História telovýchovnej jednoty

 V krátkosti Vám pripomenieme históriu vzniku TJ až po jej súčasnosť. Nebudeme Vás zaťažovať štatistickými údajmi ani presnou chronológiou faktov.

Vznik TJ tak ako je zaznamenaný v archívnych materiáloch: “ Historici obyčajne začínajú písať text, ktorým približujú históriu slovami“ prvá písomná zmienka ...“ Ak by sme mali pokračovať v tejto tradícii a ak by sme mali odpovedať na túto otázku hneď v prvom odseku, nuž napíšme: „ prvá písomná zmienka v peňažnom denníku novej TJ PV SNP bola zapísaná 11.apríla 1980 a to poukaz od OV ČSTV 5.000 Kčs, ktorý sa dával do vienka novo-založeným TJ v tom čase,“ koniec citátu.

Nitky vzniku TJ siahali však oveľa skôr v TJ Slávia PF Banská Bystrica resp. v DUKLE Banská Bystrica. Partia nadšencov okolo Štefana Urbašíka, Mariána Cagalu, Stana Bontu,  Jozefa Oravca , Janka Viazanicu a mnohích ďaľších hľadali priestor , kde by mohli svoje plány pri rozvoji turistického hnutia širšie preukázať. Odrazovým mostíkom pre vznik samostatnej TJ  boli 2 pokusné ročníky( 1977 a 1978) a 1 . ročník turisticko športového podujatia PV SNP v roku 1979, ktoré boli organizované pod hlavičkou DUKLA Banská Bystrica.

Zámerom vzniknutej telovýchovnej jednoty bolo venovať sa masovému rozvoju obyvateľov Banskej Bystrice, predovšetkým sídliska Fončorda. Neskôr bol TJ prisúdený názov sídlisková.

Pri výbere názvu telovýchovnej jednoty sa vychádzalo z odbojového hnutia počas II.svetovej vojny spojené s naším mestom. Boli dva návrhy: Povstalecká vatra a Povstalecká Vatra SNP. Začiatky existencie telovýchovnej jednoty sú spojené s druhým názvom. Pod týmto názvom telovýchovná jednota organizovala aj turisticko športové podujatie „ Povstalecká vatra SNP“

Celospoločenské zmeny po roku 1989 vyvolali aj zmeny v názve TJ. Na konferencii v júni 1991 bol zmenený názov TJ na súčasný: Telovýchovná jednota Vatra Banská Bystrica.

Názov turisticko športového podujatia PV SNP zostal nezmenený a pokračovali sme v tradícií aj po roku 1989 organizovať toto  podujatie na ktorom si účastníci  z celého Slovenska aj zo zahraničia pripomínali významnú udalosť v dejinách Slovenska „ Slovenské národné povstanie“.

Prvým útočisťom novovzniknutej TJ boli priestory zadného traktu za bývalou predajňou nábytku na Malinovského ulici ( dnes Dolná ulica). Neskôr predseda odboru turistiky Ing.Slobodník nám umožnil presťahovanie do objektu Dolná ul 58. Dom, krorý sme dostali od bývalého MsNV do trvalého užívania  bol v dezolátnom stave. Členovia TJ ho vyčistili, vykonali kompletnú rekonštrukciu strechy a postupne budovali klubovne pre svoju činnosť. Začalo sa s rekonštrukciou zadného traktu, kde bola plánovaná turistická ubytovňa. Sídlo TJ tu bolo do 2.polovice 90-tich rokov. V roku 1991 došlo k zmene názvu na súčasný „ Telovýchovná jednota VATRA“ na základe uznesenia konferencie členov  zo dňa 11.6.1991.Po zmene legislatívy koncom roku 1992 , kedy bol zrušený inštitút trvalého užívania , prešiel dom do majetku mesta Banská Bystrica. Mesto svojím uznesením rozhodlo o prevode majetku do BPM s.r.o. voči čomu sme sa odvolali a súdne ťahanice trvali vyše 5 rokov. Nepomohlo ani dovolanie u generálneho prokurátora. Dom bol prevedený do BPM a následne ihneď predaný súkromnej spoločnosti.Objekt sme museli opustiť a presťahovali sme sa do domu turistiky v Lazovnej ulici č.17. Pri postupnum vysychaní prísunu finančných prostriedkov sme sa obrátili na Mesto Banská Bystrica o pomoc. Mesto BB nám poskytlo útočište v areáli zimného štadióna.  

