Zasady rekrutacji

ZASADY PRZYJĘĆ KANDYDATÓW DO KLAS I-SZYCH

NA ROK SZKOLNY 2018/2019

wersja do wydruku .pdf

I. Przyjęcia do szkoły odbywają się na podstawie:

1. Wyników uzyskanych przez kandydata na świadectwie ukończenia gimnazjum, egzaminie przeprowadzanym w ostatnim roku gimnazjum oraz innych osiągnięć; możliwe jest uzyskanie maksymalnie 320 pkt

2. Wyników rozmowy kwalifikacyjnej i ocen z zachowania; możliwe jest uzyskanie maksymalnie 60 pkt.

II. Poza kolejnością przyjmowani są kandydaci spełniający następujące warunki:

1. Posiadają tytuł laureata w co najmniej jednym konkursie organizowanym przez kuratora oświaty co najmniej na szczeblu wojewódzkim i posiadają świadectwo ukończenia gimnazjum

2. Kandydaci spełniający warunki wymienione w punktach 1 i 2 odbywają rozmowę wstępną; rozmowę tę prowadzi Zespół złożony z nauczycieli i uczniów; rozmowa ta nie jest punktowana

III. Rekrutacja osób powracających z zagranicy

1. Warunkiem przyjęcia do szkoły jest okazanie świadectwa uprawniającego do podjęcia nauki na poziomie ponadgimnazjalnym

2. Odbycie rozmowy wstępnej prowadzonej przez Zespół złożony z nauczycieli języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Celem rozmowy jest ocena zdolności do podjęcia nauki na poziomie ponadgimnazjalnym.

3. W przypadku gdy uczeń uczestniczył w kursach organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą jest proszony o okazanie stosownych dokumentów.

4. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor w oparciu o opinię zespołu i dostępność wolnych miejsc.

IV. Zasady przyznawania punktów za oceny i inne osiągnięcia:

1. 150pkt –liczba punktów możliwych do uzyskania za egzamin gimnazjalny

a. brane są pod uwagę wyniki z wszystkich sześciu części egzaminu gimnazjalnego

b. sposób przeliczania wyników procentowych na punkty jest następujący: liczbę procent z każdej części egzaminu mnoży się przez 0.25, a następnie sumuje punkty z poszczególnych części

2. 170pkt – liczba punktów możliwych do uzyskania za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum i inne osiągnięcia, w tym:

a. brane są pod uwagę oceny z języka polskiego oraz najwyższe oceny z trzech obowiązkowych przedmiotów spośród następujących: historia, język obcy nowożytny, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia.

b. sposób przeliczania w/w ocen na punkty jest następujący:

27 pkt. – celujący

21 pkt. – bardzo dobry

15 pkt. – dobry

9 pkt. – dostateczny

3 pkt. – dopuszczający

c. 18 pkt. – za uzyskanie tytułu finalisty w co najmniej jednym konkursie organizowanym przez kuratora oświaty

d. 6 pkt. – za osiągnięcia sportowe albo artystyczne co najmniej na szczeblu powiatowym

e. 6 pkt. – za pracę na wolontariacie

f. 6 pkt. – za świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem

g. do 6 pkt. – za średnią ocen na świadectwie ukończenia gimnazjum z przedmiotów obowiązkowych

h. 20 pkt. – w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności życiowych

V. Zasady przyznawania punktów za rozmowę kwalifikacyjną i oceny z zachowania.

1. Rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem prowadzi Zespół złożony z nauczycieli i uczniów. Rozmowa dotyczy: zainteresowań i pasji kandydata, aktualnych problemów uczącej się młodzieży, organizacji i sposobów spędzania wolnego czasu, oczekiwań wobec szkoły. Rozmowa może stać się okazją do zaprezentowania przez kandydata swoich mocnych stron, jak i uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania i wyjaśnienia wątpliwości związanych ze środowiskiem nowej szkoły. Czas trwania rozmowy ok. 10 –20 minut. Bezpośrednio po zakończeniu rozmowy Zespół ustala punktowy wynik. Przedstawiciel uczniów, bierze udział w tej części pracy Zespołu z głosem doradczym.

2. Rozmowa kwalifikacyjna jest punktowana wg 3-stopniowej skali: 45, 30, 15 pkt. Kandydat, który uzyskał najniższą z możliwych ocen tj. 15 pkt. zostaje wyłączony z dalszego postępowania o przyjęcie do szkoły.

3. Punkty przyznawane za oceny ze zachowania na świadectwie ukończenia gimnazjum: wzorowe – 15 pkt, bardzo dobre – 5 pkt.

4. W sumie kandydat za rozmowę kwalifikacyjną i ocenę z zachowania może otrzymać 60 pkt.

VI. Ustalenie listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia i listy przyjętych.

1. Szkolny Zespół ds. rekrutacji ustala listę kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na podstawie sumy uzyskanych punktów za wyniki nauczania, rozmowę kwalifikacyjną i ocenę z zachowania; minimalna liczba punktów, która kwalifikuje kandydata do przyjęcia jest ustalana przez Zespół na dany rok. Zespół może podjąć decyzję o utworzeniu listy rezerwowych.

2. Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia potwierdzają w ustalonym terminie wolę podjęcia nauki w naszym liceum. Na tej postawie ustalana jest lista przyjętych, z uwzględnieniem kandydatów z listy rezerwowych, w przypadku zwolnionych miejsc.

3. Wszystkie terminy związane z rekrutacją na dany rok szkolny zawarte są w Załączniku 1.

VII. Opłaty związane z rekrutacją.

1. Opłata za rozmowę kwalifikacyjną dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkoły wynosi 100zł. Kwota ta jest odliczana od wpisowego przy zapisie ucznia do szkoły. Kwota ta nie podlega zwrotowi.

2. Wpłaty za rozmowę kwalifikacyjną prosimy dokonywać na konto szkoły, którego numer dostępny jest w sekretariacie i na stronie szkoły.

Dyrektor Liceum

Leszek Janasik


ZAPISY DO NASZEJ SZKOŁY