✨Tack för den här terminen!✨
Vi ses igen den 8 januari!
Glöm inte att vi startar upp med nya skoltider!
08.10-13.40 måndag- fredag
🌟God Jul och Gott Nytt År 🌟
- Andrea
Veckobrev v 50
Hej!
Jag har alldeles nyss mailat ut information till samtliga att vi kommer byta skoltider med start 8 Januari. Vi kommer gå 08.10-13.40 alla dagar, vi fortsätter ha idrott på måndag och onsdag som innan. Åkrskurs 2 kommer att få förlängd förmiddagsrast till 30 minuter. Ni kommer finna schemat på skola24 när allt är inlagt och klart.
Igår firade vi Nobeldagen med en kombinerad hörförståelse och liten genomgång av studieteknik, därefter fick de gå en tipspromenad för att se om de hade lärt sig nåt, vilket de hade! De fick med sig en Nobel medalj hem! Vi hade också bild och skapade ett vinterlandskap. Vi fortsätter framåt i våra böcker och vi lär oss mer om varför vi firar jul, och vilka traditioner som finns och hur de har uppkommit. Vi lär oss mer om våra svenska djur i skogen och vi fortsätter lära oss mer om programmering och algoritmer. Klassen har fått en egen beebot, den börjar vi använda på tekniklektionerna efter jul!
Idag kom vår leverans med lera! De har fått göra söta små nissar som ska stå och torka innan vi målar dem nästa vecka.
Vad händer v 51 ?
Måndag: Ingen läxa denna vecka, istället skickar vi med mappen hem med lite uppgifter från bilden. Idrott med Isabell som vanligt. Jag skickar även hem ett papper med kod till årets enkät för er vårdnadshavare från skolverket. Ingen länk i år.
Tisdag: Vi arbetar i våra böcker och har halvklass i matematik.
Onsdag: Idrotten är inställd, Isabell är på badhuset med mellanstadiet. Vi har "göra klart" pass och jobbar vidare i våra böcker/ häften.
Torsdag: Åk 1, 2 och 3 kommer att se på kortfilm av HC Andersen tillsammans. Vi kommer att se klassiska sagor som Granen och Snögubben innan första rasten, övrigt vanliga lektioner.
Fredag: Julavslutning! Vi går till idrottshallen och sjunger julsånger tillsammans med övriga lågstadiet. De har tränat julsånger med Anna på musiklektionerna.
Veckobrev v 49
Hej!
Det känns som veckorna går extra snabbt nu! Vi jobbar på för fullt i våra böcker.
Det är slutspurt i matematik boken, vi ska de sista veckorna knyta ihop säcken och repetera.
So- vi går in i en period där vi lär oss mer om världsreligionerna.
Vi fokuserar fortfarande på läsförståelse samt läser faktaböcker. Vi har haft "Mattestationer" med tangram och programmering, fokus på att samarbeta och lösa problem tillsammans. De är bra på att lyssna in varandra och delge sina ideer i de olika grupperna, väldigt kul att se!
Fall av löss i klassen och på skolan. Kamma igenom era barns hår och behandla om ni finner löss i håret.
Ta med ryggsäck till skolan, extra viktigt nu när de arbetar febrilt i böckerna och får ta med både färdigt material och böcker hem. När det regnar och slaskar vill heller inte ha mapparna ute i regnet då böckerna blir förstörda.
Vad händer nästa vecka? v 50
Isabell är på badhuset med mellanstadiet, jag har klassen själv i idrott hela veckan. Därför kan vi inte byta om och duscha efter lektionen. Vi kommer att ha lekar / lugnare aktiviteter, ni behöver bara ta idrottsskorna. Gäller både måndag och onsdag.
Måndag: Sv, So, Idrott - ej ombyte.
Tisdag: Ma, Sv, So
Onsdag: Sv, Ma, Idrott - ej ombyte, Bild, teknik
Torsdag: Musik - julsånger, Sv, Mattestationer
Fredag: Eng, No, Vi bjuds på Luciatåg av mellanstadiet innan första rasten. Många har frågat om de får klä ut sig, alt ha tomte kläder på sig och det är självklart tillåtet (och helt frivilligt.) Vi kan såklart bidra med lite julstämning även i publikhavet! ⭐🧑🎄⭐
Tack för den här veckan!
(Veckobrevet kom på mail igår, eftersom jag inte kunde komma in på skolportalen. Nu får ni det en gång till, på rätt ställe!
Veckobrev v48
Hej!
Idag har vi arbetat i grupper och haft olika mattestationer, det gick toppen även denna gång och vi fortsätter arbetet med att samarbeta och hjälpa varandra med matematiska kluringar, på torsdagar fram till jullovet.
Vi har tränat verb och vi fortsätter arbeta med ordklasserna terminen ut.
Vi kommer gå vidare i matteboken, efter intensiva veckor med uppställning både subtraktion och addition tar vi oss an multiplikationer, första delen är upprepad addition.
Igår hade vi bild och teknik, ämnesintegrerat. Vi diskuterade algoritmer och programmering, de fick en uppsättning instruktioner som innehöll både klippa, limma och måla med vattenfärg som skulle resultera i en vinterbild. Det var inte helt lätt, och de fick erfara hur viktigt det är för slutresultatet att man följer alla steg i rätt ordning.
Jag hade idrott med klassen igår och vi hade basketfia.
Eleverna har lärt sig mer om noter på musiklektionen.
Vad händer nästa vecka? v 49
Måndag: Läxan tas med hem. Läsläxa kapitel 14, Idrott, ta med inneskor.
Tisdag: Ma, Sv ,So
Onsdag: Idrott, ta med inneskor. Bild, teknik (vi slutar 14.30)
Torsdag: Musik, Sv, Mattestationer
Fredag: Eng, No, Sv
Tack för den här veckan och trevlig helg!
Andrea
Veckobrev v 47
Hej!
Vi har tränat vidare på uppställning med växling, och nästa vecka går vi in i ett nytt kapitel i matteboken, vi samkör det temat med Teknikens programmering. Det blir datalogiskt tänkande och programmering på nästa veckas "mattestationer." Vi fortsätter lära oss mer om världsdelar och om landskap.
Idag har vi uppmärksammat Barnkonventionens dag, vi har pärlat ett armband med konventionens10 färger.
Vi har lärt oss mer om Picasso på bildlektionen och på idrotten har de haft hinderbana. Isabell påminner om vikten av att ha på sig inneskor på idrotten.
Eleverna har fått spela keyboard på musiklektionen.
Imorgon får alla på hela skolan klä ut sig till något som börjar på sitt namns första bokstav. Helt frivilligt.
Läxan lämnas in i morgon, fredag.
Vad händer nästa vecka? v 48
Måndag: Läxan tas med hem. Läsläxa kapitel 13, Idrott
Tisdag: Ma, Sv ,So
Onsdag: Idrott, bild, teknik (vi slutar 14.30)
Torsdag: Musik, Sv, Mattestationer
Fredag: Eng, No, Sv
Tack för den här veckan!
Veckobrev v 45
Hej!
Den här veckan har vi lärt oss mer om adjektiv, sammansatta ord och motsatsord. Vi har tränat uppställning och kommit igång bra med det, vi är redo för nästa veckas kapitel. (Också uppställning, men med subtraktion.) På måndag är jag bara här första lektionen och Lotta är med klassen innan lunch och idrott.
Vi arbetar med Diamantjakten (arbetsboken) första lektionen varje fredag, på den lektionen bearbetar vi veckans läxa och kapitel. Det betyder att om man inte har gjort läxan så är det svårt att hänga med i kapitlet och på lektionen. Det är också viktigt att läsa läxan så många gånger så att man minns vad kapitlet handlar om. När man går i åk 2 är det viktigt att även träna sin läsförståelse. Läs gärna läxan mer än en gång för att skapa förståelse för innehållet och för att de ska få en chans att minnas vad kapitlet handlar om. Då blir det också lättare att arbeta med kapitlet i arbetsboken. Idag har jag och Lotta sett över vilka böcker era barn läser och om de orkar läsa hela samt förstå hela innehållet, vi har gjort lite justeringar och pratat med barnen om det.
Kartläggningarna i svenska och matematik är så gott som klara för den här perioden, och de som är i behov av extra stöd eller andra anpassningar (som vi inte redan har diskuterat) kommer jag att höra av mig till (telefonsamtal) för att föreslå olika insatser framöver. Utvecklingssamtal erbjuds i januari/februari nästa gång.
Studiedag 17 november. Skolan är stängd. Fritids är öppet och ni lägger in vilka tider som gäller för den dagen.
Trevlig helg!
/Andrea
v 45
Välkomna tillbaka!
Idag har vi bytt platser i klassrummet och imorgon kommer vi även ändra platserna i matledet.
Påminner om att vi har idrott på måndagar och onsdagar, med ombyte för att vara inomhus.
Läxan skickades med hem idag, det är läsläxa kapitel 10 (Diamantjakten) och en matteläxa. Vi började med uppställning innan lovet och vi kände att vi behöver börja veckan med en liten repetition. Nästa vecka börjar vi med uppställning, subtraktion med växling.
Innan lovet hade vi en intensiv period med läsförståelse i olika nivåer och nu några veckor framöver kommer vi att fokusera på vårt skrivande. Vi arbetar ämnesövergripande och precis som med läsförståelsen fokuserar vi extra mycket på skrivningen i samtliga ämnen.
Studiedag måndag 17 november, skolan är stängd.
/Andrea
Veckobrev v 43
Den här veckan hann vi med både brandövning, vaccination och vikarier eftersom jag var borta 2 dagar. Allt flöt på bra och nu vill jag önska alla ett fint lov! Vi ses igen 3:e november!
