НАЧАЛО

    Творческият екип – "ТЕАТРАЛНА ТРУПА АНИМА" създава и представя авторски моноспектакли с кукли, които актрисата СВЕТЛАНА УРУМОВА играе пред деца от предучилищна и начална-училищна възраст.

В репертоара си до този момент има единадесет постановки, като всяка година изнася по над сто представления, на място в детските градини и училищата на град Пловдив и региона... Изградени на принципа „игра с кукли“ с участието на публиката, спектаклите развиват различни умения у децата,съобразени с учебната програма за тази възраст...  От своя страна педагозите възприемат представленията, като методическа помощ за това как те самите могат с театрални средства да улеснят приобщаването на децата към изискванията на учебния процес... 

Тази находка: театрални представления – съобразени с учебната програма, последвани от учебен процес – който използува методиката на театралната игра вече е доказала своята ефективност... Достойнствата на драматургичните текстове използувани в представленията са: съвременен поглед към класическите приказни сюжети в мерена реч, със задачки които улесняват придобиването на елементарни познания по езикова култура, математика, безопасност на движението, природознание, толерантност към различните етноси и религии, логическо мислене те развиват чувството за импровизация у децата. Представленията илюстрират как на практика може да се конструират занимания с театрални средства от един възрастен (актьор или педагог) и група деца. Тези занимания дават възможност на децата да се докоснат до магията на куклено театралното изкуство, като сами участвуват в създаването на театрално представление...

ЗА НАС

ГЕОРГИ КАЙЦАНОВ

режисьор

Образование: Английска гимназия - Варна, 1976г. НАТФИЗ „Кр.Сарафов“-1983г.-магистър по режисура за драматичен театър. Същата година е награден със златен медал, като режисьор на спектакъла “Две стрели” от Ал. Володин на ежегодния преглед на студентските театри в България. Това представление е представено и на “Световен фестивал на студентските театри във Виена –1983г.

На професионална сцена Кайцанов е рализирал повече от седемдесет спектакъла в над двадесет театъра из цялата страна. Предпочита да анализира класическа драматургия, като: Стриндберг, Шекспир, антична драматургия: Еврипид, съвременни майстори като Мрожек, Пинтър, Сартр, Дюренмат... Неговото изключително представление на “Госпожица Юлия” Ав. Стриндберг е аплодирано от най-добрите познавачи на големия драматург при гастрола му в гр. Малмьо – Швеция.

Активно участвува и като режисьор, продуцент и ръководител в дейността на неформални групи от упражняващи свободна професия артисти в сферата на театралното, куклено-театралното и визуалното изкуство като: „Театрална трупа АНИМА“, АртСтудия „ЛАБАС“, както и в създаването на видео-клипове на музикални изпълнители.

Повече за режисьора тук.

СВЕТЛАНА УРУМОВА

      актриса, сценограф

    Започва театралното си обучение още като дете в Театралната студия на Драматичен театър – Пловдив. Изучава сценография и костюмография в “Националната гимназия за сценични и екранни изкуства” и през 1979 година вече има своята първа самостоятелна изложба “Графика”. Дипломира се с медал за отличен успех в първия випуск на гимназията. През 1983г. Завършва Националната Академия за Театрално и Филмово Изкуство със специалност Актьорско майсторство за куклен театър и две години по-късно печели Първа награда на IV Национален преглед на българските куклени театри. Работи като актриса в куклените театри на градовете Добрич, Ямбол и Бургас. След завръщането си в Пловдив основава собствена театрална трупа АНИМА.

Съвместно с режисьора Георги Кайцанов тя реализира сценичния дизайн (сценография, костюмография и кукли), на над четиридесет театрални постановки. Нейната работа е високо ценена поради високите критерии, стил и вкус, които налага при изпълнението на проекта. Често изработва сама специфични сценични детайли и аксесоари от костюма като: маски, перуки, шапки, витражи и т.н., които добиват стойността на самостоятелни handmade artefact’s.

Повече за сценографа тук.

От сезон 1989/90г. творческият екип избира да работи на свободна практика, за да избегне ограниченията на репертоарната конюктура – да спечели преимуществото да се среща и твори с различни театрални трупи и актьори по конкретни проекти, към които проявява личен творчески интерес.

Участват в множество национални и международни фестивали.

Съвместният им опит в международни проекти започва от творческата им специализация през 1989г. в театър “Groteska”- Краков, Полша и продължава с многократните им контакти с шведски и унгарски трупи.

Паралелно на работата си със строго професионални трупи и продуценти, екипът осъществява съвместни проекти свързани с обществени организации, занимаващи се с проблемите на деца от малцинствата и деца в неравностойно положение.

Изследват взаимното преливане на изразните средства от различните изкуства, като включват мултимедийни филми за обогатяване на визуалното внушение в живото театрално представление. Поканени са да изработят поредица музикални видеоклипове, в които използват средствата на анимацията. Този процес естествено еволюира в създаването на авторски анимационни проекти.