Про нас

    Всеукраїнську Асоціацію Кредитних Спілок Військовослужбовців та Працівників Силових Відомств було створено у квітні 2004 року відповідно до Статті 24 Закону України "Про кредитні спілки". Вона об'єднує 25 кредитних спілок з 14 регіонів України. Членами наших кредитних спілок є більше 50 тис. членів - діючих та звільнених в запас військовослужбовців та працівників силових відомств, а сумарні активи цих спілок сягають 170 млн. гривень.

    За невеликий час існування наша Асоціація виконала значний обсяг робіт. Асоціація першою з всеукраїнських асоціацій прийняла у 2006 році Програму, в якій чітко визначила свої основні пріоритети та позицію щодо удосконалення чинного законодавства про кредитні спілки.

    Асоціація бачить свою головну місію у забезпеченні ефективного лобіювання інтересів кредитних спілок України у законодавчому полі та координацію їх поточної діяльності.

    Для досягнення цієї основної мети у 2009 році Асоціацією вперше було запропоновано принципово змінити підхід до лобіювання, який кредитно-кооперативний рух використовував починаючи з 1992 року. Ця принципова зміна полягає в тому, щоб не очікувати змін від держави, а потім довго пристосовуватись до них, а прямо заявляти про свої інтереси та пріоритети, домагатись вирішення проблем кредитної кооперації від державних чинників. Така зміна сколихнула кредитно-кооперативний рух та надала позитивний поштовх у частині лобіювання урядового рішення щодо створення системи рефінансування кредитних спілок України.

    За ініціативи Асоціації 09 вересня 2009 року було проведено всеукраїнську акцію "090909", спрямовану на те, щоб звернути увагу Національного Банку України та Уряду на проблеми сектору, та створити дієві механізми захисту інтересів кредитних спілок України.

    Асоціація роками послідовно та дієво протистояла інноваціям державного регулятора, спрямованим на обмеження законних прав та свобод як кредитних спілок, їх керівництва, так і членів КС – громадян України. При цьому Асоціація, на відміну від інших всеукраїнських асоціацій, має чітку ієрархію пріоритетів цих ключових соціальних груп. Домінуючими є інтереси членів кредитних спілок, у першу чергу вкладників, що довіряють кредитним спілкам свої заощадження. Ефективний захист інтересів вкладників не можливий в умовах, коли з будь-яких причин їх кредитна спілка втрачає оперативну керованість та здатність здійснювати поточні операції. Тому забезпечення стабільності кредитної спілки та спадкоємності її керівництва є основною гарантією захисту інтересів вкладників. Лише на третьому місці для нас знаходяться інтереси Асоціацій, які утворюються та підтримуються кредитними спілками. На четвертому - інтереси "держави в цілому".

    Спираючись на міцни демократичні засади, Кредитні спілки-члени Асоціації та сама Асоціація постійно піддавались утискам з боку департаменту нагляду за кредитними установами, очолюваного директором департаменту Держфінпослуг Оленчиком А.Я., патроном та лоббістом Всеукраїнської Асоціації Кредитних Спілок (ВАКС). Із зрозумілих причин заангажованості та тенденційності у підходах до державного регулювання, наша Асоціація не отримувала підтримки з боку Канадійського проекту, що фактично керувався цим діячем.

    Проте по переважній більшості питань у асоціації добре взаєморозуміння із Національною Асоціацією кредитних спілок України, яку ми критикуємо часом лише за недостатню рішучість та дієвість у справі захисту інтересів кредитних спілок.

    Кредитні спілки Асоціації займаються не лише кредитуванням військовослужбовців, але і інших верств населення, зокрема приватних підприємців, фермерів, працівників та службовців підприємств, організацій та установ різних форм власності.

    У 2007 році при Асоціації створено постійно діючий Третейський суд, покликаний захищати законні інтереси кредитних спілок та їх членів.

    Асоціацією впроваджено рейтингову оцінку та аналітичну систему моніторингу фінансового стану кредитних спілок – її членів на основі міжнародного стандарту PEARLS™, що дозволяє мінімізувати ризики банкруцтва кредитних спілок, які приймають участь у реалізації відповідних державних програм.