Flora

FAUNA A FAUNA Jižní Ameriky Bětka a Elenka


  • Vegetační pásy

  • tundra

  • jehličnaté lesy

  • smíšené a listnaté lesy

  • stepi

  • pouště a polopouště

  • savany

  • tropický deštný les


V Jižní Americe zaznamenáváme 3 podnebné pásy. Tropický pás (na S Jižní Ameriky), subtropický pás a mírný pás (jižní cíp Ameriky)


TROPICKÝ PÁSV Amazonské nížině se teploty obvykle pohybují v rozmezí 25 a 27 °C. S rostoucí nadmořskou výškou však i tady teplota klesá. V oblastech nad 3000 m n. m. teploty dosahují většinou maximálně 10 °C. Srážky v tropech okolo rovníku jsou velmi pravidelné. Dopoledne se vlhkost vypařuje a odpoledne prší. Nejvyšší úhrny srážek mají návětrné svahy hor díky severozápadním pasátům, které přinášejí vláhu od Atlantiku.


SUBTROPICKÝ PÁS
V subtropech již teploty nejsou tak stálé jako v tropech. Srážek je tu však stále dost. Přinášejí je pasáty z Atlantiku. Stále je tu tedy vlhko, v létě vedro a ani v zimě není příliš zima. Jen ve vnitrozemí je v zimě chladněji a sucho.

MÍRNÝ PÁS
Mírný pás najdeme až v samém jižním cípu Jižní Ameriky. Teploty jsou zde oproti severu nižší. Západní větry přinášejí do mírné zóny, hlavně do západní Patagonie velké srážky, které podmiňují růst listnatých lesů. Východní Patagonie leží ve srážkovém stínu And. Převládají tu křovinaté stepi, které na jihu přecházejí v chladné polopouště.

Vegetace v jižní Americe je velice rozmanitá. Různorodost je způsobena rozmanitými klimatickými podmínkami, ovlivněnými především velkou zeměpisnou šířkou.

TROPICKÝ DEŠTNÝ PRALES
V nížinách střední Ameriky, v Amazonské nížině a na ostrovním Karibiku Charakteristické jsou celoročně vysoké teploty a vysoký průměr srážek. Zvířata (fauna): hroznýš, anakonda, piraně, puma, tapír, jaguár, opice, motýli, mravenci Rostliny (flóra): orchideje, vzácná tropická dřeva, kaučukovník, banánovník, kakaovník, cukrová třtina


SAVANY: Jedná se o bezlesé oblasti v povodí řeky Orinoko (Orinocká nížina) Celoročně vysoké teploty, střídání sucha a dešťů Fauna: kapybara, tapír, mravenečník, jaguár Flóra: agáve, banánovník, cukrová třtina, bavlník, tabák, kávovník, kakaovník,


POUŠTĚ A POLOPUŠTĚ: Atacama – nejsušší poušť na Zemi Charakteristické jsou vysoké teploty a nedostatek srážek. Fauna: plazi, chřestýš, hlodavci, pásovec, puma patagonská, termiti Flóra: sukulenty, opuncie, agáve, juka,


PAMPY: Bezlesé oblasti jižní Ameriky v mírném pásu Vysoký rozdíl teplot mezi létem a zimou, nedostatek srážek Fauna: pštros nandu pampový, jelenec, tapír, jelínek pudu Flóra: traviny nahrazeny obilovinami

TUNDRY: Ohňová země, Patagonie Bezlesé oblasti, málo srážek, krátký vegetační cyklus, krátká chladná léta, dlouhé mrazivé zimy Fauna: pižmoň, hranostaj Flóra: mechy, lišejníky, keřovité rostliny


Jaú National ParkJedná se o národní park v Brazílii, ve spolkovém státě Amazonas v povodí řeky Rio Negro. Předmětem ochrany je centrální oblast amazonských deštných pralesů. Je to největší chráněná plocha deštných pralesů v Jižní Americe, rozprostírá se na ploše 23 779 km2 . Park je přístupný pouze s povolením brazilské vlády.


Vodopády Iguaçu představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií na 25°41' jižní šířky a 54°26' západní délky. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6500 m³/s vody a asi 270 samostatných vodopádů, v období sucha klesá průtok na 300 m³/s a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa.


https://docs.google.com/presentation/d/1AXu2EdoaV5JNrBHuygiwAePchHhcRcgeFAiH7WFwIMA/edit?ts=6081ac20#slide=id.gd4185809b9_2_8





















Flóra Jižní Ameriky (1).docx

Severní Amerika a Střední Amerika


Látky ovlivňující mysl od indiánů David H.


Cesmína paraguayská - má bílé květy a plodí červené ovoce.

Pro účely sklizně se ale udržují ve výšce keřů, tedy maximálně osmimetrové. Pěstování cesmíny se věnují farmáři v Paraguayi, Uruguayi, Argentině a na jihu Brazílie. Výluh z lístků Cesmíny obsahuje kofein. Nápoj má silně povzbuzující účinky. V první řadě povzbuzuje mysl i tělo. Stimuluje, brání únavě, zlepšuje koncentraci, projasňuje mysl.

Rudodřev koka - je to jihoamerický keř. Látku obsaženou v kokových listech užívali již Inkové, listy koka jsou v mnoha zemích tradičně žvýkány. Z listu koky se získává droga která navozuje silnou euforii, pocit vzrušení, radosti a rozjasněné mysli, stupňuje sebedůvěru, sebejistotu, družnost a iniciativu, zlepšuje schopnost soustředit se, může však narušit sebekontrolu a objektivitu myšlení, podnítit neklid a agresi.

Psychotria viridis - Je to keř nebo strom, který roste od střední Ameriky po Bolívii a Brazílii. Dorůstá výšky 1,5 - 4,5 (i 5)m a šířky 2m. Přestože se předpokládá, že léčí migrénové bolesti hlavy a čistí střeva, lidé ji obvykle používají pro halucinogenní účinky.