Jo faktiskt, du får ganska mycket nyttig och bra kunskap bara genom att spela.
Det jag ger dig möjligheten till är att spela för egen vinnings skull, dvs en chans att också få betalt i studieveckor (fritt valbar kurs). Min erfarenhet är att du åtminstone lär dig nyckelkompetenserna för livslångt lärande och på utbildningsstyrelsens hemsida kan man läsa:
"En viktig del av yrkesskickligheten är nyckelkompetenserna för livslångt lärande. De utgör kompetenser som förutsätts för kontinuerligt lärande och för att individen ska komma till rätta i framtiden, i nya situationer och i ett föränderligt arbetsliv. De innebär förbättrad yrkesbildning och förbättrade medborgarfärdigheter, vilket behövs inom alla branscher. Kompetenserna behövs för att de studerande/examinanderna ska kunna följa med förändringarna i samhället och arbetslivet och anpassa sig i en föränderlig värld."
Nyckelkompetenserna är
livslångt lärande och problemlösning
interaktion och samarbete
yrkesetik
hälsa, säkerhet och arbetsförmåga
initiativförmåga och företagsamhet
hållbar utveckling
estetik
informations- och mediekunskap
matematik och naturvetenskaper
teknologi och informationsteknik
aktivt medborgarskap och olika kulturer
Det här så viktigt att det också finns i Europaparlamentets och rådets rekommendation 2006/962/EG från den 18 december 2006:
"Nyckelkompetenser i form av kunskaper, färdigheter och attityder till olika sammanhang är grundläggande för alla individer i ett kunskapsbaserat samhälle. De ger ökat värde för arbetsmarknaden, den sociala sammanhållningen och ett aktivt medborgarskap genom att erbjuda flexibilitet och anpassningsförmåga, tillfredsställelse och motivation. Då målet är att alla ska uppnå dessa nyckelkompetenser föreslås i rekommendationen ett referensverktyg för EU-länderna, som ska säkerställa att nyckelkompetenserna helt integreras i respektive strategier och infrastrukturer, särskilt i hänseende till livslångt lärande."
Och har du läst så här långt har du redan nu uppnått punkterna 2, 8, 9 och 11.