Něco z historie Zlatých holek

Skupina Zlatý holky vznikla v roce 1980 v turistickém oddíle Kasiopea z holek, které rády zpívaly, a z jejich vedoucího, který rád zpíval a uměl písničky také skládat. Tím vedoucím byl Marcel Štěpánek, známý také jako Fox. Jak běžel čas, Zlatý holky se rozprchly do života a nastoupily mladší. Skupina si začala říkat Zlatý holčičky a zpívala ty samé písně, a další, nové...O Jizerských horách, o dobru a zlu, o rumunských horách a pořád po taktovkou Marcela Štěpánka.

Protože se však Zlatý holky ze života sem tam vracely a zpívaly, skupina se přejmenovala na Zlatý holčiny. A pořád si zpívaly pro radost, na táborech, vandrech a různých skautských podnicích. Repertoár se slušně rozrůstal a skupina se nakonec definitivně přejmenovala na Zlatý holky.

Roku 2008 nahrály Zlatý holky a Fox své první CD, které se jmenuje Jizerský písničky. Poté následovalo CD Písně horskejch plání roku 2009, CD Když mraky táhnou roku 2010, CD U nás na horách roku 2011, CD Jizerská dračice roku 2017 a CD Jizerskej čaj roku 2019. Sedmé CD Pro tvé jméno se nahrálo 19. září 2021 opět v lučanském kostele.