/Andrea 🍂🍁🍂☔
Veckobrev v42
Hej!
Vi har tränat läsförståelse varje dag i snart två veckor, jag hoppas och tror att förståelsen för olika texter, läshastighet och den så kallade läskonditionen ska öka efter den här perioden. Vi har också lagt extra mycket fokus på att skriva sagor, med en mall som stöd men även utan. Det kommer även att ingå i läxan nästa vecka. De ska skriva en kort berättelse utifrån bilden och orden som finns med. All info kommer finnas i läxmappen.
Vi har gjort kartläggningar i både svenska och matte under veckan och det kommer vi även fortsätta med nästa vecka, med undantag för tisdag då det är vaccination.
Hälsosamtalen med skolsköterskan är i gång, det är några som ännu inte haft.
På idrotten har de fått prova meditation och yoga. Vi skapade olika outfits och designade kläder precis som konstnären och designern Bea Szenfeldt på bildlektionen och passade på att prata om återbruk och skapande i olika material.
Vi har börjat ett nytt område i matteboken, det är uppställning som gäller några veckor framöver.
Vad händer v.43 ?
Måndag: idrott med ombyte, inomhus. Läs kapitel 9 Diamantjakten, Skriva en saga ingår som läxa den här veckan. All info finns i mappen. Skriv på blad 2, då raderna försvann i kopiatorn på första sidan.
Tisdag: Vaccination på Sannerud med er vh. Matråd för hela skolan med två representanter från vår klass.
Onsdag Idrott med ombyte, inomhus, bild, teknik
Torsdag: Musik med Anna, Ma/ Sv
Fredag: Lämna in båda läxorna. Eng/ No
Önskar alla en trevlig fredag och helg!
/ Andrea
Hej!
Den här veckan har ni fått utskick av skolsköterskan och all info kring vaccinationen har samtliga med rätt mail adress fått av henne digitalt och även viss del per post.
Den här veckan har vi tränat på 3D bokstäver på bildlektionen och lärt oss mer om Grafitti.
Vi har använt oss av Sagoprickarna för att träna på att skriva egna sagor, en hjälpmall. Nästa vecka ska vi skriva utan mallen. Det ingår i den andra del av kartläggningen svenska. Isabell har haft dans och taktövningar med klassen, det uppskattades mycket! Det är viktigt att ni tar med idrottskläder, det ingår att byta om och duscha. Det är också en jättebra övning inför simträningen som vi ska ha i April, då behöver alla ha fått in en bra rutin, där man gör alla steg helt själv och ganska snabbt.
Idag bjuds det på önskemiddag i matsalen, de första på skolan önskade sig Tacobuffé!
___________________________________________________________
Nästa vecka: v 42
Måndag: Idrott med ombyte inomhus, läxan tas med hem.
Tisdag:Ma/Sv/So
Onsdag: Idrott med ombyte, inomhus.
Torsdag: Musik med Anna, Svenska
Fredag: Ta med läxmappen tillbaka. Gärna i en ryggsäck, om det regnar blir våra låneböcker väldigt blöta och förstörda.
Trevlig helg!
Hej!
21 oktober börjar årkurs 2 sin vaccination. Nytt för i år, även för skolsköterskan och mig är att FASS har nya regler kring vaccinationen, den får inte bryta sin kylkedja innan vaccinationen ges. Det innebär att alla elever med vårdnadshavare får en bokad tid hos skolsköterskan Maria Werme som bara kan vaccinera där kylen finns, det vill säga på Sannerudskolan. Detta gäller alla skolor. Det kommer också vara en drop in på eftermiddagen. Ni får all info av henne digitalt.
Jag finns i klassrummet hela dagen som vanligt och bedriver undervisning. Ni hämtar barnen här, och lämnar tillbaka dem här efteråt (som om det vore ett vanligt läkarbesök alt tandläkarbesök)
Alla frågor hänvisas till Skolsköterskan Maria Werme: maria.werme@kil.se 0554-19207.
Veckobrev v40
Hej!
Igår skapade vi ännu ett konstverk på bildlektionen med inspiration av Joan Miró, de kommer hänga på stora tavlan utanför matsalen.
I matsalen har alla elever den här veckan fått önska en rätt, nästa vecka får vi se vad de flesta röstade på!
I tisdags hade vi vår första kamratdag, det blev en lyckad förmiddag och de flesta vill gärna göra detta igen. Vi tackar några elever ur åk 5 och alla elever i åk 6 för ett fint samarbete och för att de höll i alla lekarna och höll ordning på alla regler. Tack!
Rastvärdarna har informerat om vad som gäller på våra raster, och även där har barnen fått önska aktiviteter och nya leksaker till rasterna. Piratdagen var en rolig dag och eleverna i åk 2 önskar fler temadagar.
Musiken var inställd då Anna var sjuk och i stället har vi provat att skriva sagor med Sagoprickar, dvs planerad skrivning.
Vi tränar extra mycket på vår läsförståelse, i ca 6 veckor framöver, vi tränar den mer intensivt för att se om det blir några förbättringar.
Imorgon är det dags att lämna in läxmappen!
Vi har fått in en borttappad nyckel, den låg vid cyklarna i förrgår, återfås mot beskrivning.
_________________________________________________
Vad händer v.41
Måndag: idrott med ombyte, inomhus. Vi går igenom läxan och arbetar i Diamantjakten / So
Tisdag: Sv/Ma/So
Onsdag Idrott med ombyte, inomhus
Torsdag: Musik med Anna, Bild, teknik och sv/ma
Fredag: Lämna in läxan, Eng/ No
Önskar alla en fortsatt fin torsdag och trevlig helg!
/Andrea
Veckobrev v39
Hej!
Under veckan har vi fortsatt träna på huvudräkning, med tiotalsövergång. Vi har lärt oss mer om världshaven och våra världsdelar, det arbetet fortsätter flera veckor framöver. Vi har även tränat svenska landskap.
Vi fortsätter arbetet med våra svenska träd och läsförståelse. Jag samplanerar våra ämnen och vi tränar vår läsförståelse i många ämnen framöver.
Den här veckan har vi gjort hemliga meddelanden på bilden, med hjälp av stearinljus och vattenfärg.
Skolsköterskan Maria Werme kommer informera er digitalt vad som gäller kring vaccinationen i år, den startar i oktober och ni får all info via mail / skolportalen.
Vad händer nästa vecka? v 40
På tisdag kommer vi att ha en schemabrytande förmiddag. Åk 6 kommer att hålla i olika lekar på skolgården, ca 10 olika stationer och lekar med fokus på samarbete och att lära känna varandra lite bättre. Hela skolan deltar och vi hoppas och tror att det här blir en kul förmiddag! Resten av dagen fortlöper som vanligt.
Idrott inomhus på måndag och onsdag,
och ni lämnar in läxan som vanligt på fredag!
Tack för den här veckan!
Önskar alla en trevlig helg!
/ Andrea
Veckobrev v 38
Hej!
Höstvädret är här, vi påminner om att ta med kläder efter väder. 🍂
Den här veckan har vi tränat huvudräkning, både med övningar i helklass samt i matteboken. Det var ett klurigt kapitel och många behöver träna mer på huvudräkningsstrategier, vi fortsätter även nästa vecka. Vi fortsätter vårt arbete med världsdelarna och har fokuserat extra på Europas länder och flaggor den här veckan.
Vi är klara med första kartläggningen i svenska och vi tar en paus några veckor och fortsätter v42 med matematik.
Vi lär oss mer om våra svenska träd på No-lektionerna och det arbetet fortlöper några veckor framåt.
Vi har uppdaterat våra bänkböcker och går in i en period med mycket läsförståelse, precis som kartläggningen indikerade är det något vi ska träna mer på. Vi kommer göra bokrecensioner och ha ett eget litet bokprojekt i klassen några veckor. Vi har läst och arbetat färdigt med böckerna om Rory och Gala, av Zelda Falköga och snart börjar vi en ny period med Karma och Jonar, samma författare!
Det är Piratfredag på Dalliden i morgon! Man får klä ut sig om man vill och ögonlapp är okej men inte mask för ansiktet.
Jag önskar att alla fina Labubusar stannar hemma nästa vecka. De får ledigt! 😃
Vad händer nästa vecka? v39
Måndag: Idrott inomhus med ombyte, Läxan skickas med hem, läs kapitel 5 (Astas dagbok)
Tisdag: Halvklass matte
Onsdag: Idrott inomhus med ombyte. Vi slutar 14.30 och gör hemliga meddelanden på Bilden
Torsdag: Musik med Anna.
Fredag: Vi lär oss mer om träd och har Engelska, vi ser på Gruffalo world och arbetar i boken. Läxmappen ska med tillbaka!
Jag önskar alla en trevlig fredag och fin helg redan nu!
/Andrea
Veckobrev v37
Hej!
Skolsköterskan börjar ha hälsosamtal med årskurs 2 den 7 oktober. Därefter är det dags för vaccinationen, skolsköterskan Maria Werme har skickat ut information digitalt och ni godkänner allt digitalt. Ni kontaktar även henne på Maria.werme@kil.se för att boka tid om ni önskar att vara med på vaccinationen eller har några frågor.
Vår nya kurator Jenny nås på : (0554-19290, 0701-671829, jenny.hallstensson@kil.se)
Idrott – Isabell är vår nya idrottslärare, ta med ombyte för att vara inomhus nästa vecka.
Vi fortsätter vårt arbete om Sveriges skog och träd. Vi fortsätter även arbetet om våra världsdelar och världshav.
På bildlektionen provade vi att skapa geometriska former och använde linjal. Vi diskuterade två och tredimensionella former. Det blev riktigt fina konstverk!
