MANDALA-MESÉLŐ IGAZGYÖNGYHALÁSZAT

A MANDALA

"A pont az Isten rejteke" (Hamvas Béla)

"A kör Isten "monogramja",az ő határtalanságát, örökkévalóságát és tökéletességét szimbolizálja.A kör még hordozza eredete lényegét. Megnyilvánult és mégis végtelen.A Szellem jele." 

"A Mandala a négyzetbe rajzolt kör, a Szellem megjelenése az anyagban, valamint az abból való kiemelkedés."(Szász Ilma)

Jung az 1920-as években az elsők között kezdett el foglalkozni a mandalákkal. Betegeivel terápiás céllal mandalákat rajzoltatott. Az egyedüli utasítás, amit a páciensek kaptak az volt, hogy kör alakban rajzoljanak valamit - tetszés szerint. Kutatásának eredményeit tizenhárom évig titokban tartotta, mert meg akart bizonyosodni arról, hogy a mandalák spontán módon keletkeznek, nem pedig az ő fantáziája sugallja a betegeknek, mi legyen a papíron. Ezzel kizárta a szuggesztió lehetőségét. 

A MANDALÁRÓL

A MANDALA AZ ÉN TÜKÖRKÉPE.

KÖZPONT ÉS MÁGIKUS KÖR.

A KÖZÉPPONT ENERGIÁJA ABBAN MUTATKOZIK MEG, HOGY TÖREKSZÜNK AZZÁ VÁLNI, AKIK VAGYUNK.

A KÖRBEN VÁLIK TELJESSÉ A VILÁG EREJE.

A TELJESSÉGRE VALÓ TÖREKVÉSÜNK KÖVETHETŐ NYOMON A NAPRÓL-NAPRA KÉSZÜLT MANDALÁINKBAN, MELYEK IGAZGYÖNGYSZEMEK VALÓJÁBAN.

"MINDEN GYÖNGYSZEM EGY TEMPLOM, MELY FÁJDALOMBÓL ÉPÜLT EGY HOMOKSZEM KÖRÉ.

MILYEN KÍVÁNSÁG FORMÁLTA TESTÜKET ÉS MIFÉLE MAG KÖRÉ?"

(Kahlil Gibran) 

Errefelé megfizetik a mesemondókat - egy töltőtollal – amivel lejegyezhetik azokat.

(Idézet a Távol Afrikától című (Sydney Pollak rendezte) filmből)

A MESEMONDÓK KRÉDÓJA

Hiszem, hogy a képzelet erősebb a tudásnál,

hogy a mítosz igazabb a történelemnél,

hogy az álmok hatalmasabbak a tényeknél,

hogy a remény mindig győzedelmeskedik a tapasztalat felett

hogy a nevetés az egyetlen gyógyír a bánatra.

És hiszem, hogy a szeretet erősebb a halálnál.

(Robert Fulghum)

SZENT ANTAL LÁNC

avagy hogyan jutunk el öt lépésben a kolbásztól Platónig?

A SZENT ANTAL LÁNC, amit más néven FUTÓTŰZ KOMMUNIKÁCIÓNAK is neveznek.

Hogyan is működik ez?

Umberto Eco: A Foucault-inga című regényében találtam meg a jó példamesét hozzá. Íme:

„Tapasztalatot, tudást halmoztam fel, és nem dobtam ki semmit. Mindent kicéduláztam. A céduláimat nem vittem számítógépre ...., kézműves eszközökkel dolgoztam, de keresztmutatókkal ellátott, puha kartonlapokból én is létrehoztam azért egy memóriafélét. Kant→ködelmélet→Laplace… Kant→Königsberg→Königsberg hét hídja→topológiai teorémák… Kicsit úgy, mint amikor azt a játékos feladatot kapja az ember, hogy képzettársítás útján, öt lépésben jusson el a kolbásztól Platónig.

Lássuk csak: kolbász→disznó→sörte→ecset→manierizmus→idea→Platón.

Gyerekjáték. A legolcsóbb kéziratból is ki tudtam csikarni vagy húsz cédulát a maga Szent-Antal-láncába. Szigorú alapelv szerint dolgoztam, úgy, ahogy – szerintem – a titkosszolgálatok is: egyik információ sem jobb a másiknál, az a fő, hogy mind meglegyen, s hogy azután megkeressem az összefüggéseket. Összefüggések mindig akadnak, ha tényleg meg akarja találni őket az ember.”

