AKTUALNOŚCI

godło polski

MARCELINA MARCZYK NA III MIEJSCU
W GMINNYM ETAPIE
OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

22 marca odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Głównym celem konkursu jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej wśród młodych ludzi.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas VII: Marcelina Marczyk, Milena Kieraś, Gabriela Pisarczyk, Roksana Siembab, Anita Szocik
i Julia Wolak.
Do konkursu przystąpiło 37 uczniów ze szkół z teren gminy. Marcelina Marczyk po dwóch dogrywkach ostatecznie zajęła III miejsce minimalnie ustępując reprezentantom Szkół z Dąbrówki Wisłockiej i Podborza.
Komisja konkursowa w składzie: Andrzej Kukliński, Bernard Maziarz, Marian Ryniewicz i Piotr Wolak podkreśliła, że uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu pożarnictwa.RADOMYŚLANKA - LAUREATKĄ
SUKCES GABRIELI PISARCZYK W WOJEWÓDZTWIE


Gabriela Pisarczyk, uczennica klasy VII b została laureatką i zdobyła wyróżnienie podczas X Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych, który 2 marca odbył się w Rzeszowie.
Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie zaprezentowała utwór pt. "Syberiada". Zanim jednak znalazła się w Rzeszowie, musiała przebrnąć przez wstępne eliminacje.
Warunkiem uczestnictwa w festiwalu było nadesłanie nagrania audiowizualnego dwóch utworów. Komisja konkursowa spośród bardzo dużej ilości nadesłanych materiałów wyłoniła laureatów, którzy mogli wystąpić na żywo.
Wśród nich znalazła się nasza uczennica. Jury doceniło naszą solistkę za oryginalne walory głosowe, interpretację utworów oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Podobnie jak w ubiegłych latach festiwal został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 28 im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, a patronat nad imprezą objęli: marszałek województwa podkarpackiego, wojewoda podkarpacki, podkarpacki kurator oświaty, prezydent Rzeszowa oraz rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Do występów młodą wokalistkę przygotowała pani Elżbieta Hajduk,  nauczycielka języka polskiego i muzyki w Szkole Podstawowej
w Radomyślu Wielkim.
Jesteśmy dumni z naszej uczennicy, która swoim osiągnięciem promuje szkołę oraz gminę i życzymy dalszych sukcesów. Gratulacje składamy także rodzicom, którzy mogą być dumni z osiągnięć swojej córki.Informacja o konkursie oraz wypowiedź Gabrieli znalazła się na antenie TVP Rzeszów:
https://rzeszow.tvp.pl/36235745/spiew-moze-byc-wazna-lekcja-historii-festiwal-patriotyczny


WYJĄTKOWE PRZEDSTAWIENIE

14 lutego odwiedzili nas aktorzy Agencji Artystycznej PRO-ART-KRAK z Krakowa i zaprezentowali przedstawienie pt. "Ortografia polska. Zbiór podstawowych zasad poprawnej pisowni".
Głównymi pomysłodawcami i wykonawcami przedsięwzięcia byli panowie Wojciech Habela i Jacek Lecznar. W bardzo ciekawy, przystępny i zabawny sposób, wykorzystując gest, mimikę, rekwizyty i muzykę oraz wybranych uczniów z naszej szkoły przedstawili zasady ortografii polskiej.
To artystyczne widowisko, łącząc przyjemne z pożytecznym, okazało się dla uczniów naszej szkoły świetną "żywą" lekcją, która pozwoliła
w niebanalny sposób powtórzyć oraz zweryfikować zdobytą już wcześniej wiedzę.
Miejmy nadzieję, że od dziś uczniowie nie będą mieć problemów z zapisywaniem nawet najtrudniejszego wyrazu. 
WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU


Jak co roku, tak i tym razem 6 grudnia do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. Na niezwykłego gościa niecierpliwie czekały dzieci
z oddziału przedszkolnego, uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele. Tę radosną wizytę uświetnił program artystyczny przedstawiony przez uczniów klasy IV a i IV b pod kierunkiem wychowawczyń – p. Lucyny Trojak i Małgorzaty Chmura.
Dzieci przybliżyły postać Świętego Mikołaja, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. W naszej szkole zapanowała radosna atmosfera.
Niecierpliwe oczekiwanie i występy uczniów zostały nagrodzone. Wszyscy zostali obdarowani przez Mikołaja słodkimi prezentami.
Radości było co niemiara.
Pani Dyrektor Małgorzata Labak oraz wszyscy uczniowie podziękowali Mikołajowi za wizytę i miłe niespodzianki. Tradycyjnie spotkanie
ze Świętym Mikołajem zostało uwiecznione wspólną pamiątkową fotografią. Ten dzień długo będziemy wspominać z radością
i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Mikołajem.


POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

W dniach od 13 – 17 listopada w naszej szkole odbyła się  zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Mielcu. Zebrano w sumie 269 kg karmy suchej i mokrej. Najwięcej karmy zebrały dzieci z oddziału przedszkolnego, bo aż 49 kg. Dzieci z naszej szkoły wraz z rodzicami bardzo chętnie włączyli się w tę akcję o czym świadczy zebrana ilość karmy.


KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ


Dnia 21 listopada br. w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim odbył się Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej.
Wykonawców obowiązywała jedna piosenka o charakterze patriotycznym. Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, wykonanie
i interpretację, walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

I kategoria:
Mateusz Kulpa, który zajął I miejsce
Zofia Litwin, zajęła II miejsce
Martyna Wyzga II miejsce
Amelia Smoła, wyróżnienie

II kategoria
Gabriela Pisarczyk – wyróżnienie
Emilia Kubik – dyplom za udział w konkursie.

Wszystkim gratulujemy!

  11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada 2017 r. w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę minionych wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii.
Program artystyczny przygotowany został przez uczniów kl. IV, V, VI, VII pod kierunkiem p. Elżbiety Hajduk.
Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze.
Uwagę przyciągała piękna dekoracja przygotowana pod kierunkiem p. Andrzeja Szczurka.

                                         TAKI MAŁY, TAKI DUŻY MOŻE ŚWIĘTYM BYĆ

Dnia 30 października w naszej szkole odbył się dzień Wszystkich Świętych pod hasłem „Taki mały, taki duży może świętym być.”
Trzy tygodnie przed świętem został ogłoszony dla wszystkich klas konkurs pt. „Patron naszej klasy.” Każda z klas wylosowała świętego,        o którym miała przygotować prezentację, namalować jego portret oraz wybrać jedną z jego cech, którą w tym roku szkolnym będzie naśladować.
W dniu Wszystkich Świętych tj. 30 października dzieci przyszły do szkoły odpowiednio ubrane tzn. jeśli ich patron był męczennikiem            to ubrały się na kolor czerwony, pozostali na kolor biały. Ponadto każda z klas otrzymała identyfikatory tj. małe aureolki w których wpisywano swoich świętych patronów.
Wszystkie dzieci zostały zaproszone na spotkanie ze świętymi w dwóch grupach wiekowych: klasy 0 – 3 i 4 – 7. Uczniowie klasy VI a wraz     z s. Dorotą przygotowali scenkę pt. „Babcia idzie do nieba.” Po scence dzieci z poszczególnych klas prezentowały swoich świętych patronów, a portrety umieszczono w przygotowanej galerii. Podczas prezentacji komisja konkursowa oceniała każdą z klas według wcześniej ogłoszonych kryteriów.
Po zakończeniu prezentacji dzieci zostały zaproszone do wspólnego balu ze świętymi, gdzie przy muzyce, śpiewie i tańcach wyraziły ogromną radość i entuzjazm z bycia świętymi.
 


WSPOMINAMY ŚW. JANA PAWŁA II

Dnia 25 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jana Pawła II. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy Va i VII a pod kierunkiem p. Beaty Popielarz i p. Anny Wolanin.

W pięknym montażu słowno – muzycznym popartym prezentacją multimedialną uczniowie  przypomnieli biografię  papieża Jana Pawła II od momentu urodzin, po niezapomniany rok 1978, kiedy to cały świat poznał papieża z dalekiego kraju, aż do momentu śmierci i ogłoszenia go świętym.

Wystąpienie młodzieży zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i nagrodzone gorącymi brawami.


SPORT SZKOLNY

Za nami dwa miesiące rywalizacji sportowej młodych sportowców. Jak zawsze na początku dzieci i młodzież startowała w konkurencjach biegowych oraz grach zespołowych na pierwszych szczeblach zawodów tj. zawodach gminnych i finałach powiatowych i rejonowych. Poniżej prezentujemy nasze osiągnięcia i najlepszych sportowców naszej szkolnych. Mała galeria fotograficzna przypomni nam najlepsze chwile naszej rywalizacji.

Igrzyska Dzieci  2017/18   Dyscyplina:

1.Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt – (Mielec)

Szczebel zawodów: Finał Powiatowy Data zawodów: 04-10-2017 -  1 miejsce

Szczebel zawodów: Finał Rejonowy Data zawodów: 11-10-2017 -  3 miejsce

 1.Czapiga Oliwia  2. Garncarz Wiktoria  3. Idzik Eliza 4.Kopacz Weronika 5. Kwater Julia 6.Lasota Weronika 7. Litwin Zofia 8. Pytka Amelia 9.Subernat Milena 10.Zielińska Oliwia 11.Ziobroń Martyna


2.Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców – (Mielec)

