Aktualności

godło polskiZIELONA SZKOŁA – NIE TYLKO NAUKA, ALE I ZABAWA 

W dniach od 6 do 10 czerwca uczniowie trzecich klas Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim wraz z opiekunami  (p. Magdaleną Cisło, p. Beatą Popielarz, p. Anną Wolanin i p. Barbarą Wolanin) przebywali na Zielonej Szkole w Gliczarowie Górnym. Pogoda dopisała – widok panoramy Tatr z domu wypoczynkowego zachęcał do aktywnego wypoczynku.

Pobyt na Zielonej Szkole rozpoczął się od zajęć w kompleksie basenów geotermalnych w Termach Bukovina. Dzięki leczniczym właściwością  wód dzieci mogły zrelaksować się, zadbać o ciało i spędzić czas w gronie przyjaciół. Drugi dzień upłynął na wędrówce do największego i najpiękniejszego jeziora w Tatrach – Morskiego Oka położonego na wysokości 1395 m n.p.m. Podczas wędrówki doświadczona Pani przewodnik ciekawie przedstawiała legendy i historie związane z Tatrami, opowiadała o faunie i florze Tatr.             Widok Morskiego Oka i masywu Mięguszowieckich Szczytów ze szlaku na Szpiglasową Przełęcz zapierał dech w piersiach. Drugi dzień to również wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch 1987m n.p.m., który położony jest w grani głównej Tatr i znajduje się zarazem na granicy polsko – słowackiej. W roku 1938 na zboczu Kasprowego Wierchu wybudowano Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Widok w wysokości 1987m n.p.m. jest nie do opisania, trzeba zobaczyć to na własne oczy. Kolejnego dnia uczniowie podczas wizyty w Muzeum Tatrzańskim im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem poznali dawne zwyczaje i życie górali oraz faunę i florę Tatr. Podczas spaceru po Krupówkach obserwowali architekturę Zakopanego, a wyjazd kolejką torową na Gubałówkę umożliwił podziwianie panoramy Tatr. Uczestnicy Zielonej Szkoły podczas zajęć w pracowni przenieśli się w świat barw i kształtów. Obrazki malowane na szkle zachwycały – bogactwo ich barw i cieni pozwalały tworzyć magiczny, wciąż zmieniający się świat.         

Wycieczka szlakiem Doliny Kościeliskiej, obserwacja przyrody, wizyta w tatrzańskiej bacówce i pokaz tradycyjnego wyrabiania oscypków to kolejny dzień pobytu na Zielonej Szkole. Wieczorne spotkanie z gawędą o Tatrach i Podhalu to wysłuchanie ciekawych opowieści, ale również podsumowanie zdobytej już wcześniej wiedzy. Uczniowie podczas ogniska wykazali się zdobytą wiedzą i zostali uroczyście pasowani na „Góralkę” i „Góralika” Zielonej Szkoły. Emocje towarzyszące pasowaniu sprawiły, że kiełbaski smażone na ognisku smakowały wybornie i rozchodziły się jak świeże bułeczki.

Ostatni dzień pobytu na Zielonej Szkole to pożegnanie z górami – spacer po Krupówkach, zakup pamiątek. Zieloną Szkołę rozpoczęliśmy od pobytu na basenie i zakończyliśmy pobytem w największym kompleksie termalnym w Polsce – Chochołowskich Termach, który został otwarty 1 czerwca. Radość dzieci nie miała końca, niektórzy zapomnieli, że to już koniec Zielonej Szkoły i czas powrotu do domu. Niestety to, co fajne – szybko się kończy. Wspomnienia pozostaną, a może sprawią, że w najbliższe wakacje dzieci wraz z rodziną znów odwiedzą Tatry. Tego im życzymy.

Pobyt na Zielonej Szkole nie byłby możliwy, gdyby nie dobre i otwarte serca sponsorów, dzięki którym dzieci mogły zwiedzić i zobaczyć tyle ciekawych zakątków Polskich Tatr. Wsparcia finansowego udzielił nam również Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, dlatego też dzieci wzięły udział w zajęciach profilaktycznych.                                                                              


MŁODZI RADOMYŚLANIE Z PODSTAWÓWKI

W ELICIE SZCZYPIORNIAKA W POLSCE!!!


W  dniach 9 – 12 czerwca reprezentacja chłopców w piłce ręcznej ze Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim, jako V – ce Mistrz Podkarpacia uczestniczyła w Ogólnopolskich Finałach Młodzieży Szkolnej w Głuchołazach (woj. opolskie). Prawo startu w tej imprezie miały po dwie drużyny z każdego województwa (mistrzowie i v – ce mistrzowie). Po długich i ciężkich zmaganiach na parkiecie z drużynami od Szczecina poprzez Kielce po Przemyśl, uplasowali się ostatecznie na XIII miejscu w Polsce. Jest to bardzo duży sukces naszych uczniów –  mówi Maria Dubiel opiekunka drużyny. Szczęśliwą trzynastkę wywalczyli: Bała Nikolas, Drąg Dominik, Działo Arkadiusz, Działo Kacper, Działo Wiktor, Idzik Jakub, Kulpa Kacper, Maj Jakub, Moździerz Karol, Ratusiński Konrad, Skiba Jakub. Opiekunami drużyny byli Maria Dubiel nauczycielka wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim i Jacek Moskalczyk nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum w Radomyślu Wielkim.

Drużyna chłopców wraz z p. Marią Dubiel składają serdeczne podziękowania p. Jackowi Moskalczykowi za duży wkład w organizację wyjazdu, poświęcony czas, a szczególnie za cenne uwagi podczas meczów, co niewątpliwie przyczyniło się do tego sukcesu – dziękujemy!!!                                                                        

II MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE !!!

WIELKI SUKCES REPREZENTACJI SZKOŁY


Wielki sukces odnieśli reprezentanci naszej szkoły w finale wojewódzkim piłki ręcznej w kategorii szkół podstawowych, który odbył się        w hali sportowej przy gimnazjum w Radomyślu Wielkim dnia 07.06.2016 r. Po wielomiesięcznych zmaganiach na kolejnych szczeblach eliminacji dotarli do finału wojewódzkiego rozgrywek, w których ulegli reprezentacji SP 14 z Przemyśla, a pokonali reprezentacje SP 1           z Sanoka oraz SP z Raniżowa.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Nikolas Bała, Dominik Drąg, Arkadiusz Działo, Jakub Idzik, Kacper Kulpa, Karol Moździerz, Konrad Ratusiński, Jakub Skiba, Wiktor Działo, Jakub Maj i Kacper Działo.

Opiekunem drużyny była p. Maria Dubiel


MALI REKORDZIŚCI

6778 uczestników – to nowy Rekord Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania, ustanowiony w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Ten niesamowity wyczyn należy do polskich uczniów ze szkół podstawowych, które 6 listopada 2015 roku pokazały całemu światu swój ogromny entuzjazm dla zdrowego odżywiania i codziennego jedzenia śniadania.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim też brały udział w biciu Rekordu Guinnessa.


GMINNY TURNIEJ RECYTATORSKI IM. JANA BRZECHWY

Dnia 13 maja 2016 r. w Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim odbył się Gminny Turniej Recytatorski im. J. Brzechwy. W turnieju brało udział 24 uczniów, którzy zaprezentowali komisji po dwa wiersze. Komisja pod przewodnictwem p. Jolanty Strycharz, z – cy dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, miała trudne zadanie, gdyż recytatorzy prezentowali bardzo wysoki poziom. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów, którzy otrzymali następujące miejsca i nagrody książkowe:

Zofia Chmura kl. „0” – I miejsce

Wiktor Dubiel kl. IV b  – III miejsce

Zofia Litwin kl. III a – wyróżnienie.