V 80 – tich rokoch sa okrem turistickej činnosti členovia TJ venovali budovaniu Areálu zdravia nad Fončordou. V akcii „Z“ bola postavená chata a lyžiarske vleky EPV 300 a POMA H80, osvetlenie svahu, nová trafostanica. Pri výstavbe odpracovali členovia tisíce brigádnických hodín.

Areál zdravia navštevovali hlavne zimnom období obyvatelia Fončorde. Veľa detí z toto sídliska začínalo svoje prvé kroky na lyžiach práve v tomto stredisku. Tak ako deti odrastali, tak klesal záujem o toto lyžiarske stredisko. Starší a dospelí už potom vyhľadávali náročnejšie svahy, ktoré sú upravené a prístup do strediska je autom.

TJ mala záujem o ďaľšie zveladenie tohto areálu, ale bez finančných prostriedkov to nebolo možné , založili v roku 2003 s Mestom Banská Bystrica združenie MELYS (Mestské lyžiarske stredisko) . Prvý rok združenie plnilo svoj účel, ale v ďaľších rokoch postupne činnosť upadala a v roku 2006 činnosť skončila.

Momentálne je chata a lyžiarske vleky majetkom mesta Banská Bystrica v správe ZARES-u.

Pre atraktívnosť tohto areálu aj v letnom období členovia TJ vybudovali po celej trase od Fončordy prístrešky, preliezky za účelom aktívneho oddychu obyvateľov. Napriek úsiliu členov TJ sa nepodarilo tieto zariadenia udržiavať v dobrom technickom stave hlavne z finančných dôvodov. Vandalizmus bol silnejší ako úsilie členov TJ. Postupne boli tieto prístrešky rozobraté a spálené.

Až do roku 2008 bola chata celoročne  prevádzkovaná členom TJ Vatra Ivanom Sitárom. Každý kto sa vydal na prechádzku do areálu, mohol sa na chate občerstviť s možnosťou opekania.

Medzi najvýznamnejšie tradičné turistické podujatia patrili:

Turisticko-športové podujatie „Povstalecká vatra SNP“ , ktorým sme pripomínali významnú udalosť v dejinách Slovenska „Slovenské národné povstanie“.

Skúšobný ročník sa prvykrát uskutočnil v roku 1977. Prvý oficiálny ročník sa organizoval v roku 1978. Celkove bolo zorganizovaných 26 ročníkov. Posledný sa uskutočnil v roku 2004 pri príležitosti 60.výročia SNP. Zakladateľom podujatia bol Mgr.Štefan Urbašík. Po odchode z TJ v roku 1989 štafetu prevzal Ing.Peter Uhrík

Podujatie zahŕňalo : turistickú, cykloturistickú časť a bežeckú časť

Za celú históriu tohto podujatia sa ho zúčastnilo z celého Slovenska desaťtisíce priaznivcov pešej turistiky, cykloturistiky ,rekreačného behu, ktorí v rámci jednotlivých trás spoznávali krásnu krajinu v okolí Banskej Bystrice.

Cesta rozprávkovým lesom

Podujatie bolo určené nielen pre deti z Banskej Bystrice ale z celého Slovenska za prítomnosti rodičov.

Prvý ročník sa organizoval v roku 1978. Posledný 25.ročník sa konal v roku 2003. Po zakladateľovi podujatia Mgr.Štefanovi Urbašíkovi v roku 1990 prevzala štafetu Ing.Mária Gatyalová až do posledného ročníka.

Podujatie pozostávalo z turistického 4 km pochodu prírodným prostredím Suchého vrchu. Po celej trase boli pre deti pripravené rôzne športové disciplíny, úlohy- ktoré boli motivované rozprávkovo. Na rozprávkových postoch boli usporiadatelia oblečení do príslušného rozprávkového odevu, čo zvyšovalo atraktivitu podujatia.

Počet účastníkov sa z roka na rok zvyšoval. Boli ročníky kde počet účastníkov dosiahol desaťtisíc. Ani v jednom ročníku nebola účasť menšia ako tri tisíc.

 

Turistické akcie

Každý rok sú organizované desiatky turistických, cykloturistických akcií nielen do blízkeho okolia Banskej Bystrice ,ale po celom Slovensku a v zahraničí.

Po určitej stagnácii , v posledných rokoch sa nám darí pritiahnuť stále väčší počet záujemcov o turistiku.