Kartläggningen från skolverket (läsa), blev klar idag. Vi fortsätter nästa del (skriva) om några veckor.
Vi har tränat huvudräkning denna vecka och vi fortsätter nästa vecka.
Vi har simning i badhus till våren (april)
Studiedag 17 september, skolan är stängd.
Vad händer nästa vecka: v38
Måndag: Läxan tas med hem, ta med idrottskläder för att vara inne.
Tisdag: Sv, Ma i halvklass, No
Onsdag: skolan är stängd. Studiedag.
Torsdag: Ma, Musik, Sv
Fredag: Lämna in läxan. Vi läser läxan och går igenom veckans ord.
Engelska och No
Trevlig helg!
/Andrea
Välkomna till årskurs 2!
Det var många pirriga barn i ledet utanför dörren idag, men allt har gått bra och de har hunnit leka, fått nya platser både i klassrummet och i matsalen, sett lite i sina nya böcker, gjort kompisarmband och målat och skrivit om sin sommar.
☀️Vi ses imorgon igen! ☀️
Skoltider för årkurs 2
Måndag :08.10-13.00 (idrott)
Tisdag :08.10-13.00
Onsdag :08.10- 14.30 (idrott)
Torsdag : 08.10-13.00 (musik)
Fredag :08.10-13.00
Idrott har vi på måndag och onsdag efter lunch. Johnnie hälsar att inget ombyte krävs första veckan. Det kommer vara teambuilding och värdegrundsövningar.
Bra att ha: inneskor, ryggsäck och kläder efter väder. Vi är ute på alla raster.
Idag är det viktigt att ni kollar i ryggsäcken, jag kommer skicka med läxmappen, men ingen läxa! Där i kommer det däremot att ligga information, schema och elevuppgifter som ni skriver på och skickar med tillbaka i mappen.
Vi bjuder in till ett vårdnadshavarmöte 28 augusti kl 17.00 (mer info kommer)
Veckobrev v 23
Vi närmar oss skolavslutningen med stormsteg. Vi fortsätter att jobba klart i våra böcker men vi hinner även med välförtjänta pauser emellanåt. Förutom att jobba klart och färdigställa det vi har i bänkarna har vi haft idrott med "Baketfia" och "Innebandyfia." Vi har skapat egna nyckelringar och tittat på vad man kan ha för olika hobbys, också lite tips på vad man kan göra på sommarlovet. Vi läser räknar och upprepar, så blir det även nästa vecka.
🌼Vad händervecka 24?🌼
Måndag 9 maj: Vi går till kyrkan och övar inför skolavslutningen, vi går från skolan 08.30 och är tillbaka när rasten börjar. Ingen idrott.
Tisdag 10 juni: Elin är med klassen fram till första rasten. Andrea kommer efter 10.00
Onsdag 11 juni: Vanlig dag och vi samlar ihop och avslutar material vi har arbetat med under året. Påminner om ryggsäck.
Torsdag 12 juni: Skolavslutning i Närhetens Kyrka klockan 10.00
Skoldagen startar 09.00 i klassrummet för eleverna. Vi kommer ha en trevlig stund och öva lite sång innan klassen går till kyrkan med mig. Vi ses där! Efter sång och avslutning önskar vi varandra trevlig sommar och vi säger hejdå utanför kyrkan, de som ska till fritids går med mig tillbaka till skolan.
Veckobrev v 22
Ännu en kort vecka! Här kommer även ett kort veckobrev.
Vi börjar sakteligen bli klara med böckerna och börjar repetera bokstäver, det slarvas lite när man formar dem, samt färdigställa sidor i böckerna som man missat. I måndags bjöds hela skolan på en jättefin konsert och årkurs 1 hade många glada musiker med i kulturskolans band! Jättekul att se!
Ni som fortfarande har läxmappar hemma får gärna skicka med dem tillbaka på måndag. Några har inte lämnat in lappen ang. fritids på examensdagen, påminner även om den.
Vad händer nästa vecka, v 23
Måndag: idrott inne med ombyte.
Tisdag: Matte i halvklass.
Onsdag: Vi jobbar klart i böckerna
Torsdag: Idrott inne med ombyte. Vi uppmärksammar världsmiljödagen.
Fredag: Nationaldagen, skolan är stängd.
Önskar alla en härlig långhelg!
/Andrea
Veckobrev v 21
Den här veckan har vi arbetat med återberättande texter i Klara Svenskan, ännu en bok som strax är klar! Vi har även repeterat tiotal och ental i matteboken samt övat 100rutan. Idag spelade vi olika spel med läs- strategier som hör till boken Den Magiska kulan (Arbetsboken) som även den börjar bli klar för de allra flesta. Påminner om att ha ryggsäck med sig, både för viktiga lappar och information samt för böcker och material som de vill ta med sig hem för att visa er.
⭐STJÄRNFREDAG⭐
Imorgon fredag har klassen gemensamt bestämt att de vill ha en pyjamasdag likt åk 2 och ta med sig nallar, vi kommer även bjuda in förskoleklassen på en kortare filmvisning. Man tar med sig 1 nalle, som får plats i ryggsäcken, den används inte på rast eller fritids. Pyjamas är självklart frivilligt, myskläder och nattmössa likaså.
Alla har fått information med sig hem om examensdagen 12 juni, skriv på lappen och skicka med tillbaka till skolan när ni vet om ert barn avslutar skoldagen vid kyrkan eller om ni är i behov av fritids efter avslutningen. Om man vill får man gärna träna på sången hemma, även Idas sommarvisa och Den blomstertid nu kommer.
Vad händer nästa vecka: v 22
Måndag: Vi bjuds på kulturskolans skolkonsert, idrott som vanligt innan. Ta med ombyte.
Tisdag : Vi repeterar alla bokstäver/ So/ arbetar klart i böckerna
Onsdag: No / repeterar bokstäver / arbetar klart i böckerna
Torsdag: Kristi himmelsfärd, skolan är stängd
Fredag: Klämdag, skolan är stängd
Önskar alla en fin helg redan nu!
/Andrea
Veckobrev v 20
Idag gick Dalliden Maraton av stapeln! Oj vad de kämpade och tog hand om varandra bra under loppet, bra jobbat allihop! De var trötta och slitna så vi tog en lugn stund inne efter lunchen.
I måndags var vi i Lillskogen och hade tipspromenad, arbetet med boken Den magiska kulan är avslutat. Vi kommer att fortsätta läsa om Bea, Cesar och Asta i årkurs 2.
Vi börjar bli klara med häften och böcker, det är toppen om de har med sig ryggsäckar till skolan så att allt hamnar på rätt plats. Ibland händer det att viktiga papper och böcker hamnar på villovägar om de inte stoppas ner i ryggsäcken direkt.
✨Klassen nådde sina 100 stjärnor idag! ✨ De har varit otroligt flitiga på lektionerna, vi får massor gjort och det är kul att se. De har gemensamt bestämt att de vill (med lite inspiration från åk2) ha en pyjamasdag. Det vill säga att de tar med sig en nalle och har pyjamas/ myskläder/Onepiece på sig under dagen. Såklart helt frivilligt. Vi kommer bjuda in Förskoleklassen på lite filmtajm och se en kortare film tillsammans med dem. Vi kommer att ha en "nalle lektion" förra gången läste vi för dem, och vi har även mätt dem. Vi får se vad det blir den här gången. Nallen ska få plats i ryggsäcken och de används inte på rast eller på fritids.
Vad händer nästa vecka: v 21
Måndag: Idrott utomhus med ombyte. Vi är ute och kör olika stafetter. Dusch efteråt. Ingen läxa.
Tisdag: Vi jobbar på i böckerna.
Onsdag: STUDIEDAG. SKOLAN ÄR STÄNGD
Torsdag: Idrott utomhus med ombyte. Vi är ute och kör stafetter. Dusch efteråt.
Fredag: ✨Vi firar 100 stjärnor! Filmtajm, pyjamas och nalle lektion. ✨
Jag önskar alla en fin helg!
/Andrea
Veckobrev v19
Slutspurten i årkurs 1 är i gång och det är många roliga saker som ska hända innan vi tackar för ett fint år ihop. Se nedan.
På måndag är det idrott utomhus, inget ombyte krävs. Vi ska gemensamt gå sträckan som de springer på Dalliden Marathon.
Nästa tisdag, 13 maj, kommer vi att ha en avslutning kring boken Den magiska kulan, som de har arbetat hårt med hela året! Vi avslutar hela kalaset med en tipspromenad och fruktstund i lillskogen, förhoppningsvis i solsken!
Dalliden Maraton 16 maj, Skolan startar 08.10 som vanligt, kom ombytt och klar till skolan. Vill ni komma och titta, hjärtligt välkomna! Starten är kl 11.00 På Sannerudsvallen. Men notera att efter loppet ska vi äta lunch och samlas gemensamt i klassrummet igen. Skoldagen avslutas som vanligt 13.00 för alla på lågstadiet. Ingen går hem med hejande föräldrar efter lunchen.
Skolkonsert 26 maj, ska ditt barn delta i framträdandet är det bra om du meddelar mig så kan jag hjälpa dem bra den dagen.
Skolavslutningen, 12 juni klockan 10.00 i Närhetens kyrka. Vi ska samlas i klassrummet klockan 09.00 Jag och eleverna går tillsammans med resten av lågstadiet till kyrkan. Har ni fritids på morgonen innan ska detta meddelas till fritids. Alla får en lapp med sig hem där ni meddelar om de ska vara fritids eller ej.
