Jednání s primátorem a na komisi pro ubytovací služby

Datum přidání: 24.9.2020 17:08:05

Vážení sousedé,

dnes bych Vás rád informoval o podstatných jednáních, která v poslední době spolek absolvoval.

Schůzka s primátorem

Tím prvním z nich byla dlouhodobě plánovaná schůzka s panem primátorem, která se uskutečnila na základě naší písemné žádosti z ledna tohoto roku. Vzhledem ke zhoršené epidemické situaci byla realizována on-line, což nemělo žádný vliv na její konstruktivní průběh. Za spolek dlouhodobě pracujeme v on-line prostředí a veškeré potřebné dokumenty máme dostupné v digitální podobě, proto nebyl problém je s panem primátorem diskutovat a na živo sdílet. Mohu-li osobně hodnotit průběh schůzky, mám z ní velkou radost. Pan primátor byl otevřený, v případě nejasností se pro upřesnění věci zeptal, vystupoval jako člověk z masa a kostní, nikoli jako "politik", který "reprezentuje", vše slíbí a nic neudělá (takové zkušenosti máme bohužel z některých jednání na nižších úrovních). Navázali jsme na naše osobní setkání z letošního února. Jednání se za MHMP dále účastnil pan Mgr. Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost a pan Mgr. Petr Přenosil, poradce primátora pro legislativu. S oběma spolek dlouhodobě spolupracuje, což průběh schůzky usnadňovalo.

Za spolek se schůzky dále účastnila paní Ing. Petra Vaněčková a paní Jaroslava Mandousová. Představili jsme náš materiál Hotel v činžáku, informovali o zastoupení spolku v pracovních skupinách, výborech či komisích, činnosti za poslední období včetně vystoupení v Senátu a o stále více se prosazujícím názoru, že je potřeba primárně vymáhat existující právní normy (zkráceně, že na kolaudaci záleží). Součástí diskuse byla i současná epidemická situace v Praze a obava bydlících. Situaci jsme demonstrovali na příkladu, kdy legální ubytovací zařízení (hotel), může hygiena uzavřít a nařídit dezinfekci, zatímco nelegální hotel rozprostřený v desítkách činžáků je řešit neskutečně problematické až nemožné (bytový dům neuzavřete). A na tuto skutečnost opět doplatí bydlící, tedy ti, kteří byty užívají k tomu, k čemu byly určeny. A jak známo, i sám premiér v rámci první vlny označil "Airbnb" za závažný problém. Dále jsme se věnovali tomu, že město dle nedávného vyjádření primátora nemá žádné reálně nástroje na řešení situace a pokusili se panu primátorovi vysvětlit, že to tak zcela není. Regulace lůžek mimo hotely vyplývá z územního plánu, využití území a dalších skutečností, že na kolaudaci záleží a pro rekolaudaci bytu je mimo jiné nutné získat i souhlas odboru územního rozvoje (!!). Proč by ten, měl s úbytkem bytového fondu souhlasit? To případné zdůvodnění bychom rádi viděli! Tedy nástroje jsou, ale přenesený výkon státní správy (úředníci na MHMP a na MČ) je nevyužívá, je nečinný, tedy nekoná nebo dokonce koná v rozporu se zákonem (známé počínání vedoucí ŽO MČP1). To primátora zaujalo a přislíbil tuto situaci prověřit a řešit stejně jako skutečnost, že dle MMR na kolaudaci opravdu záleží. Dalším výstupem schůzky je příprava širšího jednání mezi primátorem a starosty okolních MČ za účasti zástupců spolku.

Účast na jednání Komise rady hl. m. Prahy pro krátkodobé ubytovací služby

Na základě domluvy a osobního pozvání paní doktorky Marvanové se jednání komise účastnil Ing. Pavel Snop, 1. místopředseda výboru našeho spolku. Na programu byly informace od JUDr. Evy Novakové, ředitelky odboru živnostenského a občanskosprávního, která nevidí problém v nedodržování živnostenského zákona ohledně označování provozoven ani v tom, že podřízený ŽO P1 koná v rozporu se zákonem a vykládá stavební zákon v rozporu se stanoviskem místně příslušného stavebního úřadu. Situaci nevydržel pan radní Wolf a paní doktorce odcitoval znění živnostenského zákona. Ani to nepomohlo. Podle paní doktorky to není problém. Co dodat? Když si vzpomeneme na ad hoc úvahu, kterou paní doktorka brilantně přednesla na místě, během jednání komise dne 20. 3. 2019, kdy konstatovala (citace) "že když do domu chodí turisté, tak společné prostory domu jsou vlastně prostorem veřejným (!!!)", čímž bez začervenání se, popřela občanský zákoník a další normy, je těžké se smířit, jací "profesionálové" vykládají zákony a řídí dění okolo nás. Stejně nepochopitelně se chová vedoucí ŽO Prahy 1, podle které je "Alex & Kate" (jméno profilu na AIrbnb nabízejícího více než 100 bytů) přeci zákonitě jméno a příjmení odpovědné osoby v souladu se zákonem. Vše nasvědčuje tomu, že její kompetencí k výkonu funkce je kromě flagrantní neznalosti zákona, též skutečnost, jak sama říká, "že to dělá již dvacet let" (!!!). Tady by bylo dobré konstatovat: "No právě!" Není tedy divu, že se dámy navzájem podporují. Spolek se těmto a dalším porušením bude nadále věnovat. Osobní odpovědnost za veškerá rozhodnutí musí existovat!

