opissdr

Opis SDR

Odbiornik SDR ( Software Defined Radio). Opis działania części hardware

Sygnał wysokiej częstotliwości z anteny wchodzi na dwuobwodowy filtr pasmowy składający się z cewek L1 i L2 oraz z kondensatorów C9, C10, C6. Odczep na cewkach jest tak dobrany, aby zapewnić dopasowanie do impedancji 50 Ohm.

Odfiltrowany sygnał trafia na szerokopasmowy wzmacniacz w.cz. W tym miejscu sygnał na tranzystorze T1 zostaje wzmocniony o 12dBm.

Układ IC1 to zestaw czterech kluczy analogowych wchodzący w układ demodulatora cyfrowego IQ Tayloe. Klucze te muszą być załączane w odpowiedniej kolejności, co 90 stopni.

W celu wytworzenia tych sygnałów, generator taktujący, który ma częstotliwość wyższą czterokrotnie od odbieranej poddawany jest na klasyczny licznik w układzie Johnson’a zbudowany na układzie IC5. Bramki AND zawarte w układzie IC3 są tak podłączone, aby sygnał włączenia kolejnego klucza odbywał się co 90 stopni. Jest to porostu przesuwnik fazy. Trzeba tylko pamiętać, że częstotliwość taktowania musi być czterokrotnie wyższa od częstotliwości odbieranej. Generator taktujący zbudowany jest na kwarcu Q1 oraz na bramkach układu IC6. Można podpiąć gotowy generator kwarcowy, ale w tym celu trzeba przełączyć zworę gen_in w pozycje 2-3.

Chwilowe napięcia zdemodulowane przez układ IC6 są zapamiętywane na kondensatorach C2,C7, C8, C19. Na wzmacniaczach operacyjnych IC 2A i IC 2B zrealizowano integratory odpowiednio dla kanału I i Q. Sygnały m.cz są wzmacnianie o 46,5dB na wzmacniaczach operacyjnych IC2C i IC2D. Po podłączeniu słuchawek mamy jakby dwa odbiorniki w lewym i prawym uchu.

Idę odbiornika SDR jest cyfrowa obróbka dźwięku. W tym celu należy podłączyć odbiornik pod kartę muzyczną. Lewy i prawy kanał to odpowiednie sygnały IQ, które dalej są obrabiane przez komputer.