З досвіду роботи

 

«Новітні технології навчання на уроках англійської мови»

     У народів півночі є простий і мудрий афоризм: „Якщо подарувати людині одну рибину, вона буде ситою один день. Якщо подарувати дві, буде ситою два дні. А якщо навчити ловити рибу- буде ситою все життя". Так і у навчанні: скільки б в учня не було знань і вмінь з предметів, старанності, сумлінності - їх все одно буде замало для подальшого успішного навчання й розвитку. Одним із принципів нової концепції у навчанні іноземної мови є застосування новітніх інтерактивних методик. Сутність їх заклечається в тому, що вони передбачають організовану взаємодію учнів між собою та вчителів з учнями, що забезпечує включеність у роботу з більшим чи меншим ступенем активності всіх її учасників і стимулює посилення інтенсивності взаємодії учнів один з одним та вчителем у спілкуванні.

   Яким би досконалим не був підручник, але він статичний. Для якісного оволодіння матеріалом необхідна постійна динаміка навчання, парні та групові форми роботи, а з них – «рольова гра», проектні технології тощо. Інтерес, постійне висловлювання думок й аналіз інформації, можливості для дискусії, суперечки - умови, за яких мова стає підсвідомим інструментом спілкування, а не метою безглуздого заучування. Роль учителя при цьому значно відрізняється від традиційної. Замість жорстокого контролю механічних помилок учитель стає координатором учнівської діяльності, споглядачем, до якого можуть звернутися за допомогою, людиною, яка провокує учнів на вільне висловлювання думок і формування критичного ставлення як до ідей партнера, так і до власних.

   І починати треба з першого класу.На відміну від інших предметів середньої школи викладання англійської мови починається саме  з першого класу. У цьому є свої плюси. Перевагами викладання у початковій школі є те, що діти дуже легко засвоюють матеріал,який подається в ігровій формі. Якщо дитина не вчиться, а грається, то вона запам’ятовує більше. Дослідження дитячих психологів показали, що діти дошкільного віку 80% знань, умінь, навичок здобувають через гру, молодші школярі – 50%, підлітки – 20%. Педагог повинен намагатися побудувати уроки на засадах індивідуального підходу в умовах колективних форм навчання.  Дітям молодших класів потрібно надавати можливість багато рухатися не тільки тому, що це потреба віку, але й тому, що це суттєво прискорює процес засвоєння іноземної мови. Адже фізична активність, за дослідженнями фізіологів, тісно пов'язана з мовленнєвою. Беручи до уваги швидку стомлюваність дітей, на уроці іноземної мови не можна обійтися без фізкультхвилинки, що супроводжується римовками. Так учитель досягає подвійної мети: невеликий перепочинок та запам’ятовування нових слів. Діти краще сприймають та засвоюють матеріал, якщо він  обігрується, інсценується. Мислення у дітей конкретне, тому важливо новий матеріал ілюструвати  малюнками, іграшками, різними предметами, листівками,флеш-картами. Також на допомогу приходять вірші, казки та пісні. Аудіо-візуальні засоби навчання є також ефективними. Починаючи з першого класу, доцільно залучати учнів до проектної діяльності («Моя родина», «Моя улюблена тварина», «Мій клас»). Міні-проекти – це доступні творчі завдання, що виконуються на уроках та в позакласній діяльності з іноземної мови у формі колективних творчих справ.

     Головне завдання на початковому етапі – розвивати позитивну мотивацію до вивчення іноземних мов (це найважливіший психологічний фактор успішного вивчення іноземних мов) через інтерес до пізнання навколишнього світу. Необхідно формувати в учнів здатність і готовність до іншомовного навчання на наступному етапі основної школи.

•    До школи приходять нові покоління дітей,які живуть  в інформаційному, динамічному, емоційно напруженому середовищі.

•    Інформаційні технології стають потужним багатофункціональним засобом навчання. Їх використання привчає учня жити в інформаційному середовищі, сприяє залученню школярів до інформаційної культури. Саме тому застосування ПК та Інтернетресурсів дозволяє проводити дуже цікаві уроки. У нашому НВК разом із вчителем інформатики Пашко Ю.О. було проведено два бінарних уроки в лютому та грудні 2014 року.