De kämpar på med att bli klara med ettans böcker och jag märker att de är väldigt redo för årkurs 2 och nya utmaningar! Vi samlar fortsatt stjärnor och den goda stämningen och arbetsron fortsätter förhoppningsvis hela terminen ut. De har gemensamt bestämt belöningsdagen, de vill ta med sig nallar, pyjamas (absolut helt valfritt) och se på en kortare film när de nått 100 fantastiska stjärnor! 🌟Vi är snart där!🌟
Trevlig helg önskar
Andrea och alla elever i ettan!
Veckobrev v18
Veckans bokstav W
Nu är vi tillbaka i skolan igen, men bara för ännu en kortvecka. Skolan är stängd torsdag och fredag denna vecka. Ingen läxa skickas med hem den här veckan. Idag skickades det med sköra solrosor hem, de växte mycket snabbare än planerat! Vi har planterat en ettårig solros som kan bli 2-3 meter om den trivs bra!
Vi drog igång den sista testperioden i Legilexi idag och kommer att göra så mycket vi hinner under veckan.
Påminner om att lämna in läsebok samt läxbok, de ska prickas av och lämnas vidare till andra klasser.
Vad händer nästa vecka: v19
Veckans bokstäver: Z,Q
Måndag: Idrott utomhus. Inget ombyte behövs, men bra kläder för att vara ute. vi ska ha orientering och kartkunskap. Läxan skickas med hem.
Tisdag: Vi har halvklass matematik. Praktisk matte, mäta.
Onsdag: Vi fortsätter i våra böcker, samt tränar på årets examenslåtar
Torsdag: Idrott utomhus, inget ombyte behövs, men bra kläder för att vara ute. Musik
Fredag: Läxan lämnas in.
🐣🥚GLAD PÅSK!🥚🐣
Veckobrev v16
Konstnären / Keramikern Karin Lööf tackar för en fin förmiddag tillsammans med klassen. Vi skapade massor av fräna konstverk och de har fått ta med sig dem hem idag. Imorgon är det valfritt om man vill klä ut sig och ni skickar med läsläxan tillbaka till skolan imorgon. Extra viktigt att den lämnas in eftersom vi ska pricka av vilka som lämnat in boken. Solrosorna växer för fullt, lite snabbare än jag trodde, så de får snart tas med hem!
På musiken i morgon kommer klassen att rösta fram vilken låt de ska sjunga på årets skolavslutning. Vi har fadderverksamhet på förmiddagen med årskurs 4, ingen idrott.
Information:
Ingen läxa v 18
1-2 maj, skolan är stängd
16 maj Skoljogg, mer info kommer
21 maj studiedag
26 maj, skolkonsert. Kulturskolans elever och lärare bjuder på en konsert i idrottshallen. Ska ditt barn delta i konserten, meddela gärna mig via mail.
Vi ses efter påsklovet igen!
Mvh Andrea
Veckobrev v 15
Hejsan!
Ronja tackar alla för en kul vecka. Era barn har varit väldigt goa och snälla mot henne hälsar hon.
Vi har sett på olika avsnitt om skärmtid, smygreklam, om att dela bilder och vara källkritisk. (Tyra och Tom på Urplay) Efteråt har det varit diskussioner om vad vi hört och sett i avsnitten.
Varje vecka ser vi på: ”Mitt liv som grej” och lär oss mer om olika uppfinningar.
Glöm inte att gå in och kolla Kils kommuns skoltider, det är många röda dagar framöver och det innebär klämdagar.
Tack till alla som tagit med och som tar med förpackningar i morgon att så i. Vi hoppas att de kommer må bra i klassrummet och växa snabbt och mycket!
Vad händer nästa vecka: V16
Måndag: Vi arbetar med bokstaven C. Sista läsläxan skickas med hem. Läs kapitel 25. Lämna in läxan på torsdag. Idrott.
Tisdag: Vi har halvklass matte, Elin och jag delar klassen och har påskmatte! 🐰
Onsdag: Konstnären Karin Lööv hälsar på oss och vi har en bildlektion med henne.
Torsdag: Skärtorsdag. Lämna in läxan. Utklädnad med tema påsk, för alla som vill. Vi har tipspromenad med våra faddrar i åk 4 och jag har lovat klassen en överraskningslektion! Här får ni en ledtråd: Allt kan hända och allt kan vända! 😊
Fredag: Långfredag, skolan är stängd.
Vecka 17 – påsklov. Skolan är stängd.
v.18 Första maj 1/5 och klämfredag 2/5 skolan är stängd.
Önskar alla en trevlig helg redan nu!
Mvh Andrea
Veckobrev v 14
Vi har arbetat med bokstaven J och undersökt olika stavningar till ljudet j. Det är lite klurigt och något vi kommer arbeta mer med och fördjupa oss mer i nästa år. Vi har lärt oss om rebusar och upprepat de hårda och mjuka vokalerna. Vi har jobbat på i matteboken och nästa vecka kommer vi att fokusera på tiotal, ental och även hundratal.
Lyckokakan av Kerstin Lundberg Hahn är vår nya högläsningsbok.
Här nedan kommer en ack så lång men vänlig påminnelse till alla.
Nu har vi haft mycket frånvaro i klassen, pga sjukdom och förkylningar. Kul att se att de flesta är friska och åter är på skolan. Precis som jag gick igenom på vårt föräldramöte så är det jättebra att maila mig anledning om man blir borta flera dagar i rad. Annars hör jag av mig med ett meddelande från elevhälsan. Om frånvaron blir högre än 15 % rapporteras det in till elevhälsan, och de vill alltid veta anledning till frånvaron för att veta om någon är hemma av andra anledningar än sjukdom. När ni har mailat mig anledning, så behöver man fortsatt fylla i frånvaro på skola24. Det var många som inte gjorde det den här perioden. Det kan ju hända att även jag är ledig eller sjuk. Vi har skyldighet att kontakta alla som inte har kommit till skolan och som inte är frånvaroanmälda. Detta för att förvissa oss om att inget har hänt på väg till skolan eller liknande. Toppen om ni rapporterar in före 08.00 på skola24 för att underlätta för mig, dessutom tar det många minuter från första lektionen varje dag att sitta och ringa till alla som inte är här. Övriga klassen får sitta och vänta. Tack på förhand, jag hoppas ni förstår varför jag ringer upp er på morgonen. Jag vill inte väcka er, bara förvissa mig om att barnen är oskadda och på rätt ställe!
(Vi ska så och se hur ett frö utvecklas. Jag tar tacksamt emot mjölk och fil förpackningar som vi kan så i. Vi kommer att plantera frön på fredag 11/4)
Vad händer nästa vecka: V15
Vi har en praktikant med oss i klassen hela veckan, det är min äldsta dotter som heter Ronja och går i årkurs 8.
Måndag: Vi repeterar bokstäver och stavning. Idrott. Läsläxan skickas med hem. Läs kapitel 24.
Tisdag: Vi har halvklass matte, Elin och jag delar klassen.
Onsdag: Vi jobbar på i våra böcker.
Torsdag: Idrott och musik, halvklass svenska.
Fredag: Vi gör klart veckans kapitel och testar av att alla har förstått kapitlet i matteboken. Vi sår solrosfrön.
Övrig info:
Karin Lööv besöker klassen och vi skapar konst tillsammans 16 april.
Utklädnad om man vill,(påsktema) på skärtorsdagen 17 april.
Skoljogg 16 maj, mer info kommer.
Legilexi kartläggningar (den sista för årkurs 1) börjar efter påsklovet.
☀️Önskar alla en solig och skön helg! ☀️
Veckobrev v13
Hej! Här kommer ett kort veckobrev!
Klassen har haft vikare måndag-onsdag, ingen läsläxa denna vecka. Vi kör på som vanligt igen med läsläxa nästa vecka. När vi har läst ur boken om Den magiska kulan kommer vi att ha läsförståelse med tillhörande frågor istället.
På musiken den här veckan sjöng vi vårsånger tillsammans. Vi lyssnade på sången om Blåklint från Majas alfabetssånger då veckans bokstav var Bb. Bara bada bastu lyssnades också på och dansades till. Barnen hade stora leenden på läpparna och sjöng av fulla halsar till låten. Lektionen avslutades med ett avsnitt av serien Dock'n roll. Avsnittet handlar en artist som gör egna instrument.
16 april får vi besök av konstnären Karin Lööv, hon ska ha en bildlektion tillsammans med oss, det är kulturskolans aktivitet och vi ser frameot hennes besök.
Vad händer nästa vecka : v14
Måndag: Idrott med ombyte. Läxan tas med hem, läs kapitel 23. Veckans bokstav J
Tisdag: Vi arbetar med matte i halvklass.
Onsdag: Vi arbetar med svenska och matte i böckerna.
Torsdag. Idrott och musik, Engelska, The body.
Fredag: Vi gör ett test i matte för att se att alla är redo för att gå vidare till nästa kapitel. Läxan lämnas in.
Önskar alla en trevlig helg!
Veckobrev v 12
Hej!
I onsdags hade vi en förmiddag med vår fadderklass årkurs 4, där vi lärde oss mer om Down syndrom och målade sockor tillsammans. Idag rockar vi sockorna och diskuterar allas lika värde. Vi har pratat om vårdagjämningen och idag har vi lärt oss mer om poesi då det också är Världspoesidagen.
NTF var här i måndags och de som deltog fick ett diplom, även ett häfte om trafiksäkerhet.
Vi har lekt några nya värdegrundslekar i klassrummet och har fokuserat extra mycket på klassrumsreglerna, jag vet inte om det är vårkänslor som spritter men det har varit många påminnelser om hur vi ska ha det i både kapprummet och klassrummet.
På tisdagar kommer vi att ha halvklass i matte, jag och Elin delar klassen. Jag kommer fortsatt att ha svenska i halvklass på torsdagar när Anna har musik.
