Prohlášení ohledně úpravy stanov

Datum přidání: 9.9.2020 18:45:55

Vážení sousedé,

na základě dotazů, se kterými se na spolek obracíte musíme vydat následující prohlášení:

Spolek vítá snahu některých politických uskupení a jejich kandidátů (méně již aktuální rozesílání SPAMu) o omezení toho, co dle platné legislativy nazýváme „poskytování ubytovacích služeb v prostorech k tomu neurčených“. Je to sice dlouhé označení, ale zato zahrnuje všechny dosud známé formy této činnosti: internetové platformy i poskytování ubytování pomocí agentů na telefonu. Bohužel se lišíme v prostředcích, kterými chceme obyvatelům postižených domů pomoci a poskytování nelegálního krátkodobého ubytování v bytových domech zabránit. Spolek se vymezuje proti ubytovacím službám, které jsou v rozporu se současnou legislativou (t.j. stavební zákon, vyhláška č. 501/2006 Sb., Pražské stavební předpisy, živnostenský zákon a další existující právní normy ohledně hygienických náležitostí, požární bezpečnosti či nakládání s odpady). Nechce poskytování nelegálních služeb nelogicky regulovat, ale zabránit mu. Nenamítáme ale nic proti nájmům ani vlastníkům, kteří poskytují část bytu, ve kterém normálně bydlí. Poskytování části obývaného bytu je regulováno již existencí bydlícího vlastníka. Tvrdíme, že nejsou zapotřebí nové zákony, které by ubytovací služby regulovaly, protože platná legislativa stačí, pokud bude účinně vymáhána státní správou. V tomto smyslu se snažíme ovlivňovat politiky působením v různých komisích, účastí na seminářích věnovaných této problematice, a hlavně metodickou pomocí těm SVJ, která vyžadují na místních úřadech, aby konaly tak, jak jim platná legislativa nařizuje.

V předkládané úpravě stanov jsou dokonce uváděny počty dnů, kdy od kdy to vadí a do kdy by nelegální podnikání nevadilo. Počty vychází z ekonomické úvahy, od kdy se to poskytovateli nevyplatí. Porovnávat nelegálnost činnosti ekonomickým přínosem a podle něj rozhodovat je též nelegální!

Zastáváme právní názor, že úprava stanov SVJ kýžený úspěch nepřinese. Praktickým příkladem je známé SVJ z Prahy 1 a jeho veřejně v médiích publikovaný rozsudek. S daným SVJ se jeden z vlastníků soudí již několik let a zatím je na světě jen nepravomocný rozsudek. Navíc SVJ bylo žalováno, bylo tedy v lepším postavení než ta SVJ, která si brousí zuby na žalobu na vlastníky po úpravě stanov. V takovém případě je nutnost unést důkazní břemeno na SVJ. Jak bude SVJ prokazovat porušení stanov? Porušení platných zákonů se dokazuje výrazně snáze. Tudy prostě cesta nevede. Selhávající výkon státní správy, zajištění práva a vymáhání práva nelze nahradit tím, že věc si do svých rukou vezmou SVJ a budou se po úpravě stanov soudit. Navíc i sama implementace sankcí do stanov je protiprávní, viz názor právníka.

Považujeme za nefér doporučovat SVJ úpravu stanov a zároveň prohlašovat, že to je na vlastní odpovědnost SVJ. Pokud má být cílem se s vlastníky soudit, je tak možné činit i bez změny stanov, ale vždy se souhlasem shromáždění, o kterém však uváděný, námi kritizovaný návod, nepochopitelně mlčí. Vidinu několikaletého soudního sporu s nejistým výsledkem spolek žádnému SVJ nepřeje. Navíc, připustíme-li, že stanovy mohou definovat či dokonce přepsat jiné právní normy, tak se zcela jistě dočkáme SVJ s převahou poskytovatelů, které si do stanov v rozporu s právem umístí formulaci, že jejich bytový dům je vlastně hotelem (i tak nelegálním). Jak se budou přehlasovaní bydlící vlastníci bránit? Tedy vlastníci, kteří v souladu s kolaudací užívají byt k bydlení, budou žalovat vlastní SVJ? To opravdu není cesta správným směrem. To, že stát nevymáhá vlastní zákony nezměníme stanovami, ale pouze tlakem státní správu a důrazné vymáhání platných zákonů. Za spolek již máme dílčí výsledky, když se chce, tak to sice pomalu, ale opravdu jde. Neutrácejte finanční prostředky na změnu stanov a s ní spojené formality. Podněty na příslušné úřady státní správy můžete podat zdarma, pro členy spolku nabízíme i metodickou podporu. Budeme-li postupovat společně, máme o něco větší šanci proti těm, kteří z nelegálního poskytování krátkodobého ubytování profitují a mají zatím dostatečný vliv (ano, mezi poskytovateli najdete úředníky i politiky), aby bránili změnám, které by jejich byznys zničily.

Chcete-li situaci opravdu vyřešit, přidejte se!

Přeji Vám ve zhoršující se epidemické situaci hodně zdraví a pevné nervy!

Ing. Petr Městecký

předseda výboru spolku

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

e-mail: snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com

IČ: 088 62 605

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.