  Тема першого уроку «Кіберпростір. Інформаційно-комунікаційні технології. Використання технологій Веб 2.0». Учні досліджували шляхом опитування, як часто і з якою метою використовують ПК та Інтернет у повсякденному житті школярі, надавали та аналізували результати анкетування у вигляді діаграм, дізнавалися про технології Веб 2.0 та їх класифікацію за видами діяльності користувачів у мережі, застосовували окремі технології Веб 2.0 для вивчення англійської мови та здійснювали порівняльний аналіз традиційних методів навчання з новітніми освітніми технологіями, опрацьовували англомовні статті Вікіпедії про службу Інтернету WWW та представили результати обробки у вигляді карти знань, колективно створювали тематичну вікі-газету з результатами власних напрацювань.

    Тема другого уроку « Фестивалі та святкування. Технології та сервіси Веб 2.0 на уроках англійської мови». Урок  незвичний. Під час нього учні 11 класу уявили себе працівниками та клієнтами віртуального туристичного агентства. Їм було поставлено завдання туроператора, а саме: вивчити потреби потенційних туристів, скласти маршрут за допомогою сервісу Google Maps та перспективні програми обслуговування туристів,рекламно-інформаційна робота, тощо. Учні демонстрували свої теоретичні та практичні знання, творчі здібності та естетичний смак при виконанні завдань. Форм та методів роботи було безліч: опитування, проекти, робота в групах,творчі завдання тощо. Цікавим елементом уроку були презентації за технологією Prezi новорічних традицій різних країн та відомих фестивалів.

   Старший ступінь є завершальним у процесі оволодіння учнями  іншомовним мовленням. Рівень навичок та вмінь усної мови і писемного мовлення, досягнутий на середньому ступені, має бути підтриманий. Велика увага на старшому ступені навчання приділяється усному мовленню, вмінню вільно висловлювати свою думку,ставити запитання та дати розгорнуту аргументовану відповідь.

  Саме тому вже четвертий рік поспіль у нашому НВК проходить інтелектуальне шоу з англійської мови «Змагання з ораторського мистецтва »( Public Speaking Competition), який ми організовуємо та проводимо разом із вчителем англійської мови Маслюковою В.В. Конкурс - це живе спілкування. Під час заходу учні не лише демонструють свої ораторські здібності, але й пропонуються відеофрагменти з теми заходу. Учні беруть участь у вікторинах,  демонструють  знання з тієї чи іншої теми. Свої творчі здібності та креативне мислення  показують під час роботи з залом. Це слова-асоціації, обмін запитаннями та відповідями між гостями та учасниками. Зазвичай в конкурсі брали участь і демонстрували своє ораторське мистецтво лише старшокласники, але цього навчального року ми вирішили дати змогу продемонструвати своє красномовство ще й учням початкової школи. Захід мав назву: «Вікно у світ: звичаї та традиції». Малюки одягнули костюми добре всім відомих англійських персонажів та з яскравим гумором розповіли про себе англійською мовою.

   Отже, методика викладання англійської мови постійно знаходиться у пошуку найбільш ефективних способів навчання. У сучасному світі англійська мова є мовою міжнародного спілкування, а існуючий попит на якісні послуги з її вивчення вимагає стрімкого розвитку методики викладання. Кожного року створюються нові підручники, розробляються нові методики викладання.

   Саме тому школа потребує постійної підтримки. Шкода, але викладання  англійської мови у школі не може бути ефективним на 100% . Причинами такого стану речей є, на мою думку, переобтяження змісту навчального матеріалу, недостатня кількість навчальних тижневих годин із предмету, надмірна кількість учнів у класі, слаба матеріально-технічна база(учитель за власний кошт купує наочність, носить на уроки власний ноутбук, якщо є, власний плеєр).

 Навчальним закладам потрібне розуміння з боку влади. Необхідна співпраця між нею та педколективами, підтримка не лише моральна, але й матеріальна. Учителі, діти, батьки повинні відчути, що їх навчальний заклад - це школа 21 століття.