Uczniowie, którzy zajęli miejsca wezmą udział w Międzygminnym Turnieju Recytatorskim w Radomyślu Wielkim.


MŁODZI GOLFIŚCI

11.05.2016 r. 19 uczniów z naszej szkoły przeżyło swoją przygodę z golfem na Polu Golfowym „Dwa stawy” w Trzcianie koło Rzeszowa.

Dzięki uprzejmości firmy PZU oddział w Mielcu, która zasponsorowała naukę gry w golfa, uczniowie z najwyższą średnią ocen na półrocze z klas 5 i 6 mieli możliwość zapoznania się z podstawami tej gry.

Młodzi golfiści przekonali się, że wybijanie piłeczki nie jest wcale takie proste. Poza tym uświadomili sobie, że ten niecodzienny sport uczy sumienności, systematyczności, uczciwego współzawodnictwa oraz wyzwala pozytywne emocje.

To był niezapomniany dzień!


SPOTKANIE Z PISARZEM

5 maja 2016 r. w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim odbyło się fascynujące spotkanie z Romanem Pankiewiczem. Autor kilku książek („Matuszka Rasija pierwszy żywioł”, „Niemcy moja mała ojczyzna: drugi żywioł”, „Islandia – trzeci żywioł”) zaprezentował swój pierwszy żywioł czyli książkę zatytułowaną „Matuszka Rasija.” Spotkanie z Romanem Pankiewiczem było żywe i wartkie. Opowieści, poświęcone pobytowi autora w Rosji w różnych okresach zawieruchy dziejowej, ilustrowane były olbrzymią ilością zdjęć                      i niesamowitym komentarzem. Uczestników spotkania (uczniów klas V i VI) autor zabrał w fascynującą podróż przez historię Związku Radzieckiego w latach 1990 – 1992, okraszając ją garścią nieprawdopodobnych, ciekawych, a także humorystycznych zdarzeń. Młodzież mogła dowiedzieć się, że warto uczyć się języków obcych, bowiem otwierają one drogę do poznawania świata i ludzi.


ŚWIĘTO FLAGI

29 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy 0-3 Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim uczcili zbliżające się Święto Flagi na rynku miasta obok Pomnika Lotników. W tym dniu delegacja uczniów klas 0-3 wręczyła flagę Polski Panu Burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu. Pan Burmistrz został również zaproszony na krótki montaż słowno-muzyczny  w wykonaniu dzieci klasy „0”. Uroczystość została przygotowana przez Panią Barbarę Wolanin przy współudziale wychowawców klas 1-3. Po uroczystości uczniowie z wychowawcami przeszli ulicami miasta z biało-czerwonymi flagami.MIĘDZYPOWIATOWY TURNIEJ W ZAPASACH
W STYLU WOLNYM I MINI ZAPASACH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
O PUCHAR WÓJTA GMINY KAMIEŃ


W dniu 30.04.2016r w Kamieniu w powiecie rzeszowskim odbył się Międzypowiatowy Turniej w Zapasach w Stylu Wolnym i Mini Zapasach Dziewcząt i Chłopców o Puchar Wójta Gminy Kamień.

Organizatorami turnieju byli Urząd Gminy Kamień oraz Podkarpacki Związek Zapaśniczy

Celem imprezy było promocja gminy Kamień, popularyzacja sportu zapaśniczego oraz zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.

W turnieju uczestniczyło 45 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 do 16 lat z 4 klubów sportowych z województw Podkarpackiego, z Kamienia, Skrzyszowa, Rzeszowa oraz Radomyśla Wielkiego.

Powiat Mielecki reprezentowało 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim. Najmłodsi z uczestników zawodów walczyli w mini zapasach, starsi musieli pokonać swojego przeciwnika w zwykłej walce zapaśniczej.

Po zaciętych i emocjonujących walkach Radomyślanie wywalczyli przysłowiowy worek medali. Wszyscy zawodnicy z Radomyśla wrócili z medalami co jest niewątpliwie dużym sukcesem i dobrze prognozuje na dalsze występy.

W swoich kategoriach wagowych walczyli: Jakub Wilaszek, który swoją kolekcję medalową wzbogacił o brązowy medal w kategorii wagowej (54kg), Daniel Ziobroń, który zdobył swój kolejny złoty medal (34 kg). Igor Szocik, który swoją dzielną i waleczną postawą poszerzył swój dorobek medalowy również o złoto (39 kg). Mikołaj Humaj stanął na pierwszym miejscu podium (58 kg), podobnie Maciej Stachowicz swoją kolekcję wzbogacił
o złoty medal (48 kg). Srebrny medal zdobył Dawid Jarosz (32 kg) a brązowy medal zdobył Julian Pleban (33 kg).Wśród dziewcząt Węglarz Aurelia wywalczyła srebrny medal (55 kg).

W mini zapasach w swoich kategoriach wagowych triumfowali: Milena Subernat złoty medal, Pytka Amelia zdobyła medal srebrny oraz Oliwia Czapiga medal brązowy w kategorii wagowej (30 kg). Wiktoria Kopacz złoty medal a Kilian Maja zajęła drugie miejsce w kategorii wagowej (42 kg), Weronika Kopacz zdobyła medal złoty (26 kg) a także Ziobroń Martyna zdobyła złoty medal w kategorii (33 kg).

Duża ilość medali a przede wszystkim złotych tylko to niewątpliwie duży sukces zapaśników z Radomyśla, trener Wojciech Bartkowicz uważa, iż następny turniej przyniesie równie dużo medali.

 

 

2 MAJA – ŚWIĘTO FLAGI

3 MAJA – ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

 

29 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy 0-3 Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim uczcili zbliżające się Święto Flagi na rynku miasta obok Pomnika Lotników. W tym dniu delegacja uczniów klas 0-3 wręczyła flagę Polski Panu Burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu. Pan Burmistrz został również zaproszony na krótki montaż słowno-muzyczny  w wykonaniu dzieci klasy „0”. Uroczystość została przygotowana przez Panią Barbarę Wolanin przy współudziale wychowawców klas 1-3. Po uroczystości uczniowie z wychowawcami przeszli ulicami miasta z biało-czerwonymi flagami.

Następnie uczniowie z klas 0 – VI uczestniczyli w apelu poświęconym rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po apelu odbyło się spotkanie z nauczycielem gimnazjum p. Ireneuszem Weryńskim, który zaprezentował uczniom zbiory różnych przedmiotów i broni z czasów średniowiecza.


XVIII GMINNY TURNIEJ EKOLOGICZNY 

Dnia 27 kwietnia 2016r. nasza szkoła po raz kolejny była organizatorem Gminnego Turnieju Ekologicznego dla klas trzecich. Odbywał się on po raz osiemnasty pod hasłem „Przyroda i my.” Celem turnieju było  poszerzenie wiedzy i umiejętności przyrodniczych dzieci, rozwijanie zainteresowań środowiskiem przyrodniczym, propagowanie kultury ekologicznej wśród uczniów, integracja szkół, wymiana doświadczeń. 

W turnieju wzięli udział uczniowie z 7 szkół: Dąbrówki Wisłockiej, Janowca, Partyni, Radomyśla Wielkiego, Rudy, Zdziarca i Żarówki.

