Mrtvé schránky a co s nimi

Datum přidání: 18.5.2020 13:35:48

Vážení sousedé,

spolek se již dlouho věnuje mrtvých schránkám, tedy "key boxům", kam ti nejškudlivější poskytovatelé ubytovacích služeb v prostorech k tomu neurčených, ukládají klíče od svých bytů (tedy i našich domů), aby ušetřili další část nákladů. Nemá cenu rozebírat estetičnost nemovitostí ověšených mrtvými schránkami či vůbec možnost jejich umisťování na objekty, byť v soukromém vlastnictví, umístěné v pražské památkové rezervaci. Náš názor je, že to možné není, ale nemáme kapacity to detailně ověřovat. Tyto schránky bohužel zásadním způsobem snižují bezpečnost v našich domech, neboť dle sdělení Policie již existují specializované skupiny zlodějů, kteří k vykrádání bytů používají klíče, ukradené předtím z mrtvých schránek (podrobnosti zde). I proto jsem žádal místostarostu Nazarského, aby na diskusi v Galerii 1 mj. sdělil, na koho se v rámci ÚMČP1 můžeme obracet s žádostmi o odstranění schránek z veřejného prostoru. Pan místostarosta mi to slíbil, bohužel se tak nestalo a kontaktní osobu za MČP1 stále nemáme. Oslovili jsme tedy ty MČ, na jejichž území se mrtvé schránky nacházejí, oficiální žádostí o předání kontaktních údajů na zodpovědnou/pověřenou osobu (viz níže).

Pokusili jsme se tedy alespoň vytvořit seznam kroků, či možností, jak postupovat, když se chcete zbavit mrtvé schránky, podle toho, kde je umístěna:

  • na sloupech veřejného osvětlení (VO)

    • zde je situace nejsnazší, neboť každý sloup má své identifikační číslo (kovový štítek s několika číslicemi) a centrálně se o sloupy VO stará společnost "Technologie hlavního města Prahy", která je i schopná konkrétní mrtvou schránku odstranit. Stačí zavolat na telefonní číslo 800 40 40 60, kde po vás operátorka bude chtít identifikaci a následně označení konkrétního sloupu VO z kovového štítku na sloupu. Zbytek zajistí společnost.

  • na "vašem" domě/plotě/sloupku

    • pokud jste přímo vlastníkem nemovitosti, můžete tuto nechtěnou ozdobu odstranit sami, pokud je nemovitost spravována SVJ, kontaktujte výbor SVJ či předsedu/předsedkyni SVJ. Obvyklým ustanovením stanov je zákaz úpravy vzhledu domu či podobně, což je dostačující argument

  • na "cizím" domě/plotě/sloupku soukromého vlastníka

    • zde je situace asi nejsložitější. Několik vlastníků jsem takto kontaktoval, ale žádost zůstala bez odpovědi. Někteří vlastníci takto i "podnikají"...

  • ve veřejném prostoru (zábradlí, sloupky, domy ve vlastnictví MHMP ve správě konkrétní MČ)

    • zde je možné (nutné) kontaktovat konkrétního zástupce příslušné MČ. Iniciativa oslovila jednotlivé MČ oficiálním dopisem rozeslaným datovou schránkou za účelem získání příslušných kontaktních údajů. Jednotlivé získané údaje budeme postupně uveřejňovat (pokud je získáme) v níže uvedené tabulce:

Informace z těch MČ, které odpověděly, ukázaly, že jediná MČ, která věc řeší komplexně je P7, z ostatních MČ jsme byli odkázáni na TSK. Po složitější debatě s několika zástupci TSK jsme zjistili, že nově (v minulosti, TSK mrtvé schránky řešit odmítala) TSK je ochotná schránky z jí spravovaných sloupků (na P1 je prý cca 50% sloupků soukromých, které to jsou nelze veřejně zjistit) či zábradlí odstranit (ale každé místní pracoviště říká něco jiného). Nelze použít automatický on-line formulář a navíc se musí jednat sloupky/zábradlí, které má TSK ve správě (není soukromé).

Pokud máte konkrétní zkušenosti, dejte prosím vědět!

Pokud se s žádostí o odstranění schránky budete na výše uvedené kontakty obracet prostřednictvím e-mailu, uvádějte prosím snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com v kopiích zpráv. Děkujeme.

Ing. Petr Městecký

předseda výboru spolku

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

e-mail: snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com

IČ: 088 62 605

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.