3. A tanulásról

Fiúk-lányok: az iskolából hazaérve melyikőtöknek van kedve tanulni? Főként akkor, ha a kedvenc műsorotok megy a tévében, vagy már csak egy hajszálra vagytok attól, hogy a kihívás teljesítésével a következő szintre jussatok egy számítógépes játékban.

De sajnos, tanulni muszáj, egy-egy lecke elbliccelésével pedig csak további terheket raktok a saját vállatokra: ha ugyanis kihagytok egyes részeket, később már sokkal nagyobb erőfeszítést igényel bepótolnotok a lemaradást.

Jobb tehát idejében túlesni a dolgon. Napi fél-egy óra intenzív tanulás elég lehet a jó bizonyítványhoz, amivel a családi cirkuszokat és az iskolai égéseket is megspórolhatjátok magatoknak. Hogy miképpen lehet intenzíven tanulni?

1. A legfontosabb, hogy a tanulás idejére minden zavaró tényezőt zárjatok ki az életetekből! Kapcsoljátok ki a tévét és a számítógépet, sőt a telefont is nélkülözzétek ez idő alatt! Szellőztessétek ki a szobát! Tegyetek rendet az íróasztalon, csak az éppen a tanult tárgy anyagai maradjanak előttetek!

Igyatok egy pohár vizet!

2. Tapasztaljátok ki, hogy mikor a legaktívabb az agyatok, s akkorra időzítsétek a tanulást. A figyelem intenzitása ugyanis a napszakokkal változik.

A legtöbben délután könnyebben tanulnak, mint este, de az aktivitási időszak egyénileg különböző lehet.

3. Tanulás előtt ne egyétek tele magatokat, mert attól könnyen elálmosodhattok, ráadásul a szervezetetek az agymunka helyett emésztésre használja fel az energiáit. Könnyű ételekkel, például gyümölccsel vagy joghurttal csillapítsátok az éhséget.

4. A hatékony tanulási módszer kialakításához célszerű felmérnetek, hogy miképpen tanultok a legkönnyebben. Vannak, akikben a látottak maradnak meg leginkább, mások jobban emlékeznek a hangokra, megint mások a mozgásokat tudják a legkönnyebben memorizálni.

– Aki az első (vizuális) típusba tartozik, színes ceruzával emelje ki a lényeges részeket, készítsen ábrákat, jegyzeteket magának.

– Aki inkább a hallottakra emlékszik, olvassa hangosan és mondja fel magának a leckét.

– Aki a tanórára visszagondolva képes pontosan felidézni a tanár mozdulatait, a mozgás memorizálásával tanul a legkönnyebben.

Ez esetben a lecke felmondása közben próbálja meg a saját mozgásával illusztrálni a tananyagot, nyugodtan járjon-keljen a szobában, beszéd közben pedig használja a kezét, gesztikuláljon.

5. Nagyon fontos, hogy megragadjátok a lecke lényegét, mert ha nem tudjátok kiemelni a fontos dolgokat, kénytelenek lesztek bebiflázni az egészet. A magolás azonban – azon kívül, hogy rendkívül fárasztó és időigényes – csak nagyon rövid távra szól. Ha bizonytalanok vagytok abban, hogy melyik információ számít lényegesnek, olvassátok el és válaszoljátok meg a tankönyv ellenőrző kérdéseit, mert azok biztosan a lényegre összpontosítanak.

Napi feladataitok elvégzése után ajándékozzátok meg magatokat valami kedves dologgal, s ha minden nap rászántok egy kis időt a tanulásra, valószínűleg a szüleitek is ezt teszik majd a bizonyítványotok láttán...