Uczniowie mieli do wykonania następujące zadania:

1.     Rozwiązywanie testu z wiadomości przyrodniczo – ekologicznych.

2.     Mali badacze – zaprezentowanie podczas turnieju dowolnego doświadczenia, eksperymentu dotyczącego właściwości wody, powietrza itp.  i krótkie omówienie wniosków.

3.     Przygotowanie krótkiej prezentacji na temat wybranego parku narodowego w Polsce w formie plakatu i krótka prezentacja podczas konkursu.

4.     Zadanie na spostrzegawczość – „Fotografia z Polski” (rozpoznawanie różnych zwierząt w Polsce).

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zadanie „Mali badacze”, w którym uczniowie  swoje stanowiska zamienili w małe laboratoria                  i przeprowadzali różne eksperymenty dotyczące właściwości wody  czy powietrza. Największym powodzeniem cieszył się eksperyment dotyczący zrobienia szybkim, domowym sposobem lodów waniliowych.

W turnieju zwyciężyła drużyna z Janowca. Drugie  miejsce zajęła drużyna z Żarówki, a trzecie miejsce drużyna ze Zdziarca i z Radomyśla Wielkiego pod kierunkiem p. Magdaleny Cisło w składzie: Zofia Litwin, Oliwia Pietrucha, Alicja Mydlarz i Wiktoria Lipa.  Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi, które ufundował Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół          w Radomyślu Wielkim oraz Burmistrz Radomyśla Wielkiego.

Wszystkie drużyny włożyły wiele pracy w przygotowanie się do tego konkursu. Należy stwierdzić, że dzieci wykazały się ogromną wiedzą przyrodniczą i ekologiczną, która na pewno zaowocuje  w przyszłości.

Gorące podziękowania kierujemy na ręce nauczycieli za wkład włożony w przygotowanie uczniów do tego turnieju oraz fundatorom nagród.

Jak co roku organizatorkami tego turnieju były panie Beata Popielarz i Anna Wolanin.


PIKINIK ZRZUTOWY – GRY TERENOWE 

Dnia 29 kwietnia 2016 r. dwie drużyny w składzie: Magdalena Wilk, Bartłomiej Jołda, Szymon Walas (kategoria klas młodszych) i Marek Pikul, Daniel Ziobroń, Monika Żytniak (kategoria klas IV – VI) rywalizowali z 6 szkołami z gminy Radomyśl Wielki w grach terenowych zorganizowanych w związku z odbywającym się w Podborzu Piknikiem Zrzutowym upamiętniającym zrzut przez polskich lotników broni, amunicji i innego sprzętu dla oddziałów AK w 1944 r.  na terenie wsi Podborze i Partynia – Schabowiec.

Uczniowie klas I – III brali udział w: partyzanckich ćwiczeniach polowych – rzut atrapą granatu do celu, wykonywali lot samolotem do okupowanej Polski – rzut samolotem w wyznaczone miejsce, dokonywali małego sabotażu – rysując znaki Polski Walczącej oraz poruszali się tropami Polski podziemnej odnajdując ukryte w trawie i zaroślach znaki Polski Walczącej. Drużyna ta zajęła I miejsce otrzymując cenne nagrody książkowe i inne drobne upominki, a także wzbogacili naszą szkolną bibliotekę o 2 książki „Armia Krajowa na Rzeszowszczyźnie.” Starsi uczniowie natomiast rzucali granatem do figury wartownika, odczytywali zaszyfrowaną wiadomość, pakowali celkę zasobnika zrzutowego             i odnajdywali wśród gąszczu innych znaków Państwa Podziemnego. Po zaciętej rywalizacji uczniowie naszej szkoły zajęli IV miejsce.


DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE

Dnia 25 kwietnia 2016 r. w naszej szkole był obchodzony Dzień Ziemi.

Dla klas 0 – III w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” ten dzień był „Dniem Owocowym.” Tego dnia uczniowie klas 0 – III przyszli do szkoły ubrani stosownie do koloru wybranego przez siebie owocu. Na drzwiach swoich klas wywiesili sylwety odpowiednich owoców oraz tematyczne rymowanki. Na Sali gimnastycznej odbyła się krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klasy III a zaprezentowali inscenizację pt.” Sprawa dla ekologa” oraz śpiewali piosenki o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej. Do wspólnego śpiewu włączyły się również pozostałe klasy.

Ponieważ owoce i warzywa są źródłem witamin i błonnika pokarmowego, o czym nasi uczniowie doskonale wiedzą, wdrażanie ich do zdrowych nawyków żywieniowych odbyło się poprzez działanie praktyczne. Podczas wspólnego spotkania na Sali gimnastycznej nasza kucharka p. A. Pleban przygotowywała na oczach uczniów świeży sok jabłkowy, którego uczniowie ze smakiem degustowali.

Nasi uczniowie są świadomi tego, że aby zdrowym być należy jeść dużo surowych owoców i warzyw.

Natomiast klasy IV – VI rywalizowały w 7 konkurencjach szkolnego konkursu z okazji Dnia Ziemi. Każda klasa miała się ubrać na jeden kolor związany z Ziemią i uzasadnić wybór danego koloru. Jeden uczeń z każdej klasy miał być przebrany za dowolny element przyrody. Ponadto przedstawiciele klas prezentowali plakat, przedmiot ozdobny lub użytkowy wykonany z odpadów, recytowali lub czytali samodzielnie napisany wiersz. Na koniec 4 osobowe zespoły z każdej klasy musiały zmagać się z pytaniami o treściach przyrodniczych.

Wszystkie konkurencje odbywały się pod czujnym okiem jury w składzie: p. E. Hajduk, p. B. Żala i p. G. Krzystyniak. Po dokładnym podliczeniu punktów okazało się, że trzy  klasy zdobyły po 81 pkt i zajęły I miejsce; były to: kl. IV a, IV b i VI b, II miejsce wywalczyła kl. V b z 77pkt, a na najniższym podium stanęły kl. V a i VI a zdobywając po 67 pkt.


FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ

Dnia 22 kwietnia 2016 r. w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim odbył się Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej     i Młodzieżowej. W przeglądzie wzięło udział 50 wokalistek i wokalistów z całej gminy.

Z naszej szkoły wzięło udział 12 osób z klas 0 – VI.

W pierwszej kategorii Zofia Litwin z klasy III a zajęła II miejsce, Amelia Smoła z klasy III b-  III miejsce, a Martyna Wyzga z klasy III a, Dominika Bielat z klasy III b, Zofia Chmura i Wojciech Cichoń z oddziału przedszkolnego  zdobyli wyróżnienie.

Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci i wyróżnieni okolicznościowe statuetki i nagrody rzeczowe.


NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dnia 4 marca 2016 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie z klasy IV a przedstawili piękne wiersze o tematyce patriotycznej, nawiązujące do okresu po 1945 r. Cała szkoła miała okazję posłuchać patriotycznych piosenek mówiących o Żołnierzach Wyklętych oraz zobaczyć prezentację multimedialną na ten temat.

Akademię przygotowali p. Barbara Żala i p. Andrzej Szczurek.

Uczniowie z klas IV – VI  po zakończeniu akademii rozwiązywali Quiz na temat Żołnierzy Wyklętych. Osoby z najlepszymi wynikami otrzymały oceny celujące z historii.


