ samouczących się komputerów zaczyna zmieniać nasze życie nie do poznania, a wiąże się to z nieznanymi dotąd wyzwaniami i niebezpieczeństwami. Czy to zwiastun nowej epoki, czy raczej wieszczący koniec ludzkości wynalazek? Film pokazuje mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji. Stephen Hawking określił ją mianem największego zagrożenia dla ludzkości, a film naświetla, jakie wiąże się z tym ryzyko i kto nim dziś zarządza.

Reżyser Chris Paine ostrzega, że nawet najbardziej prymitywna sztuczna inteligencja może zniszczyć demokrację skuteczniej niż cokolwiek innego. Z kolei profesor na Uniwersytecie w Standford Jerry Kaplan twierdzi, że maszyny są naturalnymi psychopatami, a sztuczna inteligencja wcale nie musi być zła, aby zniszczyć ludzkość, jeśli tylko ta stanie na drodze do realizacji wcześniej zaprogramowanego celu. Co gorsza, budujący sztuczną inteligencję naukowcy nie do końca rozumieją zasady jej działania, dlatego nie musi być ona wcale wyjątkowo inteligentna, aby wywołać kryzys na globalną skalę.

Komputery są dziś przecież wszędzie, a smartfony wiedzą o nas wszystko. Znają numery kont bankowych, telefony do najbliższych, kalendarz dnia, to, co kupujemy, czego słuchamy, z kim się umawiamy, a nawet nasz głos. Program komputerowy może już dzisiaj pokonać człowieka w szachy, a roboty wykonują szereg operacji medycznych, a także zawody niebezpieczne dla człowieka. Na razie im ufamy, ale co zrobimy, gdy inteligentne drony wymkną się nam spod kontroli i zaczną nagle same identyfikować ludzkie cele i do nich strzelać?

ŚWIADKOWIE PUTINA

Svideteli Putina, reż. Vitaly Mansky

31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski (dobrze znany publiczności festiwalu z filmu „Pod opieką wiecznego słońca”, który zwyciężył 13. edycję Millennium Docs Against Gravity) był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin skonsolidował swoją władzę i podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i uczynić przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

Film przedstawia także innych bohaterów, w tym Michaiła Gorbaczowa i wspomnianego Borysa Jelcyna, który wybrał ambitnego 47-letniego Putina jako swojego następcę. Poznajemy też losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden – Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.