WÄRTSILÄ TURUN TELAKOIDEN VIRKISTYS- JA KALASTUSKERHO RY
28.2.2010 Pilkkikilpailut
Sankkaa lumipyryä ja räntäsadetta uhmaten oli 41 pilkkijää saapunut Maskun Maanpään rantaan ottaakseen osaa kerhon järjestämään vuotuiseen pilkkikisaan. Vaikka olosuhteet eivät suosineet, ottivat osallistujat ylös kalaa yhteensä 73885g. Merkittävä saalis, kun paksussa lumisohjossa ei jäällä kulkeminen ollut helppoa. Kerho haluaa erityisesti kiittää kaikkia lahjoittajia, jotka pitivät huolen siitä, että pystyimme tarjoamaan taas kerran todella kattavan palkintopöydän. Pilkkikilpailujen tulokset.
18.3.2010 Vuosikokous
Sääntömääräisten asioiden lisäksi, kokouksessa käsiteltiin kerhon ulkopuolisten veneilijöiden mahdollisuutta käyttää Kapasin palveluja.
16-18.4.2010 Siianongintaretki
Jo perinteiseksi muodostunutta siianongintaretkeä varten oli varattu majoitus Petun saarelta. Valitettavasti talven pituutta ei osattu arvioida oikein majoitusta varattaessa, joten olimme kalapaikoilla viikkoa paria liian aikaisin. Mökkiranta oli vielä osittain jäässä ja haittasi siten kalastamista. Avovettä löysimme, mutta siika ei ollut vielä syönnillä, joten kaloja emme saaneet. Majoituspaikka rantasaunoineen oli kuitenkin erinomainen, joten yhdeksän hengen kalastajaporukka viihtyi erinomaisesti koko viikonlopun. Merivesikin oli jo niin lämmintä, että hurjimmat heittivät talviturkin pois ja kävivät uimassa jäiden seassa.
12.6.2010 Veneilykauden avajaiset Kapasissa
Talkoot houkuttelivat saarelle 11 henkilöä, vaikka sää oli koko viikonlopun sumusateinen ja tuuli kovin. Ilma ei kuitenkaan haitannut talkooporukan mielialaa. Isompia töitä ei talkoissa tarvinnut tänä vuonna tehdä, lähinnä täydennettiin polttopuuvarastoja kuivista kelopuista tehdyillä klapeilla. Sauna lämpisi ja tarjoilu oli hyvää, makkarat ja juomat hävisivät hetkessä talkooporukan suihin.
15-17.10.2010 Syksyn kalastusretki
Retki suuntautui Nauvoon, johon olimme varanneet majoitusta varten uuden vuonna 2010 valmistuneen 10 hengen huvilan. Yhdeksän kerholaisen voimin menimme tyhjentämään meren kaloista, mutta joku oli ehtinyt tehdä sen ennen meitä. Joistain paikoista ahvenia löytyi hyvinkin, mutta vähän olivat pieniä fileroitaviksi, joten valtaosa kaloista jäi kasvamaan. Ilmat suosivat taas meitä kalastajia, mutta saattoi olla juuri se syy, miksi retkeltä ei kertynyt kotiin vietävää. Pienistä uuden huvilan puuteista huolimatta retki ajoi taas asiansa.