O szkole

Krótka historia naszej szkoły

Streszczenie na podstawie artykułu p. B. Krajewskiego i p. Kamili Olewińskiej

(pełna wersja artykułu do pobrania TUTAJ)

Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły na terenie Rogowa pochodzą z II połowy XIXw. i dotyczą czasów po powstaniu styczniowym. Ziemie te znajdują się wówczas pod zaborem rosyjskim.

W 1909r. pracę w szkole rozpoczyna Henryk Napiórkowski. Wtedy jeszcze nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak wielki wpływ wywrze ta postać na losy rogowskiej placówki.

Wkrótce po wybuchu I wojny światowej okolice Rogowa trafiają pod okupację niemiecką. Lokalni działacze patriotyczni, wśród których jest również Henryk Napiórkowski, podejmują liczne działania na rzecz przejęcia szkolnictwa przez stronę polską.

Najnowsza historia szkoły rozpoczyna się wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. I znów postacią, która łączy te dwie epoki, wydaje się być Henryk Napiórkowski. W 1918r. wieloletni nauczyciel rogowskiej szkoły zostaje bowiem jej kierownikiem.

W tym czasie wzrasta znaczenie szkoły na edukacyjnej mapie regionu. Z jednoklasowej placówki na przestrzeni lat urasta do sześcioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej z kilkuosobowym gronem pedagogicznym. Trwają starania o nowy budynek szkoły.

Najstarsze zapiski ze szkolnej kroniki dotyczą II wojny światowej i opisują wojenne losy szkoły oraz tragiczny los pracujących tu nauczycieli, zamordowanych przez hitlerowców w rypińskim "domu kaźni". Jednym z nich był kierujący szkołą nieprzerwanie od 1918r. Henryk Napiórkowski.

Systematyczna dokumentacja pracy szkoły rozpoczyna się wpisem z roku szkolnego 1946/47 i trwa do dziś. Ta mocno zniszczona już kronika zawiera wiele bezcennych informacji dotyczących zarówno szkoły, jej uczniów i pracowników, jak i całej lokalnej społeczności. Po koszmarze wojny przychodzi czas na napawające optymizmem wpisy o budowie nowej szkoły i wspólnych staraniach o lepsze jutro.

2018 to rok wielkich rocznic - w pierwszą rocznicę wyboru Henryka Napiórkowskiego na patrona szkoła obchodzi 150-lecie istnienia i 100 lat nauczania w języku polskim. Przygotowana z dużym rozmachem uroczystość to wspólny sukces szkoły, rodziców i uczniów oraz całej lokalnej społeczności.


KALENDARIUM