Учитель року 2019

Відеоматеріали учасників третього туру професійного конкурсу "Учитель року -2019"

Переможець другого (регіонального) та третього (всеукраїнського) турів конкурсу в номінації «Захист Вітчизни»

Ігнатьєв Сергій Борисович – учитель предмета «Захист Вітчизни», фізичної культури Комунального закладу «Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 135 Харківської міської ради Харківської області імені Героя Радянського Союзу К. Ф. Ольшанського», посилання на відеорезюме - 2018, відеорезюме -2019.

Тема досвіду: «Створення умов для розвитку ключових компетентностей учнів на уроках предмета «Захист Вітчизни» шляхом адаптації організаційних форм навчання до застосування інтерактивних технологій та нестандартних прийомів педагогічних технік».

В освітньому процесі вчитель застосовує метод проектів із використанням ІКТ та інформаційний супровід уроків, для чого адаптував технологію застосування ІКТ до особливостей освітнього процесу з предмета «Захист Вітчизни» й місцевих умов, розробив інструментарій, необхідний для якісного оцінювання проектної діяльності учнів за формами роботи та етапами проектної діяльності.

Для занять із вогневої, тактичної підготовки розробив комплекс модифікованих вправ з використанням ІКТ та ТЗН, додаткове обладнання та методику їх застосування. Це дозволяє значною мірою замінити відсутній лазерний тир, інтенсифікувати формування техніки й тактики стрільби, моделювати умови пострілу, аналізувати координацію стрільця під час прицілювання, натискання на спуск і утримання зброї в заключній фазі пострілу, практично вирішувати вогневі завдання в заданих умовах, формувати первинні навички практичної стрільби, рухові та сенсорні навички стрільця. На заняттях з тактичної підготовки названі вправи дозволяють моделювати тактичні умови, певною мірою наблизити їх до бойових без зменшення рівня безпеки учнів.

Щоб інтенсифікувати формування динамічних і тактичних стереотипів учнів, учитель проводить демонстрацію та аналіз оперативно виготовлених кінограм виконуваних індивідуальних і групових дій (вправ) або їх порівняння з еталонними.

З метою використання міжпредметних зв’язків для посилення патріотичного та військово-фізичного виховання учнів, їх кращої підготовки до подальшого засвоєння змісту програми предмета «Захист Вітчизни» в 7-9 класах Ігнатьєв С.Б. викладає варіативний модуль «Військово-спортивні ігри».

Переможець другого (регіонального) туру конкурсу в номінації «Учитель інклюзивного класу»

Терехова Людмила Юріївна – учитель початкових класів Чугуївського навчально-виховного комплексу № 6 імені тричі Героя Радянського Союзу І. М. Кожедуба Харківської міської ради Харківської області, посилання на відеорезюме.

Тема досвіду: «Формування особистісно-зорієнтованого навчального середовища в початковій школі в умовах упровадження інклюзивної освіти».

Терехова Л.Ю. працює в початковій школі в умовах упровадження інклюзивної освіти, створює умови для отримання кожною дитиною того рівня освіти, який відповідає її здібностям та індивідуальним особливостям, розвитку інтелектуальної, емоційної сфери, формує ціннісні орієнтири в дітей.

Досвід роботи педагога з цього питання базується на організації навчально-виховного процесу в інклюзивних класах, де навчаються діти з особливими освітніми проблемами (затримка психічного та розумового розвитку, пересування на інвалідному візку).

Ефективність роботи в інклюзивному класі, на думку педагога, залежить від створення особливого навчального середовища, командного підходу, психологічного та корекційного супроводу, раціонально підібраних стратегій навчання, відносин між учасниками освітнього середовища: учнями, педагогами та батьками.

Переможець другого (регіонального) туру конкурсу в номінації «Французька мова»

Завсеголова Катерина Володимирівна – учитель французької мови Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 162 Харківської міської ради Харківської області, посилання на відеорезюме.

Тема досвіду: «Розвиток особистості учня в процесі навчання міжкультурної комунікації».