På musiklektionen denna vecka : Veckans bokstav var G så vi lyssnade på sången om Gräslök från Majas alfabet. Eleverna har fått börja använda dator på musiken och då fick de testa programmet Google Chrome music lab. Det är en plattform där eleverna med hjälp av datorn kan spela piano (shared piano), testa olika rytmer (rhythm), göra egna sånger (song maker) med hjälp av färgade fyrkanter och se hur olika instruments ljudvågor ser ut i ett spectogram. Eleverna tyckte det här var roligt. På slutet av lektionen sjöng vi och dansade till sången Rocka sockorna!
Vi har använt oss av Chrome för att träna på klockan och vi fortsätter att använda Chromebooks varje vecka i olika ämnen.
I April kommer vi att göra terminens sista kartläggningen i svenska, (Legilexi)
Vad händer nästa vecka : v13
Måndag: Idrott med ombyte. Läxan tas med hem, läs kapitel 23 . (Veckans bokstav Bb)
Tisdag: Vi arbetar med ental, tiotal och hundratal, jobbar i matteboken i halvklass.
Onsdag: Vi arbetar med svenska och matte. So, olika uppfinningar.
Torsdag. Idrott och musik, Engelska, nytt tema - The body.
Fredag: Vi gör ett test i matte för att se att alla är redo för att gå vidare till nästa kapitel. No- fakta om Sveriges natur.
Veckobrev vecka 11
Vi har tränat ental och tiotal på hundrarutan. Läst faktaböcker, vi har arbetet med Yy, vi har lärt oss mer om vårens första vilda blommor.
Vad händer nästa vecka : v12
Måndag, NTF kommer på besök och pratar om Trafiksäkerhet. Ingen idrott.
Tisdag: Vi arbetar med klockan och matteboken.
Onsdag: Vi har en fadderstund under dagen med årkurs 4, vi ska måla strumpor tillsammans och lär oss mer om Down Syndrom.
Torsdag. Idrott och musik, svenska i halvklass.
Fredag: Vi gör ett test i matte för att se att alla är redo för att gå vidare till nästa kapitel. Vi har No och de läser läxan för mig eller Elin. Rocka gärna sockorna!
Veckobrev vecka 10
Vi har arbetat med klockan, problemlösning och undersökt om ord stavas med ck eller k. Vi har fokuserat extra mycket på 100-rutan och så gör vi även nästa vecka. Det är varmare ute men ändå behövs överdrag, det kan vara lerigt och grusigt på skolgården. De rör sig mycket på rasterna men ett par tunnare överdrag samt tunnare mössa och vantar är bra att ha här.
Vi börjar bli klara med området Nu och Då i So och är även snart klara med Rymden i No. Vi går vidare till andra arbetsområden och börjar fokusera på våren och vårtecken och fakta om djur. På So lektionerna framöver kommer vi att lära oss mer om olika uppfinningar och deras utveckling. Vi kommer att arbeta med teknik och So ämnesintegrerat, eftersom de ämnena i just det här området hör samman.
På idrotten har vi haft Yoga och stretch och en samarbetsbana med melodifestival tema. På musiklektionerna sjunde de vårsånger och dansar och sjunger, gärna till Habibi. Den texter håller vi även på att översätta ihop, önskelåt från eleverna i årkurs 1.
Vad händer nästa vecka? V 11
Måndag: Idrott och ni får hem läxan. Läs kapitel 21. Samt matteläxa.
Tisdag: Vi arbetar i våra böcker och startar nytt område i So
Onsdag: Vi letar vårtecken ute på skolgården. Vi lär oss mer om jämna/ojämna tal
Torsdag: Studiedag, skolan är stängd.
Fredag: Ni lämnar in läxan och vi startar upp nytt arbetsområde i No.
Välkomna tillbaka igen!
Idag har alla med sig en läsläxa hem. Läsläxan denna vecka är Kapitel 20 samt en läxa om klockan. Hel och halvtimme. Vi arbetar på i böckerna under veckan och repeterar bokstäver i Magiska kulan. Vi fokuserar på 100-rutan och mjuka och hårda vokaler. Jag ser att många läxmappar är trasiga och vi har beställt nya, förhoppningsvis får alla nya nästa vecka. På fredag kommer vi att ha Mellotema på skolan. Barnen kommer att få rösta på sin favoritlåt i Melodifestivalen i biblioteket. Hela skolan röstar och skolans alla klasser får gärna klä ut sig i temat glitter på fredag! Helt frivilligt såklart.
Torsdag den 13 Mars är det studiedag.
/Andrea
Hej!
Idag har vi spelat minigolf och det blev några Spikar faktiskt!
Vi har jobbat vidare med klockan och problemlösning.
Veckans bokstav och veckans ord är klara för den här veckan och vi har lärt oss mer om hur man levde som barn 1784 och vi har lyssnat på musik från den tiden.
Friluftsdagen i tisdags gick kanon! Alla verkade glada och nöjda med dagen och det var kul med skidskodisco och olika skridskolekar ihop med övriga lågstadiet.
Vi har skapat egna räknesagor till förskoleklassen, som de kan få klura på och kanske få inspiration till att göra egna!
Vi kämpar vidare med våra sagor, som skrivs på dator och lär oss mer om hur Word fungerar.
Imorgon, fredag har årkurs 1 en "visa dag". Mer info om den finner ni i förra veckans inlägg.
Studiedag 13 Mars, skolan är stängd. Fritids är öppet.
Trevlig helg redan nu och önskar även alla ett soligt och vintrigt sportlov! /Andrea
Veckobrev vecka 7
Vilken kul dag vi har haft tillsammans! De har haft väldigt roligt och många såg framemot att åka skridskor med sina vänner i klassen. De kämpade på och bar alla sina grejer både dit och hem, lite slitna men glada när vi kom tillbaka igen. Nu har alla provåkt lite innan friluftsdagen nästa vecka. Den dagen kommer att vara som idag, men vi är där en längre stund och vi är där tillsammans med övriga lågstadiet. Vi kommer att vara på isen olika tider. Vi går från skolan ca 08.15.
Under veckan har vi tränat läsning och skrivning, enskilt och i grupp och vi har lärt oss mer om dikter och poesi. De har även skrivit och målat vad de har i sina fantastiska hjärtan. Imorgon kommer de att få ta med sig dem hem, det de gjort gemensamt hänger utanför matsalen. Om ni vill gå och kika lite.
Vi drog igång arbetet med klockan den här veckan, hel och halvtimme. Arbetet med klockan kommer vi att fortsätta med även om kapitlet i matteboken nästa vecka handlar om problemlösning. Vi fortsätter vår tidsresa på SO-lektionerna samt vårt arbete med rymden.
Påminner om att lämna in läxan i morgon!
Vad händer nästa vecka? Vecka 8
Måndag: Läxan tas med hem, läs kapitel 19 under veckan. Veckans bokstav är F
Tisdagen den 18 februari kommer lågstadiet att ha en halv friluftsdag i ishallen med disco och
andra skridskolekar tillsammans. Det tillåtet med en lättare matsäck men ej godis eller läsk. Alla skötte det snyggt under torsdagens skridskoåkning.
Vi kommer att äta vår lunch som vanligt på skolan, det blir en förmiddag på isen och skoldagen avslutas som vanligt i klassrummet 13.00!
Onsdag: Klockan, arbetar i våra böcker.
Torsdag: Idrott och musik, vi fortsätter skriva de gemensamma sagorna, på dator.
Fredag: Nu får man ta med sig en leksak till skolan för att visa sina vänner. Om man vill. Den ska få plats i ryggsäcken och det får absolut inte vara några leksaksvapen, inte heller telefoner eller ipads. Vi provar att ha en "visa dag" och kanske inspirerar de varandra till nya och roliga lekar. De hade många bra och kreativa förslag, någon ville visa sina korsstygn, en annan en snygg sten som han har målat och någon hade byggt en spinner av lego. Vi kommer inte ha leksakerna på rasten och inte på fritids.
Trevlig helg!
/Andrea
Veckobrev v 6
Hej allihop!
Den här veckan har vi haft fokus på att bygga klocka, lära oss mer om timvisare och minutvisare samt skriva sagor tillsammans med andra. De har börjar skriva sagor på datorn tillsammans med en vän som de har önskat att skriva med. De kom igång med både inloggningar och nya dokument, det är mycket att hålla ordning på när vi arbetar med chroomebook, men det gick bra och vi fortsätter nästa vecka.
Den här veckan har vi fortsatt vårt arbete med Tiden nu och då samt Supernova och rymden.
På musiklektionen i går lärde de sig mer om samer och deras jojk och på idrotten var det hinderbana.
Vad händer nästa vecka: v 7
Vi arbetar med veckans bokstav på olika sätt, olika dagar. Bokstaven Ö.
Måndag: Idrott. Läsläxan tas med hem, läs kapitel 18
Tisdag: Vi arbetar i mindre grupper med klockan. Tiden nu och Då (SO)
Onsdag: Vi gör dikter, skriver och läser.
Torsdag: Vi åker skridskor på idrottlektionen. Vi går från skolan ca 08.15. Viktigt med frånvaroanmälan innan 08.00. Maila mig senast onsdag om ni vill låna hjälm och skridskor. Vi äter lunch som vanligt och övriga lektioner är som vanligt.
Fredag: Vi kommer lära oss mer om dikter och göra fina alla hjärtansdag kort.
Önskar alla en fin och solig helg!
Hej!
Torsdagen den 13 februari ska årkurs 1 åka skridskor på sin idrottslektion. Behöver ni låna skidskor och hjälm
meddelar ni det i god tid innan, gärna 2 dagar före så hinner vi prova de skridskor som finns att låna här på skolan. Vi äter vår fruktstund där och en lättare matsäck är tillåtet men inte läsk eller godis.
