Protetyka stomatologiczna.

Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

Nawet w czasie regularnych kontroli stomatologicznych i systematycznego leczenia, niektórych problemów z naszymi zębami nie da się uniknąć - należy wówczas zęby usunąć. Jeżeli więc doszło już do utraty zębów, należy jak najszybciej braki te uzupełnić. Zęby to jedyna część naszego ciała, która nie da się ani zregenerować, ani przeszczepić.

Wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego zależy od wielu czynników należą do nich:

- wiek pacjenta,

- możliwości finansowe,

- ilości brakujących zębów,

- jakości i ilości pozostałych zębów,

- lokalizacji braku zęba,

- stanu dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej,

- potrzeb i oczekiwań pacjenta,

- higienicznych nawyków.

Przed


W trakcie pracy


Po