 

WIELKANOCNA PISANKA

W marcu odbył się konkurs plastyczny na pisankę ludową organizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek W Radomyślu Wielkim.

Z naszej szkoły 11 prac zostało wyróżnionych i nagrodzonych.

W kategorii pisanka współczesna nagrodę I stopnia otrzymał Antoni Pleban z klasy II a, nagrodę II stopnia Faustyna Szęszoł z oddziału przedszkolnego i Julia Olchawa z klasy I b, Nagrodę III stopnia otrzymali Krystian Dubiel i Gabryś Szocik z kl. II a. Natomiast wyróżnienia zdobyli Nikodem Krzyżowski  i Antoni Marczyk z kl. 0, Julia Dygdoń z kl. II a i Emilia Grzyb z kl. III a.

W kategorii wiekowej klasy IV – VI Nagrodę I stopnia otrzymała Izabela Jarosz z kl. V a, nagrodę III stopnia Weronika Kopacz z kl. IV a oraz wyróżnienie Weronika Wojnicz z kl. V a.

 

STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA 2015/2016

Uczniowie z klas II a, b oraz III a, b przystąpili w grudniu do Ogólnopolskiej Stypendiady Wczesnoszkolnej. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z klasy II a, b i 22  uczniów z klas III a, b. Uczniowie zmagali się w czterech konkursach: czytelniczym „Abecadło”, ortograficznym „Ortografek”, matematycznym „Plusik”, plastycznym „Plastuś.”

W tym roku udało się zdobyć Emilii Grzyb z klasy III a wyróżnienie w konkursie czytelniczym.

Natomiast w konkursie plastycznym Nina Niemczura z klasy II b zdobyła II miejsce, Wiktoria Chmiel z klasy II a – III miejsce, a Emilia Pietras z kl. III b i  Magdalena Wilk z kl. III a – wyróżnienie.

Wielką niespodzianką było zdobycie I miejsca przez szkołę w „Głównym Grand Prix” – od 24 do 59 uczestników. Z tego powodu szkoła otrzymała „Złoty Puchar”, a uczennica Julia Bielat z kl. III b, która zgłosiła się do 4 konkursów i zdobyła najwyższą średnią spośród wszystkich uczestników stypendiady otrzymała tablet.

Wszyscy uczniowie, którzy zajęli miejsca i zdobyli wyróżnienia zostali nagrodzeni specjalnymi medalami i dyplomami, natomiast pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział.

 


FERIE ZIMOWE


W poniedziałek 15 lutego 2016 r. rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 26 lutego 2016 r.BEZPIECZNE FERIE - SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI
Z OSP RADOMYŚL WIELKI


10.02.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Radomyśla Wielkiego. W trakcie spotkania prezes OSP Wiesław Idzik opowiadał o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu w czasie ferii, zachowaniu się w niebezpiecznych sytuacjach oraz o sposobach udzielania pierwszej pomocy. Wszystko to wzbogacone było pokazami przez grupę strażaków ochotników, byłych uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali oni sposoby udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Prezentowali sprzęt strażacki używany w akcjach ratowniczych. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością numerów alarmowych oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. Na zakończenie strażacy wręczyli dzieciom naklejki odblaskowe na ubrania.
Spotkanie to na pewno przyczyni się do zwiększenia świadomości dzieci o należyte dbanie o własne bezpieczeństwo.


SPEKTAKL TEATRALNY:

„GRAMATYKA, CZĘŚCI MOWY, CZĘŚCI ZDANIA”

Dnia 4 lutego 2016 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów krakowskiej grupy teatralnej, którzy wystawili dla nas spektakl pt. „Gramatyka. Części mowy i części zdania.” Aktorzy w przystępnej i humorystycznej aranżacji przedstawili części mowy, ujmując ich odmianę, charakterystyczne formy i funkcje pełnione w zdaniu. Na zakończenie wybrani uczniowie wzięli udział w quizie wiedzowym i odpowiadali na pytania.

Spektakl przyczynił się do powtórzenia przez uczniów wiadomości gramatycznych, przyniósł im wiele miłych wrażeń i uświadomił, że nauka gramatyki także może być przyjemnością.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 3.02.2016 r. odbyła się zabawa karnawałowa dla klas I – VI. Jak co roku do tańca i zabawy przygrywała pani Maria Wałęka. Wszyscy uczniowie chętnie bawili się przy dźwiękach muzyki oraz brali udział w różnych konkursach. Wielu uczniów  założyło różne kostiumy od Calineczki, poprzez księżniczki, Indianki,  Batmanów itp. Ogromną niespodzianką była wizyta „Mrówki”, czyli przedstawicieli firmy „Mrówka”, którzy obdarowali uczniów słodkimi upominkami, a Mrówka chętnie bawiła się razem  z uczniami.

Ten bal na pewno na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów.

 

BOŻONARODZENIOWE ANIOŁY

W grudniu odbył się Gminny Konkurs Plastyczny pt.”Bożonarodzeniowy Anioł” organizowany przez SCKiB w Radomyślu Wielkim. Z naszej szkoły zostały zgłoszone 53 prace. Wiele z nich zostało docenionych przez komisję i nagrodzonych. Są to:

Kat. I – I miejsce Antoni Marczyk, Nikodem Krzyżowski; II miejsce Filip Krzystyniak, Oliwia Jaszcz;  III miejsce Hubert Pastuszenko.

Kat. II – I miejsce Patryk Jarosz, Marlena Dragan, Przemek Dragan; II miejsce Nikodem Sorochman, Konrad Ziobroń, Oliwier Czarnik; wyróżnienia – Maria Krasoń, Julia Olchawa.

Kat. III – I miejsce Izabela Jarosz, Karolina Burbano; II miejsce Norbert Palka; III miejsce Oliwia Gibek; wyróżnienia – Konrad Ratusiński, Gabriela Mrozowska, Barbara Kabara.


WYWIADÓWKA

04.02.2016 r. (czwartek) o godzinie 16.30 odbędzie się wywiadówka.

Zabawa choinkowa
       
        03.02.2016 r. (środa)odbędą się zabawy choinkowe:
        - dla klas I - III w godzinach 14.00 - 16.00
        - dla klas IV - VI w godzinach 16.30 - 18.30


KOCHAMY WAS BABCIU I DZIADZIU

28 stycznia 2016 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas młodszych zaprosili swoje Babcie i Dziadziów.

Licznie przybyli goście wysłuchali części artystycznej, w której wnuczęta poprzez  tańce oraz słowa wierszy i piosenek wyrazili swoją miłość i wdzięczność za to wszystko co dla nich robią.

Następnie uczniowie klas drugich przedstawili jasełka oraz kolędy i pastorałki. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem i przejęciem starali się odtworzyć swoje role, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Na zakończenie uczniowie życzyli swoim Babciom i Dziadkom stu lat w zdrowiu i radości oraz obdarowali ich własnoręcznie wykonanymi laurkami i upominkami.

Po zakończeniu części artystycznej odbyło się krótkie spotkanie integracyjne przy herbatce i ciastku.

