Dan Europe

Danom Europe koji se održava 9. svibnja svake godine slavi se mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv.

Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.


Izvor: https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/europe-day_hr (11.5.2020.)

Europska himna

Melodija koja simbolizira EU potječe iz Devete simfonije, koju je 1823. skladao Ludwig Van Beethoven. Njome je uglazbio „Odu radosti”, lirsku pjesmu Friedricha von Schillera iz 1785.

Himna simbolizira ne samo Europsku uniju već i Europu u širem smislu. U „Odi radosti” Schiller iznosi svoj ideal bratstva među ljudima, koji je Beethoven dijelio.

Godine 1972. Vijeće Europe prihvatilo je Beethovenovu „Odu radosti” za svoju himnu, a 1985. odlukom europskih čelnika ona je postala službena himna Europske unije. Himna nema tekst, nego samo glazbu. Na univerzalnom jeziku glazbe, njome se izražavaju europski ideali slobode, mira i solidarnosti.

Europska himna nije zamjena za nacionalne himne država članica, već se njome slave zajedničke vrijednosti. Himna se izvodi na službenim svečanostima u kojima sudjeluje Europska unija i općenito u okviru raznih događanja povezanih s Europom.

Poslušajte europsku himnu

Poslušajte europsku himnu (02:07)

Izvodi je puhački orkestar mladih Europske unije pod ravnanjem Andréa Reichlinga. Snimljena je 1994. u lisabonskom Teatro da Trindade. Glazbeni aranžman djelo je Herberta von Karajana.*

*Sva su prava proizvođača i vlasnika izvedenog djela pridržana.


Izvor: https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/anthem_hr (11.5.2020.)

Europska zastava

Europska zastava simbolizira ne samo Europsku uniju već i europsko jedinstvo i identitet u širem smislu.

Europska zastava sastoji se od kruga od 12 zlatnih zvijezda na plavoj podlozi. Zvijezde simboliziraju ideale jedinstva, solidarnosti i sklada među narodima Europe.

Broj zvijezda nije povezan s brojem država članica, dok krug simbolizira jedinstvo.

Povijest europske zastave

Povijest europske zastave vodi nas u 1955. Vijeće Europe, koje se zalaže za obranu ljudskih prava i promiče europsku kulturu, odabralo je sadašnji dizajn za vlastite potrebe. Tijekom sljedećih godina poticalo je europske institucije u nastajanju da tu zastavu i same prihvate.

Godine 1983. Europski parlament odlučio je da zastava kojom se koristi Vijeće Europe postaje zastava Zajednicâ, a 1985. odlukom europskih čelnika ona je postala službeni amblem Europskih zajednica, koje će kasnije postati Europska unija. Usto, sve europske institucije danas imaju vlastiti amblem.


Izvor: https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/flag_hr (11.5.2020.)

Za one koji žele znati više o Europskoj uniji...




Svoje znanje o Europskoj uniji možete provjeriti u kvizovima...

Križaljka o Danu Europe