Štruktúra osobnosti a iracionalita v myslení vo vzťahu so senzitivitou voči nespravodlivosti

FULLTEXT je k dispozícii vo formáte PDF na vyžiadanie

Štruktúra osobnosti a iracionalita v myslení vo vzťahu so senzitivitou voči nespravodlivosti

Abstrakt

Štúdia skúma vzájomné vzťahy medzi osobnostnou štruktúrou podľa päťfaktorového modelu osobnosti (Costa, McCrae in Ruisel, 1998), iracionálnymi obsahmi v myslení (Kondáš, Kordačová, 2000) a senzitivitou voči nespravodlivosti (Lovaš, 1995). Bola predpokladaná súvislosť osobnosti a iracionality s percepciou výskytu nespravodlivého správania a so zlosťou ako reakciou na výskyt takéhoto správania. Výskumu sa zúčastnilo 108 študentov vo veku od 18 do 27 rokov z čoho bolo 45 mužov a 63 žien. Percepcia výskytu situácií evokujúcich nespravodlivosť a frekvencia výskytu zlosti na takéto kritické situácie boli ako dve zložky senzitivity voči nespravodlivosti overované Dotazníkom senzitivity voči nespravodlivosti (SVN; Lovaš, 1995). Iracionálne obsahy v myslení boli zisťované prostredníctvom Škály iracionálnych presvedčení (IPA; Kondáš, Kordačová, 2000) a deskripcia osobnosti bola prevedená NEO osobnostným inventárom (NEO‐FFI; Costa, McCrae in Ruisel, 1998). Okrem korelačnej analýzy bola prevedená tiež viacnásobná regresná analýza za účelom zistenia najlepšej lineárnej kombinácie nezávisle premenných (osobnostné faktory a jednotlivé dimenzie iracionality v myslení) pre predikciu testového skóre senzitivity voči nespravodlivosti (závisle premenná). Výsledky korelačnej a viacnásobnej regresnej analýzy potvrdili, že iracionálne obsahy v myslení ako aj osobnostné črty sa spolupodieľajú na senzitivite voči nespravodlivosti, a že zo všetkých nezávisle premenných dve z nich signifikantne a s najväčším vplyvom prispievajú k predikcii senzitivity voči nespravodlivosti, a to osobnostné faktory emocionálna labilita a extraverzia. Výsledky preukázali vyššiu mieru senzitivity voči nespravodlivosti (v percepčnej úrovni) u jednotlivcov, ktorí myslia iracionálne. Udávaný výskyt nespravodlivých situácií signifikantne klesal s vyššou emocionálnou stabilitou, extraverziou, prívetivosťou a svedomitosťou. Z aspektu emocionálnej zložky senzitivity voči nespravodlivosti sa udávaný výskyt zlostných reakcií na nespravodlivé situácie signifikantne zvyšoval so zvyšujúcou sa emocionálnou labilitou. Všetky výsledky sú interpretované hlavne v kontexte dôsledkov, akými sa rôzne osobnostné charakteristiky a miera iracionálnych presvedčení môžu prejavovať v správaní a prežívaní v situáciách nespravodlivosti. Taktiež sa však pripomína, že aj odlišná miera výskytu interpersonálnej nespravodlivosti by sa mohla podieľať na formovaní osobnostných čŕt a iracionálnych presvedčení.

Kľúčové slová

Senzitivita voči nespravodlivosti. Interpersonálna nespravodlivosť. Iracionalita v myslení. Päťfaktorový model osobnosti.

Structure of personality and irrational thinking in relation with sensitivity to injustice

Abstract

The study analyzes mutual relationships between the personality structure with the Big Five model (Costa, McCrae in Ruisel, 1998), irrational beliefs in thinking (Kondáš, Kordačová, 2000) and sensitivity to injustice (Lovaš, 1995). Relationship between personality and irrationality at one side and perception of occurrence of unfair behaviour and anger as response to this behaviour at other side was hypothetized. The research was conducted on a sample of 108 students and their age range from 18 to 27 years, 45 of them were male, 63 female. Frequency of unjust events and frequency of intensive anger as a reaction to injustice ‐ as two components of sensitivity to injustice ‐ were measured by the Sensitivity to Injustice Questionnaire (SVN; Lovaš, 1995). To measure the irrational beliefs in thinking, the Scale of Irrational Beliefs (IPA; Kondáš, Kordačová, 2000) was used, and personality was measured by the NEO five factor inventory (NEO‐FFI; Costa, McCrae in Ruisel, 1998). Except for correlation analysis, a multiple regression analysis was conducted in order to determine the best linear combination of independent variables (personality traits and dimensions of irrational thinking) for predicting test score of sensitivity to injustice (dependent variable). The results showed that irrational beliefs in thinking and personality traits are in relationship with sensitivity to injustice, and that 2 of all independent variables contribute significantly and with highest influence to predicting sensitivity to injustice – namely Emotional lability and Extraversion. The results proved a higher level of sensitivity to injustice (on the perception level) in individuals with irrational thinking. The given number of injustice situations decreased significantly with higher Emotional stability, Extraversion, Agreeableness and Conscientiousness. From the aspect of the emotional component of the sensitivity to injustice it was proved the given number of anger reactions to injustice situations increased significantly with the higher Emotional lability. Results are discussed mainly in the context of consequences by which different characteristics of personality and the level of irrational beliefs can be manifested in behaviour and experience of situation as injust. Nevertheless, it is also reminded that the different level of occurrence of interpersonal injustice could also take part in the formation of personal traits and irrational beliefs.

Keywords

Sensitivity toward injustice. Interpersonal injustice. Irational thinking. Five‐factor model of personality.