Mini koszykówka chłopców w ChorzelowieW dniu 18 stycznia 2016 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Chorzelowie w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbył się powiatowy półfinał mini piłki koszykowej chłopców, w którym wzięły udział reprezentacje szkół z Chorzelowa, Tuszymy i Radomyśla Wielkiego. Po rozegraniu emocjonujących meczy reprezentacja Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim zajęła trzecie miejsce .
Podopieczni mgr Wojciecha Bartkowicza występowali w składzie: Bała Mikołaj, Humaj Mikołaj, Idzik Jakub, Moździerz Karol, Kulpa Kacper, Działo Wiktor, Skiba Jakub, Działo Kacper, Ratusiński Konrad oraz Drąg Dominik.
Wojciech Bartkowicz żywi nadzieję, że dalsze występy uczniów z Radomyśla przyniosą równie dobre wyniki.NASI ZAWODNICY W KADRZE WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO


W dniach 26.12. – 30.12. 2015r. w Zakopanem odbyło się zgrupowanie sportowe wojewódzkiej kadry młodzików w zapasach w stylu klasycznym. W zgrupowaniu brało udział 14 zawodników i zawodniczek z trzech klubów województwa podkarpackiego. Radomyśl Wielki reprezentowało trzech zawodników; Daniel Ziobroń, Maciej Stachowicz i Mikołaj Humaj. Sekcja zapaśnicza prowadzona jest przez trenera mgr Wojciecha Bartkowicza i działa przy Szkole Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Radomyślu Wielkim. Młodzi kadrowicze mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności i zdolności uczestnicząc w treningach technicznych na macie, grach zespołowych, zajęciach siłowych i biegach przełajowych. Oprócz zajęć sportowych młodzi sportowcy mieli również możliwość zwiedzania Zakopanego i okolic. Zgrupowanie miało na celu doskonalenie poznanych wcześniej umiejętności technicznych oraz poprawienie kondycji i siły co umożliwi lepsze przygotowanie zawodników do startów w nadchodzącym 2016 roku, do którego obecnie się przygotowują.

MALI MISJONARZE

Dnia 26 grudnia 2015 r. dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w kolędzie misyjnej. W tym roku dzieci utworzyły 11 grup 6 – osobowych.

Kolęda misyjna odbyła się pod hasłem: CRISTO CAUSAI RAICU tzn. Oddali życie dla Chrystusa.

Dzieci zbierały ofiary dla misjonarzy pracujących w następujących krajach: Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska, Kazachstan, Boliwia, Brazylia, Jamajka i Madagaskar.VII MEMORIAŁ KAZIMIERZA LIPIENIA I RYSZARDA ŚWIERADA
W ZAPASACH W STYLU KLASYCZNYM

 

  W dniu 19.12.2015r w Dębicy odbył się VII Turniej Zapaśniczy im. Kazimierza Lipienia i Ryszarda Świerada w stylu klasycznym.  Organizatorami turnieju byli - Urząd Miasta i Gminy Dębica, Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Podkarpacki Związek Zapaśniczy 
Celem imprezy było uczczenie pamięci wielkich mistrzów sportu zapaśniczego walczących w barwach Klubu Sportowego Wisłoka w Dębicy. Promocja Powiatu dębickiego, popularyzacja sportu zapaśniczego oraz zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.
W turnieju uczestniczyło 65 zawodników w wieku od 8 do 19 lat z 3 klubów sportowych z województw Podkarpackiego, z Dębicy, Skrzyszowa, Radomyśla Wielkiego oraz 2 zawodników ze Szwecji. 
Powiat Mielecki reprezentowało 19 uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz dwóch uczniów z Gimnazjum Publicznego w Radomyślu Wielkim. Najmłodsi z uczestników zawodów walczyli w mini zapasach, starsi musieli pokonać swojego przeciwnika w normalnej walce zapaśniczej.
Po zaciętych walkach Radomyślanie „zgarnęli” przysłowiowy koszyk medali. Wszyscy zawodnicy z Radomyśla wrócili z medalami co jest niewątpliwie dużym sukcesem i dobrze wróży na przyszłość. 
W swoich kategoriach wagowych walczyli: Jakub Wilaszek, który swoją kolekcję medalową wzbogacił o złoty medal w kategorii wagowej (50kg), Daniel Ziobroń, który zdobył swój kolejny złoty medal (32 kg). Igor Szocik, który swoją dzielną i waleczną postawą poszerzył swój dorobek medalowy również o złoto (36 kg). Mikołaj Humaj stanął na drugim miejscu podium (75 kg), również brązowy medal zdobył Julian Pleban (36 kg), Piotr Szubart zdobył brązowy medal (50 kg) oraz Wiktor Szpyrka zdobył brązowy medal w swojej kategorii wagowej (36 kg). W mini zapasach w swoich kategoriach wagowych triumfowali: Milena Subernat złoty medal, Oliwia Czapiga złoty medal, Wiktoria Kopacz złoty medal, Weronika Kopacz medal srebrny, Amelia Pytka srebrny medal, Aurelia Węglarz srebrny medal, Ziobroń Martyna srebrny medal, Maciej Stachowicz medal srebrny, Ziobroń Konrad medal srebrny oraz Dawid Jarosz medal brązowy, Kacper Drąg medal brązowy i Hubert Moskal medal brązowy.

Ta ilość medali to niewątpliwie duży sukces atletów z Radomyśla, trener Wojciech Bartkowicz widzi w tym dobry prognostyk na przyszłość.WIGILIA SZKOLNA

Dnia 21.12.1915 r. w naszej szkole obchodziliśmy wspólną Wigilię. Uroczystość rozpoczęła się od spotkania wszystkich uczniów, nauczycieli w sali gimnastycznej, gdzie przedstawione zostały jasełka. Nawiązywały one do spotkania Maryi z Aniołem Gabrielem aż po narodzenie w stajence i spotkanie z pasterzami i królami. Następnie pani Dyrektor Małgorzata Labak złożyła wszystkim uczniom i nauczycielom życzenia świąteczne i noworoczne.

Przedstawienie jasełkowe przygotowały wraz z uczniami p. Elżbieta Hajduk, s. Dorota Leśniowska i p. Jolanta Wolanin.

Na drugą część spotkania uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do swoich sal, gdzie odbyło się łamanie opłatkiem, składanie sobie życzeń i wspólne kolędowanie.

Ten dzień minął w miłej i świątecznej atmosferze.

 

WITAJ ŚW. MIKOŁAJU

4 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego spotkania wszystkich uczniów              z Mikołajem. Uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem p. Barbary Żala powitali gościa piosenkami i wierszami. Następnie Mikołaj obdarował wszystkich uczniów słodkimi upominkami.

Na zakończenie spotkania uczniowie i nauczyciele zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z tym wyjątkowym gościem. Po spotkaniu św. Mikołaj udał się do poszczególnych klas, aby obdarować uczniów indywidualnymi prezentami. Ten dzień minął bardzo miło i w niecodziennej atmosferze.

 


POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

W miesiącu listopadzie uczniowie naszej szkoły  brali  udział w zbiórce karmy dla zwierząt ze Schroniska w Mielcu. Cała szkoła zebrała 208 kg karmy suchej i mokrej. Najwięcej udało się zebrać klasie III b – 28 kg, drugie miejsce zajęła klasa II b – 27,5 kg, a trzecie klasa I a – 24,4 kg. Następnie karma została przekazana do schroniska, którą dostarczyli wolontariusze.