Tisdagen den 18 februari kommer lågstadiet att ha en halv friluftsdag i ishallen med disco och
andra skridskolekar tillsammans, även här är det tillåtet med en lättare matsäck men ej godis eller läsk.
Vi kommer att äta vår lunch som vanligt på skolan, det blir en förmiddag på isen och skoldagen avslutas som
vanligt i klassrummet 13.00!
Veckobrev v 5
Hej!
Idag tog jag med mig klassen till idrottshallen och vi körde basketfia tillsammans, det gick väldigt bra och de fick en stjärna för gott samarbete med mig och varandra! Vi bytte inte om då jag inte kan vara själv i två omklädningsrum, det var ett lugnt tempo på aktiviteten.
Den här veckan har vi haft fokus på att skriva berättelser med hjälp av olika bilder. Idag har de flesta tagit med sig dem hem. Det var så kul och spännande att läsa allihop! De har jobbat hårt med att bygga meningar, forma bokstäver, måla beskrivande bilder och beskriva miljö och lösa problem! Vi har gruppläst i våra nya böcker (Läståget, som har många exemplar av samma bok och olika nivåer) och vi har arbetet med So-Tiden nu och då. Vi kommer delvis att följa barnen i Svt Serien "Bäst i klassen genom tiderna."
Imorgon fortsätter vi vår resa i rymden och lär oss mer om atmosfären.
På morgonstunden idag hade vi en lugn start med musik och målade fritt, det var väldigt uppskattat och vissa mornar kommer vi att starta så, som ett komplement till veckans ord eller matteuppgifter. Det har varit en vecka där jag behövt påminna om att vi ska ha arbetsro och vara lugna i klassrummet. Jag vet att nya plaster bidrar till fler påminnelser, alla ska vänja sig med de nya plasterna och sina nya arbetskamrater så jag gissar att det lugnat sig lite tills nästa vecka.
Eleverna har ett önskemål om att få ta med sig leksaker till skolan. Jag kan tänka mig att ordna en "Visa dag" där man får ta med sig en leksak (eller något man tycker om att göra hemma) som får plats i ryggsäcken. Jag kan bestämma en dag då alla som vill får ta med sig och visa en leksak. Men ännu är inte dagen bestämd och jag mailar ut i god tid innan. Än så länge får leksakerna vara hemma!
Jag skickar med länken till utvecklingssamtalen en gång till, påminner också om att ni tyvärr inte kan gå in och dubbelkolla tiden så skriv ner den direkt. Eller maila mig så går jag in och kollar vilken tid ni har bokat. https://foppla.se/samtal/A004B41F
Torsdagen den 13 februari kommer årskurs 1 att åka skridskor på sin idrottslektion. Man får ta med sig en lättare matsäck den dagen, inget godis eller läsk. Vi kommer att ha vår fruktstund i ishallen och man bör ta med sig något att dricka. Det finns några, men fåtal skridskor att låna. Behöver ni låna skridskor så mailar ni mig några dagar i förväg så att vi hinner prova de som finns här på skolan.
Vad händer vecka 6
Fokusområden är klockan, lästräning samt läsförståelse och bokrecensioner.
Vi arbetar med veckans bokstav (P)
Måndag: Idrott, Läsläxan tas med hem. Läs Kapitel 16 och gör uppgifterna i läxboken.
Tisdag: So, vi lär oss mer om tiden förr.
Onsdag: Vi arbetar i våra böcker. Bygger en klocka och tränar klockan.
Torsdag: Idrott och musik
Fredag: Läxan lämnas in.
Veckobrev v.4
Den här veckan har vi tränat mycket på att samarbeta i olika grupper och tränat på att hålla fokus även om vi är många som ska arbeta tillsammans. Det har gått väldigt bra och vi fortsätter att läsa i par och läsa vanligt förekommande ord i ordlistor.
Jag skickar ut länken till utvecklingssamtalen igen nästa vecka, så att alla hinner boka tid.
Vi har lagt tangram och gjort stapeldiagram diagram under mattelektionerna.
Vi börjar med solsystemet i morgon och delar ut nya böcker. Vi har startar arbetet med att jämföra livet nu och då. Vi kommer gå igenom det vardagliga livet genom olika tidsepoker och olika uppfinningars utveckling.
Ta med mycket extra kläder, vi har ingen möjlighet att torka alla kläder efter varje rast.
Vad händer nästa vecka: v 5
Idrott på måndag, och vi skickar med veckans läxa hem.
Idrott på torsdag och musik i halvklass.
Läxan lämnas in i den blå mappen på fredag.
Önskar alla en fortsatt snöig
och trevlig torsdag!
/Andrea
Många i klassen har lagt ner mycket jobb på att bygga på muren även idag! De ville visa alla innan den smälter eller rasar. Mycket gott samarbete!
Veckobrev v 3
På idrotten har vi tränat samarbete och har övat på att hålla balansen båda lektionerna den här veckan.
Vi har arbetat i matteböckerna och avslutar repetitionerna för del 1 den här veckan, vi behövde några extra dagar på oss för att avsluta och ha koll på allt som första boken innehåller. Drar igång den nya matteboken nästa vecka istället. Vi har även jobbat med matematik på datorn med skolplus. I år har vi inga egna elevinloggningar som ni kan använda hemma men det finns visst gratismaterial samt vissa uppgifter som kan göras utan inloggning. Skolplus.se för både svenska och matematik som ni kan prova där hemma också!
Vi har startar den andra kartläggningen för läsa/ordförståelse. Legilexi görs på datorn och förhoppningsvis är alla klara innan utvecklingssamtalen.
Vi har lärt oss mer om vilda djur, bondgårdsdjur och husdjur på engelskalektionen, de spelade memory i mindre grupper.
Idag hade klassen musik med Anna. Den här veckan provade de trummor och rytmövningar.
Imorgon är Elin med klassen och de kommer att arbeta med mattehäften, ”Den magiska kulan” och ser på Supernova (No) och lär oss mer om atmosfären. Nästa vecka blir det solsystemet.
Vi parläser vanligt förekommande ord nästan varje dag samt varje morgon övar vi på att läsa och skriva på vår morgonstund.
Påminner om mailet, där ni fick en länk till alla tider för utvecklingssamtal. Många har redan bokat in sig och jag ser framemot årets utvecklingssamtal med er och era barn på plats i klassrummet.
Vad händer nästa vecka (v4)
Vi börjar jobba med bokstäverna u och ä. Vi fortsätter arbetet i Klara Svenskan, samt boken om Läsförståelse. Vi tränar på att logga in oss på datorerna och jobbar digitalt en lektion i veckan i matematik framöver.
Måndag- Idrott och läsläxan tas med hem (Kapitel 15)
Tisdag- Vi arbetar med diagram samt tangram
Onsdag - Elevråd
Torsdag - Idrott och musik
Fredag - Ni tar med läxan tillbaka och vi läser veckans kapitel här på skolan. Viktigt att
alla tar med sig boken då vi inte har så många extra böcker att låna ut varje fredag.
Önskar alla en trevlig helg! /Andrea
Veckobrev v 2
Nu är vi igång med andra terminen och det var alldeles lagom att mjukstarta med en kortare vecka.
Vi har repeterat subtraktion och addition, det är de sista sidorna i den första matteboken. Vi startar upp den nya matteboken gemensamt nästa vecka. De har skrivit om sina jullov och vi har börjat arbeta i vår nya bok som heter Klara Svenskan (tala, läsa, skriva) Vi lärde oss mer om återberättande faktatexter och beskrivande ord. Vi fortsätter att ha högläsning ur den tredje boken om Sandvargen av Åsa Lind.
Jag har berättat om vilka nya områden vi kommer att fokusera mer på under den andra terminen i So/No. Djur och natur i vår närhet samt i andra länder. Näringskedjor, växters cykler och årstidsväxlingar. Olika religioner. Världsdelarna och världshaven. Hemortens historia. Livet i Kil, nu och då och även levnadsvillkor nu och då. Vi ska lära oss om tidslinjer och har ett litet försprång eftersom vi redan nu kan en hel del om hur familjen Hedenhös levde och tänkte.
Nästa vecka mailas tider för de nya utvecklingssamtalen ut.
Det har även varit värdegrundsarbete nu när vi kom tillbaka efter jullovet. Det är viktigt att påminna om hur vi vill ha det i klassrummet och hur vi är mot varandra och tar hänsyn till att vi är många på liten yta, exempelvis i kapprummet. Vi har också repeterat klassrumsreglerna och skolans ordningsregler.
Vad händer nästa vecka: vecka 3
Måndag: Idrott med ombyte inomhus. Läxan tas med hem (Kapitel 14 - Hur kunde du?)
Tisdag: Vi jobbar vidare i våra nya böcker i svenska och matematik.
Onsdag: Vi jobbar vidare i våra nya böcker.
Torsdag: Idrott med ombyte, inomhus. Musik med Anna.
Fredag: Läxan lämnas in. Klassen har vikarie, jag är ledig.
Jag önskar alla en trevlig helg!
/Andrea
Veckobrev v 51
Imorgon, fredag gör vi terminens sista dag tillsammans innan vi alla går på ett välförtjänt jullov. Det är kul att se hur mycket de har lärt sig och utvecklats under första terminen! De har jobbat på otroligt bra och jag ser en fantastisk utveckling i gruppen.
Jag påminner om att den blå läxmappen behöver komma tillbaka, gärna i morgon. Några har glömt att lämna in den. Läxan har redan tagit jullov men det är toppen om mappen finns här när vi kommer tillbaka i januari och ska dra igång läxläsningen igen.