Szczebel zawodów: Finał Powiatowy Data zawodów: 04-10-2017 -  1 miejsce

Szczebel zawodów: Finał Rejonowy Data zawodów: 11-10-2017 -  6 miejsce

 1.Baran Dawid  2. Chmura Igor 3. Jarosz Dawid  4. Kluk Konrad  5.Labak Artur  6. Pleban Julian  7. Roczniak Marcin  8. Sito Igor  9. Stachowicz Maciej 10.Szocik Igor  11.Szpyrka Wiktor 12. Wilk Łukasz

 

3.Piłka Nożna Dziewcząt – (Radomyśl Wielki, Wadowice Górne)

Szczebel zawodów: Finał Gminny Data zawodów: 16-10-2017 -  1 miejsce

Szczebel zawodów: Półfinał Powiatowy  Data zawodów: 18-10-2017 -  1 miejsce awans do finału powiatowego

 1.Czapiga Oliwia 2.Guła Martyna 3.Idzik Eliza 4.Kilian Maja 5.Kozak Klaudia 6.Kopacz Weronika 7.Kwater Julia 8.Kieraś Karolina 9.Subernat Milena 10.Ziobroń Martyna


4.Piłka Nożna Chłopców – (Radomyśl Wielki, Wadowice Górne)

Szczebel zawodów: Finał Gminny Data zawodów: 16-10-2017 -  1 miejsce

Szczebel zawodów: Półfinał Powiatowy  Data zawodów: 17-10-2017 -  3 miejsce

 1. Jarosz Dawid 2. Kieraś Jakub 3.Kulpa Mateusz 4.Pleban Julian 5.Roczniak Marcin 6.Sito Igor 7.Stachowicz Maciej 8.Szpyrka Wiktor 9.Szocik Igor 10.Wilk Łukasz

 

5.Indywidualne i Drużynowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców  kl. 7, 6-5, 4-3

Szczebel zawodów: Finał Gminny Data zawodów: 19-10-2017(Radomyśl Wielki)

 

Klasy 7

Indywidualnie Dziewczęta – 3m.-Garncarz Eliza, 6m. -Pisarczyk Gabriela, 7m.-Jankowska Gabriela

Drużynowo – 1 miejsce (Garncarz Eliza, Pisarczyk Gabriela, Jankowska Gabriela, Lasota Katarzyna, Gibek Oliwia)

Indywidualnie Chłopcy - 2m. –Machnik Wiktor, 3m. -Pleban Wiktor

Drużynowo – 1 miejsca (Machnik Wiktor, Pleban Wiktor, Kużdżał Arkadiusz, Machnik Mateusz, Subernat Gabriel)

 

Klasy 6-5

Indywidualnie Dziewczęta – 1m.-Garncarz Wiktoria, 8m. –Kwater Julia,

Drużynowo – 1 miejsce (Garncarz Wiktoria, Kwater Julia, Litwin Zofia, Subernat Milena, Zielińska Oliwia)

Indywidualnie Chłopcy - 3m. –Chmura Igor, 4m. –Sito Igor, 6m.- Baran Dawid

Drużynowo – 1 miejsce (Chmura Igor, Sito Igor, Baran Dawid, Stachowicz Maciej, Pleban Julian)

 

Klasy 4-3

Indywidualnie Dziewczęta – 1m.-Garncarz Wiktoria, 8m. –Kwater Julia,

Drużynowo – 3 miejsce (Szpyrka Milena, Niemczura Nina, Jarosz Amelia, Smagacz Karolina, Ziobroń Marzena)

Indywidualnie Chłopcy - 2m. –Skiba Filip, 9m. –Mydlarz Paweł,

Drużynowo – 1 miejsce (Skiba Filip, Mydlarz Paweł, Kulpa Mateusz, Dubiel Krystian, Miras Jakub)

 

5.Indywidualne i Drużynowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców  kl. 7, 6-5, 4-3

Szczebel zawodów: Finał Powiatowy  - Data zawodów: 24-10-2017   (Mielec)

Klasy 6-5    awans do finału rejonowego 2 drużyny

Drużynowo  dziewczęta– 3 miejsce (Czapiga Oliwia, Garncarz Wiktoria, Kwater Julia, Litwin Zofia, Zielińska Oliwia)

Drużynowo chłopcy – 3 miejsce (Baran Dawid, Chmura Igor, Sito Igor, Pleban Julian, Stachowicz Maciej, Wilk Łukasz)

Klasy 4-3

Indywidualnie chłopcy – 3 miejsce Skiba Filip – awans do finału rejonowego

Drużynowo chłopcy – 4 miejsce (Dubiel Krystian, Kulpa Mateusz, Miras Jakub, Mydlarz Paweł, Skiba Filip)

 

 

ŚLUBUJEMY! – UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA

 

        20 października uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim złożyli uroczyste ślubowanie. W tym roku pasowania na ucznia dostąpiło trzydziestu trzech uczniów. Na pamiątkę każdy otrzymał Akt Pasowania na Ucznia, a także ,,maskotkę - misia ucznia klasy pierwszej''.

Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, uczyć się pilnie i być dobrym kolegą. Swym zachowaniem i nauką będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom – ślubowali pierwszoklasiści.


   Uroczyste ślubowanie odbyło się na sali gimnastycznej szkoły. Dzieci rozpoczęły uroczystość wspaniałym występem artystycznym, który zachwycił wszystkich zebranych. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonała dyrektor szkoły Małgorzata Labak. Na zakończenie uroczystości zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.


Pierwszak – jak to dumnie brzmi!


ŚWIĘTO NASZYCH NAUCZYCIELI

Dnia 13.10.2017r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na tę uroczystość zostali zaproszeni nauczyciele i pracownicy szkoły oraz pracownicy emerytowani tej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń pracownikom czynnym i emerytowanym przez panią dyrektor. Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody niektórym nauczycielom za osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w swojej pracy pedagogicznej oraz pracownikom obsługi. Na zakończenie uczniowie pod kierunkiem p. Magdaleny Cisło i p. Beaty Pleban  przedstawili krótką część artystyczną w formie wierszy i piosenek oraz krótkich scenek „z życia szkoły.” Wszyscy goście otrzymali egzemplarz gazetki szkolnej „Jak pies z kotem” oraz słodki upominek wraz                   z życzeniami.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JANA PAWŁA II


Dnia 13.10.2017 r. w Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Zofia Litwin z klasy Va, którą przygotowała do konkursu p. Elżbieta Hajduk oraz Karolina Kieraś z klasy VIa, którą przygotowała do konkursu p. Beata Pleban.

Uczennice prezentowały wiersze Jana Pawła II, w rezultacie Zofia Litwin z klasy Va zajęła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RADOMYŚLU WIELKIM


W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też tradycją stały się spotkania z funkcjonariuszami policji .

 W poniedziałek,2 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim gościł przedstawiciel  Komisariatu Policji sierżant Witold Kuroś, który przeprowadził z dziećmi pogadankę. Najmłodsi uczniowie mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym podróżowaniu autem. Dzieci dowiedziały się także, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nich podczas zabaw i w kontaktach z obcymi oraz dlaczego warto stosować elementy odblaskowe.
Odpowiadając na zadawane pytania, dzieci wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały też przykłady niewłaściwego zachowania się.
 
Na koniec, w imieniu społeczności szkolnej, dyrektor szkoły p. Małgorzata Labak podziękowała policjantowi za spotkanie i cenne wskazówki, a dzieci wręczyły symboliczny kwiatek.

 


BY NIEŚĆ UŚMIECH

     

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji wysyłania karteczek urodzinowych dla chorej 10-letniej Adrianki. Dziewczynka ma zespół Downa. Kocha ludzi i zwierzęta. Uwielbia otrzymywać kartki pocztowe. Dlatego też uczniowie przygotowali dla Adrianki własnoręcznie zrobione pocztówki. Do życzeń urodzinowych dołączyli bajeczki, kolorowanki, książeczki o zwierzętach oraz maskotki i słodycze. Duża paczka  została wysłana do adresatki, aż nad morze. Dzieci biorące udział w akcji wyrażają nadzieję, że przesyłka sprawi dziewczynce wiele radości. Akcję przeprowadziły p. B. Pleban i p. E. Hajduk.SPOTKANIE Z RODZICAMI


W dniu 28.09.2017 r. o godzinie 16.30 odbędzie się wywiadówka.NARODOWE CZYTANIE

Czytanie fragmentów dramatu  „Wesele” S. Wyspiańskiego

 

11 września 2017 r. Szkoła Podstawowa im. gen. Wł. Sikorskiego w Radomyślu Wielkim włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”.
Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na potrzebę kontaktu z literaturą oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. Lekturą tegorocznej akcji było „Wesele” S. Wyspiańskiego.  Na wstępie nauczycielki polonistki wprowadziły uczniów w atmosferę spotkania. Przedstawiono postać S. Wyspiańskiego i genezę dramatu. Następnie  społeczność szkolna wysłuchała fragmentów utworu, ukazujących barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale także o niewykorzystanych szansach. Najpiękniejsze sceny, czytane przez uczniów klas VII i nauczycieli, w charakterystycznej gwarze, przyniosły wiele pozytywnych przeżyć. 
Na koniec wysłuchano utworu M. Grechuty „ Wesele”. Spotkanie to było okazją, by przypomnieć dzieło S. Wyspiańskiego i uświadomić sobie  jego wyjątkowy charakter. Akcję czytania przygotowały p. E. Hajduk i p. B. Pleban.

ROK SZKOLNY 2017/2018 ROZPOCZĘTY