SERCE DLA DZIECI


„Wyciągnij dłoń do tych, którzy Cię potrzebują”.
To hasło nie jest nam obce, ponieważ jak co roku, tak i w tym cała nasza szkoła włączyła się w akcję „Zostań św. Mikołajem.”
Zebraliśmy mnóstwo prezentów, były to m.in. środki do pielęgnacji dzieci, środki czystości, higieny, ubrania, słodycze, zabawki oraz plastikowe zakrętki.
Wszystkie zebrane rzeczy przekazaliśmy tuż przed św. Mikołajem do siedziby Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
To wzruszające przedsięwzięcie dało nam dużo radości i satysfakcji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w tę akcję, nad przebiegiem której czuwa co roku p. Elżbieta Hajduk.
Ponadto jesteśmy bardzo wdzięczni „przyjacielowi naszej szkoły p. Henrykowi Bajorowi”, który co roku bezinteresownie odwozi nasze prezenty dla podopiecznych hospicjum.


Mini koszykówka dziewcząt w Dulczy Wielkiej


W dniu 11 grudnia 2015 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej
w Dulczy Wielkiej odbył się gminny półfinał mini piłki koszykowej dziewcząt, w którym wzięły udział reprezentacje szkół z Dulczy Wielkiej, Dąbia i Radomyśla Wielkiego. Po rozegraniu emocjonujących meczy do finału gminnego awansowały dziewczęta z Dulczy Wielkiej, zajmując drugie miejsce oraz z Radomyśla Wielkiego, które zajęły miejsce pierwsze.
Radomyślanki w pierwszym meczu wygrały z reprezentacją Dąbia 50 do 8. W drugim meczu pokonały reprezentacje z Dulczy Wielkiej
20 do 10. W meczu o drugie miejsce dziewczęta z Dulczy pokonały reprezentację z Dąbia 18 do 12.
Dziewczęta z Radomyśla występowały w składzie: , Cichoń Wiktoria, Wilk Marcelina, Żytniak Monika, Pisarczyk Gabriela, Ryba Karolina, Jurkowska Kinga, Marczyk Marcelina, Kieraś Milena, Jankowska Gabriela, Pleban Aleksandra, Kopacz Wiktoria oraz Szocik Anita.

 


Nasi uczniowie w VI Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół


Uczniowie z klas IIIa, IIIb, IVa, Va, Vb, VIa wykorzystują program na stronie www.instaling.pl do nauki słownictwa z języka angielskiego. Uczniowie bardzo chętnie pracują z programem  na stronie www.instaling.pl który pomaga im w opanowaniu nowego słownictwa
i utrwaleniu poznanych wcześniej słówek. Uczniowie systematycznie rozwiązują  sesje w tym programie, który ocenia ich pracę
i systematyczność.


Powiatowy finał mini piłki ręcznej chłopców

w Szkole Podstawowej nr 11 w Mielcu

 

W dniu 8 grudnia 2015r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 11 im JanaPawła II w Mielcu odbył się powiatowy finał mini piłki ręcznej chłopców. W zawodach wzięły udział reprezentacje ze szkół w Maliniu, S.P. 11 w Mielcu i Radomyśla Wielkiego. Reprezentacja z Radomyśla w pierwszym meczu spotkała się z reprezentacją Malinia wygrywając 19 do 6. W drugim meczu Radomyślanie pokonali Mielczan 12 do 4 zdobywając pierwsze miejsce i mistrzostwo powiatu mieleckiego oraz awans do rozgrywek rejonowych.

Chłopcy z Radomyśla występowali w składzie: Bała Mikołaj z klasy 6a, Dominik Drąg – 6a, Działo Arkadiusz – 6a, Idzik Jakub – 6a, Kulpa Kacper – 6a, Moździerz Karol – 6a, Ratusiński Konrad – 6a, Skiba Jakub – 6a, Działo Wiktor – 6b, Działo Kacper – 6b, Kacper Leśniowski – 5b oraz Humaj Mikołaj – 5b.Mini piłka ręczna chłopców i dziewcząt
 w Gimnazjum
w Radomyślu WielkimW dniu 23 listopada 2015r. w hali sportowej przy Gimnazjum Publicznym w Radomyślu Wielkim odbył się gminny finał mini piłki ręcznej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięły udział reprezentacje dziewcząt ze szkół w Dulczy Wielkiej, Rudy i Radomyśla Wielkiego. W grupie chłopców zagrali uczniowie z Dulczy Wielkiej, Partyni, Rudy oraz Radomyśla Wielkiego.
Po rozegraniu ciekawych meczy do półfinału powiatowego w Wadowicach Górnych awansowały dziewczęta z Radomyśla Wielkiego a wśród chłopców również uczniowie ze szkoły w Radomyślu Wielkim.
Chłopcy z Radomyśla występowali w składzie: Bała Mikołaj z klasy 6a, Dominik Drąg – 6a, Działo Arkadiusz – 6a, Idzik Jakub – 6a, Kulpa Kacper – 6a, Moździerz Karol – 6a, Ratusiński Konrad – 6a, Skiba Jakub – 6a, Działo Wiktor – 6b, Ziobroń Daniel – 6b, Kacper Leśniowski – 5b, Subernat Gabriel – 5a oraz Machnik Wiktor – 5a.
Dziewczęta z Radomyśla grały w składzie: Cichoń Wiktor z klasy 6a, Wilk Marcelina – 6a, Ryba Karolina – 6a, Wolak Amelia – 6b, Wolak Anita – 6b, Żytniak Monika – 6b, Kieraś Milena – 5b, Siembab Aleksandra – 5a, Pleban Aleksandra – 5a, Szocik Anita – 5a oraz Jankowska Gabriela – 5b.GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ


20 listopada 2015 r. w budynku Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim odbył się Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkoły średniej z naszej gminy. Celem przeglądu było: upowszechnianie piosenki patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, pogłębianie wychowania w duchu patriotycznym, konfrontacja umiejętności artystycznych.

Naszą szkołę, podobnie jak w latach ubiegłych reprezentowały solistki. W tym roku wystąpiły wokalistki:

Cichoń Wiktoria, która zajęła I miejsce, wykonała piosenkę pt. „Marsz Sybiraków”, Niedbała Łucja, która zajęła II miejsce, zaśpiewała piosenkę „Rota” i Pisarczyk Gabriela, która zdobyła wyróżnienie za wykonanie piosenki pt. „Ojczyzno ma.”

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż co roku bierzemy udział w tym zaszczytnym konkursie i co roku zdobywamy czołowe miejsca. Do konkursu co roku przygotowuje uczennice nauczycielka j. polskiego i muzyki p. Elżbieta Hajduk.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Mini piłka ręczna chłopców w Radomyślu Wielkim

 W dniu 20 listopada 2015 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Radomyślu Wielkim odbył się gminny półfinał mini piłki ręcznej chłopców, w którym wzięły udział reprezentacje szkół z Dąbia, Dulczy Wielkiej, Dulczy Małej, Janowca, Żarówki i Radomyśla Wielkiego.

Po rozegraniu emocjonujących meczy do finału gminnego awansowali chłopcy z Dulczy Wielkiej, zajmując drugie miejsce oraz z Radomyśla Wielkiego, którzy zajęli miejsce pierwsze. Chłopcy z Radomyśla występowali w składzie: Bała Mikołaj z klasy 6a, Dominik Drąg – 6a, Działo Arkadiusz – 6a, Idzik Jakub – 6a, Kulpa Kacper – 6a, Moździerz Karol – 6a, Ratusiński Konrad – 6a, Skiba Jakub – 6a, Działo Wiktor – 6b, Ziobroń„Szczypiorniak” dziewcząt w Radomyślu Wielkim


W dniu 18 listopada 2015 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Radomyślu Wielkim odbył się gminny półfinał mini piłki ręcznej dziewcząt, w którym wzięły udział reprezentacje szkół z Dulczy Wielkiej, Janowca, Żarówki i Radomyśla Wielkiego.