Sok SZENT ANTAL LÁNCUNKAT összelinkeljük, és így kerülünk egyik meséből a másikba. Majd bejárjuk az egyre növekvő MANDALA-MESE GÖMBHÁLÓJÁT.

Nagyon messze a távolban hallatszik az Óceán morajlása, ritmusosan, ahogy egy mantra, vagy egy haiq.

Valahogy így:

Utolsó lábnyom

a parti homokon, mit

a tenger felold

Igazgyöngyhalász-hajóm vár már, hogy a parti homokból az Óceánba merülhessen és én újabb igazgyöngyökre leljek.

Olyan komplex önismereti együttléteket kínál a MANDALA-MESÉLÉS, amelyek segítségével néhány alkalom után felszínre kerülhet, hogy valójában kik is vagyunk, személy szerint milyen feladatokkal születtünk a világra.

Önfelfedezéseket tehetünk életünk olyan területein is, ahová még eddig nem merészkedtünk el. Lehet, hogy ezek a felfedezések segítenek ki az esetleges megtorpanásainkból.

Szemben az általános irányzattal, mely szerint úgy érthetünk meg folyamatokat, ha darabjaira szedjük és elemezzük, a MANDALA-MESÉLÉS az egymással teljesen szemben álló irányzatokat és eszközöket szintetizálja egy fajta személyes egységbe.

Mindenkinek más és más az útja. A MANDALA-MESÉLÉS módszerével bárki rátalálhat nem csak erre a saját útra, hanem a nagy egységes egészben való helyére is.

Magam nem csoportvezetőként, hanem inkább segítőként és természetesen aktív résztvevőként vagyok jelen ezeken az alkalmakon.

Személyes odafordulással és figyelemmel veszek részt mindenki útjának megtalálásában.

A rendkívüli helyzeteket, különös gonddal kezelem a csoport tagjainak aktív segítségével. Mindenki tanulhat belőlük és beleépítheti a maga személyes életébe a tapasztaltakat.

Fontosnak tartom, hogy naprakészen, aktuális élethelyzeteket is belevonjak közös munkába.

Eszközeim ebben a MANDALA-MESÉLÉSBEN:

- Egy-egy szépirodalmi alkotás, amely a gerincét és folyamatosságát adja az együttléteknek.

- Megfelelő zenei illusztrációk.

- Képzőművészeti alkotások.

- Tudományos-ismeretterjesztő irodalmak.

- Filmek

- Ezoterikus eszközök:

-Symbolon kártya, Ji-king, Transzformáció játék, Belső gyermek kártya stb.

Nem szükséges a MANDALA-MESÉLÉSHEZ semmilyen művészeti előképzettség. Általános szimbólumokkal (a pont, a kör, a vonalak, a görbék, színek stb.) dolgozunk és alkotjuk meg belőlük a MANDALÁINKAT.

Minden foglalkozás alkalmával egy MANDALA készül, melynek történetét meséljük el egymásnak. Ez a személyre szabott MANDALA-MESE, melyből a folyamat végén saját MANDALA-MESEKÖNYV áll össze.

A végén a legszebb mandaláikat átdolgozhatjuk selyemre, üvegre, vagy a festészet, a grafika, a kerámia bármely eszközével újra gondolhatjuk, meghívott művészek és művésztanárok segítségével.

Mandala-mesélő igazgyöngyhalászatom során több művészeti és természettudományos területet szintetizálva családias, alkotó légkörben találhat mindenki igaz önmagára. Reményeim szerint a velem együtt keresők is előbb-utóbb megtalálják magunkban az igazgyöngyöt, majd maguk is igazgyöngyhalászokká válhatnak. Mandala-mesélő igazgyöngyhalászatomat az isteni gondviselés szolgálatába állítom.

HAIQUM

Utolsó lábnyom

a parti homokon, mit

a tenger felold

A mandala az európai kultúrába Carl Gustav Jung tevékenysége során került be, mint művészet-terápiás eszköz.

MANDALA-MESE GÖMBHÁLÓ

Úgy mondják, hogy az Indra palotájában van egy gyöngyháló, amelyet úgy fontak, hogyha az egyik gyöngyszemre néz valaki, akkor az összes többit is látja benne tükröződni. Hasonlóképpen a világ minden egyes objektuma sem csak önmagában van, hanem benne foglaltatik az összes többi objektum is, és igazából egyszerre minden más is. Minden porszemben számtalan Buddha van jelen egyszerre.

(Sir Charles Eliot)

MANDALA-MESÉLŐ ÜVEGKÉPEK