Další projednávanou věcí byl zákon 189/2020 novelizovaný 24.4.2020, podle kterého platformy mají poskytnou informace o ubytovatelích. Jak spolek od samého počátku upozorňoval, neděje se, data nejsou! V květnu rozeslaly ŽÚ MČ 30 platformám, v současné době se vrátilo potvrzení ve dvou případech. Je problém dohledat správné doručovací adresy platforem (!!), nedoručení zásilek se reklamuje u České pošty, která má na vyřízení reklamace 3 měsíce. Tedy platformy data neposkytly. Je hloupé, když se stát opírá o data soukromých subjektů, když přitom disponuje komplexem údajů, například databází www.rzp.cz. S jejími daty ale úřady dlouhodobě nepracují. Záměrně?

V rámci diskuse k danému bodu poslanec Nacher přemýšlel, jak ještě změnit zákony, aby se krátkodobé ubytování mohlo účinně regulovat. Paní Novaková konstatovala, že to již nejde regulovat stejně jako celá sdílená ekonomika, čas k regulaci jsme podle ní prošvihli, nejraději by to přesunula na EU, aby udělala zákony pro celou sdílenou ekonomiku. Paní Marvanová zopakovala, že je třeba důsledně vymáhat existující zákonné povinnosti. Tedy pěkná ukázka toho, že pouze paní doktorka Marvanová uvažuje po opakovaných jednáních se spolkem konečně v rámci platných zákonů. Ostatní jmenovaní stále nechápou, že problém, který řešíme, nemá se sdílenou ekonomikou nic společného. Platné zákony musí platit pro každého!

Další bod se týkal připravovaných legislativních změn. kdy hned v úvodu informoval poslanec Nacher, že v poslanecké sněmovně čeká asi 350 zákonů na projednání, že bude zasedat klub ANO, kde se budou domlouvat o pořadí schvalování zákonů. Doktorka Marvanová jednala se Svazem měst a obcí o podpoře zákona, podle kterého by Praha měla možnost své problémy řešit sama a dále o skutečnosti, že zadala právní rozbor, který by měl vyjasnit rozpory v pohledu na pronájem a poskytování ubytovacích služeb. Dále představila JUDr. Marka Novotného, který vypracoval návrh novely občanského zákoníku, podle které by SVJ mohly ve stanovách omezit užívání společných částí domu a také užívání bytu. Konkrétně do druhého odstavce paragrafu 1175 občanského zákoníku by podle jeho návrhu měla přibýt pasáž: „Pokud užívání společných částí neodpovídá účelu užívání bytu uvedenému v prohlášení a může vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě, mohou pravidla pro užívání společných částí vlastníku určit přiměřená omezení.“ Tuto úpravu spolek nepovažuje za šťastnou, neboť stanovy přeci nemohou přepsat stavební zákon a další normy. Návrh nerespektuje současné právní normy a vychází z jejich účelově ohnutého výkladu. Navíc novela jenom přesunuje řešení problému na SVJ místo aby byl řešen státní správou v rámci platných zákonů.

Mezi další, z pohledu spolku méně důležité skutečnosti patřila informace o přípravě nové směrnici EU, kdy proběhlo setkání představitelů 22 evropských měst s místopředsedkyní EK, za Prahu se účastnil primátor Hřib. Digitální platformy by měly mít povinnost poskytovat data o ubytovatelích a měly by respektovat místní zákony. Tato úžasná formulace říká, dodržujte platné zákony! Na to potřebujeme směrnici EU? Opravdu? Spolek platformy dlouhodobě označuje za nástěnkáře a tvrdí, že odpovědný je vždy dohledatelný vlastník, nikoli platforma!!

V závěru vystoupil i zástupce spolku poskytovatelů ubytovacích služeb v prostorech k tomu neurčených s konstatováním, že by bylo lepší tento jejich byznys spíše podpořit než regulovat. Naštěstí se nesetkal s pochopením. Paní doktorka Marvanová opět zopakovala, že je potřeba primárně dodržovat platné zákony.

Obecně lze konstatovat, že situace krystalizuje a u zvyšujícího se počtu členů komise dochází k pochopení podstaty problematiky a začíná se projevovat též nespokojenost s výkonem státní správy. Konečně!

Přeji Vám ve zhoršující se epidemické situaci hodně zdraví a pevné nervy!

Ing. Petr Městecký

předseda výboru spolku

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

e-mail: snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com

IČ: 088 62 605

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.