Po rozegraniu emocjonujących meczy do finału gminnego awansowały dziewczęta z Dulczy Wielkiej, zajmując drugie miejsce oraz z Radomyśla Wielkiego, które zajęły miejsce pierwsze.
Dziewczęta z Radomyśla występowały w składzie: Milena Kośla z klasy 6a, Cichoń Wiktoria – 6a, Wilk Marcelina – 6a, Ryba Karolina – 6a, Wolak Amelia – 6b, Wolak Anita – 6b, Żytniak Monika – 6b, Kieraś Milena – 5b, Siembab Aleksandra – 5a, Pleban Aleksandra – 5a, Szocik Anita – 5a oraz Jankowska Gabriela – 5b.
GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCIDnia 11 listopada 2015 r. podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości w Sali widowiskowej w Radomyślu Wielkim wystąpili uczniowie z naszej szkoły w montażu słowno – muzycznym.
Wykonawcy przybliżyli krótką historię Polski od I rozbioru do odzyskania upragnionej wolności. Muzyczne tło do recytowanych utworów stanowiły pieśni patriotyczne. Występ przygotowała p. Elżbieta Hajduk, a wśród występujących uczniów znaleźli się:
Pisarczyk Gabriela, Pisarczyk Sylwia, Misiewicz Oliwia, Burbano Karolina, Gakan Julia, Kopacz Wiktoria, Kilian Maja, Dubiel Wiktor, Gałat Szymon, Smagacz Patryk.
Występ został nagrodzony gromkimi brawami.SPOTKANIE Z PISARZEM


20 października 2015 r. uczniowie Szkoły podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Radomyślu Wielkim spotkali się z Arkadiuszem Niemirskim, autorem książek dla młodzieży i dorosłych, satyrykiem i dziennikarzem. Spotkanie zorganizowane zostało przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek.
Już na samym początku dała o sobie znać kabaretowa przeszłość pisarza – spotkanie przebiegło w humorystycznym tonie, czym pisarz zaskarbił sobie sympatię uczestników. Idąc z duchem czasu, urozmaicił swoją wypowiedź prezentacją multimedialną, w której pokrótce przybliżył widzom lata swojej młodości oraz początki kariery pisarskiej. Znaczną część spotkania poświęcił swojej pasji i profesji zarazem, mianowicie – literaturze detektywistycznej. Zaprezentował uczniom sylwetki najsłynniejszych detektywów w historii literatury i kina,
gdzie, obok Sherloka Holmesa i Jamesa Bonda, umieścił również Tomasza N. N., czyli Pana Samochodzika, zachęcając jednocześnie
do zapoznania się z jego szalonymi przygodami. Arkadiusz Niemirski w 2000 r. zadebiutował powieścią „Pan Samochodzik i skarby wikingów.” Do 2006 r. wzbogacił tę kultową serię o 16 tomów. Mimo swobodnego wydźwięku spotkania, autor starał się przekonać młodzież do jak najczęstszego obcowania z kulturą wysoką, poznawania klasyki literatury, a także realizacji postawionych przed sobą
celów i dążenia do spełnienia marzeń.


 
LEKCJA PRZYRODY W TERENIE
Dnia 1 października klasy III a i III b odbyły lekcję przyrody w Nadleśnictwie Tuszyma. Lekcja rozpoczęła się od spotkania z p. Arturem Święchem, który opowiedział o życiu w lesie i jego mieszkańcach, ochronie przyrody oraz pokazał film „Dzik Ryjo.” Następnie udali się

do Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego, gdzie uczniowie mieli możliwość karmić koniki i je dotykać. Kolejnym punktem lekcji było zwiedzanie Rezerwatu Przyrody „Bagna Przecławskie” i zapoznanie z warstwową budową lasu oraz roślinami znajdującymi się

w rezerwacie. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie szkółki leśnej i wspólne ognisko. Lekcja przyrody w terenie na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczniów.ŚWIĘTO ANIOŁÓW STRÓŻÓW
Dnia 2 października obchodzimy Święto Aniołów Stróżów. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany dzień Aniołów Stróżów.
W tym dniu dzieci przyszły do szkoły ubrane w kolorach białym i niebieskim. Przyniosły też ze sobą figurki, obrazki, naklejki przedstawiające postacie anioła. Dziewczynki ze starszych klas przebrane za aniołów organizowały na przerwach różne zabawy
np. zabawy ze śpiewem, tańce lub zabawy i gry zespołowe.
Przed Dniem Aniołów Stróżów chętne dzieci udekorowały szkołę plakatami z Aniołem Stróżem oraz wykonały z papieru postacie aniołów. Przez cały dzień w szkole obowiązywały: anielska cierpliwość, życzliwość i pomoc.


KOLEJNA PRÓBA

BICIA REKORDU GUINNESSA
Dnia 6 listopada 2015 r. nasza szkoła przyłączyła się kolejny raz do ogólnopolskiej akcji bicia Rekordu Guinnessa w przygotowaniu śniadania. Celem tej akcji było uświadomienie uczniom, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie oraz zapoznanie uczniów

z 12 zasadami zdrowego odżywiania.
O godz. 10.00 przystąpiliśmy wraz z innymi szkołami z całej Polski do próby pobicia Rekordu Guinnessa. Lekcja nie mogła trwać krócej

niż 30 minut. Zadaniem uczestników było wykonanie twarożku i „wyczarowanie” np. myszki, jeżyka, słoneczka itp. Następnie każdy uczestnik miał za zadanie wykonać kanapkę i dwa szaszłyki owocowe. W tej akcji brały udział również mamy p. Pietras Beata, Drąg Beata oraz Rachwalik Katarzyna. Pomocą służyły także dwie panie nauczycielki p. Małgorzata Jeniec i p. Magdalena Cisło.
Przebieg całej próby nadzorowali p. Stanisław Juras – pracownik Urzędu Gminy, z-ca dyrektora Samorządowego Centrum Kultury

i Bibliotek p. Małgorzata Cichoń oraz rzecznik prasowy Urzędu Gminy p. Krzysztof Babiarz.

Po zakończonej próbie nastąpiła degustacja przygotowanych potraw i wspólne śniadanie.

Ta lekcja na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczniów.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIDnia 10.11.2015 r. nasza szkoła uczciła kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem
p. Magdaleny Cisło i p. Andrzeja Szczurka przygotowali akademię z tej okazji. W bardzo przejrzysty i przystępny sposób przekazali fragment historii naszego kraju. Poprzez wiersze, piosenki oraz formę inscenizacji ukazali ciężką drogę Polaków do upragnionej wolności.

Z tej okazji został również przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów naszej szkoły pod hasłem „Legendy i historia Polski

w obrazach.”

ZAPROSZENIE

DO KRÓLESTWA  SZKOŁOLANDII„Król Ołówkos Straszliwy wraz z Królową i Gwardzistą” zaprosił dzieci z klas pierwszych do Królestwa Szkołolandii rozpoczynając

w ten sposób uroczyste pasowanie na uczniów.
Wydarzenie to miało miejsce 29.10.2015 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły. Po pięknej części artystycznej pełnej piosenek, wierszy

i zagadek, przedstawiciele klasy I a i I b, a wraz z nimi pozostałe dzieci złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar naszej szkoły.

