Tisková zpráva: Zabránit nelegálnímu podnikání s ubytováním turistů nechtějí ani příslušné státní úřady

Datum přidání: 27.5.2020 11:31:08

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

V Praze dne 27. května 2020

Zabránit nelegálnímu podnikání s ubytováním turistů nechtějí ani příslušné státní úřady

V průběhu opatření na zabránění šíření koronaviru vyzval spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy Stavební a Živnostenské úřady k řádnému výkonu veřejné správy ve smyslu kontroly užívání prostor zkolaudovaných jako byty v bytových domech, které jsou využívány k neoprávněnému podnikání v rozporu s platnými kolaudačními rozhodnutími a navazujícími právními předpisy.

Nejde o deklarované „sdílení“ ale o tvrdý byznys, kdy ubytovací služby poskytované v prostorech k tomu neurčených jsou realizovány na úkor ostatních osob bydlících v domech určených k bydlení (majitelů dalších bytů nebo nájemníků). Spolek nezpochybňuje právo majitelů bytů nakládat se svým majetkem, ale vždy pouze v mezích zákona. Žádný právní předpis majiteli bytu nedává právo byt užívat v rozporu s kolaudací jako provozovnu ubytovacích služeb.

“Na naši výzvu neurčitě reagovalo jen několik úřadů. V podstatě přetrvává pouze snaha politiků vymyslet nějaký způsob regulace tohoto typu nelegálního podnikání v ubytování. Tedy v podstatě legalizovat nyní protiprávně poskytované služby,” uvádí předseda výboru spolku Petr Městecký.

Spolek přitom podporuje snahu pražského primátora po návratu k původní myšlence podobného ubytování, kterou prezentoval v britském listu The Observer. Přes mezinárodní zprostředkovatelské platformy by šlo pronajmout pouze pokoj v domě či bytě, kde jeho majitel skutečně bydlí, tedy zvát si hosty do svého soukromí a nenarušovat soukromí ostatních.

Na základě praktických zkušeností Spolku bude prosazení této myšlenky komplikované. Řada lokálních politiků je na byznysu ubytování bez dodržování pravidel finančně zainteresována, jak ostatně přiznal i primátorův náměstek.

Představitelé Prahy a příslušných ministerstev přitom svým dlouholetým váháním při vymáhání právních norem poškodili nejen většinu rezidentů centra metropole, ale zároveň i hotely a další legální ubytovací zařízení. Ty musejí dodržovat množství norem a předpisů, které se z důvodu zamezení šíření koronaviru ještě zvýšilo.

Nová rozšíření povinností na platformy, prezentované Ministerstvem pro místní rozvoj jako součást chytré karantény a efektivní trasování v boji s koronavirem, jsou přinejmenším úsměvná. Jak trasování pomůže informace získaná po 30 dnech, tedy termínu, do kdy mají platformy lhůtu předat informace?

Příloha: Výzva úřadům

Základní přehled problematiky: Hotel v činžáku (PDF)

Kontakt:

Ing. Petr Městecký

Předseda výboru spolku

Tel: +420 737 264 385

Mail: snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com

Stručně o spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy:

Členové spolku se dlouhodobě věnují úbytku bytového fondu v hl. m. Praze a související problematikou. Pro zvýšení efektivity své činnosti se sdružili do právnické osoby – spolku a na všech úrovních brání práva bydlících. Předseda, Petr Městecký, je zvoleným členem Výboru proti vylidňování centra a podporu komunitního života na Praze 1, spolek je stálým hostem Komise Rady hl. m. Prahy pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb nebo členem pracovní skupiny ministryně Kláry Dostálové. Spolek spolupracuje s platformou Paměť města, Stop Airbnb a dalšími, nejnověji jako spoluautor výzvy Za Prahu udržitelnou a sousedskou.