Мета роботи Завсєголови К.В. є навчання спілкуватися іноземною мовою шляхом оволодіння соціокультурними знаннями й уміннями через вивчення країнознавчого та лінгвокраїнознавчого компонентів, оскільки одним з провідних принципів оновленого процесу міжкультурної освіти в середній школі стає принцип культуровідповідності. Виховання учнів ґрунтується на загальнолюдських цінностях і будується в контексті діалогу своєї країни та культури країн мови, що вивчається. Порівнюючи, школярі краще усвідомлюють особливості національної культури та знайомляться із загальнолюдськими цінностями.

У своїй роботі педагог забезпечує впровадження ідей і прийомів індивідуалізації, диференціації, інтенсифікації, створення емоційно сприятливої атмосфери, а також умов для самореалізації, самовдосконалення. Така методика сприяє високій активності учнів на уроці, розкриттю їх творчих здібностей та адаптації до соціального, професійного та культурного життя в суспільстві, успішній лінгвістичній підготовці здібних і обдарованих учнів, виробленню в них уміння самостійно поповнювати та творчо застосовувати набуті знання в різних ситуаціях.

Переможець другого (регіонального) туру конкурсу в номінації «Основи здоров’я»

Альбоща Олена Леонідівна – учитель біології, хімії та основ здоров’я комунального закладу «Пісочинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Пісочинської селищної ради», посилання на відеорезюме.

Тема досвіду: «Доцільність використання нутриціологічних знань на уроках природничо-математичного циклу»

Основним завданням Альбоща О.Л. вважає виховання покоління, що свідомо ставиться до свого здоров’я, тому активно впроваджує в освітній процес різні форми й методи з метою формування ключових компетентностей учнів. У своїй роботі орієнтується на гуманізацію навчання, особистісний підхід, розвиток здібностей учнів, створення навчально-предметного середовища, що в сукупності забезпечують психологічний комфорт і розвиток творчих здібностей дітей.

Серед основних методів і форм роботи педагога переважають: рольова гра, соціально-просвітницький тренінг, «мозковий штурм», метод аналізу соціальних ситуацій з морально-етичним характером, гра-драматизація, робота у великих і малих групах, метод проектів, проблемне навчання, навчальні ігри. У результаті використання таких форм роботи учні набувають уміння: розрізняти об’єкти, ознаки, властивості; аналізувати та пояснювати причини й наслідки подій, учинків, явищ; створювати тексти, вироби, проекти; висловлювати ставлення до подій, вчинків своїх та інших; брати участь у колективних справах розв’язувати навчальні завдання; оцінювати вчинки, різні моделі поведінки.

Системність полягає у взаємоузгоджених знаннях, уміннях і навичках, сформованих у дітей та підлітків, які забезпечують необхідний рівень їх працездатності, моралі та духовності. Результатами такого підходу є здатність реалізувати необхідні здоров’язбережувальні технології щодо свідомого ставлення до власного здоров’я та проявлятися у відповідних позитивних вчинках і діях учнів.

Переможець другого (регіонального) туру конкурсу в номінації «Географія»

Первишева Наталія Леонідівна – учитель географії Харківської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 123 Харківської міської ради Харківської області, посилання на відеорезюме.

Тема досвіду: «Особистісно орієнтоване навчання на уроках географії та економіки засобами інтеграції знань як умова формування ключових компетентностей сучасної людини».

У своїй педагогічній діяльності Первишева Н.Л. уміло поєднує особистісно орієнтований, діяльнісний та оціночний підходи, доцільно використовує фронтальні, групові й індивідуальні форми роботи, які стимулюють пізнавальну активність учнів, сприяють формуванню загальних і предметних компетентностей із географії. Продуктивним є проведення інтегрованих і бінарних уроків з учителями української мови та літератури, англійської мови, біології, математики та Захисту Вітчизни. Навчальна діяльність учнів на уроці носить дослідницький характер, має практичну спрямованість на формування єдиної картини світу. Процес формування ключових компетентностей учнів є інтегрованим результатом навчальної діяльності в умовах реалізації психолого-педагогічної моделі суб’єкт-суб’єктних відносин «Учень – Учитель» і реалізується через творчу діяльність учителя, вибір таких методів і прийомів, що сприятимуть їх успішності в житті.

Педагог працює в умовах семестрово-блочно-залікової системи. Для досягнення очікувальних результатів використовує хмарні технології, новітні методики: «перевернутий клас», геймифікацію, кейс-метод, що спрямовані на використання особистого досвіду та стимулюють пошуково-творчу діяльність школярів.