Potem pani dyrektor mgr M. Labak dokonała pasowania na ucznia, dotykając symbolicznym piórem ramion dzieci.
Już jako uczniowie, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki od SU. Zostały również zaproszone do pamiątkowego zdjęcia

wraz z wychowawczyniami p. J. Wolanin i p. A. Wolanin oraz na słodki poczęstunek do swoich klas. Uroczystość przebiegła w rodzinnej

i miłej atmosferze.

LEKCJA PRZYRODY INACZEJ

Dnia 19 października do naszej szkoły zawitali p. Grzegorz Laskowski i jego żona, którzy na co dzień zajmują się i opiekują ptakami drapieżnymi. Wykonują też usługi sokolnicze i zajmują się płoszeniem ptaków metodą sokolniczą.  Lekcja rozpoczęła się od krótkiej pogadanki na temat życia tych ptaków oraz  zachowania uczniów  podczas takich zajęć. Następnie pani Ania  i pan Grzegorz pokazali sowę płomykówkę, puchacza, sokoła i jastrzębia. Opowiedzieli wiele ciekawych rzeczy o życiu tych ptaków i ich budowie. Uczniowie mieli możliwość potrzymać ptaki na rękach oraz brać udział w konkursach.
ŚWIĘTO NASZYCH NAUCZYCIELI


Dnia 13.10.2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na tę uroczystość zostali zaproszeni nauczyciele i pracownicy szkoły oraz pracownicy emerytowani tej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń pracownik czynnym i emerytowanym przez panią dyrektor. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody niektórym nauczycielom za osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w swojej pracy pedagogicznej. Na zakończenie uczniowie pod kierunkiem p. Marii Dubiel          i p. Grzegorza Krzystyniaka przedstawili krótką część artystyczną w formie wierszy i piosenek oraz krótkich scenek „z życia szkoły.” Wszyscy goście otrzymali egzemplarz gazetki szkolnej „Jak pies z kotem” oraz laurkę z życzeniami.UCZYMY SIĘ PŁYWAĆ


W dniach 14.09 – 30.09.2015 r. uczniowie klas III a, b mieli możliwość skorzystania z nauki pływania na basenie. W ciągu 10 lekcji 30 uczniów poznało zasady bezpiecznego korzystania z krytej pływalni oraz uczyło się pływać pod okiem instruktorów i ratowników. Wielu uczniów opanowało podstawy pływania i bardzo dobrze radzili sobie nawet ze skokami do wody na dużym basenie.

PRÓBNA EWAKUACJA


Dnia 22.09.2015 r. odbyła się próbna ewakuacja uczniów na wypadek pożaru. Akcja odbyła się pod czujnym okiem przedstawiciela Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Mielcu.

Ćwiczenia rozpoczęto od 3 – krotnego dźwięku  dzwonka sygnalizującego zagrożenie pożarowe. Uczniowie wraz z nauczycielami, dyrektorem oraz pracownikami obsługi i administracji w pośpiechu, ale bez paniki opuścili wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi budynek. Wszyscy zebrali się w bezpiecznym miejscu, na boisku szkolnym. W czasie zbiórki sprawdzono liczbę uczniów w poszczególnych klasach, a nauczyciele przekazali te informacje pani dyrektor. Cała akcja trwała zaledwie kilka minut. Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia uczniów i pracowników szkoły oraz zapoznania z zasadami postępowania na wypadek pożaru: poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacyjnymi i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. Ćwiczenia szczególnie ważne były dla uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaków, którzy mieli okazję praktycznie zapoznać się       z oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi w nowej szkole i miejscem zbiórki. Po ewakuacji przedstawiciel straży pożarnej przeprowadził pogadankę dla dzieci na temat rodzajów gaśnic i odbył się  pokaz gaszenia ognia.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY


Dnia 10.09.2015r. odbyło się krótkie spotkanie z policjantem asp. szt. Krzysztofem Mrówką, który przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach do szkoły i ze szkoły oraz o zmroku. Pan policjant zwrócił uwagę na noszenie odblasków oraz poruszanie się rowerami po drogach.

Niespodzianką były odwiedziny „Mrówki” oraz p. Marzeny Kużdżał – współwłaścicielki sklepu „Mrówka”, która obdarowała uczniów słodyczami i odblaskami.


WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2015/2016

Dnia 1 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny.  Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą św. w kościele. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przeszli do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

Pani dyrektor Małgorzata Labak powitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególne słowa i życzenia skierowała do dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas pierwszych. Następnie przedstawiła wychowawców klas i omówiła sprawy związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Na zakończenie uroczystości uczniowie pod kierunkiem p. Magdaleny Cisło i p. Barbary Żala zaprezentowali krótką część artystyczną związaną z rozpoczęciem roku szkolnego i rocznicą wybuchu II wojny światowej.                                                                                                 Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem gen. Wł. Sikorskiego.

Po zakończeniu uroczystości wychowawcy udali się na krótkie spotkanie ze swoimi uczniami.


Osiągnięcia uczniów ze Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim w dziedzinie sportu

w bieżącym roku szkolnym:

I. W dniu 14.10.2015r wśród 21 uczniów gminy Radomyśl Wielki zostały rozdane Stypendia Burmistrza Radomyśla Wielkiego, wśród nagrodzonych znalazło się czterech uczniów z naszej szkoły, którzy otrzymali stypendia z dziedziny sportu.
Wyróżnieni uczniowie to:

Mikołaj HUMAJ – z klasy 5b

Maciej STACHOWICZ – z klasy 4a

Igor SZOCIK – z klasy 4a

Daniel ZIOBROŃ – z klasy 6b

II. W dniach 23-24.10.2015r w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Ogólnopolski Turniej Młodzików w stylu klasycznym. Ziobroń Daniel z klasy 6b zdobył 4 miejsce.

III.  W dniu 27.10.2015r w Mielcu dobył się powiatowy finał sztafetowych biegów przełajowych dziewcząt i chłopców. Sztafeta dziewcząt w składzie:

Cichoń Wiktoria 6a, Kieraś Milena 5b, Kilian Maja 5b, Kośla Milena 6a, Jankowska Gabriela 5a, Pisarczyk Gabriela 5b, Subernat Milena 4a, Wolak Anita 6b, Ziobroń Martyna 4a oraz Żytniak Monika 6b zajęła 3 miejsce.

Sztafeta chłopców w składzie:

Bała Mikołaj 6a, Drąg Dominik 6a, Działo Arkadiusz 6a, Idzik Jakub 6a, Juras Mikołaj 4a, Kulpa Kacper 6a, Machnik Wiktor 5b, Niemczura Olaf 4a, Skiba Jakub 6a oraz Szocik Igor 4a zajęła również 3 miejsce.

IV. W dniu 30.10.2015r w Wadowicach Górnych odbył się powiatowy finał turnieju mini piłki nożnej „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” dziewcząt. W finale wzięły udział drużyny reprezentujące Jamy, Izbiska, Czermin, Malinie i Radomyśl Wielki. Naszą szkołę reprezentowały:

Jankowska Gabriela – 5a, Kieraś Milena – 5b, Kilian Maja – 5b, Kopacz Wiktoria – 5b, Marczyk Marcelina – 5b, Mrozowska Gabriela – 5b, Pisarczyk Gabriela – 5b, Pleban Aleksandra – 5a oraz Szocik Anita – 5a.

 Dziewczęta zajęły 1 miejsce awansując do rozgrywek na wyższym szczeblu.