Under den här veckan har vi repeterat lite och jobbat klart i vissa extrahäften samt böcker. Vi har också hunnit med en Nalledag och pysslat fina tomtar. Vi städar bänkar i morgon och de kommer att få ta med sig färdiga arbeten hem. Efter jullovet kommer de att få egna pärmar, då samlas allt i en pärm som skickas med hem när vi gå på sommarlov, den här gången får de ingen pärm eller färdig mapp.
Imorgon har vi gemensam samling och sångstund med hela lågstadiet, sedan kommer vi bland annat att kolla klart på Barnen Hedenhös och städa färdigt i våra bänkarna och göra snyggt i klassrummet.
Jag önskar alla en fin jul och ett gott nytt år redan nu!🌟
Vi ses igen 8 januari! Jag är på plats den 7/1 om ni vill nå mig innan skolstart.
/Andrea
Hej!
Vilken fin Luciadag vi haft! Vi har ätit pepparkakor, clementiner och pysslat. Gjort grötrim till tjejerna i köket och ätit skinkmacka. Och varit en väldigt bra publik till årskurs 4 fina Luciatåg.
Idag blev det 99 stjärnor, vilket innebär att det blir en Nalledag nästa vecka. Ja,vi tog ut segern i förskott och bestämde en ny Nalledag. ONSDAG 18/12 FÅR ALLA SOM VILL TA MED SIG EN NALLE/GOSEDJUR. Vi kommer se på en film och visa alla nallar hur man skriver en bra saga om världens bästa nalle!
Jag har ställt en låda, märkt med ÅRKURS 1 på Fritids. Där kan ni kika och se om ni känner igen något, många vantar och en och annan tröja. Eftersom ni inte kommer in i kapprummet på eftermiddagarna så förstår jag om det är svårt att hålla koll på vart allt är. Ni kan också gå via Katten till klassrummet/kapprummet om ni behöver leta efter något speciellt.
Nästa fredag, 20/12 önskar Fritids Katten att ni tömmer fritidsplatsen på kläder. Det kommer vara sammanslagning under jullovet och andra barn ska låna lediga plaster. Toppen om man tar med sig allt hem om man inte ska vara på fritids under lovet.
✨Önskar alla en fortsatt fin Luciadag och en trevlig helg! ✨
Veckobrev v 50
Vi har hunnit med många uppdrag ur NTA- lådan. Vi har lärt oss mer om tyngdpunkter, balans och symmetri. Vi har hunnit med 3 olika uppdrag och ser framemot att jobba vidare med de sista efter lovet. Vi jobbar vidare i matematikboken och har haft juliga morgonstunder där de kan måla julbilder eller hitta ord som relaterar till julen. Vi fortsätter att ha det väldigt lugnt och stilla på morgonen. Det genererar många stjärnor!
Vi har skapat en egen gran, alla har bidragit med en fin julkula!(Bild)
På So lektionerna har vi lärt oss om kristendomen och sett på olika bibliska berättelser. Vi diskuterar varför vi firar jul och går efter jullovet vidare med andra religioner.
Vi fortsätter att träna på att skriva berättande texter. När vi har jobbat hårt och bra tar vi en paus med att titta på Barnen Hedenhös, en julkalender från 2013, den passar bra för att få lite förhandsinfo inför kommande lektioner i historia. Det handlar om en stenåldersfamilj som hamnar i nutiden och vi lär oss om skillnaderna i de olika tidsperioderna.
Fadderdagen – Vi läste julsaga och gick en tipspromenad om julen tillsammans med våra faddrar ute på gården. Det var en väldiogt bra förmiddag.
Imorgon bjuds vi på Luciatåg av årskurs 4. Vi kommer att pyssla lite och läsa årets sista läsläxa.
_________________________________________________
Vad händer nästa vecka: Vecka 50
Måndag: Idrott. Ingen läxa denna vecka, jag tror att alla har fullt upp med att skaffa gran och baka julgodis.
Tisdag: Vi pysslar på förmiddagen och har matematik och Religion som vanligt efter första rasten.
Onsdag: Vi tittar klart på de avsnitt av ”Barnen Hedenhös” som är kvar.
Torsdag: Idrott och Musik. Vi städar våra bänkar och gör fint, arbetar i våra häften om julen samt extrahäften.
Fredag: Julavslutning, vi önskar varandra en riktigt god jul och får en överraskning. Hela skolan samlas i idrottshallen för en gemensam avslutning med sång! Vanliga tider denna dag. 08.10-13.00
Veckobrev v49
Julmånaden är igång och julkänslan börjar smyga sig på även i klassrummet.
Vi arbetar med religion på So-lektionerna. Vi har startat upp arbetet med NTA-lådan och experimenterat med balans och vägning. Fokus på tyngdpunkter.
Vi arbetar i matematikboken och tanken är att vi startar 1B efter julen.
Vi tränar på att skriva berättande texter. Idag har de jobbat med varsin berättelse.
Vi läser boken ”24 Dagar kvar till jul” som handlar om Asta, Bea och Cesars klass. Samma karaktärer som i ”Den magiska kulan” som vi arbetar med.
Det är viktigt att dricka vatten under dagarna, man får gärna ta med sig en vattenflaska i ryggsäcken. Vi har handfat och muggar i klassrummet om det behövs kan man använda dem, men om 23 elever (som oftast) blir törstiga samtidigt efter rasterna är det lätt och smidigt att ha en egen flaska i ryggsäcken i stället. Det blir mindre kö till vattnet och lättare för barnen att dricka vid behov.
Nästa fredag är det Luciatåg, vi är inte med i tåget utan är publik till Årskurs 4 som bjuder på årets Luciatåg. Man får självklart vara utklädd den dagen om man vill. Många har frågat om de får vara tomenisse eller liknande, såklart jättetrevligt om vi har massa tomenissar i klassrummet!
________________________________________________
Vad händer nästa vecka: Vecka 50
Måndag: Vi har idrott, terminens sista läxa kapitel13
Tisdag: Vi jobbar på i böckerna och har SO
Onsdag: Vi har en fadderdag med årskurs 4, sagostund och tipspromenad tillsammans under förmiddagen.
Torsdag: Idrott, musik och vi städar bänkar. Pysslar.
Fredag: Vi bjuds på Luciatåg av årkurs 4 i idrottshallen. Läxan lämnas in. Pysslet fortsätter.
Vi kastar inte snöbollar men bygger snygga snögubbar!
Här kommer ett tidigt veckobrev. Klassen har vikarie torsdag och fredag, jag har sjuka barn.
Veckobrev v47
Vi har skrivit egna sagor med inspiration från olika bilder och fokuserat extra mycket på hur bokstäverna är formade, stavningen samt stor bokstav och punkt. Veckans bokstav är V.
Vi har arbetat i matteboken och vi har spelat spel på engelskalektionen. Vi tränar på att våga prata och säga olika djur högt. Vi kommer spela memory framöver och vårt första område är wild animals och farmanimals. Nästa område är pets och då kommer vi att använda bilderna ni har skickat på era fina husdjur.
Vi jobbar vidare med att skapa meningar och vi kommer att starta upp den nya boken ”Läsförståelse Grön” nästa vecka. Det är första boken i att öva sin läsförståelse. Eleverna läser en kort text och sedan svarar de på frågor kring texten.
Tyvärr skrev jag fel kapitel för läsläxan i förra veckobrevet!
Efter jullovet kommer vi att addera en matteläxa till läsläxan några veckor.
Julsånger övas med Anna i morgon, klassen kommer att sjunga "Mössen julafton" på julavslutningen 20/12 de har även önskat att sjunga låten om året. Båda finns på youtube /spotify om ni vill öva hemma.
Glöm inte att ta med läxmappen på fredag!
Elin finns i klassen som vanligt på fredag.
Vi ses nästa vecka igen!
/Andrea
Veckobrev v 46
Vi har fokuserat på Barnboksveckan, de har gjort sina första bokrecensioner, de skickas med hem idag. Vi har "gruppläst" dvs de har fått läsa böcker för varandra i mindre grupper och de har haft boksamtal i mindre grupper idag. Va kul att så många hade med sig sina bästa böcker hemifrån! Det var spännande att höra om alla och de har gett varandra många bra boktips!
De har under veckan skrivit fina sagor och det arbetet fortsätter vi med även nästa vecka.
Jag påminner om studiedagen 19/11, skolan är stängd.
________________________________
Vad händer nästa vecka? V47
Måndag: Idrott med ombyte. Läsläxa, kapitel 9 tas med hem.
Tisdag: Studiedag, skolan är stängd.
Onsdag: Vi skriver sagor och arbetar i matteboken i olika grupper.
Torsdag: Idrott med ombyte och Anna börjar träna julsånger med klassen. Vi jobbar med Farm animals på engelska lektionerna några veckor framöver.
Fredag: Läxmappen ska med tillbaka och vi arbetar med No-häftet om året.
V45
Den här veckan gick i rasande fart och de har jobbat på bra med att skriva sagor. Vi har även tränat extra mycket på punkt och stor bokstav. I matteboken gick vi igenom kommutativa lagen och fortsätter med det även nästa vecka. Vi kommer att skriva meningar på morgonstunden varje dag, istället för korta ord med veckans bokstav. De har även spelat olika bokstavsspel tillsammans idag och vi har arbetet med häftet om året på No lektionen. I december kommer vi att göra experiment på No lektionerna. Vi kommer att ha halvklass No /Musik på torsdagar.
Vad händer nästa vecka: (v46)
Barnboksveckan
Måndag : Läxa, kapitel 9 . Idrott med ombyte.
Tisdag: Skriva sagor enskilt och i grupp
Onsdag: Vi kommer att ha extra fokus på författare, illustratörer
Torsdag: Idrott med ombyte, Musik
Fredag; Läxan lämnas in. Vi kommer vara i biblioteket och avsluta barnboksveckan.
På fredag får ni gärna ta med er favoritbok hemifrån för att visa vännerna och kanske berätta lite om boken.
v 45
Hej och välkomna tillbaka efter höstlovet!
Den här veckan är det kapitel 8 i "Den magiska kulan" som är läsläxan. Den lämnas in på fredag. Många har glömt att lämna in läxan sista två veckorna, så vi får gemensamt försöka samla in alla mappar på rätt dag igen.
Veckans bokstav är (Ii)
Den här veckan går matresan i matsalen till Island, vi bjuds på fiskrätt på tisdag och vi har lärt oss mer om landet.
Vi kommer fokusera på att skriva berättelser och bygga meningar.
Nästa vecka är det barnboksveckan och vi kommer parata om illustratörer och författare, samt läsa tillsammans.
Idrott och musik som vanligt på torsdag.
Önskar alla en fin vecka!
Veckobrev v43
Jag har mailat ut de nya läsårstiderna till samtliga som angett en korrekt mailadress.
Det har varit elevråd och våra representanter kom tillbaka till klassen och var nöjda med mötet.
Vi har spelat ett spel som heter ”Penga spelet” det tränar turtagning ,samarbete, pengars värde och dubbelt /hälften.
No- vi arbetar med året, veckodagar, månaderna och årstider
So- vi arbetar med känslor och värdegrund.
Vi har bjudit in förskoleklassen till vårt klassrum för att hitta på något gemensamt innan rasten. Det blev väldigt lyckat och roligt!
Igår jobbade vi med ett häfte om FN-dagen som de fick ta med sig hem. Anna har skickade med material hem som de har arbetat med på musiklektionerna.
Tack för bilderna ni skickat på era husdjur, de kommer passa bra när vi börjar arbeta med området pets efter lovet.
Johnnie var tyvärr sjuk torsdag, idrotten blev inställd.
Nya läsårstider vårterminen 2025 är 8 januari-12 juni.
Förändringen gäller samtliga grundskolor i Kils kommun
_______________________________________________
Vad händer nästa vecka? v.44
Höstlov
Måndag: Fritids är stängt
Önskar alla ett trevligt höstlov!
Veckobrev vecka 42
På idrottslektionerna har det varit fokus på samarbete och kondition. Alla hade med sig ombyte och samarbetade bra i grupperna. Svettiga och glada barn som klarade uppdragen fint!
Klassen har haft vikarie onsdag och torsdag då jag var hemma med sjuka barn. Vi har börjat i en ny bok (svenska) som fokuserar på ordförståelse och läsförståelse. Efter jul kommer vi att starta upp vårt arbete med en bok som heter Klara Svenskan, där är det skrivning som är i fokus. Den boken fokuserar på beskrivande och återberättande text. Därför kommer vi nästa vecka att börja träna på att bygga spännande berättelser. I matteboken jobbar vi vidare med subtraktion och addition samt pengar.
Numbers and colours har varit fokusområde på engelska lektionerna, vi kommer att gå vidare med animals efter lovet. Vi startar med farm animals och sedan blir det pets. Om ni har djur därhemma får ni gärna maila en bild på dem till mig, så kan vi använda oss av dem när vi sedan börjar jobba med pets!
Vi har kommit igång fint med alla rutiner och hur vi vill ha det på lektionerna. Alla jobbar på bra under de enskilda arbetsstunderna så jag tänkte att vi skulle försöka arbeta mer och mer i grupp under vissa arbetspass. Bland annat så kommer vi varje vecka att spela ett spel med veckans bokstav, där man ska lära sig lite nya och klurigare ord som hör till veckans bokstav.
🎃Halloween!🎃
25 oktober får man gärna klä ut sig. Vi tillåter inte att man har masker för ansiktet, vapen eller läskiga och blodiga sår (många är rädda för det) Vi kommer att spela höstspel den fredagen och skapa tillsammans under en lektion. Övriga lektioner blir som vanligt.
Vad händer nästa vecka: vecka 43
Måndag: Idrott med ombyte samt dusch. Vi repeterar bokstäverna R,N,L,E,N
Tisdag: Evas känslokoll samt avsnitt om att vara en modig snällis!
Onsdag: Elevråd, vi har två representanter som är redo!
Torsdag: Spela spel i små grupper samt musik, Idrott med ombyte och dusch
Fredag : Man klär ut sig om man vill. 🦇🍂 Vi arbetar klart i böckerna och önskar varandra ett trevligt höstlov!
Veckobrev v41
Vi fortsätter med skolverkets kartläggning i svenska/matematik, parallellt med planerad undervisning.
Subtraktion är veckans nya kapitel i matematikboken, vi arbetar även med det praktiskt i olika övningar.
Imorgon torsdag är det musik med Anna och idrott med mig och Johnnie. Ta med ombyte för att vara inne.
Jättebra om ni packar ner extrakläder i ryggsäcken när det är regnigt och blött ute.
Vi har arbetat med vänskap och värdegrund. Trygghetsteamet kommer varje månad ge oss något att fokusera lite extra på och den här månaden är det ordet TACK! Vi tackar varandra för en god match, vi tackar varandra när vi hjälps åt och det bidrar till god stämning. På SO-lektionerna har vi också pratat om vikten av att ha en meningsfull fritid.
Vi har haft en brandövning med hela skolan och den gick väldigt bra.
Klassen fortsätter att samla stjärnor och har behållit den goda arbetsron, de vill gärna ha en ny nalledag!
Det planeras in ett elevråd och klassen har haft sitt första klassråd, vi har utsett två representanter.
Jag påminner om att läxmappen ska med till skolan på fredag!
__________________________________________
Vad händer nästa vecka? v.42
Måndag: Idrott inne, med ombyte och dusch.
Vi startar upp arbetet med veckans bokstav N och presentar nya arbetsböcker.
Tisdag: Matteaktiviteter med subtraktion. Praktiska övningar samt räknesagor.
Onsdag: På skolans val fokuserar vi på böcker och går till biblioteket och lånar nya böcker.
Torsdag: Idrott inne, ombyte och dusch, Musik med Anna.
Fredag: Vi avslutar arbetet med veckans bokstav. Ni lämnar in läxan i den blåa mappen!
På No lektionen ska vi skapa ett eget höst spel.
Veckobrev vecka 39
Vi har lärt oss mer om olika djur i Norden den här veckan, fakta om djur och hur de gör på vintern samt diskussioner och skrivning efteråt.
Vi fortsätter vårt arbete med värdegrund i klassrummet och ute på rasterna och pratar om olika känslor.
Alla har hunnit göra de första delarna i vår kartläggning i Legilexi. Jag kommer börja med skolverkets bedömningsstöd nästa vecka. Både svenska och matematik.
Vi arbetar vidare med mönster, symmetri och former. Även mer addition i matteboken. Vi har även haft matematiska övningar, med våra White boards.
På idrotten hade vi Bamsegympa ute med mig, musiklektionen hade även jag denna vecka. Vi kombinerade svenska och musik. Vi trummade rimord och övade stavelser. Vi tog fram olika trummor och hittade på nya rimord tillsammans.
Jag påminner om att läxmappen ska med till skolan på fredagarna!
___________________________________
Vad händer nästa vecka? Vecka 40
Måndag: Idrott inne, med ombyte och dusch, vi startar upp arbetet med veckans bokstav L och ny läxa tas med hem.
Tisdag: Matteaktiviteter. (former, mönster och symmetri)
Onsdag: Läsa, springa, sjunga, leka och skratta ska hinnas med!
Torsdag: Idrott inne, ombyte och dusch
Fredag: Vi avslutar arbetet med veckans boksav (Ll) Ni lämnar in läxan.
Trevlig helg! /Andrea
Dags att byta till den gröna appen!
Viktig information : Avstängning av den blå appen "Skola24 Mobilapp" sker den 30 september.
Skola24 lanserade för ett par år sedan en ny mobilapp som är inriktad på att möta vårdnadshavare och elever kring schemavisning, vistelsetidshantering och frånvaroanmälan. Den äldre generationens mobilapp "Skola24 Mobilapp" (den blå) har sedan lanseringen av den nya appen också varit möjlig att använda för vårdnadshavare och elever.
Då nyutveckling endast sker i Skola24-appen (den gröna) så finns det många fördelar med att vårdnadshavare och elever använder den gröna framför den blå.
Vi tar nu därför steget att stänga ner möjligheten för vårdnadshavare och elever att använda den blå appen med förhoppning att de som kört denna kommer känna ett lyft med att gå över till den nya appen. Avstängningen kommer att ske måndag den 30 september.
Vecka 36
Vi har arbetat med veckans bokstav och lästränat. Vi har skrivit om hösten och återberättat en saga i våra nya skrivböcker. Igår var vi på dansföreställningen Drömplaneten. Det var väldigt kul och det gick väldigt bra, klass 1 var världens bästa publik och hade bra frågor och funderingar efteråt.
Klassen har samlat ihop sina 20 stjärnor! Det betyder att vi ska ha en "Nalledag", nästa vecka. Man får då ta med sig en nalle/gosedjur som är i en storlek så att den får plats i ryggsäcken. Sedan kommer vi visa nallarna runt här i klassrummet, berätta lite om dem för varandra och de får vara med på en lektion.
______________________________________________________
Vad händer nästa vecka: v37
Måndag: idrott ute, inget ombyte krävs. Orientering på skolgården. Läxan skickas med hem.
Tisdag: Vi jobbar på i våra böcker
Onsdag: Nalledagen! Ta med en nalle som får plats i ryggsäcken.
Torsdag: Idrott, utomhus. Inget ombyte krävs. Musik med Anna.
Fredag: Läxan ska lämnas in.
Önskar alla en trevlig helg!